KEK
Fillimi / Opinione (faqe 50)

Opinione

OVL të UÇK-së ose duhet të veprojnë ose të lëshojnë rrugë, është momenti i fundit para stuhisë së zemërimit popullor

OVL-UÇK

Tri shoqatat e dala nga lufta e  UÇK-së, nuk po arrijnë  të koordinohen as të ballafaqohen me siturën tejet të rëndë në vend, pas “gjuetisë së shtrigave” nga milicët e EULEX-it, bastisjeve arrestimeve e dërgimit në Hagë të kreut të luftës dhe të paqes në Kosovë. Ata po mjaftohen të ...

Më shumë...

Gani Koci: Të mbuloftë turpi e të vraftë gjaku i Qerimit, vëllait tënd, o Ibrahim Kelmendi!

Gani Koci

“Urime Kosovë për çlirimin nga gjarpri”  ka shkruar  në një postim të tij  njëri nga ish udhëheqësit kontravers të LPK-së, Ibrahim Kelmendi. Ky postim ka ka nxitur reagimin e anëtarit të PDK-së, Gani Kocit, i cili në kundërpërgjigje ka shkruar: “Të mbuloftë turpi e të vraftë gjaku i Qerimit, vëllait ...

Më shumë...

Shoqata e ish të Burgosurve Politikë e Kosovës: Padrejtësia Speciale versus pafajësisë reale

Shoqata e ish të Burgosurve Politikë e Kosovës: Padrejtësia Speciale versus pafajësisë reale

Opinioni ynë liridashës, që nga mëngjesi i sotëm, me sy e me veshë, me mendje e me zemër, ishte me Jakup Krasniqin dhe familjen e tij… Si për inat, pikërisht në agun e ditës se shumëpritur, pas natës së pagjumë të shpalosjes së rezultatit të garës më të madhe dhe ...

Më shumë...

Gjykata Speciale nuk është Gjykatë për lavazhin e UÇK-së, por gjykatë kundër krimeve të pretenduara të saj

Gjykata Speciale

Euforia e disa personaliteteve zyrtare e politike lidhur me konfirmimin e aktakuzave nga Gjykata Speciale, për krerët më të lartë të shtetit dhe të luftës së UÇK-së, të cilët po shkojnë atje “ballëhapur” dhe me qëllim për ta mbrojtur  luftën e UÇK-së, më së paku u ka hije atyre vetë ...

Më shumë...

RKL: Feston Beogradi zyrtar, mbetjet shqipfolëse e zagarët e Serbisë në Kosovë

RKL: Ali Ahmeti, gjithnjë ka partnerin qeverisës, në përpjekje të suksesshme për të qenë vazhdimisht në pushtet

Sot po festohet në Beograd dhe të njëjtën po e bëjnë edhe jugo mediet në Kosovë,  sidomos  liderja për sharje e fyerje të UÇK-së, Bota sot, pastaj Koha Ditore, Insajder Kosovo, indexkosovo, Telegraf, Tv-10  TV-Dukagjini e të tjera. Arsyet pse sot në Beograd festojnë Vuçiqi e Daciqi, kreu i Kishë ...

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Sa për ne të vdekurit të gjallë edhe varrin e Adem Jasharit do t’na çojnë në Hagë

Nexhmi Lajçi: Gjykata Speciale - Fytyra e zezë e Evropës plakë

Nuk duhet harruar kurrë se vuajtjet dhe mjerimin shqiptarëve pos dëbimeve masive, vrasjeve, masakrave, gjenocidit e spastrimit etnik nga trojet e tyre siç ndodhi më 1878 me shqiptarët e Sanxhakut të Nishit dhe rajonit të Toplicës më ç’rast Serbia përmes tokës së djegur ushtroi gjenocid dhe spastrim etnik në mbi ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Populli që ia sollëm lirinë më shumë po i urren çlirimtarët sesa pushtuesit

Sadik Halitjaha: Në duar të kujt ka mbetur Kosova!?

Çlirimtarët nuk duhet të shndërrohen në kukuvajka vajtuese! E morën një çlirimtar  dhe të gjithë  vrap kush shkruan më së miri për të kush ka foto të përbashkëta t’i reklamoj e të jap vlerësime superlative duke e porositur të jetë krenar e faqebardhë ti mbroj vlerat e luftës e të ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Në Ballkan në raport me krimet e luftës së fundit nuk ka drejtësi, andaj edhe s’ka paqe të qëndrueshme

Bahri Bivolaku

Baca Jakup Krasniqi! Ideali për lirinë, demokracinë, shtetin e kombin,  është lehtë i dallueshëm, sikurse mungesa e tij. Tek ju, në të gjitha etapat kohore e gjej idealin për lirinë! A po e dijmë? Sa më i lartë të jetë gjahu në UÇK-në, aq më i suksesshëm do të jetë ...

Më shumë...

Gjykata Speciale arrestoi në mënyrë tinëzare e fashiste, autoritetin më të lartë dhe më besnik të luftës së UÇK-së, Jakup Krasniqi

Gjykata Speciale arrestoi në mënyrë tinëzare e fashiste, autoritetin më të lartë dhe më besnik të luftës së UÇK-së, Jakup Krasniqi

Arrestimi i ish-kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, pas një bastisjeje spektalolare  në dy shtëpitë e tij, në Prishtinë e në Negrovc, nga Policia e EULEX-it, ku ndodheshin sa për sy e faqe edhe disa policë të Kosovës, tashmë tregon sheshit se tehu i Prokurorisë së Gjykatës Speciale është ...

Më shumë...

Tomë Gashi: Gjykata Speciale nuk arreston asnjë serb, që gjatë luftës ka vrarë fëmijë dhe shqiptarë civilë të paarmatosur

Avokati Tomë Gashi thotë së Vjosa Osmani do të jetë pjesë e listës së Lëvizjes Vetëvendosje

Bastisjet në shtëpitë e ish-zëdhënësit të UÇK-së, z. Jakup Krasniqi janë duke vazhduar ende që nga ora 6:00 e mëngjesit dhe nuk dihet se kur do të përfundojnë. Policia e Prokurorisë Special në Hagë dhe Njësia e Specializuar e Policisë së EULEX-it mund të bastisin secilën shtëpi të qytetarëve të ...

Më shumë...

Fatmir Limaj: Daqiq është këlysh i Millosheviqit, i cili kërcënon qytetarët që duan t’i zbulojnë krimet serbe

Fatmir Limaj: Fatkeqësisht nuk u dëgjua dëshira e qindra njerëzve për një fron të përbashkët PDK - Nisma

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se janë disa deklarime të drejtuesve shtetëror të Serbisë të cilët e konfirmojnë atë që kemi ditur dhe kjo ai thotë se duhet të na shërbejë për të ngritur alarmin tek ndërkombëtarët për të parë se kush po e drejton një shtet ...

Më shumë...

RKL: Mos-votimi i projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së, është pajtim me apo pa dashje me qëndrimin e Serbisë

RKL: Mos-votimi i projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së, është pajtim me apo pa dashje me qëndrimin e Serbisë

As për të tetën herë, në Kuvendin e Kosovës, nuk ka marrë votat e nevojshme Projektligji për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së.   Edhe pse me shumë vonesë, ky projektligji i iniciuar nga PDK-ja dhe i aprovuar paraprakisht nga deputetët e AAK-së dhe të Nismës Socialdemokrate, nuk po ...

Më shumë...

Kardiokirurgjia demanton Tefik  Bekteshin, operacionet po vazhdojnë sipas planit

Kardiokirurgjia demanton Tefik Bekteshin, operacionet po vazhdojnë sipas planit

Kardiokirurgjia demanton Tefik  Bekteshin, operacionet po vazhdojnë sipas planit Në lidhje me shkrimin e botuar në medie, “pezullimi i drejtorit, kardiokirurgjia saboton punën”,  Qendra Klinike Universitare e Kosovës, njofton se në Klinikën e Kardiokirurgjisë nuk ka pasur sabotim të punës, por operacionet janë kryer sipas programit operativ të planifikuar. Mjekët ...

Më shumë...

Petrit Dibrani: Më shumë se të gërditshme, seancat në Parlament me disa deputetë adoleshentë

Petrit Dibrani

Përplasje, sharje dhe fyerje të deputetëve adoleshent. A po e dinë  disa prej tyre pse janë të ulur aty, apo po mendojnë se janë në kopshte fëmijërore ku grinden, si gjelat grindavec. Shiten patriot dhe përmendin edhe veriun dhe pronat e shqiptarëve, duke e ditur që po të njejtit deputet ...

Më shumë...

Ali Hertica: Luftimi i korrupsionit një sfidë të madhe

Ali Hertica

Grupi i Bankës Botërore e konsideron korrupsionin një sfidë të madhe për qëllimet e saj binjake për t’i dhënë fund varfërisë ekstreme deri në 2030 dhe për të rritur prosperitetin e përbashkët për 40 përqind të varfër të njerëzve në vendet në zhvillim.  Korrupsioni ka një ndikim joproporcional te të ...

Më shumë...

Fazli Maloku: Një Jetë për Atdhe

Fazli Maloku

(Shpalosje Kujtimesh për ish frofesorin tim, Hazir Shala, 28 gusht 1939-1 shtator 2014, atdhetarin, patriotin kraharorin zjarr për Shqipërinë Etnike) Pranverë e vitit 1964. Dy vite më parë, në qytezën e Besianës-ish Podjeva, në kuadër të Gjimnazit 8 Nëntori, u themelua edhe Paralelja e Normalistëve, në të cilën pata fatin ...

Më shumë...