KEK
Fillimi / Opinione (faqe 91)

Opinione

GJOKË DABAJ: CILI ËSHTË ROLI I AMBASADORIT TË SHQIPËRISË NË ZGJEDHJET E SHTETEVE TË BASHKUAR TË AMERIKËS

Gjokë Dabaj

Zonja Juri Kim paska shkuar te njerëzit që po merren me kodin zgjedhor të Republikës së Shqipërisë! Palët paskan bërë 9 orë “bashkëbisedime” dhe prapë s’paskan rënë në ujdi për një kod zgjedhor të pranueshëm! Më në fund, u muar vesh që paskan arritur deri te pika: Kush e ka ...

Më shumë...

Qendresa Nikqi: Mesazhi i Rinisë Për Liderët e Ballkanit

Qendresa Nikqi: Mesazhi i Rinisë Për Liderët e Ballkanit

Me 5 qershor 2020, anëtarët e degёve tё LDA Balkan patёn mundёsinё tё kalonin njё eksperiencё motivuese, pёrgjatё mbajtjes sё trajnimit me temё “Udhёheqja dhe Qeverisja Efektive”, e cila shёnoi dhe pjesmarrjen mjaft tё veçantё, tё Dr. Ermira Babamusta, fituese e Çmimit të Artë të Presidentit Obama nga Shtëpia e ...

Më shumë...

Qendresa Nikqi: Dr. Ermira Babamusta mbajti trajnimin “Udhёheqja dhe Qeverisja Efektive” për liderët e rinj të Ballkanit 

Qendresa Nikqi: Dr. Ermira Babamusta mbajti trajnimin “Udhёheqja dhe Qeverisja Efektive” për liderët e rinj të Ballkanit

Drejtoresha e fushatës Presidenciale e Presidentit Amerikan Barack Obama, Dr. Ermira Babamusta mbajti trajnimin me temën “Udhёheqja dhe Qeverisja Efektive” për strukturat e LDA Balkan (Leadership Development Association). Dr. Ermira Babamusta është një eksperte dhe ligjëruese me përvojë shumëvjeçare në Amerikë, duke qenë pjesë e “Speakers Bureau,” byroja e folësve ...

Më shumë...

Adem Lushaj: Ata dhanë jetën për lirinë e Kosovës, NE gjakun për të shpëtuar jetëra njerëzish

Adem Lushaj: Ata dhanë jetën për lirinë e Kosovës, NE gjakun për të shpëtuar jetëra njerëzish

“Ata dhanë gjakun për lirinë e Kosovës, ndërsa ne po japim gjakun tonë që të shpëtojmë jetëra të njerëzve”, deklaroheshin qytetarët e shumtë të cilët ia kishin mësy fshatit Carrabreg të Deçanit, në përgjigje të ftesës së Kryesisë së fshatit për dhënien vullnetare të gjakut, organizim tashmë tradicional në bashkëpunim ...

Më shumë...

Petrit Dibrani: Rëndësia në edukim dhe formimin qytetarë!

Petrit Dibrani

” Edukimi është arma më e fuqishme, që mundë ta përdorni për ta ndryshuar botën” Thënie e nobelistit Nelson Mandela, që pērshkruan më së miri, rëndësinë e edukimit në një shoqëri. Arsimimi ndihmon zhvillimin e një shoqërie të fortë, demokratike dhe ekonomikisht të qëndrueshme. Arsimimi, edukimi si proces nis që ...

Më shumë...

Ali Hertica: Ideja se rendi ekzistues mund të ndryshohet përmes mjeteve parlamentare ose demokratike është pengesa kryesore e punëtorëve

Ali Hertica

Ideja se rendi ekzistues mund të ndryshohet përmes mjeteve parlamentare ose demokratike është pengesa kryesore e punëtorëve përballet në çdo hap të rrugës. Edhe pse kjo iluzion është krijuar qëllimisht nga klasa në pushtet, ajo gjithashtu mbrohet dhe paraqitet si zgjidhje nga grupet e majta, të paaftë për të kapur ...

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar për lajmin e rremë që publikua tri vjet më parë në “Pianeta Italia News”

Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për lajmin, të cilin një faqe italiane lajmesh, Pianeta Italia News, e kishte publikuat tre vite më parë, ku ishte shkruar se 1400 konteinerë me mbetje toksike ishin nisur drejt Shqipërisë, për tu groposur. Lajmi, siç u tha më vonë, ishte i rremë ndërkohë që ...

Më shumë...

Ferat Shala: Ditë të vështira për mbrojtjen e mjedisit!

Ferat Shala

Ditë të vështira për mbrojtjen e mjedisit! (Me rastin e shënimit të 5 Qershorit – Ditës Botërore të Mjedisit) Sikurse qeveria e sapo zgjedhura Hoti, ashtu edhe ajo e kaluara Kurti, çështjen e mbrojtjes së mjedisit e trajtuan si fare të parëndësishme në kuadër të përbërjes së dhe strukturës së ...

Më shumë...

Bejtulla Krasniqi: Rrëfime Lufte

Bejtulla Krasniqi: Rrëfime Lufte

Dihet se në luftë do të ketë të vrarë dhe të plagosur, shtabi UÇK ZOK në Zhegoc të Gjilanit bëri përgatitjen e spitalit ushtarak. Kontakte ishin me mjekët të cilët shprehen gadishmërin ti shërojn të plagosurit ushtar të UÇK dhe civil pavarësishtë rreziqëve që mundë t̕ju kushtoj me jetë. Spitali ...

Më shumë...

Blerim Muriqi: Kryeministri Kurti në “sërnishtë” e pak më tej

Blerim Muriqi

Veprimet e çakorduara që po merren nga Albini (Hyjit të Vetvendosjes popull), të cilin e kanë larguar nga pushteti, na kujtojnë çakordimet vepruese të Sali Berishës sa herë ai e humbiste pushtetin. Më skandalozet qenë: djegjet e Shqipërisë, Piramidat, tentim puçi i shtatorit 1998, nxitja e Leka Zogut për luftë qytetare ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Diskursi NE dhe ATA – Populist dhe Revolucionar!

Bahri Bivolaku

Diskursi për politikën e vjetër apo të re është sa populist po aq dhe revolucionar – tipik për të majtën ekstreme! Diskursi i tillë u dëshmua shekuj më parë se është i gabuar dhe se ai shpejt e çmonton demokracinë. Mbase ideatorët e sotëm të këtij diskursi janë të frymzuar ...

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Serbia jo vetëm që nuk e ka ndalur fushatën agresive kundër Kosovës, por e ka ngritur intensitetin

Bardhyl Mahmuti

Përpara se të emërohej ambasadori Richard Grenell si i dërguari Special i Shtëpisë së Bardhë për dialogun Kosovë-Serbi, qëndrimi amerikan ka qenë i qartë: Kosova duhet të heqë taksën doganore për mallrat serbe, ndërsa Serbia të ndal fushatën kundër njohjeve të Kosovës. Në fillim të misionit të tij, këtë qëndrim ...

Më shumë...

Lobi Euro-Atlantik Shqiptar i gëzohet vendimit të Qeverisë në detyrë të Kosovës për hapjen e kufijve tokësorë

Lobi Euro-Atlantik Shqiptar i gëzohet vendimit të Qeverisë në detyrë të Kosovës për hapjen e kufijve tokësorë

Lobi Euro-Atlantik Shqiptar i gëzohet vendimit të Qeverisë në detyrë të Republikës së Kosovës për hapjen e kufijve tokësor, në kuadër të lehtësimi të masave, në luftimin e sëmundjes pandemike COVID-19. Me këtë rast, Lobi i bënë thirrje Qeverisë së Kosovës, që pas shqyrtimit të nevojshëm të Institutit Kombëtar të ...

Më shumë...

Azgan Haklaj: Sofra ku gjen me bujari vetëm shqiptari

Azgan Haklaj: Shteti Komb, imperativ historik panshqiptar

Vite më parë isha i motivuar së tepërmi që vendlindjes time, Tropojës të mund t’i ledhatoja sadopak dhimbjen. Ka qenë një dhimbje e madhe që, siç thotë populli, edhe hasmit nuk i urohet. Por ja që vite me rradhë pushteti u bë hasëm e shkuar hasmit për Malësinë e Gjakovës. ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Çka kanë bërë deri sot banorët e Prekazit për atin e tyre, Prekën!?

Mehmet Bislimi

Pyetje kjo, që mund të shtrohet pa ndrojtje – përgjigjen e së cilës nuk mund ta japim pa ndrojtje!… Prekazi dhe bijtë e Prekës, kanë bërë pak, apo aspak (nëse guxojmë të themi kështu),  për atin e tyre Prekën!? Nëse dikur kemi mundur të “arsyetohemi”, sepse ishim të pushtuar nga ...

Më shumë...

Egzon Kastrati: RËNDËSIA E HARTIMIT TË PROJEKTEVE NË KONTEKST TË ZHVILLIMIT EKONOMIK

Egzon Kastrati

Kosova duhet të orientohet në ndërtimin e një  kulture moderne  për të ndërtuar një ekip professional për “thithje” të fondeve ndërkombëtare. Kosova përfiton 50-55milion euro nga BE-ja nga instrumentet e paraantarësimit. Kjo strategji  orientohet në dy lloj projektesh: projekte teknike, projekte finaciare. Faktori ndërkombëtar për një kohë të gjatë ka ...

Më shumë...