KEK
Fillimi / Opinione (faqe 88)

Opinione

Kur Gëzim polici ndihet i gëzuar për akuzat e Dik Martit kundër UÇK-së (!)

Kur Gëzim polici ndihet i gëzuar për akuzat e Dik Martit kundër UÇK-së (!)

Polici, i quajtur, Gëzim Krasniqi, është suspenduar sot nga detyra, pasi shfaqi gëzim të papërmbajtur për aktakuzat e ngritura nga Prokurori i Gjykatës Speciale, kundër kryetarit  të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli. Drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj ka konfirmuar se polici në Prishtinë, Gëzim ...

Më shumë...

RKL: Sot në Kosovë hedhin valle mbetjet e Serbisë, entuziazmi i pritur prej tyre kah mot u bë realitet

RKL

Sot në Kosovë, kundërshtarët politikë dhe ata që Thaçin e konsiderojnë armik, hajn të korruptuar, që e urrejnë më shumë se Milosheviqin e Vuçiqin, sot atyre u ka ardhur gjaku në fytyrë. Nuk ka si të mos gëzohen dhe të entuziazmohen nga kjo bombë e kurdisur kundër UÇK-së, zonja Millaku, ...

Më shumë...

Petrit Dibrani: Mos, ngarendi o ju shqipfolës…..

Petrit Dibrani

Aktakuzat e ngritura nga Specialja, ndaj Presidentit të Republikës, z. Hashim Thaqi dhe ndaj Kryetarit të PDK-ës, z. Kadri Veseli, janë aktakuza të ngritura, jo vetëm ndaj dy personaliteteve të njohura, si bashkthemelues të UÇK-ës, ushtarëve të lirisë dhe bartësve të shumë proceseve në vend, po janë edhe aktakuza të ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Kot e kanë kolaboracionistet sepse çlirimtaret do të dëshmojnë pafajësinë dhe kthehen ballë-hapur

Sadik Halitjaha: Njeri tabor thotë do të ju japim lekë, lekë, tjetri tabor thotë punë, punë

Shkruaj për bashkëluftëtaret! Kujtdo që mund të i ngritët Aktakuzë nuk mund të konsiderohen fajtor! E kuptueshme që Gjykata Speciale do të përpiqet të arsyetoj themelimin e vet dhe arsyeshmerinë e punës se sajë?! Vet orientimi që të ngritën akuza në nivelin e hierarkisë. Kjo kishte pasur peshë dhe do ...

Më shumë...

MSc. Driton Krasniqi: Pse nuk po ndodh liberalizimi i vizave për Kosovën?

MSc. Driton Krasniqi

Ekzistojnë disa faktorë të cilët po ndikojnë që Bashkimi Europian është duke hezituar ta marrë vendimin përfundimtar për liberalizimin e vizave për Kosovën, siç janë: situata aktuale politike në vend, e karakterizuar me mungesë të stabilitetit politik, vendi po ecën shumë ngadalë drejt arritjes së procesit të konsolidimit të shtetit, ...

Më shumë...

Sot, lufta e UÇK-së mori goditjen e parë serioze, e cila është pritur të ndodh, por më së paku e kanë pritur zyrtarët mendjelehtë

KMDLNj kërkon nga veteranët e UÇK-së që mos të që të mos kalojnë nëpër Serbi pasi mund të arrestohen

Pikërisht në kohën kur po bëhen përgatitjet  e fundit për takimin në Uashington të delegacionit të Kosovës dhe Serbisë,  më 27 qershor 2020 lidhur me rifillimin e bisedimeve, Kosovë Serbi, Gjykata Speciale kundër UÇK-së publikoi aktakuzën kundër kryetarit aktual të Kosovës, Hashim Thaçi, ish përfaqësues i lartë i Ushtrisë Çlirimtare ...

Më shumë...

Blerim Muriqi: Kokë-thurja e një të nesërmeje

Blerim Muriqi

Rend Evropa në para e pasthirrje amerikane për dialogun Kosovë-Serbi. Sapo doli data 27 qershor nga Shtëpia e Bardhë vrapi europian nisi, Lajçakun dhe përfundoj te iniciativat e para Shtëpisë së Bardhë, 25 qershorin e Brukselit, dhe pas saj Parisin e thirrjes së Makronit. Shtëpia e Bardhë, Brukseli, Elizeja apo ...

Më shumë...

Adem Lushaj: Islam Husaj është shprehur kundër mini-hidrocentraleve që degradojnë bukuritë e Pejës

Adem Lushaj: Islam Husaj është shprehur kundër mini-hidrocentraleve që degradojnë bukuritë e Pejës

Kuvendi Komunal i Pejës, përkatësisht anëtarët e këtij Kuvendi, duhet të jenë më aktiv, qoftë me diskutimet e tyre apo veprime konkrete në marrje të iniciativave për ngritje të shqetësimeve të qytetarëve, apo të kërkimit të transparencës dhe llogaridhënies institucionale. Kontribut të çmuar në hartimin e strategjive, rregulloreve apo të ...

Më shumë...

Veton Surroi: Kosova Republikë është kërkesë armiqësore për krijimin e Shqipërisë e Madhe (Rilindja 4. 3. 1989)

Veton Surroi

…Nacionalistët e irredentistët shqiptarë, së pari, duke u shërbyer në radhë të parë me praninë numerike të nacionalitetit shqiptar, vendin  ku ata jetojnë e punojnë e shpallin si „truall shqiptar“, duke vënë në rangë të „mysafirëve“ të gjitha nacionalitetet e tjera, gjë që është padrejtësi e madhe ndaj tyre, pra edhe ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Miti i shallit të Rugovës dhe shkopi i bariut i Ghandit

Agim Vuniqi: Kush po e shtrembëron historinë?

Deri vonë, nuk e kam kuptuar domethënien e filozofisë Rugoviane, dhe asaj paqesore e tipit kosovar… Formuluesi i saj, i ndjeri Ibrahim Rugova, konsiderohet si njeri i “shenjtë” nga një pjesë të popullit tim, 25 %. Atij i është ngritur edhe një shtatore impozante në Prishtinë, që atë e paraqet ...

Më shumë...

Petrit Dibrani: Mjerimi dhe të mjerët deputet, në Parlamentin e Kosovës….

Petrit Dibrani

S’do mundeni, t’na mashtroni më! Mjaft më! Me të vërtetë qytetarët e Republikës, po ndëgjojnë jo vetëm fjalime KOTI….. Po, liri të fjalës! Jo, liri të fyerjes! Fjalori, denigrues dhe mendësia e tyre, e sidomos deputetëve, që janë për të parën her në, mandatin e parë në Parlament, i ngjanë ...

Më shumë...

Safete Shala: Rron, Shkëlzen, Baton dhe ju të tjerët, ku po merrni këtë guxim e më fol së a ka pas luftë dhe për UÇK-në?!

Safete Shala: Rron, Shkëlzen, Baton dhe ju të tjerët, ku merrni ketë guxim me fol së a ka pas luftë dhe për UÇK-në

Kryetarja e Organizatës se Familjeve të Dëshmoreve Dega ne Pejë njëherit motra e dëshmorit të kombit Kasim Shala, znj. Safete Shala ka reaguar përmes një shkrimi pas tendencës për ndezjen  debatit për UÇK-në nga disa mohues kategorik tashmë të njohur të luftës heroike e çlirimtare. “Si me ja nis e ...

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Mundësisht të hapet sa më parë Aeroporti Ndërkombëtar “Adem Jashari”, në Prishtinë

Nebih Rexhepi

Aktualisht pandemia COVID-19 me plotë kuptimin e fjalës i mposhti superfuqitë botërore, të cilat i ka bërë që të mendojnë mirë e mirë për një të ardhme më të ndritshme për njerëzimin. Si mund të përkufizohet pandemia? Pandemia është përcaktuar si “ një epidemi që ndodh në gjithë botën, ose ...

Më shumë...

MSc. Driton Krasniqi: Efektet e pandemisë në ekonominë e Kosovës dhe sfidat për rimëkëmbje ekonomike

MSc. Driton Krasniqi

Pandemia Covid-19 ka krijuar shumë efekte negative dhe probleme në ekonominë e Kosovës, të cilat do të jetë shumë e vështirë të zgjidhen pa mbështetjen e faktorit ndërkombëtar përkatësisht Bankës Ekonomike Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar. Kur kësaj ia shtojmë faktin se edhe në situatë normale, ekonomia e vendit karakterizohej ...

Më shumë...

Smajl Latifi: Drejtësi e vonuar, për më tepër, drejtësi e mohuar

Smajl Latifi

Kur drejtësia përballet me fytyra nënash të përvuajtura e të djegura deri në palcë, me familjarë të të vrarëve e të masakruarve, asnjë verdikt a dënim nuk është i mjaftueshëm. Ditë më parë  në Gjykatën Themelore në Prizren u dha verdikti për të akuzuarin për krime lufte dhe bartje të ...

Më shumë...

Selami Hoti: Reagim pas shqiptimit të dënimit 22 vjet burg kriminelit, Tasiq, pjesëmarrës në vrasjen e qindra shqiptarëve

Selami Hoti: Reagim pas shqiptimit të dënimit 22 vjet burg kriminelit, Tasiq, pjesëmarrës në vrasjen e qindra shqiptarëve

DËSHTIMI I DREJTËSISË: PËR 241 TË MASAKRUAR – 22 VJET BURG!   Edhe Darko Tasiq-pjesëtar rezervë i milicisë së ish RFJ-së, sikur se kriminelët tjerë serb “iqa” e “viqa”, sot u dënua (nga Gjykata Themelore në Prizren) me një dënim qesharak, 22 vite burgim!!! Masakra më e madhe në Kosovë, ...

Më shumë...