KEK
Fillimi / Opinione (faqe 100)

Opinione

Shemsi Syla: Më 1, 2 dhe prill 1981, studentët, nxënësit, profesorët, intelektualët, punëtorët, fshatarët, bënë histori

Shemsi Syla: Më 1, 2 dhe prill 1981, studentët, nxënësit, profesorët, intelektualët, punëtorët, fshatarët, bënë histori

Sot e 39 vite më parë, më 1 prill 1981, studentët, nxënësit, profesorët, intelektualët, punëtorët, fshatarët, – me një fjalë, i gjithë populli i bashkuar si rrallë herë, – bënë histori. Si rrjedhë lumenjsh po bashkoheshin në demonstratën më të madhe që kishte ndodhur ndonjëherë pas Luftës së Dytë Botërore ...

Më shumë...

“Bloomberg”: Kina nuk e ka zbuluar numrin e vërtetë të infeksioneve dhe vdekjeve nga koronavirusi

Covid

Agjencia Amerikane e lajmeve, “Bloomberg”, ka përmendur zyrtarët e lartë, të cilët  kanë thënë se Kina nuk e kishte zbuluar numrin e vërtetë të infeksioneve dhe vdekjeve nga koronavirusi. Raportet e agjencisë nga zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë, të cilët janë informuar nga agjencitë e fundit të inteligjencës se informacionet ...

Më shumë...

Musli Krasniqi: Sheshi ’81 dhe dy shtatore në Prishtinë

1 prill 1981

Në këto ditë të vlimeve të mëdha politike e në rrethana pandemike, çdo temë tjetër që trajtohet, mund të duket e paqëlluar e rrjedhimisht edhe të mos e marrë vëmendjen e duhur të publikut. Megjithatë, data e zhvillime të rëndësishme historike, përcaktuese për procese me peshë të madhe kombëtare, nuk ...

Më shumë...

Qerim Rexhaj: Me rastin e 21-vjetorit të masakrës në fshatin Cerrcë të komunës së Istogut

Qerim Rexhaj

KRONIKË E NJË PRANVERE  TË PËRGJAKUR TË LIRISË (Kujtesë) … gjatë vitit 1999 gjithandej Kosovës po jetohej dhe luftohej për mbijetesë,për jetë a vdekje. Ushtria Çlirimtare e Kosovës gjithandej trevave shqiptare po i jepte goditje të njëpasnjëshme makinerisë vrastare të Sllobodan Millosheviqit Njëkohësisht ushtria ,policia dhe forcat paramilitare serbe aty ...

Më shumë...

Rijad Mehmeti: Fëmijët me aftësi të kufizuar janë përherë të mbyllur, çka keni bërë ju të ndryshoni këtë?

Rijad Mehmeti: Fëmijët me aftësi të kufizuar janë përherë të mbyllur, çka keni bërë ju të ndryshoni këtë?

Një moment reflektimi në një krizë që na bashkon të gjithëve, pa dallime. Ditët po ecin ngadalë, nuk ju gënjejë. Afër vetës kam gjithë familjen dhe gjithçka që më duhet të mbijetojë, madje edhe një kompjuter prej të cilit po marrë informacionet e nevojshme sa për të mos thënë që ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Çfarë duhet me shumë për ta kuptuar atë që i thotë vetit shqiptar e realisht është anti-shqiptar!?

Sadik Halitjaha

Çfarë duhet me shumë për ta kuptuar një që i thotë vetit shqiptar e realisht është anti-shqiptar! Kur Shqipërisë i ndodha fatkëqija e tërmetit, çirret e bërtet për përfitime politike. Kur Shqipërinë rrezikon Korona virusi çirret kërkon të pa mundshmet veç të ketë përfitime politike. Kur BE-ja i jep miliona ...

Më shumë...

Betim Gjoshi: Kryeministri i shkarkuar, Albin Kurti e dorëzoi autoritetin shtetëror tek Serbia

Betim Gjoshi: Qysh kanë fytyrë pushtetarët me dalë para aktivistëve të ndershëm të Vetëvendosjes

 Anëtari i Kryesisë së PDK-së, Betim Gjoshi, ka denoncuar sot në një konferencë për media marrëveshjen sekrete që qeveria e kryeministrit të shkarkuar Albin Kurti ka bërë me qeverinë serbe të Vuçiqit. Me këtë marrëveshje të arritur me 20 mars, Gjoshi tha se qeveria e Albin Kurtit ia ka dorëzuar ...

Më shumë...

Sami Lushtaku: Kush luan me zjarr do të digjet vet prej tij

Sami Lushtaku

Komandanti i Zonës së Drenicës gjatë luftës dhe anëtari i Kryesisë së PDK-së, Sami Lushtaku, ka reaguar kundër  deklaratës  për vëllavrasje të kryetarit të komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, zyrtar i lartë i Vetëvendosjes, i cili  ka thënë se kryetari  Hashim Thaçi duhet t’i shpallë zgjedhjet e reja, në të ...

Më shumë...

Vigan Qorrolli: Mbi debatin e keqkuptuar kushtetues

Vigan Qorrolli

Secila kushtetutë e ka domosdoshmërisht një kuptim para interpretimit të saj. Kuptimi i interpretimit kushtetues bazohet në polemikën e përjetshme mes juristëve: A duhet interpretimi i një kushtetute të bazohet në “germën/shkronjën” apo në “frymën” e saj? Teoria kushtetuese dhe identiteti kushtetues kosovar, i pranojnë që të dyja, edhe germën ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: NA TREMBIN ME “VELLAVRASJE” QË TË HARROHEN MARRËVESHJET E NËNSHKRUARA E TË PANËNSHKRUARA

Xhevat Bislimi

“Mos shiko se ç’tha, po shikoje kush e tha”, thote fjala e urte ! Kjo puna e “vellavrasjes” eshte hapur sa per te bere llogje ne rrjetet sociale e per ta zhvendosur vemendjen nga realitetet politike e nga pazaret me Serbine ! Eshte kohe “marreveshjesh”! Nuk eshte kohe “vellavrasjesh”! Prandaj, ...

Më shumë...

Dritan Goxhaj: Dy fjalë për ”anti-amerikanizmin” e Albin Kurtit

Dritan Goxhaj: Dy fjalë për ”anti-amerikanizmin” e Albin Kurtit

U bë tashmë disa kohë që shumica e kryesive të partive politike në Kosovë, veçanërishtë LDK-ja me Isa Mustafën në krye dhe PDK-j e kryesuar nga Kadri Veseli, duke mos mbetur prapa edhe AAK, AKR e NISMA, por edhe shumica e analistëve ”të pavarur”, të gjithë nën dirizhimin e Presidentit ...

Më shumë...

Kumnova: Biri im, dy dekada të kërkova rrugëve të Kosovës por nuk e gjeta asnjë shenjë tënden që të çmallem me ty

Nestrete Kumnova

Kryetarja e shoqatës “Thirrjet e Nënave” në Gjakovë, Nesrete Kumnova, ka kujtuar 20 vjetorin e vrasjes së djalit të saj Albionit. Përmes një shkrimi në rrjetin social ajo shkruan: “Biri im i dashur, mbi dy dekada të kam kërkuar rrugëve të vendlindjes sate, Gjakovës dhe Kosovës, që u çlirua me ...

Më shumë...

RKL: Disa zëra të infektuar me virusin e vëllavrasjes, po kërkojnë luftë e gjak, në Kosovë

RKL

Në kohën kur Kosova, Shqipëria, rajoni dhe mbarë bota po ballafaqohet me një zezonë, një pandemi  të shfarosjes kolektive, disa zëra të infektuar me virusin e vëllavrasjes, po kërkojnë luftë, gjak, nëse rastësisht, qoftë edhe duke respektuar  Kushtetutën e vendit formohet një Qeveri e re, pa qenë në krye të ...

Më shumë...

Mirza Hajdinoviq: Nuk i besoj Vuçiqit ndihmësve dhe përkrahësve të tij

Mirza Hajdinoviq: Nuk i besoj Vuçiqit ndihmësve dhe përkrahësve të tij

Është i mirëseardhur izolimi i këtyre ditëve të them edhe një vërejtje, lexova kolumnën të cilën autori e kishte titulluar “Mos i beso Vuçiqit edhe kur të dhuron respirator” dhe thotë, madje Mali i Zi qartë i thotë “baju”, nuk duam të na dhuroj dy nga tre respirator të cilët ...

Më shumë...

Ilir Muharremi: Koronavirusi i bën të mëshirshëm politikanët

Ilir Muharremi

Sapo ishte gdhirë dita, dielli u ngritë i zbehtë dhe disi rezja e parë e diellit u shfaq e dobtë, e qielli mori ngjyrë gri. E kur dielli u ngjit në kupë të qielli, nëpër rrugë aty- këtu vërehen njerzit me maskë në fytyrë. M’u duk që e tërë bota ...

Më shumë...

Adem Breznica, Sali Rexhepi: Australia merr shembull Kosovën për menaxhim të suksesshëm përballë pandemisë

CoronaVirus

Coronavirusi dhe menaxhimi i situatës përballë kësaj pandemie vdekjeprurëse ka qenë temë qendrore e diskutimit edhe në Parlamentin e Federatës australiane. Opozita në ne këtë shtet të madh te cepit lindorë të Hemisferës Jugore dje, gjatë diskutimit në parlament, ka përmendur Kosovën si shembull i shkëlqyeshëm në menaxhimin e situatës ...

Më shumë...