KEK
Fillimi / Opinione (faqe 60)

Opinione

Konkursi i Bordeve të Ndërmarrjeve Publike Qendrore

Konkursi i Bordeve të Ndërmarrjeve Publike Qendrore

Kur më në fund u shpall konkursi për Bordet e Ndërmarrjeve Publike Qendrore, ishim shumë të lumtur dhe të gëzuar , sepse u shpall në paket për të gjitha pa përjashtim. Por mbas përfundimit të konkursit ishim edhe më të lumtur sepse flitej që monitorimin e përzgjedhjes do ta bënë ...

Më shumë...

Lule Alidema: Që të mos zhgënjeheni, uleni pritshmërinë

Lule Alidema

Çdo individ është ndryshe nga tjetri, si në aspektin fizik, ashtu edhe në atë psikik. Vërtetë është një femomen që na bën të ndryshëm nga njëri tjetri, sigurisht se është një mundësi vetëdijësimi të bëjmë dallimin e sjelljeve tona, mes asaj që duhet vepruar dhe asaj që nuk duhet, po ...

Më shumë...

Ali Hertica: Vendi i gjyqtarit në shtetin demokratik dhe kushtetues në Kosovë

Ali Hertica

Kthehu në themel. Nga natyra , koncepti i shtetit të së drejtës është i diskutueshëm – dhe kjo i jep drejtësi karakterit të veçantë të shtetit kushtetues demokratik si një sistem dinamik. Thelbi i çështjes është se forca dhe vlera e shtetit të së drejtës qëndron në një debat të ...

Më shumë...

Tahir Ahmeti: Ditëve të fundit zjarrfikësit në Kosovë po përballen me zjarre të shumta fushore dhe pyjore

Tahir Ahmeti

Ditëve të fundit zjarrfikësit në Kosovë po përballen me zjarre të shumta fushore dhe pyjore. E gjithë kjo po ndodhë si pasojë e thatësirave dhe temperaturave të larta në vend, por që në masë të madhe janë zjarrëvënie të qëllimshme, apo të shkaktuara nga pakujdesia. Tanimë kur po afrohet periudha ...

Më shumë...

UBT vlerësohet si institucioni që po bën revolucion në botë në edukimin virtual

UBT vlerësohet si institucioni që po bën revolucion në botë në edukimin virtual

Kompania më e madhe botërore për teknologji virtuale, “EON Reality”, vlerëson lartë faktin se si një institucion nga Kosova, i vetmi në botë, përgjatë kohës së pandemisë ka bërë revolucion në sistemin e edukimit përmes platformave Virtual Reality, si dhe krijimin e 54 mijë mësimeve. Dan Lejerskar përmes Linkedin, ka ...

Më shumë...

Fadil Shyti: Elegji për bashkëfshatarin tim, Sheremet Sheremeti, dëshmor i atdheut; me rastin e 22 vjetorit të rënies heroike

Fadil Shyti: Elegji për bashkëfshatarin tim, Sheremet Sheremeti, dëshmor i atdheut; me rastin e 22 vjetorit të rënies heroike

Elegji për bashkëfshatarin tim, Sheremet Sheremeti, dëshmor i atdheut; me rastin e 22 vjetorit të rënies heroike. (1961-1998) Djaloshit sy-shqipe petrit, Sheremet Sheremeti I lindur rrëzë maleve në katundin Ashlan, Vushtrri-Dardani e Shqipërisë,-hije i kishin pushka dhe pena, Armët shekullore amanet nga Zeqiri-1, të mbrohej populli dhe shteti. Shumë e ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Lagja Marigona produkt i dokumenteve të falsifikuara pronësore për shkaqe përfitimi të komunarëve

Agim Vuniqi

Rehatimi financiar i udheheqesve dhe misionareve te saj ka vendosur kontrolle mbi pasurinë publike të Kosovës Lagja Marigona eshte ndertuar si lagje e re, e cila ka qene prone shoqerore, eshte privatizuar per 200.000 euro, pastaj pas ndertimit te shtepive luksoze per banim i eshte ngritur vlera ne 120 milion ...

Më shumë...

Nebih Rexhepi: A mund të mbijetojë Kosova e vetmuar?

Nebih Rexhepi

Është një temë mjaft komplekse ku mundet të konsiderohet si shpatë me dy tehe. Për këtë kësaj rradhe duhët ndërlidhur popullin e Kosovës si faktor kyç deri më sot. Vuajtjet më të mëdha popullit të Kosovës ju bënë pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore  si rrahjet, burgosjet, vrasjet, e ...

Më shumë...

Rrjeti i OJQ-ve AVONET kërkon nga Ministria e Shëndetësisë ta largojë masën e kufizimit të lëvizjes nga ora 22:30

Rrjeti i OJQ-ve AVONET kërkon nga Ministria e Shëndetësisë ta largojë masën e kufizimit të lëvizjes nga ora 22:30

Rrjeti i OJQ-ve AVONET kërkon nga Ministria e Shëndetësisë që të largoj sa më parë masën e kufizimit të lëvizjes nga ora 22:30. Kjo masë e vendosur nuk kishte asnjë efekt në parandalimin e përhapjes së virusit Covid-19, pos që është një shkelje e rëndë e të drejtave të njeriut. ...

Më shumë...

Seremb Gjergji ; Hekurudha €2 Miliard Prishtinë-Durrës

Seremb Gjergji

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka zotuar €2 miliard e €5 milion euro për ndërtimin e hekurudhës Prishtinë-Prizren-Durrës. Kurse, marrëveshja në Uashingtonit Kosovë-Serbi ka nxjerrë në pah fuqinë ndërlidhëse që ka Kosova në Ballkan dhe më gjerë në infrastrukturën hekurudhore, tokësore dhe ajrore. Treni dhe lidhja hekurudhore e Prishtinës, Prizrenit deri ...

Më shumë...

Lule Alidema: Mos lejo që e kaluara ta pengojë të sotmen

Lule Alidema

Njeriu gjatë jetës kalon nëpër faza të ndryshme, dhe për gjatë rrugëtimit tonë nëpër këto faza kemi pasur kërkesa, dëshira, qëllime, synime, ndjenja, përjetime etj, po pra kemi jetuar! Jeta përbëhet nga kënaqësitë dhe pakënaqësitë, sepse sikur të ishte vetëm kënaqësia, apo paknaqësia, jeta do të ishte e pakuptimtë, ngase ...

Më shumë...

Fehmi Rama: Trumbetimi i luftimit të krimit e korrupcionit dhe pretendimi për atdhedashuri, janë karta të mira për përfitime elektorale

Fehmi Rama

Nga trumbetime të tilla shterrpe, sikur është strukur e verteta. Kësisoji është arritë të mbretrojë bindja se janë minor ata që luftuan e kontribuan dhe vazhdojnë të kontribojnë për vendin, karshi atyre që trumbetojnë atdhetarizem dhe luftim të krimit dhe të korrupcionit. Ky lloj trumbetimi të shtynë të mendosh që ...

Më shumë...

Familjarët e dëshmorëve të Vërbicë e Zhegocit reagojnë pas qarkullimit të një video emisioni poshtërues për banorët e kësaj treve

Familjarët e dëshmorëve të Vërbicë e Zhegocit reagojnë pas qarkullimit të një video emisioni poshtërues për banorët e kësaj treve

Reagimi i familjeve të dëshmorëve të Vërbicë e Zhegocit në mediat Online GjilaniPress ditëve të fundit qarkullon një video me tematik: N’katun Vërbicë e Zhegocit dhe tema për të cilën diskutohet në disa pjesë të emisionit është denigruese dhe shumë poshtëruese për banorët e Vërbicë e Zhegoci. Ne si familje ...

Më shumë...

Familja e heroit të kombit, Avni Shabani reagon ndaj OVL-UÇK-së në Mitrovicë për harresë të dëshmorëve dhe ditëve të luftës

Familja e heroit të kombit, Avni Shabani reagon ndaj OVL-UÇK-së në Mitrovicë për haresë të dëshmorëve dhe ditëve të luftës

Sot është shënuar 22 vjetori i rënies heroike të kombit Avni Shabani – Dedia. bëhen Janë bërë homazhe tek lapidari i heroit në Mitrovicë si dhe tek varrezat e dëshmorëve në Shipol si dhe tek vendi i rënies ne fshatin Mazhiq. Ai ishte dëshmori i parë i UÇK-së në Zonën ...

Më shumë...

RKL: Kosovën e kolovisin nga Uashingtoni në Bruksel, në përpjekje për ta “rehatuar” e pajtuar me Serbinë

RKL: Ali Ahmeti, gjithnjë ka partnerin qeverisës, në përpjekje të suksesshme për të qenë vazhdimisht në pushtet

Kosova e pavarur, por e papranuar nga Serbia, e cila e kishte mbajtur nën dhunë e robëri prej vitit 1912 e deri në qershor të vitit 1999, tani e tutje do të jetë  përgjithmonë e varur nga Uashingtoni dhe Brukseli. Kjo  është një histori e trishtueshme për një popull, i ...

Më shumë...

Besa Shahini: Nuk do të jem më ministre e Arsimit në Shqipëri për shkak të qëndrimit përbuzës të opozitës dhe jo vetëm asaj

Besa Shahini: Problemi kryesor i Kosovës nuk është korrupsioni sikur thotë, Vjosa Osamni, por mosnjohja e Kosovës nga BE-ja

Besa Shahini, nuk do të jetë më ministre e Arsimit në Shqipëri për shkak të qëndrimit përbuzës të opozitës.  Në mesazhin e dorëheqjes së paralajmëruar, Shahini thotë se ajo ndjeu racizëm në Shqipëri për shkak të folmes së saj me  theks të Kosovës. “Jam zhgënjyer me të gjithë ata që ...

Më shumë...