KEK
Fillimi / Opinione (faqe 64)

Opinione

Fehmi Mujota: Dy fjalë për mohuesit e masakrës së Reçakut!

Femi Mujota: Dy fjalë për mohuesit e masakrës së Reçakut!

Ata qe bene krim kunder njerezimit ashtu si para 21 viteve edhe tani po e nençmojne dhe ofendojne ndergjegjen e njerzimit! Te verteten e masakres se Reçakut te kryer nga kriminelet serb me 15 janar 1999 e pa nga afer dhe e kualifikoi drejt Ambasadori William Walker. Ate qe e ...

Më shumë...

Fitim Selimi: Idiotësi apo tradhti!?

Prokuroria e Gjykatës Speciale fton për hetime edhe mjekun e luftës së UÇK-së, Fitim Selimi

Bota e civilizuar qe i bashkoi armët me ato të UÇK-së, që iu bashkua vullnetit për çlirim të popullit të Kosovës nga okupimi klasik serb, i ka të njohura mirë argumentet që e dëshmojnë të vërtetën tonë. E vërteta është një dhe s’bëhet ndryshe. Është e metë deri në faj ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Deklarata e Vuçiqit në mohime të masakrës së Reqakut!

Deklarata e Vuçiqit në mohime të masakrës së Reqakut! Nuk ishte deklaratë për tu shfajësuar as për të kërkuar falje, por ishte deklaratë për ti mohuar krimet dhe gjenocidin në Kosovë dhe jo veç në vitet 1998 dhe 1999 por me dekada të tëra kryen gjenocid, kulturocid, Religjiocid dhe banë ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Kriminelët Vuçiq e Ivica Daçiq me kostume nëpër Evropë, kurse ne me ftesa nga Specialja

Bahri Bivolaku

Nuk ka më keq se sa ta mbash për të urtë dinakun, thonë mendimtarët. Vërtet të tillë ishin gjatë gjithë karrierës së tyre politike Ivica Daçiq e Aleksandër Vuçiq,të njohur nga përkrahja e madhe që iu dhanë si djali e vëllai i kryekriminelit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviq. Një fjalë e ...

Më shumë...

Adem Breznica:”Sveçla në takim me Gjuriqin” – ku qëndron mëkati?!

Adem Breznica

Çka është kjo punë: “Sveçla në takim me Gjuriqin”?! Çka është kjo demagogji gazetareske?! Çka janë këta tituj idiotë?! Kush janë ata engjëj që i satanizojnë të tjerët për ngjyrë politike, ideologjike…?! Po edhe nëse është takim pune ndërmjet tyre, ç’dmth kjo?! Ç’të keqe ka aty?! Po u supozueka një ...

Më shumë...

Ali Hertica: Premtimet dhe pasojat e autoriteteve të Kosovës

Ali Hertica: Qeverisja teknokratike 

Shumë njerëz mendojnë se është gabim të bësh diçka të paligjshme. Si mund të bazohet një detyrim i përgjithshëm për bindje ndaj ligjit. Do të marrim shembull Kosovën . Sot vendi është demokratik dhe ligjet vendosen në Parlament,që përbehet prej përfaqësusve të zgjedhur nga populli. Ata që marrin pjesë në ...

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Gjenocidi në Kosovë – Plagë e Hapur

Bardhyl Mahmuti

Duke u nisur nga fakti, se gjenocidi është krimi më i rëndë që njeh njerëzimi dhe që është i ndëshkueshëm sipas të drejtës penale ndërkombëtare, Serbia si shtet ka ngritur një sistem të tërë veprimtarish, në funksion të shkatërrimit të vërtetësisë së gjenocidit që kreu gjatë luftës në Kosovë. Përpjekja ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Një “mashtrues”, ”pis”, “hoshtapler” e kriminel ne krye të një shteti që pretendon integrimin në BE?!

Jakup Krasniqi: Dhimbja e madhe e Drenicës bashkoj kombin

Sot, siç po raportojnë mediet, “hohshtapleri” … e krimineli Vuçiq në qytetin Shabac (Serbi), duke e mbrojtur një ish- Ministër të Listës së Vuçiqit në Kosovë, një kriminel, “hohshtapler” e “pis” si Presidenti i Serbisë, ka vazhduar me mohimin e krimit e të gjenocidit që makineria ushtarake e policore e ...

Më shumë...

Ruzhdi Jashari: Vuçiq të shpallet “persona non grata” në Kosovë

Ruzhdi Jashari

Pas deklaratave, qȅ sot i bȅri Vuçiqi, po del se vet ai, tȅ ket qenȅ nȅ dijeni, pȅr krimin e forcave tȅ ushtrisȅ dhe policisȅ serbe nȅ REҪAK. Kȅshtu, i njejti po del se ishte vet nxitsi, ideatori dhe pjesmarrȅsi i drejtperdrejt, nȅ ushtrimnin e krimeve dhe masakrave serbe nȅ ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Ngatërrimi i pasojës me shkakun nga liderët që fituan zgjedhjet

Bahri Bivolaku

Grupi Parlamentar i PDK-së, duhet që nga dita e sotme të kërkojë me ngulm që të thirret mbledhje konstituive e Kuvendit të Republikës së Kosovës. Në këtë mes rol konstruktiv mund të luajë edhe presioni i miqve tanë ndërkombëtarë Prolongimi i vazhdueshëm i krijimit të institucioneve, konform rezultateve të zgjedhjeve, ...

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Tërmeti në Durrës dhe apokalipsi i betonit dhe i lejeve të ndërtimit

Skënder S. Kapiti

Tërmeti në Shqipëri i 26 Nëntori 2019 sidomos në Durrës në fakt nxori në dritë “apokalipsin” e lejeve të ndërtimit, të mafies ndërtimore dhe të asaj të betonit.Ky apokalips ndërtimor nxori në dritë urinë shtazarake për para dhe për fitim të mafisë së  pushtetit, korrupsionit dhe të krimit të ndërtimit ...

Më shumë...

Xhevat Gjini: PISA dhe “pisat” tanë

Xhevat Bislimi: HESHTJA E "DETYRUAR" E SHQIPTARËVE!

Shkolla jonë në Republikën e Kosovës doli keq, doli të jetë nder shkollat me të dobëta! Nuk ishte mirë edhe aty ku duhet dhe mund të ishte, shkolla jonë në Republikën e Shqipërisë! Nuk ishte mirë as shkolla jonë në Republikën e Maqedonisë! Por, keq e për faqe të zezë ...

Më shumë...

Sadat Cakiqi: LAPSI E PUSHKA

Sadat Cakiqi: LAPSI E PUSHKA

Llapi i bukur, Heronjtë dhe Legjendat që nxore, në Luftën kundër armikut! Një nga ata Heronj ishte edhe Hyzri Talla, një nga legjendat e Luftës së UÇK-së. Të rrallë janë ata që mbajnë këto dy lloje epitetesh. Këta tituj ishin fituar në sheshin e betejave të plumbave dhe në sheshin ...

Më shumë...

Objektet e ndërtuara në vitin 1960 në Shqipëri treguan qëndrushmeri me të madhe se ato të ndërtuara pas vitit 1990

Objektet e ndërtuara në vitin 1960 në Shqipëri treguan qëndrushmeri me të madhe se ato të ndërtuara pas vitit 1990

Nga pamjet e deritanishme, dëmet më të mëdha nga tërmeti janë shkaktuar në pallatet e reja dhe ndërtesat pas vitit 1990 në Tiranë dhe në Durrës. Një studim i mëparshëm i ekspertëve të sizmologjisë parashikonte se një tërmet mbi 7 ballë rrezikonte më së shumti banesat e ndërtuara para vitit ...

Më shumë...

Xhevat Gjini: Ra ky tërmet e u pamë edhe njëherë

Xhevat Gjini: Ra ky tërmet e u pamë edhe njëherë

Fatkeqesite natyrore jane bashkeudhtare te njeriut. Kjo eshte e njohur per te gjithe ne. Ku me shume e ku me pak gjate miliona viteve ka patur fatkeqesi e tragjedi te shkaktuara nga NENA NATYRE. Por, fatkeqesite me te medha njeriut i jane shkaktuar dhe i shkaktohen nga vet njeriu. Njeriu ...

Më shumë...

Imri Zabeli: Ndihma e parë psikologjike dhe panika në palestren “Leonik Tomeu” në Durrës

Imri Zabeli: Ndihma e parë psikologjike dhe panika në palestren "Leonik Tomeu" në Durrës

Ndihma e Parë Psikologjike (NPP) në rrethana të katastrofës natyrore është esenciale. NPP duhet të konsistojë në disa aspekte: dëgjimi, instalimi i shpresës, krijimi i një gjendje komforti, mbrojtja, plotësimi i nevojave bazë…. Prezenca e psikologëve në Durrës ne netët kritike si ajo e 28 dhe 29 Nëntorit, për ofrimin ...

Më shumë...