KEK
Fillimi / Opinione (faqe 90)

Opinione

Dr. Murteza OSDAUTAJ: Një përpjekje dëshpëruese për ta bindur nënën dhe fëmijët e mi se çka është “rugovizmi”

Dr. Murteza Osdautaj

Në këto kohëra karantinimi dhe të ngjarjeve të vrullshme politike të cilat u shfaqen në vendin tonë si një rrufe në qiellin e kthjellët, kisha një kërkesë interesante nga fëmijët e mi dhe nga nëna ime për ta sqaruar pa terma filozofikë dhe teorik përkatësinë time politike dhe për të ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: HESHTJA E “DETYRUAR” E SHQIPTARËVE!

Xhevat Bislimi: HESHTJA E "DETYRUAR" E SHQIPTARËVE!

Nje presion e lufte psikologjike e papare, me permasa te nje dhune masovike, ndaj popullit shqiptar dhe ndaj Kosoves se Shqiperise! Gumzhine televizionet, mbushen gazetate e po pelcasin portalet e rrjetet sociale duke ber fushate te padegjuar e te papare ne keto permasa me “ÇËSHTJEN jetike”: Kush eshte proamerikan e ...

Më shumë...

Eliza Hoxha: Amerika demantoi kryeministrin e shkarkuar që keqpërdori detyrën dhe foltoren e Kuvendit…

Eliza Hoxha: Amerika demantoi kryeministrin e shkarkuar që keqpërdori detyrën dhe foltoren e Kuvendit...

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Eliza Hoxha, ka thënë sot në konferencë për media se PDK përshëndet deklaratën e Departamentit Amerikan të Shtetit e cila demantoi kryeministrin e shkarkuar Albin Kurti i cili në ditën e fundit si kryeministër keqpërdori foltoren e Kuvendit për të dezinformuar qytetarët se gjoja ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Kapitulli i Ri në PDK

Bahri Bivolaku

Mënyra se si ta rrëzosh dikënd nga qeverisja është matematikë, ndërsa mënyra se si t’ia rrëzosh idenë e ngulitur në bindjen e qytetarëve është politikë. Unë jam ithtar për të bërë politikë e jo matematikë. Duhet kuptuar se PDK së, në aktualitetin e sotëm politik i duhet të vazhdojë në ...

Më shumë...

Izet Ibrahimi! E çfarë t i bësh!?

Izet Ibrahimi

Kështu na ishte! Menjëherë pas Kuvendit të Prizrenit të vitit 1945, pas demonstratave të vitit 1968, pas atyre të vitit 1981, 1989! Edhe  atëherë kur shqiptarët po përgatitshin për të hyrë në betejën përfundimtare të UÇK-së, për çlirim, na etiketonin. Në konsistencë nga etiketuan,  si; “bashkëpunëtor të fashizmit, informbyroistë, ballist, ...

Më shumë...

Fazli Maloku: Ideja dhe koncepti për ndryshime u plagos, por nuk u vra

Fazli Maloku

Në seancën e Kuvendit të Republikës së Kosovës mbajtur më 25 mars 2020, me shumicën e votave (82) të deputetëve u votua “mocioni”për Qeverinë Kurti! Kërkesën për këtë “mocion” e bëri lideri i LDK-së z. Isa Mustafa, edhe pse LDK-ja ishte parti në pushtet me LVV të Albin Kurtit!! Me ...

Më shumë...

Blerim Latifi: Vetëvendosja “Ka dy lloje të militantëve: militantë besimtarë dhe militantë klientelistë

Blerim Latifi

Profesori i Filozofisë në Universitetin e Prishtinës, Blerim Latifi, në një shkrim në “Facebook” ka analizuar militantët e partive politike, duke i ndarë  në militant besimtarë dhe militantë klientelistë. Për militantët e Vetëvendosjes është shprehur se janë militantë besimtarë të cilët vrapojnë pas liderit dhe besojnë se është i dërguari ...

Më shumë...

Rrahim Bekteshi: 21 vjet më pas përkujtojmë dëshmorët dhe martirët e fshatit Samadraxhë

Rrahim Bekteshi: 21 vjet më pas përkujtojmë dëshmorët dhe martirët e fshatit Samadraxhë

Rrahim Bekteshi ish-zëvendës komandanti i Drejtimit Taktik nr 2 te Operacionit “Shigjeta” ka perkujtuar sot 26 marsin e vitit 1999. ai ka shkruar:  Në kujtesën tonë sjell një ditë të rëndë vetëm pas dy ditëve kur kishin filluar bombardimet e NATO-së mbi caqet serbe ushtria dhe policia e Millosheviqit kishte ...

Më shumë...

Monika Kryemadhi: Me burrin, Ilir Meta këto ditë po hamë hudhra e po pimë raki dhe po bajmë dashuri…

Monika Kryemadhi

Në kohën kur tërë bota është në luftë kundër koronavirusit,  i cili ka marrë më shumë se 22.000 jetë njerëzish, kur në Shqipëri dhe kudo ndër shqiptarë e më gjerë në rajon është  gjendje e nderë dhe me frikë, gruaja e Ilir Metës, kryetarit të opozitës në Shqipëri, po ashtu ...

Më shumë...

The New York Times: Koronavirusi ndihmon rrëzimin e Qeverisë së Kosovës, me një presion nga Amerika

Albin Kurti

Gazeta amerikane, “The New York Times”, ka shkruar një shkrim pas rrëzimit të Qeverisë së Kosovës. Kryeministri i Kosovës u rrëzua me votë mosbesimi të mërkurën mbrëma, pjesërisht për shkak të mosmarrëveshjeve rreth reagimit ndaj pandemisë. Kritikët thonë se edhe diplomacia amerikane pati rol. Administrata e kryeministrit Albin Kurti ra ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Matematika apo Politika?

Bahri Bivolaku

Mendimtarët e konsiderojnë se fanatizmi është sëmundje ngjitëse dhe ilaçi i saj është vështirë të gjendet. Konsiderojnë se humori është si përgjigje e duhur për të krijuar një paqe në kundërshti me fanatikët. Faza e fanatizmit kuptohet se gjendet në vetëdrejtësinë dhe në këtë rrugëtim, mjet të fuqishëm kanë banalitetin. ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: ME KËTË BRUM KËTË BUKË DO TË KEMI

Xhevat Bislimi

(Koalicionet qeverisëse shkak apo pasoje?)    RA E S’RA Qeveria sot, LVV-ja, “shefi” i saj dhe “keshilltaret” e tij duhet te nxjerrin ca mesime dhe te mbajne pergjegjesi per menyren se si u administrua fitorja!    LVV-ja do te duhej te kishte kerkuar dhe te kishte kembengulur per ndryshimin e ...

Më shumë...

Adem Breznica: Panatyrshmëria e votës PRO rrëzimit të Qeverisë Kurti

Adem Breznica

LDK-ja e Isa Mutafes është linçuesja e hapur kundër UÇK-së, për vrasjet enigmatike të luftës dhe pasluftës, si dhe është sponsorizuesja kryesore e Gjykatës Speciale e cila i vë shtruar nën giotinë drejtuesit e UÇK-së dhe PDK-së, si trashëgimtarja kryesore politike e saj; E njejta LDK hyri 4 herë në ...

Më shumë...

Lahi Brahimaj: Sot kujtojmë 24 marsin e vitit 1998, datë kjo që bartë në vete lavdinë për ndryshimin historik të vendit

Lahi Brahimaj

Sot kujtojmë 24 marsin e vitit 1998, datë kjo që bartë në vete lavdinë për ndryshimin historik. Pas Prekazit dhe familjes së Jasharajve kemi Gllogjanin dhe familjen Haradinaj që së bashku e vunë gurë themelin e lirisë, e vendosën Kosovën dhe popullin e saj para jetëve të tyre, fëmijët e ...

Më shumë...

Blerim Muriqi” LËRINI! TË NDAHET E NATYRSHMJA

Blerim Muriqi

Të qenit Opozitë dhe pamundësia si të vetëm ta merrnin pushtetin i afroi LVV-në dhe LDK-në. Populli prej kohësh pyet: Sa bëjnë dy Baba e dy Zhaba? Ato nuk ia dolën asnjëherë ta bëjnë një numër përtej dy e dy, dhe pyetja jetoj nëpër kohë për t’u shërbyer sqarimit të ...

Më shumë...

Ali Hertica: Evolucione në marrëdhëniet midis mediave dhe politikës

Ali Hertica

Media ka nevojë për politikë, dhe politike, por kjo marrëdhënie është shumë e brishtë. Për të mos thënë, ekziston një marrëdhënie e vërtetë dashuri-urrejtje midis mediave dhe politikës. Në fund të fundit, politikanët shpesh kanë informacion thelbësor, informacion për të cilin ata kanë vetëm çelësin. Ata ende mund të fshehin ...

Më shumë...