leoni

 Ramiz LUSHAJ: BESA… 

BESA…

 

Nga Ramiz LUSHAJ

 

 

BESA:

Vetëm t’ia thuash emrin e saj dhe tashma Shqiptarët e dijnë se kush është ajo: BESA TAFILAJ-PINCHOTTI.

 

BESA,

është Shqiptarja që këto dy vitet e fundit e ka takuar ma shumë se çdo tjetër shqiptar Presidentin Amerikan, Joe BIDEN: qoftë edhe President/e, Kryeministër, Kryetar/e Kuvendi, Ministër…, qoftë edhe shqiptaro-amerikan.

 

BESA

u takua edhe para disa ditësh në Shtëpinë e Bardhë me Presidentin e SHBA, Mikun e Madh të Shqiptarëve, Joe BIDEN.

Në kuadër të detyrës së saj ajo ka biseduar edhe për Organizaten Amerikane që ajo drejton në Uashington D.C.

Si zakonisht, ka biseduar edhe për Kosovën, edhe rreth Kosovës.

Ajo ishte dhe në “Takimi i Madh i Prishtinës, 2024”, ku mbajti Fjalën e Hapjes së Takimit, ishte në Panelin Drejtues të Takimit, ishte një nga Yjet e Takimit.

 

BESA

është e para dhe e vetmja shqiptare gazetare e ekranit dhe e terrenit, që ka punuar për disa vite të jehonshme, në rrjetet e mëdha televizive amerikane TV ABC dhe TV NBC, duke spikeruar edhe përgaditë emisione televizive elitare edhe për luftën dhe periudhën e pasluftës së Kosovës.

 

BESA

është e vetmja shqiptare e derisotme që drejton një organizatë amerikane kaq të madhe, kaq të fuqishme…, sikurse Organizata e Familjeve të Ushtarakëve të Amerikës (NMFA).

Ajo është Drejtore Ekzekutive e kësaj organizate (NMFA) që në rradhët e saj janë edhe Familje të Presidentëve të SHBA, etj.

 

BESA

është e vetmja personalitete shqiptare, edhe shqiptaro-amerikane, që ka përshëndet me video-mesazh apo me prani të saj, ma së shumti Takimet/Kuvendet tona PanShqiptare- NdërBallkanike- EuroAtlantike, në Tiranë, Prishtinë, Pejë, Vermosh, Ulqin, Plavë-Guci.

 

BESA,

është përzgjedhur nga Revista “Military Spouse” (2021) si një nga 15 bashkëshortet dinjitare të ushtarakëve të Amerikës me ndikim në publikun amerikan.

Është nderuar me Çmimet e Larta “Madeline Albright” dhe “Elena Gjika” dhe për veprimtarinë e saj për Kombin Shqiptar është cilësuar, vitet e fundit, edhe si amerikania Rose Wilder Lane dhe britanikja Mary Edith Durham e Shek. XXI.

 

BESA,

është e vetmja femër shqiptaro-amerikane e abonuar në “Gazeta e Alpeve”; është një nga miket ma të mira të “Gazeta e Alpeve”; është vajza e vetme dhe ideale e Drejtorit të Përgjithshëm të “Gazeta e Alpeve”, MSc. Ing. Ramiz Tafilaj në Huoston-Teksas (SHBA) dhe e prof. Diana TAFILAJ, hebreje, një kuadër e nëne e shquar, e një familje të shquar hebreje-amerikane.

 

BESA,

së bashku me bashkëshortin e saj, David J. Jr. Pinchotti – ushtarak i Pentagonit, veteran Ushatarak i Amerikës, dhe tre fëmijët e saj: Lira, Zana, Loriku, jetojnë në Capitol Hill,. në Uashtington D.C.- kryeqytetin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ne jemi krenar e fatlum që kemi një za të fuqishëm, të paster e të jehonshëm, brenda ambjenteve të Shtëpisë së Bardhë në Uashington D.C., në kryeqytetine  Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

 

Kontrolloni gjithashtu

Mehmet Bislimi: Çmendi e çoroditur e opozitës në Shqipëri

Edhe sot për të satën herë, Partia Demokratike e Shqipërisë, në krye me të çmendurit …