Limak Kosovo
Fillimi / Opinione (faqe 61)

Opinione

RKL: Vatikani e Izraeli nuk kanë asnjë plan ta njohin Kosovën, pavarësisht servilizmit të disa politikanëve tanë

Don Shan Zefi: Vatikani nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, për shkak të myslimanëve shumicë

Përfaqësuesi i Kishës Katolike të Kosovës, Lush Gjergji tha se Vatikani ka bërë një hap të madh drejt njohjes së pavarësisë së Kosovës dhe qysh  para 4 viteve paska emëruar Nuncin Apostolik për Kosovën, në Slloveni, ku nga  atje do të jetë si një zyrtar  i Vatikanit për vendin tonë. ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Mesazhi për Vitin e Ri: Të mbrohet fjala e lirë dhe demokracia

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

  Katër organizata ndërkombëtare — mbrojtëse të të drejtave të njeriut dhe të lirisë së fjalës — i janë drejtuar Kryeministrit të Shqipërisë, Z. Edi Rama dhe Ministres së Drejtësisë së atij vendi, Z. Etilda Gjonaj, me një letër të hapur ku i kërkojnë tërheqjen nga ligji — të propozuar ...

Më shumë...

Dashamir Alliu: Ku konkretisht duhet ta orjentojë përkushtimin komuniteti Çam

Dashamir Alliu

Ku konkretisht duhet ti orjentojn përkushtimin impejimin e tyre  komuniteti Cam, dhe liderit përfaqsusit e tyre të vendosur në Shqiperin londineze” pasë përfundimit të  luftës  së dytë Botrore” pasë Genocidit nga shteti Grekoshovinist-Zervist. Konkretisht ku  duhet t’i orientojnë përkufizojn  përkushtimin-energjitë komuniteti Çam (i shpërngulur vendosur në Shqipërinë tonë londineze pas  ...

Më shumë...

Blerim Muriqi: Dialogu në kthetrat e formatit

Blerim Muriqi

Muaji i fundit karakterizohet me pragmatizmin e qeverisë karshi detyrave kushtetuese! Taksa, dhe jo vetëm ajo, u bë “Hiti” dhe “Fati” i marrëdhënieve me Serbinë. Të shumtë thonë se këto duheshin bërë shumë më herët, bilëz e zhvendosin në qeveritë e mëparshme. Rrethanat dhe lidershipi i drejtuesve të pozitës sollën ...

Më shumë...

Qeveria Haradinaj vazhdon të ndajë rroga mujore 1000 euro për familjet e pretenduara se kanë bërë emër

Shpenzimet e ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj dhe ish-ministrave të Kosovës pas dorëheqjes më 19 korrik 2019

Me nga 1000 euro rrogë mujore, Qeveria Haradinaj  po i mbështet disa  nga familjet që pretendohet se kanë bërë emër. Pas akordimit 1000 euro rrogë nergut për të bashkëshorten   e kryetarit të ndjerë të LDK-së, Ibrahim Rugova, Qeveria e Kosovës, pas propozimit të Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim ...

Më shumë...

Izet Shala: “Idiotët” e Dostojevskit dhe të “mjerët” e Victor Hugos

Izet Shala

Gjithë problemi me këtë botë është se budallenjtë dhe fanatikët gjithnjë janë të sigurt për vetveten, ndërsa të mençurit janë plot dyshime. [Bertrand Russell, filozof (1872-1970)] Dostojevski, Hygo dhe unë, tre njerëz, tre popuj dhe tri shoqëri, tri shtete,  tri shkolla dhe   katër kategori shoqërore “ Idiotët”, “ Të mjerët” ...

Më shumë...

Skënder Kapiti: Shtetësia dhe Integrimi i Kosovës janë të pasfidueshme sepse ato kanë garancinë e Amerikës

Skënder S. Kapiti

Shtetësia,Pavarësia dhe Integrimi ndërkombëtarë i Kosovës janë të pasfidueshme sepse ato kanë mbështetjen dhe vulën e SHBA-ve, të mikut dhe të aleatit më besnik ,strategjik dhe jetik të shqiptarëve dhe të Kosovës.  Shqiptarët tashmë e kanë të qartë se çdo antiamerikan shqipfolës është thellësisht edhe antishqiptar. Kosova do t’u jetë ...

Më shumë...

Egzona Muharremi: Kuotat dhe krijimi i një klase parazite në politikën e Kosovës

Egzona Muharremi: Kuotat dhe krijimi i një klase parazite në politikën e Kosovës

Në Kosovën e pasluftës, që në zgjedhjet e para parlamentare të mbajtura më 2001, bashkësia ndërkombëtare, për ta fuqizuar pjesëmarrjen e gruas në politikë, vendosi kuotën gjinore (kuotat e dyfishta), që rezultoi me sukses pasi u arrit shifra 33 % e përfaqësimit të grave në parlament. Në zgjedhjet e dyta ...

Më shumë...

Agon Vuniqi përfaqësues i denjë i gjeneratës së re

Agon Vuniqi përfaqësues i denjë i gjeneratës së re

Prishtinasi, Agon Vuniqi, diplomoi me sukses të shkēlqyeshëm në Univerzitetin prestigjioz “George Washington” në Washington DC. Ai u rendit në mesin e 11 studentëve të diplomar në departamentin e inxhinierisë biomedicinale . Studentët e rinjë të cilët po studiojnë jashtë vendit, sidomos ata në SHBA janë bërë artikulues të zëshëm ...

Më shumë...

Gëzim Kelmendi ka reaguar në deklaratën e Daut Haradinajt për xhamitë e Kosovës Lindore dhe Ujmanin

Gëzim Kelmendi reagon pas vdekjes së një qytetari nga kafshimi i qenëve

Kryetari i “Fjalës” Gëzim Kelmendi ka reaguar kundër deklaratës së Daut Haradinajt për shkëmbimin e territoreve me Serbinë. Në reagimin e tij thuhet se Minaret e xhamive të kanë dhënë emrit, Daut Haradinaj. Minaret e xhamive i mbrojtën tokat tona, por ti me votën tënde ia dhurove 8 mijë hektarë ...

Më shumë...

Shkëlqim Millaku: Zëvendësimi i UNMIK-ut me Kosovo* apo Kosova*

Shkelqim Millaku

Këto ditë po publikohen shkrime të ndryshme për ta zëvendësuar termi UNMIK me emri e përveçëm Kosovo* me fusnotë, apo Kosova* me fusnotë. Emri në gjuhën shqipe ka kategori gramatikore të trajtës, numrit, rasës, lakimit dhe gjinisë, kurse për këtë të fundit ka mbaresa të veçanta për gjithë lakimet dhe ...

Më shumë...

Luan Hamiti: Fenomeni “The Independent” dhe “BellingCat” – dashamirësi apo luftë psikologjike ndaj SHISH-t ?!

SHISH

Efekti psikologjik i shkrimeve të huaj të tipit “BellingCat” apo “The Independent” mbi aksionet e Institucioneve të Republikës së Shqipërisë synon të jetë paniku e mosbesimi, edhe demotivimi. Por analiza dezinformuese ka një shpjegim: nën tekstin e artikullit të BellingCat shkruhet se ka dhënë mbështetje editoriale edhe një ruse… Natalia ...

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami, letër publike Sali Berishës: Kur amputon një herë, është mençuri të mos gënjesh për së dyti!

Hakif Bajrami

Sali Berisha, në vend të urtisë profesionale, zgjodhi zgjerimin e rrenave monstruoze Nuk është hera e parë që doktor, Sali Berisha, me profesion mjek, publikisht futet në tema të Luftës Dytë Botërore, duke menduar se ka qenë kryetar shteti dhe i di të gjitha; duke akuzuar Enver Hoxhën për krimin ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të angazhuara për sigurinë dhe stabilitetin e Evropës Jug-lindore

Frank Shkreli

 Gjatë vizitës së tij në Shkup të martën, Zëvëndës Sekretari Amerikan i Shtetit, (DASH), John J. Sullivan deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të, “Angazhuara për sigurinë dhe stabilitetin e Evropës Jug-lindore”, duke theksuar se Maqedonia është një pjesë e rëndësishme e këtij angazhimi ndaj stabilitetit dhe paqës ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Delegacioni i bedelëve

Agim Vuniqi

Delegacioni nuk ka legjitimitet as demokratik, as konstitucional të përfaqësimit shtetëror, ai ka vetem karakter këshillues dhe korigjues të presidentit, asesi përfaqësues me të drejtë nënshkrimi. PSD nuk është parti parlamentare Qeveria e RK që moti e ka humbur legjitimitetin demokratik PANA+LS+ 10 deputetë (të partive politike, përfaqësuese të komuniteteve ...

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Pse nga Brukseli, nga BE-ja ka jo pak zëra kundër Kosovës?!

BE i kërkon Kosovës t’i dëshmojë përpjekje në sundimin e ligjit, migracionit dhe sigurisë për ta fituar liberalizimin

Ndërkombëtarizimi i problemit të formimit të Ushtrisë së Kosovës nxori në pah dhe në dritë ata se kush janë miqtë dhe aleatët e vërtetë të shqiptarëve dhe të Kosovës. Qarqe, politikanë madje edhe politikanë të profilit të lartë në BE , të NATO-s dhe disa shtete serbofile të BE-së dijeni ...

Më shumë...