KEK
Fillimi / Opinione (faqe 89)

Opinione

Egzon Kastrati: Qasja konstruktive e zhvillimit ekonomiko – ekologjike

Egzon Kastrati

Trajtimi shumëdimenisonal që është bërë në kontekst të përkufizimit të impaktit të COVID 19 ka pasur ndikim të madh në ngritje të hipotezave mbi bazën e teorive konsipirative  mbi atë se në cilën sferë ka pasur ndikim.  Nëse e analizojmë për nga afektimi pozitiv atëhërë  impakti më i madh ka ...

Më shumë...

Petrit Dibrani: Prepotentët e politikës në Kosovë!

Petrit Dibrani

Prepotentët e duan vetëm pushtetin dhe jo shtetin… Sjellja si MUJSHAR, për të ardhur në pushtet, dëmton,  jo vetëm individët e tillë, po subjektin politikë, që i takojnë dhe mbarë shoqërin në përgjithësi. Ai që mendon se mund të bëjë pa të tjerët, gabon shumë rëndë, po ai që mendon ...

Më shumë...

Ali Hertica: Demokracia si dialog është i mundur – një pozicion teorik

Ali Hertica

Nëse sistemi ynë aktual politik i demokracisë nuk është në gjendje të zgjidhë problemet tona komplekse sociale dhe përkundrazi të inkurajojë sjelljet politike, krenarinë politike, polarizimin dhe populizmin, cila është alternative. Në pjesën  të hapësira për reflektim ku kemi arritur në një reflektim të madh: kërkimi ynë për ‘një formë alternative ...

Më shumë...

The New York Times: Shumica e presionit amerikan po ushtrohet mbi Kosovën dhe jo mbi Serbinë

Grenell: Pasi të normalizohen raportet ekonomike, Trump do të angazhohet edhe për zgjidhje politike Kosovë-Serbi

“Shumica e presionit amerikan është vënë mbi Kosovën dhe jo mbi Serbinë.” Kështu shkruan gazeta amerikane prestigjioze,  “The New York Times”, në një artikull për takimin e 27 qershorit në Uashington. Në artikull thuhet se administrata e Donald Trump po mundohet që ta arrijë një marrëveshje për paqe, duke lënë ...

Më shumë...

Petrit Dibrani: Diplomacia dhe kuptimi i saj….

Petrit Dibrani

Diplomacia – sipas mendimit tim është mirëmbajtja e marrëdhënieve në mes të dy apo më shumë shteteve, nëpërmjet marrëveshjeve si dhe metodave të zbatuara deri tek marrëveshja. Përndryshe diplomacia, ndryshe thirret edhe një lloj arti së mundurës, i marrëveshjeve. Shtetet kuvendojnë, bisedojnë ndërmjet veti, i mbrojnë interesat e tyre, njoftojnë njëra tjetrën, nxisin ...

Më shumë...

Egzon Kastrati: Roli i Bankës Qëndrore në rimëkëmbje ekonomike

Egzon Kastrati

-Banka Qëndrore si udhëheqëse e politikës monetare në vend duhet që përmes instrumenteve monetare të këtë impakt në  rimëkëmbjën ekonomike të Kosovës si prioritet kyç. Banka Qëndrore duhet të hartoj një politikë monetare ekspancioniste që ka për qëllim rritjën e ofertës monetare. Ky instrument monetar ka pert qëllim uljën e ...

Më shumë...

HYSNI GASHI: PËR 70 TESTE TË SERBISË SHUMË ZHURMË, PËR ZGJEDHJE TË SAJ NË KOSOVË HESHTJE APSULUTE. PSE?

Hysni Gashi

Viti 2020 filloj me shumë telashe në rajon dhe përtej nga një virus që me herët ishte i panjohur për të gjithë,COVID-19.Ky virus vdekjeprurës u shfaq me një shpejtësi të mëdha edhe në Kosovë ku sistemin e shëndetësisë e gjeti shumë të brishtë nga mungesa e investimeve të qeverive paraprake ...

Më shumë...

Petrit Dibrani: Sot, një muaj shkrova, apo digjet znj. Vjosa Osmani politikisht!?

Petrit Dibrani

A po digjet znj. Vjosa Osmani politikisht?   Vjosa po heshtë, ajo e din pse!? Eh politika, e vështirë të qëndroshë në krye të Parlamentit tani, mbas njoftimit të Gj.K. Të dorëhiqet, nga pozita e kryetares së Parlamentit, apo të vazhdoj të qëndroj. Nëse vazhdon të qëndroj, s’do duket e ...

Më shumë...

MSc. Adem Lushaj: Deçan-Plavë, rrugë e zhvillimit dhe integrimit ndërshqiptar!

MSc. Adem Lushaj: Deçan-Plavë, rrugë e zhvillimit dhe integrimit ndërshqiptar!

Çdo vit, më 16 qershor, Komuna e Deçanit e shënon ditën e çlirimit të saj. Çdoherë kjo ditë shënohet me aktivitete nga më të ndryshmet. Edhe në këtë vit (vitin 2020), qytetarët e shënuan këtë festë, me ngjarje të larmishme. Por, ngjarja më ë madhe ishte prerja e shiritit të ...

Më shumë...

Petrit Dibrani: Mos xhelozoni e injoroni, por veproni dhe punoni!

Petrit Dibrani

Ju, mjeranë në politik, mos nxisni dhe habisni, s’ka shkëmbim territorial, s‘ka Asociacion të Komunave serbe me status të veçantë! Kuptoni, s’ka! Shkëmbimi territorial është propagandë serbe, kuptoni, mos nxisni urrejtje dhe dhunë…. Artin e së mundurës, me emrin Politik – Diplomaci, s’munden të gjithë ta bëjnë dhe të ken ...

Më shumë...

Zef PERGEGA: Marko Kepi, kandidat për Asamblenë e New-Yorku dekorohet me Medaljen e Arte nga Presidenti Trump

Marko Kepi

Sot ne shtepine time, Leci, xhaxhai i Markos me tregoi: “Vellai erdhi ne Amerike, kur Mako ishte  10 vjec. Shkova per vizite dhe Marko me tha: Axha Lec, une do ta bej te famshem emrin shqiptar ne Amerike dhe te familjen time qe ka vuajtur nen regjimin komunist!” es nje ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Gjakmarrja është kobi i shqiptarëve

Agim Vuniqi

A eshte Kanuni i Leke Dukagjinit liber fetar ? Si ndodhi qe nje liber me vlere arkivore eshte devalvuar aq shume, deri aty saqe po i sherben se keqes. Gjakmarrja eshte kobi i shqiptareve, dhe a jane shqiptaret duke jetuar me ligjet e mesjetes, tash kur duhet promovuar shteti… Kohet ...

Më shumë...

Ali Hertica: Diskutimi si udhëzues vetëm për të ardhmen

Ali Hertica

Çdo njeri, do të thoshte, por të zhytur në mendime, të arsimuar, kishte të pavarur mendjen e elitës njerëzore, që vetëm tradita e mirë si “traditat, entitete në përkatësinë e tij në botën e shpirtit objektiv e bënë të pavarur”. Por edhe njeriu i elitës u nënshtrohet shumë ndikimeve dhe ...

Më shumë...

RKL: Franca e Gjermania kundër marrjes përsipër nga Amerika të bisedimeve Kosovë-Serbi

RKL

Zyrtarisht bëhet e ditur se kryetari i Francës, Emannuel Macron, më 17 korrik 2020 planifikon të organizojë një samit,  në Paris, kur do të bisedohet për raportet, Kosovë-Serbi. Mbajta e një takimi të tillë  gjermano-francez kishte dështuar të mbahej më 1 korrik të vitit të kaluar, për shkak të taksës ...

Më shumë...

Blerim Muriqi: Në pusin e fajit kolektiv

Blerim Muriqi

Vitet ikën njëra pas tjetrës dhe sa po bëhet dekada që kur kuvendi ynë autorizoi bidesimet me Serbinë. U thanë të jenë teknike. Politika bashkë me zhurmën ngarendën të përfitonin mbi këtë gabim të parlamentit, të cilin e ngulfatën për t’i dhënë fatin e normalitetit. Zhurma mbeti zhurmë, një tingëllimë ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Në politikë guximi është virtyti mbi të tjerët

Bahri Bivolaku

Dikush i pranon me vonesë gabimet në hapa në politikë, dikush shumë vite më herët, por dikush asnjëherë. E di dhe një gjë se nëse të keqen e bërë nuk e stigmatizojmë dhe ndëshkojmë, nuk do ta kuptojmë ecjen drejt të mirës. Po më duket se koha është (për fatin ...

Më shumë...