Fillimi / Opinione (faqe 63)

Opinione

Blerim Muriqi: Taksa do mirëkuptim, ajo do zgjidhje

Blerim Muriqi

Para shtatori i vitit që lamë pas rrinte në ethe. Viti shkollor mund të fillonte me Grevën e arsimit. Viti i ri filloi, zërat u fashitën, por nuk u shuan. Në para kohën e ndryshimeve për Ushtrinë, patën marrë formë kërkesat kërcënuese të SBASHK-ut për pagat, etj. Por vendimi për ...

Më shumë...

Dr. Islam Lauka: Jo platformё bisedimesh me Serbinё, por strategji koherente

Islam Lauka

Ka kohё qё po flitet pёr hartimin e njё platforme bisedimesh me Serbinё, qё do tё shёrbejё si njё udhёrrёfyes pёr delegacionin shtetёror dhe tё gjitha institucionet e pёrfshira nё kёtё proces. Platforma do tё miratohet nё Kuvendin e Kosovёs. Duket se, tani, ajo ёshtё nё pёrfundim e sipёr. Megjithёse ...

Më shumë...

Emrush Xhemajli: Çoroditjen e Koalicionit qeverisës duhet ta ndalin qytetarët me zgjedhje të menjëhershme

Emrush Xhemajli

Të gjithë eksponentët e Koalicionit Qeverisës e kanë nxjerrë në treg sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës. Dikush do korrigjim kufijsh para njohjes duke u vetë mashtruar se gjoja njohja vjen krahas korrigjimit. Dëgjohen thirrje për këmbim territoresh duke harruar se Kosovës i merr territor deri në Ibër ndërsa kriza në ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku dhe Kastriot Berisha: Kosova nuk bën të sillet si Serbia në Rambuje

Bahri Bivolaku

Reciprociteti si pozicion duhet të shihet si mundësi që paralizon kërkesat e Serbisë dhe mundëson që të dështojnë bisedimet jo me fajin e Kosovës, për t’u hapur mundësitë tjera të veprimit politik me pëlqimin e faktorit ndërkombëtarë. Kosovës në aktualitetin e sotëm politik nuk i duhen arratitë politike karshi botës, ...

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Duhet çmontuar Regjimi korruptivo-narkoshtet

Skënder S. Kapiti

Nuk është e vështirë për ta konstatuar këtë realitet të kalimit të Shqipërisë nga regjimi ateisto-komunist në një regjim korruptivo-narkotik. Shqipërisë ia dhe epitetin shtetëror shtetit shqiptar ideologjia socialkomuniste, të  një Republike ideologjike komunisto-socialiste , pra  të  Shqipërisë Socialiste, si një fener “ndriuçes” në botë ku triumfoi proletarizimi i njeriut ...

Më shumë...

Edmond Ekrem Krasniqi: Nxitimi enigmatik i kabinetit të Trump për marrëveshje të rrezikshme të Thaçit e Vuçiçit

Edmond Ekrem Krasniqi

Administrata e Donald Trump, në këtë rast arkitekti i presioneve ndaj qeverisë së Kosovës e kundërshtar i pavarësisë së Kosovës ( Këshilltari për Siguri Kombëtare) John Bolton – shih video intervistën në televizionin RT rus  të datës 5 Shkurt 2008 – ndodhet në nguti të çuditshme me presionin për të ...

Më shumë...

Ilir Muharremi: Mos e kritikoni Halil Kastratin, o ju mizat e tregut!

Humanisti Halil Kastrati bën të ditur se shumë shpejt do të nis ndërtimi i 100 shtëpive të reja

 Ky njeri ndihmon dhe vazhdon t’i ndihmojë njerëzit, asgjë nuk fiton si këmbim. Përveç ndihmës financiare ai ju ofron edhe ndihmë shpirtërore. E sulmojnë ca mace duke mjaulluar se gjoja e bën për reklamë mediale. Nëna Terezë çdo ndihmë e bëri po thuajse mediale. Por, çfarë humaniteti bën ata gazetarë ...

Më shumë...

OJQ-Sundimi i Demokracisë në Kosovë: “Ata dhanë gjakun për liri, ne japim gjak për të shpëtuar jetë”

OJQ-Sundimi i Demokracisë në Kosovë: “Ata dhanë gjakun për liri, ne japim gjak për të shpëtuar jetë”

Shoqëria Civile nga komuna e Besianës (ish-Podujevës), në bashkëpunim me komunitetin e banorëve të Orllanit për nderë të 31 janarit, ditës së rënies së heronjve të kombit  Zahir Pajaziti , Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha, organizon aktivitetin e dhurimit të gjakut nga vullnetarët. Ky aktivitet organizohet si nderim dhe mirënjohje ...

Më shumë...

Sindikata e Re “Korporata Energjetike e Kosovës” shprehet kundër ligjit për paga, të futet edhe në KEK

Nexhat Llumnica

Të nderuar anëtarë SRKEK-ut dhe punëmarrës të KEK-ut sipas informatave që kemi ligji për paga po tentohet të futet edhe në KEK, ne Sindikata e Re Korporata Energjetike e Kosovës kemi dhenë rekomandimet tona me kohë kemi terhjekur vrejtjen që mos të përfshihet në ligjin për paga KEK-u sepse në ...

Më shumë...

Blerim Muriqi: Qeveria e ka të vështirë të bjerë

Blerim Muriqi

Mendësia jonë politike dhe pushtetbërëse ka njolla të rënda, ka gabime që nuk peshohen, ka dyer të mëdha nga hyjnë dhe dritare të vogla nga dalin. Thjeshtë sistemi është i fajisur, do thonte plaku i menqur. Demokracia te ne as është Liberale, as është direkte, as është Demokraci fare. Për ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Intelektualët shqiptaro-amerikanë dhe mediat në SHBA

Agim Vuniqi

Mediat e shkruara:”Illyria”që botohet në New York dhe “Dielli” që botohet në Boston, si dhe ato pamore në gjuhën shqipe: “AA New York TV”; “Albanian Culture NY”; ALBTVUSA; ACTV-Michigan; AA Vision; ATV Chicago; “Albdreams TV”, në Amerikë, janë dhurata më e vlefshme për komunitetin shqiptaro-amerikan, por edhe në vendin e ...

Më shumë...

Blerim Bajraktaraj: Pse kam rezervë për projektin:”Autrostrada e Dukagjinit”

Blerim Bajraktaraj: Pse kam rezervë për projektin:"Autrostrada e Dukagjinit"

(Shkrim i hartuar me shkas në debatin e mbajtur në Deçan,me rastin e  prezantimit të projektit “Autostrada e Dukagjinit”, e mërkure, dt.23.01.2019) Në parim,çdo projekt investiv publikë është i mirëseardhur, aq ma shumë për vende ku kanë ngecje në zhvillimin ekonomik, siq është rasti i Republikës së Kosovës. Por, pse ...

Më shumë...

Shemsi Syla: Mësuesit kanë të drejtë!

Shemsi Syla: Vendi po zbrazet derisa Qeveria po merret me sistemimin e militantëve partiakë në institucionet shtetërore

 Sot u bënë dy javë që mësuesit janë në grevë dhe shkollat e Kosovës nuk janë duke punuar. Greva u organizua, pak për shkak të rritjes së pagave e më shumë për ta mbrojtur integritetin moral dhe profesional të mësuesve që u shkelën në forma të ndryshme tash e mbi ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Zyret partiake janë bërë qendra punësimi…!

Agim Vuniqi

Fabula e autostradës si kantier pune, ku një vend i punës Kosovës do t’i kushton jo më pak se 0.5 milionë euro është depresive, e cila po e lëkund vendin në recesion ekonomik. Pse nuk u investua kapitali privat, por ai publik? A është kjo logjika e ekonomisë së tregut, ...

Më shumë...

Ismail Muçiqi: Opsioni i Karrigës së Kosovës në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara!

Këshilli i Sigurimit i Organizatës se Kombeve të Bashkuara do të mbajë sot mbledhje për Kosovën

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi, si duket është i kënaqur me opsionin që Kosova ta “fitojë” karrigën në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Ai këtë marrveshje e konsideron historike që i mundëson Kosovës karrigën në OKB, ndërsa Serbisë antarësimin në BE. Mendoj se opsioni i karrigës në Kombet e Bashkuara ...

Më shumë...

Regjisori, Pirro Milkani: 300 milionë spektatorë në Kinë kanë shikuar filmin shqiptar, “ngadhënjim mbi vdekjen”

Regjisori, Pirro Milkani: 300 milionë spektatorë në Kinë kanë shikuar filmin shqiptar, “ngadhënjim mbi vdekjen”

Regjisori, i njohur shqiptar,  Pirro Milkani, duke folur për filmat e “Kinostudios Shqipëria e Re” ka deklaruar se ata shikoheshin me shumë interesim edhe në Kinë.  Shqiptarët e shumtë që ktheheshin nga Kina na informonin se filmat shqiptarë ishin tepër të pëlqyer dhe shumë batuta të personazheve të filmit citoheshin ...

Më shumë...