KEK
Fillimi / Opinione (faqe 110)

Opinione

Michael Spath: Mos ma fyeni luftën e UÇK-së!

Michael Spath: Mos ma fyeni luftën e UÇK-së!

Michael Spath një RENGJER amerikan i cili ka gradën e kolonelit, që ka shërbyer vullnetar si snajper në luftën e Kosovës në Koshare. Spath gjatë luftës së Kosovë është plagosur tri herë. Snajperi Spath, nga presidenti Hashim Thaçi është dekoruar me Urdhrin “Adem Jashari” si dhe ka marrë edhe nënshtetësinë ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Gjergj Kastrioti- Skënderbeu: Kryqtari i fundit, apo Myslimani i parë, realitet apo utopi!?

Agim Vuniqi: Kush po e shtrembëron historinë?

Gjate leximit te komenteve në mediat sociale sidomos në fb mund te debaton, te replikon… Disa sish “perpiqen” te jene korrekt, ndodhe edhe te “pajisin” me nje nofke te re. Thene te drejten une gezohem kur njerezit lirohen nga urrejtja dhe “denojne”-linqojne te tjeret me instrumente populiste, te shprehur ne ...

Më shumë...

Mehdi Krasniqi: Qeveria e re e Kosovës duhet të ketë guxim të ballafaqohet me shumë probleme

Mehdi Krasniqi

Qeveria e re e Kosovës duhet të ketë guxim që: Ta hartojë Ligjin për Konfiskimin e Pasurisë së Paligjshme ndryshe nga ai që është tani Deklarimin e pasurisë ta bëjë të obligueshëm jo vetëm për zyrtarët e nivelit të lartë, por për secilin të punësuar që merr pagë nga buxheti ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Ngecja në reformë, PDK- ja dhe opozitarizmi

Bahri Bivolaku

Nuk u arrit, apo pati ngecje që në kuadër të reformës së filluar, bartësit e funksioneve partiake ,të marrin përgjegjësi sipas fisnikërisë së origjinës, fisnikërisë së mendimit dhe fisnikërisë së ndjenjave. Nuk u arrit në këtë proces të mbyllet faza e avancimit siç e kam quajtur dikur të pehlivanëve, petullave ...

Më shumë...

Izet Haxhia: Krimet më të rënda të Salih Berishës

Izet Haxhia: Krimet më të rënda të Salih Berishës

Truproja e ish-kryetarit të Shqipërisë Sali Berisha,  z. Izet Haxhia, është marrë kohët e fundit në pyetje me orar të zgjatur në lidhje me veprat penale, për të cilat akuzohet për vrasjen e ish deputetit demokrat Azem Hajdari. I bindur se veprat penale të konsumuara nga Sali Berisha, nuk mund ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Një përvjetor që s’mund të harrohet

Adil Fetahu

Dita e 6 shkurtit 1961, është dita kur gjenerata ime e normalistëve të Normales së Prishtinës, pas përfundimit të provimeve të maturës, e filluan punën në detyrën e shejtë të mësuesit. Ishin 119 normalistë të kualifikuar për mësues, për shkollat shqipe në Kosovë dhe në trojet tjera shqiptare. Prej tyre ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Letër e hapur kryeministrit të Republikës së Kosovës, z. Albin Kurtit

Ramush Haradinaj: Disa gazetarë që kanë raportuar nga Uashingtoni janë zagarë dhe mercenarë

Para pak ditësh të telefonova për të uruar postin e Kryeministrit. Sot po të shkruaj për diçka tjetër. Bashkë me popullin e Kosovës, ti ke sakrifikuar shumë. Ke rënë në burgje e sfida por ke qëndruar stoikisht në atë që beson. Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje me vetëmohim të pashoq të ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Gabim, apo përcaktim antishtetëror i kryekeuvendares, Vjosa Osmani

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

Heqja e fotografise se Kryetarit te Republikes se Kosoves nga Kryetarja e Kuvendit te Republikes, Vjosa Osmani, nga mediet u njoftua dhe u prezantua si “heqje e fotografise se Thaçit”!! Vendosja dhe perdorimi i fotografise se Kryetarit te shtetit edhe ne Kosove eshte rregulluar me ligj… Vjosa Osmani dhe gjithe ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Shërbimi ushtarak i obligueshëm në Qeverinë Kurti

Agim Vuniqi: Kush po e shtrembëron historinë?

Parlamenti i Kosovës duhet ta votojë Ligjin e Shërbimit të Mbrojtjes, ashtu qe regjistrimi në Forcat e Mbrojtjes është i detyrueshëm për të gjithë qytetarët shqiptare që kanë mbushur 18 vjeç (me përjashtime qe serbet mund te lirohen nga shërbimi ushtarak të përcaktuara në Ligjin e Shërbimit e Mbrojtjes). Disa  ...

Më shumë...

Fazli Maloku: Urime QEVERIA KURTI!

Fazli Maloku

Urime Kosovë! Urime Shqipëri! Urime shqiptarë kudo që jeni!       Dita e fitores për qytetarët e Kosovës erdhi,  por u deshen shumë vite pritjeje.  Me këtë rast të shpresojmë se ngadhënjeu e mira ndaj së keqës.  Për këto ndryshime të mënyrës së qeverisjes e kërkoi vetë populli në zgjedhjet e ...

Më shumë...

Safete Shala: Duhet të përkulemi vetëm para varreve të dëshmorëve, policisë e ushtrisë së Kosovës

Sadete Shala: Duhet të përkulemi vetëm para varreve të dëshmorëve dhe ndaj policisë dhe ushtrisë së Kosovës

Motra e heroit të kombit, Kasim Shala, Safete Shala përmes një postimi në rrjetin social ka reaguar kundër  mënyrës nënshtruese para Listës Serbe nga të zgjedhurit e ekzekutivit dhe legjislativit të ri të Kosovës që i përshëndetën në mënyrë të veçantë minoritetet dhe ndërkombëtarët por harruan t’i përshëndetin familjet e ...

Më shumë...

Blerim Muriqi: Në ditën e votimit të Qeverisë…

Blerim Muriqi

Është zakoni i heshtjes 100 ditore ai që do duhej të na mbante të përmbajtur. Por jo! Kësaj radhe ka më shumë se thjeshtë pritshmëri; ka armiqësi, ka papërmbajtje, ka papranueshmëri, ka gjithçka që do të na shkonte mendja për keq, ka edhe frikë. Dhe, sikur ndjehet në eter kësaj ...

Më shumë...

Adem Breznica: Bëhet mirë pasi të jetë bërë keq”

Adem Breznica

Tashmë kur Marrëveshja e shumëpritur për Qeverinë e Re u arrit, të gjitha palët, akterët dhe shtresat e shoqërisë sonë duhet të rikujtojnë dhe të jenë të vetëdijshme se: Serbia u dëbua në mijëvjeçarin e II-të, ndërkaq sot jemi në mijëvjeçarin e III-të; Kosova u çlirua në shekullin XX, ndërkaq ...

Më shumë...

Akademik Mark TIRTA: Preng Cub Lleshi nderi i Mirditës dhe i Atdheut

Preng Cub Lleshi

 Ka jo pak njerëz të shquar në veprimtarinë e tyre, në fushën e letërsisë, të kërkimeve shkencore, të polemikave, për t`i sqaruar si duhet të vërtetat, që, si të tillë, nuk njihen aspak, ose njihen krejt përciptas në popull, madje dhe nga intelektualë shumë të ditur. Në këtë mes, si ...

Më shumë...

Blerim Muriqi: Loja, pushtet-bërja dhe Gebelsianët janë këtu

Blerim Muriqi

Që kur Kryeministri Haradinaj na dha të kuptonim se nuk i shtyente dot më punët e mëdha të Kosovës, meqë po vihej në vështirësi nga faktorë të jashtëm e të brendshëm dhe dha dorëheqjen, vendi ka mbetur jo vetëm pa qeveri por edhe pa drejtim. Zgjedhjet që pasuan nxorën të ...

Më shumë...