Limak Kosovo
Fillimi / Opinione (faqe 80)

Opinione

Arben Duka: Tepelena në krahasim me Aushvicin ka qenë një kamp pushimi!”

Arben Duka

Po ç’pisllëk të them përpara, për ju-o derra të ndyrë, se ç’ka qenë Aushvici, juve e dini shumé mirë!   Për përmasat e së keqes, s’ka të dytë në histori, po ju ja gjetët binjakun, m’u këtu-në Shqipëri!   Fashizmi në Aushvic, prodhoi male me kufoma, ju thoni-në Tepelenë, ka ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Mbi Kampin e përqendrimit dhe punës së detyruar në Tepelenë

Frank Shkreli

SHËNIM: Të premtën, disa media në Amerikë dhe në Shqipëri botuan një letër që thuhet se është e nënshkruar nga ish-kongresisti amerikan, Z. Xho Dioguardi, drejtuar Kryetarit Bashkiak të Tepenës, në të cilën ai shprehet së është, “I shokuar dhe thellësisht i shqetësuar mbi përpjekjet e tanishme për të cilësuar ...

Më shumë...

Artan Lame: Flamuri grek mbi kullat e kalasë së Janinës

Artan Lame: Flamuri grek mbi kullat e kalasë së Janinës

Bajraku i Junanit mbi karakoll të Janin’ kalasë. Ose e thënë në shqipe më të llagartë: Flamuri grek mbi kullat e kalasë së Janinës. Duket pak kiç ai flamur mbi ato kulla, se gati asgjë se lidh Janinën me Greqinë. Ndoshta më shume aty do shkonte bajraku i Baba Dovletit, ...

Më shumë...

Letra e Joe DioGuardit dërguar kryetarit të Tepelenës, z. Peçi, kundër marrëzisë së quajtur, “Aushvici shqiptar”

Letra e Joe DioGuardit dërguar kryetarit të Tepelenës, z. Peçi, kundër marrëzisë së quajtur, “Aushvici shqiptar”

Ish-Kongresmeni amerikan, Joe DioGuardi dhe një nga aktivistët më të njohur në mbrojtje te interesave shqiptare në SHBA, i kërkon në këtë letër botuar sot nga gazeta DITA, kryebashkiakut të Tepelenës të anulojë vendimin e këshillit të qytetit të tij mbi kthimin e ish-kampit të interninit te Tepelenës në “Aushvicin ...

Më shumë...

Dragan Bursaq: Dodik thotë se “Boshnjakët kanë planifikuar vetë gjenocidin, me qëllim që Amerika t’ i bombardojë serbët!

Milorad Dodik deklarimet e ministrit Pacolli se Serbia duhet ta njoh Kosovën i quan kërcënime të papranueshme

“Boshnjakët kanë planifikuar vetë gjenocidin, me qëllim që që Amerika t’ i bombardojë serbët”, ka thënë, kryetari i Republikës Serbe të  Bosnjës, Milorad Dodik në një seancë të veçantë të Kuvendit Popullor të Republikës së serbe në Raportin e Komisionit për Srebrenicën. Kuptohet se vetë kjo deklaratë është monstruoze dhe ...

Më shumë...

Sytrim Halitaj: Shtet që të vret apo të bën vrasës

Sytrim Halitaj

Është e vështirë të shkruash për një gjendje kaotike në të cilën jemi dëshmitar të të gjithë hapave që na sollën deri këtu ku jemi sot. Si fillim, e marrim në qafë fëmijën duke i ndihmuar të kaloj klasët në fillore. E vazhdojmë me ritëm të njëjtë në të mesmen. ...

Më shumë...

Reshat Badallaj: Fol Hashim Thaçi, a u mor vendimi për ta vrarë Baton Haxhiun, si spiun i Jovica Stanishiqit?

Reshat Badallaj

Jam burrë që vij nga viset e thella të Zhurit, krahinës së Lumës, dhe i di zakonet, ndaj i urrej ata që kanë punuar bashkë, kanë ngrënë e kanë pirë dhe për interesa personale i qesin në pazar marrëzitë dhe bëhen bukë shkalë. Këta i fus në thasët e tradhtisë. ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Mangësitë e theksuara të udhëheqësve vendim-marrës shqiptarë dhe ndryshimi i kufijve Kosovë-Serbi

Frank Shkreli

  Ka disa javë që është ndezur debati në Republikën e Kosovës, në Shqipëri, anë e mbanë trojeve shqiptare, por edhe në botën perëndimore mbi deklaratën e Presidentit të Kosovës, Z. Hashim Thaçi, fillimisht, për një “shkëmbim territoresh” midis Kosovës dhe Serbisë, pastaj për “ndryshim kufijsh” dhe versioni i fundit ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Athua njëmend erdhi liria aq shumë e pritshme…

Agim Vuniqi

Pala kosovare ndjehet shumë komod sa i përket trajtimit të serbëve në Kosovë, sepse ata gëzojnë të drejta më shumë se çdo pakicë në botë. Ndërsa shqiptarëve autokton të Luginës së Preshevës si dhe zyrtarëve sportiv të Kosovës, por edhe sportistëve të kalibrit evropiane iu ndalohet hyrja pjesëmarrja në gara ...

Më shumë...

Lulzim Beqiri: Letër publike Kryeministrit të Republikës së Kosovës

Mr. Lulzim A. Beqiri

Ju flet Kosova e lirë, ju flet Kosova e lirë, sot në malet e Berishës njësit tona asgjësuan disa tanke serbe, njësit e brigadës Agim Ramadani kanë kthyer mbrapa forcat serbe të cilat ia kishin mësyrë popullatës civile… I dashur Kryeministër sigurisht ju kujtohen këto fjalë nga Radio-Kosova e Lirë, ...

Më shumë...

A.Q. E drejta e tri komunave të Kosovës Lindore për t’ u bashkuar me Kosovën, është e drejtë e ligjshme, e natyrshme

Ahmet Qeriqi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, nga ideja për korrigjimin e kufirit me Serbisë, doli hapur edhe me idenë e bashkimit të Preshevës, Bujanocit e Medvegjës me Kosovën. Po të ndodhte ky bashkim paqësor, pa ia bërë tapi Serbisë veriun, të cilin ajo e administron qe 19 vjet, me struktura paralele, ...

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: Ndalni krimet ndaj mjedisit. Jo shkatërrimit të Grykës në Jasiq!

Adem Lushaj

Ministria e mjedisit të ndaloi së shkatërruari mjedisin e bukur kosovar, për interesa të bizneseve, të individëve apo grupacioneve, me qëllime përfitimi të dëmshëm për qytetarët dhe mjedisin. Kjo Ministri, të merret me mbrojtjen e natyrës e jo kriminalitetin ndaj bukurive e Kosovës sonë. Ndoshta, me të drejtë mund të ...

Më shumë...

Bajram Arifi: Tri komunat e Kosovës Lindore, patjetër duhet të bashkohen me Kosovën

Bajram Arifi

Ish-eprori dhe invalidi i luftës së UÇPMB-së, Bajram Arifi, në një postim të tij ka shkruar se  e drejta mbi korrigjimin e kufirit mes Serbisë dhe Kosovës, është një e drejt politike e domosdoshme e cila herët a vonë duhet të ndodh. Kjo çështje as sesi nuk guxon që të ...

Më shumë...

Hakif Bajrami: Republikë e Kosovës, larg duart nga “modeli gjerman”!

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Natyrshëm pas shpalljes së pavarësisë Republikës Kosovës më 17 shkurt 2008, kisha bindjen se pjesa më e madhe e rrugëtimit të saj ka përfunduar. Por, bisedimet e Vjenës treguan se injornaca politike dhe prepotenca racore evropiane ta ngrijnë ujin në prush dhe ta vlon kafen në akull. Lidhur me këtë, ...

Më shumë...

Skënder Sadri Kapiti: Kryetari, Hashim Thaçi, tha të vërtetën

Skënder S. Kapiti

Kam botuar 4 shkrime me titull  të tilla si:“ Politika e Tiranës ,mjaft më me politikën anti Kosovë”, ku në ato shkrime kam prekur dhe shkruar  mes të tjerash edhe ato se çfarë tha Thaçi kohet e fundit në adresë të Berishës. Unë edhe këto i kam shkruar me kohë ...

Më shumë...

Saranda Shala: Lakuriqësia me disa medie të informimit

Saranda Shala: Lakuriqësia me disa medie të informimit

Komunikimi si ndërveprim përmes simboleve dhe gjuhës, konsiderohet ndër proceset më të rëndësishme jetësore të njeriut. Ne çdo ditë komunikojmë në rrugë, në shkollë, shtëpi, kudo që jemi, madje njeriu komunikon dhe me veten e tij edhe në situata më të skajshme të vetmisë. Mjetet e komunikimit, si shtypi, radio, ...

Më shumë...