kek
MIT
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
Fillimi / Opinione (faqe 49)

Opinione

Hysni Gashi: Edi Rama ose njeriu që rizgjoi antikombëtarët

Hysni Gashi

Mjaftoi një fjalim 5 minuta i kryeministrit shqiptar, Edi Rama, në Kuvendin e Republikës së Kosovës që të rizgjohen antikombëtarët dhe antishqiptarët. Propozimi për një president të përbashkët, për një diplomaci të përbashkët dhe për një siguri të përbashkët nga politikani largpamës, Edi Rama, sikur i rizgjoi nga varret ata ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Deri sa në botë të gjithë keqbërsit kanë kundërshtarë shtetin ligjor, në Kosovë ata bëjnë ligjin!

Agim Vuniqi

Politika zyrtare e Prishtinës ka filluar të bëhet më laramane se që ishte, madje pulenët partiakë kanë filluar të vdesin nga zilia se nuk përkëdhelen, nuk ka kush t’i përqafojë apo t’i puthë në ballë, ashtu si heronjtë që krijohen nga filmaxhinjtë. Të mësuar të jenë të ndryshëm nga të ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Shteti i veçantë apo e veçanta e një shteti

Bahri Bivolaku

Dhjetë vjetori i shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës të gjithëve na ndalë për një çast nga dinamika e jetës, na kthen në një të kaluar e cila ndërlidhet me të tashmen e që duhet të paraqitet po në këtë formë edhe më të ardhmen e këtij vendi. Duke ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Propozimi i kryeministrit shqiptar Edi Rama për unitet kombëtar ka trazuar mendjet e robëruara

Xhevat Bislimi

Ne Kosoven shqiptare, me sakte, ne Kosoven e Shqiperise me shqiptaret bashkejetojne edhe minjte e xhirizave jugoallave, te cilet sahere permendet Tirana, Republika e Shqiperise, Shqiperia dhe bashkimi i kombit trazohen dhe nisin te reagojne sa per te na e kujtuar se akoma jane ketu, midis nesh… Sot, ne Kuvendin ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Cila është datë më e rëndësishme: data e çlirimit të Kosovës apo data e Deklaratës së Pavarësisë?

Dilaver Goxhaj

Gëzuar 10 vjetorin e Deklaratës për Pavarësinë e Kosovës! Në 17 shkurt 208 mbushen 10 vite nga  data e Deklaratës së Kuvendit të Kosovës për Shpalljen të Pavarësisë së saj. Ajo deklaratë u bë disa muaj më pas nga koha kur Presidenti i atëhershëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Flamuri i Kosovës shqiptare dhe Flamuri i Kosovës kosovare

Xhevat Bislimi

Debat i madh midis shqiptareve qe duan liri dhe pavaresi te plote per Kosoven shqiptare dhe (jugo) kosovareve qe duan nje Kosove gjysme te lire e gjysme te pavarur (pak me shume se autonomi e pak me pak se pavaresi!), nje Kosove kosovare, te zhveshur nga identiteti i saj shqiptar ...

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Njëqind flamuj pa një, me rastin e nismës së LDK-së për ndryshimin e Flamurit të Kosovës

Sylejman Krasniqi

          Kur e pata lexua skicën humoristike, “Njëqind flamuj pa një” të Nonda Bulkës  pata mendua  se gjenerata e jonë,dhe ato që do të vijnë pas nesh,nuk do t´i kenë këto probleme. Isha në shkollën e mesme (diku nga gjysma e dhjetëvjetëshit të shtatë të shekullit të kaluar) dhe e ...

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: Dy data historike të “Pavarësisë së Kosovës”, njëra verës e tjetra dimrit!!!

Adem Lushaj

Jemi në prag të festimit të 10-vjetorit të “pavarësisë” së Kosovës. Dhjetë vite më parë, (17 Shkurt 2008), Kuvendi i Kosovës, me deklaratën e lexuar nga ish kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ishte shpallë Kosova si shtet i pavarur dhe demokratik. Pra, të shtunën (17 Shkurt 2018), mbushën dhjetë vite ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Fanatizmi dhe shtetësia e brishtë e Kosovës

Bahri Bivolaku

Fara e fantazimit gjendet në vetëdrejtësinë dhe në këtë rrugëtim, mjet të fuqishëm ka banalitetin.   Të thuash se në Kosovë nuk ka fanatizëm të llojeve e ngjyrave të ndryshme, është kosntatim fare i paqëndrueshëm, pasi ai ekziston dhe njëra ndër arsyet e ekzistencës së tij është mbajtja në izolim ...

Më shumë...

Tahir Veliu: Kosova kërcënohet nga Serbia dhe politika e çorientuar, jo nga shqiptarët autoktonë

Tahir Veliu

Në prag të 10 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë Veriore (Kosovës) temë debati do duhej të ishte shtrirja e sovranitetit në çdo centimetër të shtetit dhe mbrojtja e integritetit territorial nga Mal i Zi, i cili edhe kështu në brendësi të vet ka një territor mjaftë të madh të trojeve ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Ministri i Jashtëm, Behxhet Pacolli paska vendosur ta heq Flamurin kombëtar(!)

Xhevat Bislimi

Ministri i Jashtëm, Behxhet Pacolli, paska vendosur, ne emer te qeverise,  ta heq Flamurin kuq e zi te Kosoves dhe te çdo shqiptari ne Shqiperine e kater vilajeteve dhe te çdo shqiptari ne bote! Ministri i jashtem dhe i huaj, sa edhe flamuri i Ahtisarit qe iu imponua shtetit te ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Unë “zezaku i bardhë” lëkurë-rjepur i “Arabistanit”!!!

Agim Vuniqi

Ne ishim pa miqe, eshte fat qe nuk jemi zhbere, shume popuj autokton, te vjeter ne bote, kane humbur krejt!!! Eshte rregull kudo ne bote ardhacaket zgjerohen, zhvillohen, punojne me shume, arsimohen me shpejt se vendasit dhe keshtu zene hapesiren. Arsyetohemi se nuk patem miqe, por ne ndertuam perandorite te ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Heroi i heshtur Gjokë Martini i rezistoi kohës

Agim Vuniqi

Nuk është në rregull e as normale, por nganjëherëë është realitet harresa kolektive për heronjtë e heshtur kombëtarë, por edhe ata të komunitetit, njëri ndër ta legjenda e gjallë e demonstratave dhe rrënuesi i kompanisë jugosllave, Zastava, Gjokë Martini. Kjo mospërfillje e figurave të komunitetit, sa dëshpruese, është edhe zhgënjyese, ...

Më shumë...

Sokol Dodani: Ka ardhur koha të mendohet ndryshe, nuk është vetëm BE-ja

Sokol Dodani: Ka ardhur koha të mendohet ndryshe, nuk është vetëm BE-ja

Thuajse gjithmonë, në të kaluarën e saj, Shqipëria është parë kryesisht si një pozicion gjeostrategjik,  por asnjëherë ajo vetë si faktor. Në të njëjtën përmasë që Bashkimi Europian, në tendencën e globalizimit  në ditët tona, nuk mundet të neglizhojë vendet ballkanike, është e nënkuptueshme që në të njëjtin raport simetrik,  ...

Më shumë...

Tahir Veliu: Reagim ndaj kërcënimeve të naziste të Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos

Tahir Veliu

E ardhmja e shtetit hibrid grek është e lidhur me zgjidhjen e drejtë të çështjes së Çamërisë; çlirimin e saj nga pushtimi grek dhe rikthimin e saj te trungu i Shqipërisë. Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos, të mos guxoj ta kërcënoj Shqipërinë përndryshe do të përballet me kombin e bashkuar ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Përshtypjet post simpoziumit “party” akademikësh politikë

Agim Vuniqi

Juve me siguri ju kujtohet që Karl Kings (Charles Kingsley), dijetar anglez, bashkëkohës i Marksit, edhe pse ishte klerik, asokohe pati bërë një deklaratë që më pas erdhi në të njëjtën gjatësi vale me pikëpamjet e kryeideologut të komunizmit për fenë, si opium për popullin. “Ne, – thoshte ai, – ...

Më shumë...