MIT KS
Fillimi / Opinione (faqe 92)

Opinione

Nebi Rexhepi: Radio Kosova e Lirë ka përhapur dhe po e përhapë zërin e Lirisë

Nebih Rexhepi

Secili përvjetor i Radios Kosova e Lirë ka qenë  i veçantë, edhe ky i sivjetmi është i tillë. Çdo vit e më shumë ky medium po bëhet më i begatshëm, sepse e tillë është Liria, ajo po rritet, duke u bërë gjithnjë e më madhështore. Është madhështore sepse pikërisht Radio ...

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: 30 dhjetori Dita e Veteranit të UÇK-së, dita e burrave dhe burrëreshave të Atdheut

Nexhmi Lajçi

Pranvera është stina kur për çdo ditë i kujtojmë bashkëluftëtarët tanë që kurrë nuk u kthyen nga betejat, por sot është 30 dhjetori, dita e përkujtimit të angazhimit, kontributit dhe sakrificës së të gjithë atyre që u kthyen gjallë nga frontet e luftës, shumë prej tyre me plagë në shtat ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Karamele… në tezgjah

Agim Vuniqi

Bisedime… me kushte, pa kushte, me flamuj, me himn, me karrige në OKB, me sovran tjetër të deleguar nga BE-ja, jo nga OKB-ja… “Ali Hoxha, Hoxhë Alia”. Për pak harruam edhe shumë ëmbëlsime tjera autoktone, lesh me fije sheqeri, sheqer-lesh, etj? Shumica i duan festat, shumë festa. Por unë jo ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi kundër propozimit për ndërtimin e xhamisë në oborrin e Universitetit të Prishtinës

J. Krasniqi

Në një reagim të tij lidhur me propozimin për ndërtimin e një xhamie në kompleksin,  universitar, kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi u shpreh kundër ndërtimit të xhamisë  në oborrin e Universitetit të Prishtinës. Në reagimin e tij thuhet: Kompleksi Universitar, duhet të mbetet aty ku ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Koalicioni i Vetëvendosjes me AKR-në ishte gabim që gati i kushtoi VV-së me humbjen e Prishtinës

Xhevat Bislimi

Ndertimi i nje xhamie turko-arabe (te pakten te ishte shqiptare…) ne oborrin e Universitetit “Hasan Prishtina”(!!) paska qene “premtim” i Selim bej Pacollit, prandaj duhet ta jetesoje ate ne koalicion me VV-ne!! Koalicioni i panatyrshem i LVV-se me “partine” e pacolleve ishte gabim qe gati i kushtoi VV-se me humbjen ...

Më shumë...

Shefik Surdulli: Çlirimtarët dhe përbuzësit e lirisë

Shefik Surdulli

 Goditja mbi interesat dhe vlerat kombëtare, nga segmente të caktuara brendapërbrenda llojit, në momentet vendimtare në historinë tonë kombëtare, nuk është diçka e panjohur ndër ne. Por, që ajo të bëhet edhe tash, në kohën moderne, kur Kosova është çliruar dhe ka fituar lirinë e pavarësinë e saj, duket e ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Viti i krizës së arsyes politike

Bahri Bivolaku

Është koha që Kosova të ndryshojë,  që nga politika, media e shoqëria civile, për të dhënë shembullin së pari para qytetarëve tanë e pastaj të tjerëve, se me të vërtetë ia duam rritën Kosovës dhe nuk e lëndojmë atë nga inatet personale. Viti që po lëmë ishte vit i prodhimit ...

Më shumë...

Edmond Ekrem Krasniqi: Vendorë dhe ambasadorë të BE dhe SHBA: Mos e amnistoni Serbinë nga krimet e luftës

Edmond Ekrem Krasniqi

Ambasadorët e vendeve të BE-së dhe SHBA-së nuk kanë të drejtë as morale e as politike që të kërcënohen me izolim të Kosovës nëse kërkesat tona bëhen për plotësim të ligjit për gjykatën speciale, e jo ashtu siç po kërkohet aktualisht : shfuqizimi i saj. Ligji për gjykatën speciale DUHET që ...

Më shumë...

Ruzhdi Jashari: Në vend të urimit për Vitin e Ri, reagim qytetar kundër mbajtjes në paraburgim të Albin Kurtit e Donikë Bujupit

Ruzhdi Jashari

Në vend që reagimi të vinte nga KUVENDI I KOSOVËS, nga përfaqesuesit e zgjedhur, tashmë reagimet po vinë nga populli, në kundërshtim të përsekutimit politik dhe padrejtësisë që po bëhet deputetëve; Albin Kurti dhe Donika Kada-Bujupi. I gjithë populli e ka të qartë, se Albin Kurti është lider i pakontestuar ...

Më shumë...

Shkëlqim Millaku: Të lejohet legjitimiteti i gjuhës shqipe në Maqedoni!

Shkelqim Millaku

Në Maqedoni nuk është problem dygjuhësia, por vullneti i mirë politik për ta respektuar të drejtën elementare të shoqërisë shqiptare. Gjuha shqipe është familje në vete. Maqedonishtja është familje në vete. Në aspektin e historisë së tyre janë krejtësisht degëzime të pavarura. Gjuha shqipe mbi dy mijë e njëqind vite ...

Më shumë...

Albert Zekaj: Demokracia e Pushtetit Ekzekutiv: “Qeveria dhe Presidenti”

Albert Zekaj: Demokracia e Pushtetit Ekzekutiv: “Qeveria dhe Presidenti”

Përfaqësuesit e pushtetit ekzekutiv si Qeveria dhe Presidenca janë duke punuar në dy sistem demokratike, në demokraci fiktive dhe formale. Tek përfaqësuesit e pushteti ekzekutiv që nga pas lufta mund të shohim një demokraci fiktive pasi që është në mospërputhje të plotë në mes të parimeve demokratike të proklamuar me ...

Më shumë...

Skënder Gjoni: Fatkeq është ai popull që i lë fatet e tij në duart e një klase politike të pamoralshme!

Skënder Gjoni: Fatkeq është ai popull që i lë fatet e tij në duart e një klase politike të pamoralshme!

Me Janullatosin Kryepeshkop të caktuar në një moment dobësie, popullit shqiptar iu imponua një fyerje e rëndë historike. Nënshkruesi i kësaj fyerjeje historike e ka emrin Sali Berisha. Një nga vlerat shpirtërore më të rëndësishme të popullit shqiptar iu ngarkua nën kujdes një kryepeshkopi grek në një moment historik kur ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Djallëzia del nga dobësia

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

Shumë zhurmë u bë për një shprehje të veteranit Nasim Haradinaj, jo vetëm nga kryetari dhe nënkryetari i LDK-së por edhe nga i gjithë grupi parlamentar i LDK-së në Kuvendin e Kosovës dhe jashtë tij, ku pati edhe fyerje nga një farë deputeti Armend Zemaj, nipi i provokatorit dhe dezertorit ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës hedh poshtë nënshkrimet e 16.000 veteranëve të UÇK-së, përpjekja ishte farsë

Kuvendi i Kosovës do të mbajë sot seancë plenare duke filluar nga ora 11:00

Pavarësisht se ideja dhe organizimi i peticionit të veteranëve të UÇK-së ishte nxitur nga disa krerë të insitucioneve, ata duke parë se vendet e Quintit nuk pajtohen me zhbërjen e Gjykatës Speciale, dështuan në përpjeket e tyre, sepse tërë inskenimi ishte më tepër një  farsë, sesa një synim në mbrojtje ...

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Në mbrojtje të së vërtetës

Nexhmi Lajçi: Politika evropiane e shitur në Serbi e Rusi ka kthyer timonin në kah të padëshirueshëm për shqiptarët

Organizimi i luftës së armatosur në Kosovë nën emblemen e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ishte shpresa dhe rruga e vetme për liri. Lufta e UÇK-së nuk është vetëm luftë që e ka çliruar Kosovën, por është luftë që i ka çliruar shqiptarët kudo që janë nga psikologjia e robit. Në ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Shqipëria votoi pro-rezolutës duke u bërë një prej 128-votave në favor dhe kundër qëndrimit amerikan

Frank Shkreli

Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara votoi këtë javë me 128 vota pro, 9 kundër dhe 35 abstenime për një rezolutë që kundërshton njohjen e Shteteve të Bashkuara, të Jeruzalemit, si kryeqytet të Izraelit.   21-vende nuk ishin të pranishme në votim.  Dihet se megjith se çështja e ...

Më shumë...