kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Opinione (faqe 58)

Opinione

Xhevat Bislimi: Krimi i organizuar shtetëror kundër Sadri Ramabajës

Sadri Ramabaja

(Heshtja e shoqerise sone para ketij krimi me shqeteson me shume se vete krimi i shtetit!) Pedagogu universitar, veprimtari dhe atdhetari i dalluar, Sadri Ramabaja, edhe sot eshte prapa shtate drynave te shtetit te kapur nga bashkepunetoret e djeshem e te sotem te Serbise, nga krimi i organizuar, nga antidrejtesia, ...

Më shumë...

A.Q: Deputetët, që votojnë për varfërimin e popullit, nuk janë deputetë por satrapë dhe parazitë të rrezikshëm

Ahmet Qeriqi: Gjenocidi në Srebrenicë rrah si çekan ndërgjegjen sa e sa herë të tradhtuar të Evropës

Dy lajmet e fundit që kanë të bëjnë me pasurimin e paligjshëm të mujsharëve politikë e ekonomikë,  dhe përpjekjet për ta rikthyer plaçkitjen e qytetarëve në emër të RTK-së, duke i detyruar ata që këtë taksë ta inkasojnë me faturat e energjisë elektrike, janë dy përpjekje më shumë për ta ...

Më shumë...

Ramadan Bozhlani: Hekurudha do ta fuqizonte lidhjen organike kombëtare

Ramadan Bozhlani

Ëndrra qё ishte ushqyer me shpresp pёrgjatё njё shekulli nga shqiptarёt e dy anёve tё kufirit, sot pёrjetohet dhe shijohet nga bashkohasit tanё, pa e vrar mendjen sesi dikur ishte e pamundur ardhja dhe vajtja nё kёto dy shtete shqiptare. Pёrgjatё asaj kohe, shumё shqiptar shkuan nё varr duke e ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Përkeqësohen marrëdhëniet mes Amerikës dhe Turqisë

Frank Shkreli

Senati i Shteteve të Bashkuara miratoi këtë javë një projektligj që autorizon shpenzimet ushtarake për Pentagonin, një projektligj i cili njëkohësisht do të blokonte shitjen e aeroplanëve luftarakë amerikan të tipit F-35, Turqisë nëqoftse Ankaraja nuk heq dorë nga blerja e raketave ruse të tipit S-400.   Miratimi i kësaj mase ...

Më shumë...

RKL: 19-vjet në mbrojtje të dinjitetit të çlirimtarëve, zëri që ka sfiduar dhe sfidon forcat e barbarisë e të shfrytëzimit

Radio-Kosova e Lirë, më 4 janar 2020 organizon pritje tradicionale për vizitorët prej orës 10 deri në orën 16:00

(Me rastin e  21 qershorit të vitit 1999, kur Radio-Kosova e lirë ka përmbyllur transmetimin në Malet e Berishës) Më 21 qershor të vitit 1999, Radio-Kosova e lirë ka përmbyllur transmetimin në Malet e Berishës, ku kishte emetuar program prej 4 janarit të atij viti. Me lajmin kryesor të ditës ...

Më shumë...

Sevo Tarifa: Kriminelët përpiqen të ngjiten në piedestalet e heronjve

Sevo Tarifa

Mohuesit e mëdhenj të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare dhe personaliteteve të historisë dhe kulturës kombëtare. Cilët ishin ata që dhunuan veteranët te Varrezat e Dëshmorëve ditën e 5 Majit. Çfarë synojnë teoricienët e “nivelit zero” dhe “çekut të bardhë”? Mohimi i gjakut “Morali i çdo politike fillon me respektin për luftën ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Politika e Hashim Thaçit

Xhevat Bislimi

  Ardhja ne skenen politike shqiptare e Hashim Thaçit ishte dhe mbeti e diskutueshme!… Dalja e tij ne krye te UÇK-se edhe me e diskutueshme? Si erdhi, nga erdhi, kush e solli, kush e mbeshteti, kush ishte dje mbrapa tij e kush sot?! Keto dhe shume pyetje si keto jane me ...

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Kush jeni Ju që po ua vrisni buzëqeshjet fëmijëve tanë?!

Zeqir Bekolli

Posa kanë përfunduar klasën e nëntë fëmijët anekënd Republikës së Kosovës. Me ëndrrat e tyre fëmijërore për profesionet e jetës ua mësyjnë shkollave të mesme anë e kënd vendit, mbi bazën e konkurseve publike, që tashmë janë hapur nga drejtoritë komunale të komunave të Kosovës. Por vetëm në ditën e ...

Më shumë...

RKL: Për vizita zyrtare nëpër vendet e BE-së, të gjithë deputetët bëhen tok

Shqipëria kërcënohet për rikthimin e regjimit të vizave, ndërsa Kosova vazhdon të jetë pa viza qe 20 vjet

Kryekuvendari  i Kosovës, Kadri Veseli, me një grup deputetësh, po qëndron për vizitë nëpër disa  shtetet e BE-së, me qëllim për të kërkuar liberalizimin e vizave, për qytetarët e vendit tonë,  të vetmit të ngujuar në geto, në gjirin e madh të Evropës “mëmë”. Dikur Fishta i madh e quante ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Pse DASH-i përsëri anashkalon Shqipërinë gjatë vizitave në vendet e Evropës?

Frank Shkreli

 Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) njoftoi të shtunën se Ndihmës Sekretari Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wes Mitchell, filloi të dielën një vizitë prej pothuaj një jave në Evropë. Në njoftimin e DASH thuhet se kësaj radhe, Ndihmës Sekretari i Shtetit do të ndalet në Bukuresht të Rumanisë ku pritet ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Heshtja e qytetarëve si akt patriotizmi, apo si akt qyqarie

Agim Vuniqi

Derisa shtetet përreth Kosovës kanë hapur dialogun me qytetarët e vet për zgjidhjen e problemeve të brendshme politike, qeveria e Kosovës vazhdon avazin e vjetër me premtime për vizat, dhe për formimin e ushtrisë. Kosova e cila ishte pajisur me passporta të reja biometrike (duke u implikuar MPP-ja në aferë ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: PDK-ja apo koherenca e një identiteti

Bahri Bivolaku

Pas procesit zgjedhor dhe reformimit, PDK-në e shoh si partinë më të përgjegjshme, karshi çdo anëtari e kontribuesi të saj, më të vyrtytshme, ku bartësit e funksioneve partiake, qoftë në qendër a degë, marrin përgjegjësitë sipas fisnikërisë së origjinës, fisnikërisë së mendimit dhe ndershmërisë vepruese. Partia Demokratike e Kosovës, e ...

Më shumë...

RKL: Sa mall e nostalgji u tregua për Serbinë me rastin e vdekjes së Fadil Vokrrit

Fadil Vokrri

Vdekja e papritur e futbollistit, Fadil Vokrri, ka nxjerrë në sipërfaqe një fenomen që herë- herë shafitet në Kosovë, por në raste të caktuar merr zjarr si flaka e kashtës, e cila ndizet përnjëherë, por shuhet shpejt dhe prapa lë një hi katran. Kështu ndodhi me rastin e vdekjes së ...

Më shumë...

Klementin Mile: A mund të besohet se Fevziu po u larguaka nga Klani për arsye të lidhura me cilësinë?

Klementin Mile: A mund të besohet se Fevziu po u larguaka nga Klani për arsye të lidhura me cilësinë?

Ndërsa vëren zhurmën mediatike për kalimin e përfolur të gazetarit Blendi Fevziu nga TV Klan te Top Channel, shumëkujt mund t’i kujtohet ajo loja e fëmijërisë kur merr një lule dhe, ndërsa ia heq petalet një nga një, thua me vete “më do, s’më do, më do, s’më do…”. Klani ...

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Fadil Vokrri dy herë më bëri të qajë pas lufte

Fadil Vokrri

Lajmin për vdekjen e Fadil Vokrrit e mora me dhembje të thellë, sa që e kam të vështirë ta përshkruaj me fjalë. E kam të vështirë sepse kemi qenë të një gjenerate, pastaj disa herë kam luajtur me të, si nxënës të shkollës fillore në Besianë (ish Podujevë). Unë kuptohet ...

Më shumë...

Arbanë Qeriqi: Cilat institucione po refuzojnë të blejnë Monografinë Monumentale, “Feniksët e Lirisë”?

Feniksët e Lirisë

Që nga viti 2001 e deri me tani në vazhdimësi Presidenca e Kosovës ka refuzuar të blejë. qoftë edhe një ekzemplarë të  Monografisë, “Feniksët e Lirisë”.  Disa nga kabinetet presidenciale nuk kanë kthyer fare përgjigje, kanë injoruar. Kabineti qeveritar i presidentes Jahjaga, kishte kthyer  përgjigjen me arsyetimin se nuk kemi ...

Më shumë...