MIT KS
Fillimi / Opinione (faqe 62)

Opinione

Halil Dervishaj: A e pasqyrojnë rastet individuale totalitetin tonë shoqëror?

Më 31 janar të vitit 1990, në Drenas kanë rënë dëshmorë: Enver Hajriz Morina, Shani Ali Morina dhe Sahit Shala

Rastet e fundit të ndodhura në Prizren e Drenas, kanë tronditur shoqërinë tonë. Sjellja e doktorit me pacientin, në shpërputhje me etikën mjekësore, betimin e Hipokratit dhe etikën tonë shoqërore, është krejtësisht e papranueshme. Sjellja e mësimdhënësit në shpërputhje me kodin etik, e aq më tepër kur botëkuptimi i mësuesit ...

Më shumë...

Mehmet Musa: Për shoqën Nexhmije Hoxha!

Mehmet Musa: Për shoqën Nexhmije Hoxha!

Për shoqen Nexhmije Hoxha! Sot u mbushën 98-të vite qe linde në luftë, u rrite në luftë, u formove në luftë, dole në mal me pushkë në dorë në luftën e artë të Nacionalçlirimtarës së bashku me strategun e shekullit XX-të gjeneralin e gjeneralëve të tëgjitha kohërave shokun, Enver Hoxha, fituat ...

Më shumë...

Prof dr. Hakif Bajrami: Le ta kuptojnë edhe Bacalokët se sallahanët dhe shakllabanët e kanë qitur Republikën në pazar

Hakif Bajrami

(LETËR POPULLIT TË GJENERALËVE QË  NUK VDESIN- BAC ADEM DEMËS DHE ADEM JASHARIT –LEGJENDARIT) Po, menjëherë pasi që GJND (2010) e shpalli verdiktin se Kosova me pavarësinë e saj nuk e ka cenuar në asnjë levë drejtësinë ndërkombëtare, shkolla naive e Prishtinës e pranoi lojën e Serbisë për “negociata teknike”. ...

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Edi Rama dhe Sandër Lleshaj, shpresat e vetme të Shqipërisë deri te Vettingu

Nebih Rexhepi: Mundësisht të hapet sa më parë Aeroporti Ndërkombëtar “Adem Jashari”, në Prishtinë

Të gjitha të rriturat e Shqipërisë nga qeverisja e Edi Ramës janë për tu inkurajuar. Për fat të mirë ato janë shumëdimensionale. Por e arritura më e madhe e tij mund të konsiderohet liberalizimi i vizave. Por edhe në infra strukturën urbane dhe rurale sukseset janë më se evidente, por ...

Më shumë...

Remzi Hasani: Maja Kocianciq misioni juaj duhet të jetë shërimi dhe jo dhënia zjarr plagëve e luftërave midis popujve

Remzi Hasani

Në vitin 1981 edhe shqiptarët nën ish-Jugosllavi, ishin të pajisur me pasaporta titiste, e me të cilat mund të udhëtonin në çdo cep të planetit pa viza dhe pa kufizime. Megjithatë këtë privilegj shqiptarët kudo në hapësirat e ish-Jugosllavisë e shpërfillën dhe u ngritën në demonstrata kundër sistemit titist jugosllav, ...

Më shumë...

Ismet Shabani: Shërbimit të Jashtëm Evropian në Aksion- SHJEA

Kocijançiq

Shërbimit të Jashtëm Diplomatic të Bashkësisë Evropiane Përfaqësueses së lartë: Zonja Federica Mogherini Zëdhënsja: Zonja Maja Kociancic E nderuara Përfaqësuesja e lartë e SHJEA-s, z. Federica Mogherini, E nderuara zësdhënëse e SHJEA-s, z. Maja Kocijancic, Edhe perkunder faktit se jeni udhëheqëse dhe përfaqësuese të dinjitetit të shteteve tuaja perkatse dhe ...

Më shumë...

RKL: Kryetari i Boshnjakëve në Sanxhak, Sulejman Ugljanin me të drejtë flet për bashkim me Kosovën

RKL

Me të drejtën për Vetëvendosje, Sanxhaku do të bashkohet me vendin tonë, sepse edhe ashtu, gjatë kohës së Perandorisë Osmane, ishte pjesë e Vilajetit të Kosovës Kryetari i Boshnjakëve në Sanxhak, Sulejman Ugljanin, duke folur për gjendjen e boshnjakëve në Sanxhak, për shqiptarët dhe kushtet me të cilat jetojnë ata, ...

Më shumë...

Hysni Gashi: Qeveria që thirret me emër të UÇK-së dhe është formuar nga çlirimtarët, më së paku është e UÇK-së

Hysni Gashi

Qeveria e cila thirret si e UÇK-së, dhe në fakt është formuar nga çlirimtarët e saj, ndërsa qeveriset me djem e vajza, me kushëri e kushërira, me dajë e nipa, baxhanakë e baxhanakesha, me tezakë e tezake, shfalerka e shpiuna, dhe assesi me çlirimtarët e UÇK-së. Por hipokrizia e kësaj ...

Më shumë...

Blerim Muriqi: Sa ka ndikuar Serbia në vendimmarrjen dialoguese të Kosovës

Blerim Muriqi

Me Bombardimin e mbetjes Jugosllave Serbi-Mali i zi, bashkësia ndërkombëtare ishte kujdesur që RFJ-në, alias Serbinë, ta mbante jashtë Kosovës. Autoritetet e UMNIK-ut nëpër vite i kaluan përgjegjësitë te të zgjedhurit vendor, të cilët në koordinim me bashkësinë ndërkombëtare e pas një shterrimi të tërësishëm të një procesi të autorizuar ...

Më shumë...

Isuf I. Bytyçi: Të ndërtojmë ura, sa për mure, mos vuani se i bëjnë të tjerët, për ne!

Isuf I. Bytyçi

„ Inatxhi, wie arrnaut!“ ( idhnak, si shqiptar), më pat thë një turk, te puna!, t’jua them të drejtën, më erdhi rëndë! Kolegu tjetër, më tha se: „ju shqiptarët, jeni popull i komplikuar!“ Ndërsa, tjetri më tha se:  „Ju shqiptarët, keni gjuhë të komplikuar!“ Të gjitha këto mendime të të ...

Më shumë...

Skënder Sadri Kapiti: Deputetët, qeverisja dhe drejtësia në Shqipëri janë turpi kombëtar

Skënder S. Kapiti

Parlamenti, apo më saktë politika e kriminalizuar, që do të thotë se në parlament ka individë me rekorde kriminale e korruptive, dhe po kështu përderisa prej këtij parlamenti del edhe qeverisja , do të thotë se edhe në qeverisjen qendrore por edhe ajo lokale ka plot individë me rekorde të ...

Më shumë...

Islam Kryqhana: Për hir të Evropës së dashur duhet që për fillim rreth 400.000 shqiptarë të Kosovës të ribëhen të krishterë

Bibla dhe Kurani

Fakti se Evropa jo vetëm që nuk i do, por i urren me tërë qenien  emrat myslimanë, nuk ka si të mohohet, andaj edhe po e ka shumë vështirë të na thotë kriterin e vetëm, që nuk e kemi plotësuar për liberalizimin e vizave. Evropa “nënë” e ka të vështirë, ...

Më shumë...

Ruzhdi Jashari: KUR DESHTON POLITIKA…!

Ruzhdi Jashari

Tashmë i pamë, dhe po i shohim degradimet e thella, që po vinë nga një keqqeverisje, që synim kishte vetëm karriget, politike dështuese në negociatat me Serbinë, e cila për këto vite, vetëm bleu kohë për krijim të hapësirës të saj politike, në planin e jashtëm diplomatik-ndërkombëtar, dhe ne planin ...

Më shumë...

Dragan Bursaq: Sa gjëra të çoroditura ndodhin në Bosnje dhe Hercegovinë

Dragan Bursaç

Sa gjëra të çoroditura ndodhin në Bosnje dhe Hercegovinë!  Milorad Dodik i ka dhënë ndihmë, në vlerë prej 1.000 (km) të fondeve për përdorim të jashtëzakonshme, nga  rezervate e buxhetit aktual të Bosnjës dhe Hercegovinës, Mile Vujeviqit nga Lokanji afër Zvornikut. Dhe ndoshta do të kishte kaluar pa u vënë ...

Më shumë...

Dr. Shaqir Shaqiri: ÇLIRIMTARËT U SHNDËRRUAN NË GRABITËS

Shaqir Shaqiri

-Çlirimtarët u shndërruan në grabitës dhe u zhveshën nga gjithçka është njerëzore. Harruan atdheun, bashkëkombësit, bashkëluftëtarët… U shndërruan në gllabërues qyqarë dhe për interesa të ulëta personale shesin atdheun. -Fatkeqësisht, shumë nga ata që dikur ishin të gatshëm për çfarëdo sakrifice, u shndërruan në larashë dhe morën rrugën e krimit ...

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: TË GJITHË PËR SHKOLLËN SHQIPE

Mustafe Krasniqi

    Kryesia e Këshillit për Mësimin Plotësues në Gjuhës Shqipe në Bavari ju drejtohet të gjithë bashkëkombësve, të jeni pjesë e pandashme e projektit, për Shkollën Shqipe, njëkohësisht të bashkuar ta gjejmë rrugën e mundshme për të qenë ky projekt i realizuar dhe i suksesshëm. Projekt, që ka për qëllim ...

Më shumë...