Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Opinione (faqe 56)

Opinione

Agim Vuniqi: Mobilizimi i diasporës çështje oportuniteti

Agim Vuniqi

Cila është mërgata shqiptaro-amerikane? Diaspora apo Mërgata shqiptare është burim i pashterrshëm i derdhjes së mjeteve financiare në Kosovë, në Shqipëri, në Mal të Zi, në Luginën e Preshevës dhe në Maqedoni, ky konstatim vërehet pa bërë ndonjë hulumtim të veçante nëse vizitohen vendet ku pushojnë shqiptarët, por edhe nëse ...

Më shumë...

Refik Hasani: Shqiptarët nga Kosova Lindore kërkojnë të mos mbetën jashtë bisedimeve Kosovë-Serbi

Refik Hasani

Në kohën që po flitet si asnjëherë më parë për arritjen e një marrëveshje të quajtur finalja e bisedimeve Prishtinë-Beograd,shqiptarët nga Komuna e Medvegjës, Bujanocit dhe  Preshevës sikur me të drejtë presin dhe  kërkojnë të mos  mbetën jashtë këtyre bisedimeve. Dje,Këshilltarët shqiptarë të tri kuvendeve komunale aprovuan një deklaratë politike. ...

Më shumë...

Sytrim Halitaj: Meritor për sukseset, por të pafajshëm për krimet që bëjnë

Sytrim Halitaj

Tek ne, të gjithë politikanët ankohen tek njëri tjetri për të këqijat që ndodhin në vend. E gjithë politikbërja është se cili është hajni, zhvatësi, krimineli e më i keqi. Nuk ka të mirë në këtë mes sipas tyre, dhe nuk ka të ndalur prej akuzave të kësaj natyre ndërmjet ...

Më shumë...

F. Shkreli: A ka të drejtë kryetari, Trump, kur thotë se vendet e NATO-s nuk paguajnë sa duhet për mbrojtjen e përbashkët?

Frank Shkreli

Aleanca e NATO-s po zhvillon punimet e nivelit të lartë në Bruksel. Si zakonisht, në një takim të tillë, diskutohen çështje dhe sfida me të cilat përballet Aleanca e Atlantikut Verior, sidomos në fushën e sigurisë dhe të mbrojtjes, por edhe çështje të tjera që kanë të bëjnë me zhvillimet ...

Më shumë...

Hasan Nuhanoviq: Nuk do të ketë drejtësi për Srebrenicën, të cilën e tradhtoi UNPROFOR-i dhe batalioni holandez

Hasan Nuhanovic

Publicisti, shkrimtari dhe dëshmitari i gjallë i gjenocidit, në Bosnje e Hercegovinë, Hasan Nuhanoviq, në një intervistë për Al-Xhazira, ka shpjeguar në hollësi ngjarjet që lidhen me gjenocidin që kanë kryer serbët në Bosnje,  e veçmas, në Srebrenicë, ku ushtria serbe 26 vjet më parë  ka vrarë mbi 8.000 boshnjakë ...

Më shumë...

Donika Omari: Replikë me gazetarin, Ben Andoni, që përbalt kombin e vet

Donika Omari: Replikë me gazetarin, Ben Andoni, që përbalt kombin e vet

Një shkrim i botuar në një të përditshme me titullin: Urrejtja e shqiptarit patologji që nuk duhet harruar, e vë autorin, gazetarin, Ben Andoni, përpara pyetjes: Është shqiptar apo jo? Pas këtij shkrimi, i duhet t’i përgjigjet kësaj pyetjeje. Sipas shkencës së logjikës, silogjizmi nuk lë shteg  për mëdyshje: autori ...

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Pjesëtarët e komunitetit serb në FSK janë elementë të infektuar nga vet Serbia

Forca e Sigurise se Kosoves

Pjesëtarët e komunitetit serb në FSK janë elementë të infektuar nga vet Serbia që në kohën më të përshtatshme për Serbinë të shndërrohen në qeliza kancerogjene në trupin plotë plagë të tokës së shenjtë shqiptare. Tragjedia rëndohet edhe më shumë nga kimioterapia e siguruar vet nga Serbia dhe e dhënë ...

Më shumë...

RKL: Shqiptarët pa dallim feje ruajnë trashëgiminë e tyre të përbashkët kulturore, kishë e xhami

Radio-Kosova e Lirë, më 4 janar 2020 organizon pritje tradicionale për vizitorët prej orës 10 deri në orën 16:00

Përpjekjet për të hyrë në mënyrë ilegale dhe për përvetësim të  Kishës e Shën Gjonit në Shas, ( në troje shqiptare të mbetura nën Mal të Zi) nga kryeprifti serb, Amfilohije, që gjatë luftës në ish -Jugosllavi kishte bekuar ushtarët serbë për luftë kundër myslimanëve në Bosnje dhe në Kosovë, ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Qeveria amorfe nuk ka ndonjë program të qartë për qeverisje

Agim Vuniqi

Partneriteti në pastrimin e parave dhe zhvillimi i aparatit korruptiv, ka krijuar ndërmarrësit politik ndërmjetësues të cilët shfrytëzojnë lidhjet me pushtetin “deal, no deal”, edhe gjatë procesit të privatizimit “më jep-të jap”. Klima e krijuar politike në popull se pushteti-shteti do të zgjidhë problemet e grumbulluara, jo vetëm politike por ...

Më shumë...

Hysni Gucati: Dialogu i pambaruar

Hysni Gucati: Albin Kurti ka thënë në Parlament se kur të bëhet kryeministër do ta shfuqizojë Gjykatën Speciale

Kaluan shumë vite duke biseduar më Serbinë në dëm të Kosovës, sigurisht pala ndërmjetësuese nuk po dëshiron ta mbajë anën e të drejtës, pra të Kosovës e cila po dëmtohet skajshmerisht që kur kanë filluar bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë. Pjesë e këtyre bisedimeve ka qenëdecentralizimi dhe eksterritorialiteti i kishave ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Letër-përgjigje z. S.

Dilaver Goxhaj

Disa ditë pasi  më 5 mars 2018, në disa medie e portale të tera të Kosovës, u botua shkrimi im “Adem Jashari përballë Ibrahim Rugovës”, mora një letër nga një miku im në Prishtinë, në datë 8 Mars 2018 at 7:17 PM, ku, midis të tjerave, ai më shkruan: “Pershendetje, ...

Më shumë...

Edmond Krasniqi: Kosova viktimë e kërcënimeve Ruso-Serbe ndaj BE-së së frikësuar

Edmond Krasniqi

Stabiliteti i Ballkanit Perëndimor është aq i rëndësishëm për Bashkimin Evropian sa që liderët e tij, të mbështetur edhe nga diplomatët amerikanë në kohën kur Donald Trump po dëmton raportet trans-atlantike, tashmë po përgatiten që të viktimizojnë Kosovën përmes legalizimit të kontrollin të veriut të vendit nga Serbia bashkë me ...

Më shumë...

Lulzim Beqiri: Qeveria e Kosovës 10 gabime për 10 muaj

Mr. Lulzim A. Beqiri

Nuk janë vetëm 10 gabime, të cilat kanë lënë gjurmë në ekonominë e Kosovës, tash e 10 muaj të qeverisë aktuale e cila ka një kabinet që rrallë në rruzullin taksorë mund të haset, një qeveri me 21 ministra 80 zëvendësministra, qindra këshilltar, një batalion militantësh të punësuar si premtim ...

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Beteja e Kalinjingradit” dhe “Çështja e seksit”

Bardhul Mahmuti

Deklaratat fyese të  Mustafa Nanos ndaj Granit Xhakës dhe Xherdan Shaqirit kanë pezmatuar një numër shumë të madh simpatizuesish të këtyre dy futbollistëve. Përderisa një shtet i tërë (Serbia) ishte mobilizuar për ta fituar “betejën e Kalinjingradit”, që duhej të dëshmonte “epërsinë serbe” ndaj “koalicion ndërkombëtar” të shqiptarëve, kroatëve dhe ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Lojaliteti i shqiptareve ndaj të huajve është endemik

Agim Vuniqi

Shume pyetje qe shtrohen me te drejte si arriten qe shqiptaret t’i mbijetojne gjithe ato fortuna okupimi e konvertimeve fetare dhe si arriten qe te ruajne harmonine fetare!? Eshte vetem nje spjegim, ishin jo fetare, ishin pagane dhe mbeten deri ne ditet e sotme te tille. Ata i jane vardisur ...

Më shumë...

Skënder Sadri Kapiti: Kush janë shqiptarët “tradhtarë” të shqiptarëve?!

Skënder Sadri Kapiti: Kush janë shqiptarët “tradhtarë” të shqiptarëve?!

Tradhtarë nuk janë vetëm ata të cilët haptazi apo fshehurazi u shërbejnë armiqve dhe interesave të të huajve, joshqiptarëve, kundër interesave kombëtare; por tradhtarë janë edhe ata të cilët nga injoranca, egoizmi dhe interesi i ngushtë personal, klanor dhe partiak bëjnë vjedhjen, krimin, korrupsionin; jane edhe gënjeshtarët, mashtruesit e keqbërësit ...

Më shumë...