KEK
Fillimi / Opinione (faqe 67)

Opinione

Petrit Dibrani: Qytetarët e edukuar, s’kanë nevojë as në vjeshtë për masa të shtuara, e aq më pakë të ashpërsuara…..!

Petrit Dibrani

Unë personalisht mendoj se qytetarët e Republikës, çdoherë kanë treguar se janë të disiplinuar dhe s’kanë nevojë a’s në vjeshtë për masa të shtuara apo të ashpërsuara, ndaj virusit korona. Vendimi i Institutit Kombëtar i shëndetësisë publike (IKSHPK), për respektimin e masave mbrojtëse, është vendim në këtë kohë me pandemi, ...

Më shumë...

Merr përmasat e një skandali historia e dhënies së nënshtetësisë shqiptare për të huajit nga kryetari, Ilir Meta

Ilir Meta

Përpos mungesës së verifikimit për elemente që mund të cenojnë sigurinë kombëtare, një kërkesë kjo e parashikuar në pikën 6 të nenit 9 të ligjit për shtetësinë, Presidenti Ilir Meta firmos dekrete të falsifikuara për dhënie shtetësie brenda disa orëve, në shkelje të ligjit dhe procedurave, duke u përfshirë në ...

Më shumë...

RKL: Gjykata Speciale, as sharësit e UÇK-së, nuk reagojnë lidhur me zbulimin 16 varrezave masive me eshtra shqiptarësh, në Serbi

RKL: Lajçaku thotë se Kushtetuta e Kosovës nuk është Bibël, ajo duhet të ndryshohet pasi këtë e kërkon BE-ja dhe Serbia

Pse nuk reagojnë lidhur me këto krime: Veton Surroi, Flaka Surroi, Asdren Rrahmani, Behlul Beqaj, Majlinda Bregasi, Parim Olluri, Vehbi Kajtazi, Agim Idrizi, Adriatik Kelmendi, Shkëlzen Gashi, Gani Mehmetaj, Faton Mehmeti, Bajrush Morina, Berat Buzhala, Vjosa Osmani, Fatmire Kollçaku, Jusuf Buxhovi,  Drita Millaku, Haki Abazi, Rron Gjinovci, Jeta Xharra, Fitore ...

Më shumë...

Sqarimi i ministrit, Blerim Kuçi rreth shkrimit, “Kompania e ministrit Kuçi shpërblehet me tender 5 milionësh”

Sqarimi i ministrit, Blerim Kuçi rreth shkrimit, “Kompania e ministrit Kuçi shpërblehet me tender 5 milionësh”

Këto ditë keni mundur të lexoni në shumicën e mediave online një lajm që kompania ime ka fituar tender me vlerë 5 milionë euro. Në parim, në lajmet e publikuara nuk ka asgjë të pavërtetë. Por, lidhja ime se të qenit ministër e ka bërë të mundur marrjen e këtij ...

Më shumë...

RKL: Kryetari i Shqipërisë, që përfaqëson opozitën në vend, Ilir Meta, akuzon kryeministrin Rama se do ta aneksojë Kosovën(!)

RKL

Kryetari i Shqipërisë, i cili e përfaqëson opozitën në vend, Ilir Meta ka akuzuar kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama se nuk e njeh shtetin e Kosovës, pasi mendon ta aneksojë atë. Rama sipas tij ka thënë se në ardhmen Kosova e Shqipëria do të kenë një kryetar shteti, ndërsa Meta ...

Më shumë...

Petrit Dibrani: Mujsharët deputetë prapë dështojnë projektligje me rëndësi jetike për qytetarët të votojnë…

Petrit Dibrani

Do i’u mallkoj, gjaku i derdhur dhe gjymtyrët e çlirimtarëve, që luftuan për Liri dhe krijuan histori. Do i’u mallkojnë familjet e dëshmorëve të lirisë. Do i’u mallkojnë, prindërit dhe familjarët e fëmijëve të masakruar, nga regjimi shovinist, barbar dhe gjenocidial serb. Do i’u mallkojnë, të gjitha ato femra shqiptare ...

Më shumë...

Blerta Deliu: Politizimi i skajshëm i ASHAK-ut me kuadro të LDK-së, dëmton rëndë profesionalizmin dhe integritetin akademik

Blerta Deliu

Deputetja e Partisë Demokratike e Kosovës, Blerta Deliu, në seancën e sotme plenare të Kuvendit  ka komentuar rreth teksteve të historisë, për të cilat tha se jo vetëm që shtrembërojnë faktet e vërteta historike, por deri në nivelin më neveritës fyhet dhe përçmohet i gjithë populli shqiptar. Disa nga autorët ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Gruaja shqiptare

Jakup Krasniqi: Gruaja shqiptare

Shkrimin për Gruan shqiptare po e filloj me konstatimin e një diplomati të huaji, i cili para më tepër se 100 viteve për gruan shqiptare pat thënë: ”Si në mbarë Ballkanin, ajo gruaja kërkohet të bëjë punë krahu. Ajo gëzon nderim të madh dhe zë një vend shumë më të ...

Më shumë...

Banka Zvicerane: Miliarderët kanë përjetuar rritje rekorde të pasurisë së tyre gjatë pandemisë

Ministria e Financave, as në muajin e gjashtë të vitit, nuk ia ka alokuar buxhetin komunës së Malishevës, për investime kapitale

Miliarderët kanë përjetuar rritje rekorde të pasurisë së tyre gjatë pandemisë, teksa shefat ekzekutivë të teknologjive kanë fituar më së shumti. Personat më të pasur në botë kanë regjistruar rritje prej 27.5 për qind apo 10.2 trilionë dollarë amerikanë pasuri, nga prilli deri në korrik të këtij viti, bazuar në ...

Më shumë...

Lutfi Coka: Çdo boshllëk tek njerëzit, jep zhurmë!

Halit Coka

Nëse pranë teje kalon një tren dhe njëri nga vagonat lëshon një uturimë mbytëse, dije se ajo është boshe. Nëse dëgjon një tregtar që çirret e gërthet duke reklamuar mallin, dije se malli i tij nuk vlen dy grosh. Çdo boshllëk, tek njerëzit apo tek sendet, lëshon zhurmë e bën ...

Më shumë...

Bedri Halimi: Cili është roli i Serbisë në krijimin e Gjykatës Speciale për UÇK-në

Bedri Halimi

Në një nga postimet e mia bëra një pyetje konkrete e të qartë ku thuhej “A ka dorë Serbia në krijimin e Gjykatës Speciale për UÇK-në”. Përgjigjja do të duhej të ishte “Po”, ose “Jo”, varësisht nga informacionet që mund të ketë secili komentues. Në rastin kur përgjigjja jepet “Po” ...

Më shumë...

Deklaratë Politike e Shoqërisë “LËVIZJA”

Shoqeria Levizja

Përpjekjet dhe projektet për t’ia mohuar të drejtën popullit shqiptar në Kosovë për të jetuar i lirë dhe plotësisht i pavarur nga Serbia nuk janë të reja dhe as të panjohura për Shoqërinë LËVIZJA dhe për kombin tonë, ashtu siç nuk është i panjohur për botën as terrori, gjenocidi dhe ...

Më shumë...

RKL: Krejt derisa BE-ja të konstatojë se Kosova po lëshon pe, ata nuk pranojnë liberalizimin, sepse kërkojnë më shumë

VIZA

Më shumë se 13 vjet, qytetarëve të Kosovës  iu premtua liberalizimi i vizave. Shumë herë edhe u dha lajmi i liberalizimit i cili nuk ndodhi dhe si duket nuk do të ndodh edhe për një kohë. Qeveria e Holandës i ka dërguar disa euro-deputetëve një letër me arsyetimin e kundërshtimit ...

Më shumë...

Petrit Dibrani: Ju zyrtarë turp nuk keni, dinjitet jo se jo, jeni të verbuar nga lakmia dhe të hutuar nga xhelozia!

Petrit Dibrani

Ju, zyrtarë shtetërorë dhe Llderë të subjekteve politike në Republikën e Kosovës, jeni bërë sikur kukullat me bateria……! A dini ju, ndonjëher si burrështetas të reagoni apo vetëm pritni që dikush nga jashtë, juve t’iu kurdis, bateriat t’ua ndërroj dhe shuplakë fytyrës t’iu mëshoi! S’po iu mjaftojnë deklaratat e dy ...

Më shumë...

Ali Hertica: Elitat komuniste në demokracinë moderne

Ali Hertica

Në ditët e sotme termi “aristokraci” shpesh përdoret si sinonim i fisnikërisë. Por Aristoteli e kuptonte nga aristokracia si një sistem në të cilin sundonin anëtarët më të mirë dhe më të arsimuar të komunitetit – ata që, përmes njohurive, karakterit dhe përvojës së tyre, ishin në gjendje të merrnin ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: A është muzika vetëm art…?

Agim Vuniqi

Hitleri me 1929 kishte themeluar Lidhjen e kulturës gjermane (gjermanisht: Kampfbund für Deutsche Kultur)., E cila ishte menduar për të luftuar kundër tendencave moderniste (abstraksionizmit, dhe shumë izmave tjere), por edhe kundër ndikimeve amerikane kulturore, të tilla si jazz.. , njejte Kosova dhe trojet e banuara me shqiptare ka perjetuar ...

Më shumë...