Fillimi / Opinione (faqe 66)

Opinione

Blerim Muriqi: Për ku presidenti Meta?

Blerim Muriqi

 Se, a është opozitar veprimi i Presidentit Meta rreth dekretimeve apo thjeshtë një dimenzion ligjor, kjo u mbetet ta thonë ekspertët! Kushtetuesja do ishte adresa e saktë. Por për tu shprehur ajo duhet të egzistojë! Segmenti i drejtësisë po ribëhet dhe në këtë ribërje akoma ka shumë mungesa mes të ...

Më shumë...

Togeri Xhurkaj: Falë qytetarëve, gjendja e sigurisë është dukshëm më e mirë

Togeri Xhurkaj: Falë qytetarëve, gjendja e sigurisë është dukshëm më e mirë

Edhe pse vjedhjet e shumta kishin shkaktuar shqetësime të mëdha, siguria e qytetarëve dhe rritja e besueshmërisë në institucionin policor, ishin dukshëm të nivelit më të mirë se në vitin paraprak, gjë që janë edhe synimet e vazhdueshme e punës së gjithë zyrtarëve të Stacionit policor të Deçanit. Kështu është ...

Më shumë...

Gjon Bruçi: Pashallarët shqiptarë të Perandorisë së Re, një histori e paralelizmit

Gjon Bruçi: Pashallarët shqiptarë të Perandorisë së Re, një histori e paralelizmit

Gjatë afro tri dekadave të sistemit aktual borgjez në vendin tonë, dy kanë qenë objektivat kryesorë të luftës midis politikanëve dhe kahjeve politike: Shteti dhe pushteti. Teorikisht objektivi kryesor ka qenë shteti, ndërsa pushteti është reklamuar si një mundësi teknike për të bërë shtetin. Mirëpo rezultati ka qenë mjeran. Ndërsa ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Kosova duhet patjetër të forcojë pozitën e saj diplomatike!

Agim Vuniqi

Në vitet e fundit dialogu (“dialogue”-ka kuptimin e foljes “verb sense” në anglishten amerikane) është ringjallur, veçanërisht në komunikim në mes të partive politike në kontekste institucionale ose politike dhe nënkupton përfshirjen dhe angazhimin në një shkëmbim joformal të pikëpamjeve. Edhe pse Shakespeare, Coleridge, dhe Carlyle kanë përdorur atë (dialogun) ...

Më shumë...

Zeqir Bekolli: BATON HAXHIU 37.000 ANËTARË TË VETËVENDOSJES I QUAN KRIMINELË?!

Zeqir Bekolli

Fjala publike ka peshë dhe pikërisht për peshën që ka ajo, populli ynë kaherë pat thënë: ”Dy herë mendo e njëherë fol”. Por kjo fjalë e urtë popullore si duket nuk i ka lënë përshtypje publicistit Baton Haxhiu, i cili në stilin e një amatori ka nxjerrë një deklaratë publike, ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Për një strategji të përbashkët mbarëkombëtare

Frank Shkreli

Para nja tri javësh më ra në dorë libri më i fundit i autorit Prof. Asc. Dr. Thanas Gjika, “Një Letërsi Kombëtare, Një Atdhe i Vetëm”.  Para se të emigronte në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në vitin 1996, Profesor Gjika, ka punuar si redaktor dhe gazetar në Radio Tirana ...

Më shumë...

Dorëzohen veteranët, për të mirën e shtetit kërkojnë ta pranojnë Gjykatën Speciale (!)

Gucati: Serbia të na i sjell të gjithë të pagjeturit nga lufta, nuk presim dhe nuk pranojmë asnjë lloj ndihme prej saj

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, ka ftuar veteranët e UÇK-së që të bashkëpunojnë me drejtësinë, me  Gjykata Speciale kundër luftëtarëve të lirisë, për sikur thuhet, në të mirë të Shtetit.  Gucati, që dikur ishte kërcënuar me mosbindje e me organizim protestash, ...

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Gjykata Speciale sa politike aq edhe e padrejtë

Nexhmi Lajçi: Politika evropiane e shitur në Serbi e Rusi ka kthyer timonin në kah të padëshirueshëm për shqiptarët

Organizimi i luftës së armatosur në Kosovë nën emblemën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ishte shpresa dhe rruga e vetme për liri. Lufta e UÇK-së nuk është vetëm luftë që e ka çliruar Kosovën, por është luftë që i ka çliruar shqiptarët kudo që janë nga psikologjia e robit. Në ...

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Gjykata Speciale, apo gabimi i përmasave historike që bënë deputetet të Kuvendit të Kosovës

Zeqir Bekolli

Këto ditë, nisi procesi i Gjykatës Speciale, me ftesa, marrje në pyetje dhe arrestime për krimet e supozuara të luftës. Një atmosferë tensioni është ngritur në publik ndërmjet atyre që e kundërshtuan dhe vazhdojnë ta kundërshtojnë formimin dhe mënyrën e funksionimit të saj, por edhe të atyre, që në një ...

Më shumë...

Msc Besim Ademi: Çfarë po ndodhë me Trepçën?

Besim Ademi

Trepça fatkeqësisht edhe pas 20 vite pas lufte mbetët të quhet “ish gjigant” dhe promotor i zhvillimit të qytetit të Mitrovicës,Kosovës dhe ish Jugosllavisë dikur. Ajo dikur prodhonte në vitet 1945 e deri 1990 më një kapacitet mesatarë prodhues prej rreth 600.000 tonë në vit. Para luftës Trepça më kombinat ...

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: Letër drejtuar deputetëve të Parlamentit të Republikës së Kosovës!

Adem Lushaj

Respektoni mësimdhënësit. Mos ua ulni dinjitetin! Ligji i shumë përfolur për nivelizimin e pagave në gjitha institucionet publike të Republikës së Kosovës, ka vendos në njërën nga kategoritë e fundit, punëtorët arsimor që punojnë në arsimin fillor dhe të mesëm. Ky rangim i bërë, jo vetëm që është nënçmues, por ...

Më shumë...

Çapajev Gjokutaj: Babai që vrau të bijën në mënyrë shtazarake, vetëm pse ajo donte një afgan

Çapajev Gjokutaj

Babai, emigrant në Korfuz, vret të bijën 29 vjeçare. Jo me armë. Mund të të erren sytë, të humbasësh kontrollin dhe, larg qoftë, ta vrasësh tjetrin, qoftë ky edhe evlati yt. E vrau me një shufër hekuri, rrëmbyer nga soba. Fatzeza u hodh nga dritarja përdhese dhe tentoi të shpëtonte ...

Më shumë...

Ali Hertica: Kush po e bën ligjin në vendin tonë?

Ali Hertica

Te libri “Du contrat social”, Rosi thotë qartë se nuk merret me kalimin historik nga një gjendje pa pushtet politik, në një gjendje me pushtet politik. Është shqetësuese se çfarë mund ta bëjë legjitime gjendjen shoqërore lidhur me gjendjen që ka sot Kosova, në territorin e saj me qeverinë dhe ...

Më shumë...

Hajdar Domi: Po me Enverin çfarë ke o Kim Mehmeti?

Kim Mehmeti

Zotni Kim Mehmeti, ne intervistën në DITA ndër te tjera pasi shpreh mendimin dhe qendrimin ndaj politikeberesve, pushtetareve dhe qeveritareve shqiptare të ketyre 30 viteve të fundit, atakon ne menyre ironike e abuzive edhe figuren e Enver Hoxhes. Se pari, kur ju akuzoni fenomenet, ngjarjet, pasojat dhe gjendjen e rende ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Serbi Drecun ka vlerësua se krijimi i Shqipërisë së Madhe është proces i pandalshëm

Milovan Drecun

Njëri nga propaganduesit më të njohur, malazezi i konvertuar në serb, Millovan Drecun, kryetar i Këshillit për Kosovë e Metohi, në Kuvendin e Serbisë, ka deklaruar se  krijimi i Shqipërisë së Madhe është proces i pandalshëm. Kjo do “arrihet në këtë apo atë formë”, dhe do bëhet për t’i krijuar ...

Më shumë...

Gurakuç Kuçi: “Përgjegjësia për të mbrojtur”, taksën 100% dhe vajtimi i Serbisë si “korrigjim kufijsh”

Gurakuq Kuçi

Krizat e brendshme të shteteve, shkelja e të drejtave të njeriut brenda vetë shteteve dhe shfaqja e problemit të shteteve të dështuara, ka shtyrë shkencën dhe praktikën ndërkombëtare të rishikojë konceptet e qasjes ndaj sovranitetit të shteteve. Një rast i tillë ishte intervenimi në Kosovë i NATO-së, intervenimi ndërkombëtar në ...

Më shumë...