Brickos

Opinione

Egzon Kastrati: Efekti i rritjes së çmimeve të (përmieve, lëndëve djegëse) në mirëqenien e qytetarëve

Egzon Kastrati

Inflacioni që po përballet me qytetarët e Kosovës tash e një kohë të gjatë ka rënduar në masë të madhe mirëqenien e tyre. Rritja e çmimeve për shportë të konsumit bazik (rritja e kostos së jetesë).Kërkesat e vazhdueshume për rritje të energjisë shfërfaqin edhe njëherë mungesën e një orientimi strategjik …

Më shumë...

Ekrem Krasniqi: Edhe Kurti brenda kurthit  

Ekrem Krasniqi: 4 opsionet e Kosovës për gazin Amerikan  

« Ka jetë edhe pa anëtarësim në BE, sikur që ka në Zvicër, Norvegji, Islandë e Britani të Madhe. Asnjë udhëheqës i Kosovës, pra as Albin Kurti nuk kanë të drejtë që të vendosin për Kosovën, por është vet populli i saj. Ky vendim, pra edhe vendimi për kompromis eventual me …

Më shumë...

Rrahim Bekteshi: Në luftën e fundit në Kosovë 1998-1999

Në luftën e fundit në Kosovë 1998-1999 Fotot qe flasin, por tash 24 vite Bota dhe Evropa e civilizuar ende nuk e pranon realitetin dhe konsiderohemi si njerëz të rendit të dytë. Të rrethuar me armiqtë më barbar qe i njehë historia të cilët përgaditen edhe planet për zhdukjen e …

Më shumë...

Dështimi i radhës në Bruksel, tregon më së miri se BE-ja do ta mbështesë autonominë e plotë për serbët në veriun e Kosovës

Ahmet Qeriqi

Pas dështimit të radhës të dialogut më 15 shtator 2023, në Bruksel, disa  diplomatë dhe analistë ndërkombëtarë pajtohen me qëndrimet e tyre se BE-ja  me ndërmjetësimin e saj,  nuk mund të arrijë marrëveshje në mes të Serbisë dhe Kosovës, për shkak se tashmë po shihet krejt  qartë, se ka anim …

Më shumë...

YLLI MEÇE: NË SHQIPËRI NUK KEMI SINDIKATA… POR DASHAMIRËSE TË SKLLAVËRISË KAPITALISTE

Ylli Mece

Kur i studionim në libra se në sistemin kapitalist krijimi i sindikatave i shërben atij rendi duke e përçarë klasën punëtore na dukej një çudi e madhe. Na dukej e tillë sepse ne kishim një dhe vetëm një klasë punëtore e inkuadruar kjo ne Bashkimet Profesionale të cilat mbronin të …

Më shumë...

Avokati i luftëtarit të UÇK-së, Dritan Goxhaj, z. Ardian Visha, ka renditur katër arsyet, përse ai nuk duhet të ekstradohet në Hagë

Avokati i luftëtarit të UÇK-së, Dritan Goxhaj,  z. Ardian Visha,  ka renditur katër arsyet se përse ai nuk duhet të ekstradohet në Hagë. Së pari, çështja ka natyrë politike, së dyti sepse mungon në fashikull një shkresë ekstradimi e nënshkruar nga ministri i Drejtësisë së Kosovës, së treti sepse kërkohet …

Më shumë...

Mbrojtja Drajfusiane e krerëve të UÇK-së nga avokatët: Ben Emmerson dhe Gregory Keohe

Mbrojtja Drajfusiane e krerëve të UÇK-së nga avokatët: Ben Emmerson dhe Gregory Keohe

Kudo në botë dihet për mbrojtjen fenomenale, që shkrimtari i madh francez, Emil Zola,  i kishte bërë Alfred Drajfusit, kapitenit 30-vjeçar, i akuzuar pa të drejtë për tradhti, në fund të shekulli 19-të, në Francë. Mbrojtja e deritanishme e krerëve të UÇK-së, para trupit gjykues të Gjykatës Speciale, në Hagë, …

Më shumë...

ARBËR ADEMI: PARLAMENTI DUHET TË PËRFSHIHET NË PROCESIN E BERLINIT

ARBËR ADEMI: PARLAMENTI DUHET TË PËRFSHIHET NË PROCESIN E BERLINIT

Kryetari i Komisionit për Çështje Evropiane, z. Arbër Ademi,  dje mbajti fjalim në Konferencën me temë: “Përforcimi i procesit të Berlinit përmes Diplomacisë Parlamentare”, e cila u organizua nga Instituti për Demokraci dhe partnerët e tij në vendet e Ballkanit Perëndimor dhe u mbajt në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë …

Më shumë...

Fadil REXHA: MALET SHQIPTARE DHE HERONJTË KOMBËTARË

FADIL REXHA: KUR MUNGON LUANI MAJMUNËT BËHEN MBRETËR

Korabi, Gjeravica, Tomori, Shkëlzeni, Lybeteni, Gjallica kanë krenarinë, sepse qëndrojnë më lartë se brigjet, kënetat e moçalet. Ju bëjnë ballë rrebesheve e fortunave dhe nuk lëvizin në jetë të jetrave! Si malet, janë heronjtë: Skënderbeu, Abdyl Frashëri, Mic Sokoli, Shotë dhe Azem Galica,  Enver Hoxha, Shaban Polluzha, Adem Jashari, Rexhep …

Më shumë...

PDK: Qeveria po e thellon krizën politike dhe ekonomike, vendi ka nevojë për zgjedhje të parakohshme

PDK: Qeveria po e thellon krizën politike dhe ekonomike, vendi ka nevojë për zgjedhje të parakohshme

Partia Demokratike e Kosovës, ka mbajtur mbledhjen e përbashkët në mes të Kryesisë dhe Grupit Parlamentar. Gjatë këtij takimi u diskutua për situatën aktuale politike në vend dhe koordinimin e agjendave të brendshme politike e legjislative të PDK-së, në fillim të Sesionit vjeshtor të Kuvendit të Kosovës. Edhe një herë, …

Më shumë...

RKL: Shqipëria duhet ta mbrojë të akuzuarin e Gjykatës Speciale, Dritan Goxhaj, për të vërtetuar se i mbron vlerat e luftës së UÇK-së

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masën “arrest me burg” për luftëtarin e lirisë së Kosovës, Dritan Goxhaj

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, duhet ta marrë në mbrojtje, të akuzuarin e Gjykatës Speciale, Dritan Goxhaj, për të dhënë edhe një shembull konkret se ka respekt për luftën e UÇK-së dhe për ta  vulosur  edhe njëherë, atë që e ka deklaruar  në OKB e në Këshillin e Evropës. Këtë …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Tryeza e pestë e Grupit Parlamentar të AAK-së, trajtoi dështimin e Qeverisë në sigurimin e teksteve shkollore për nxënësit

Aleanca ka kohë që ka filluar diskutime për tema që janë në interes të qytetarit, duke i dhënë rëndësi dialogut me palët që kanë përgjegjësi në sektorë të ndryshëm. Tryeza e pestë e Grupit Parlamentar të AAK-së, trajtoi një temë aktuale, dështimin e Qeverisë në sigurimin e teksteve shkollore për …

Më shumë...

Prokuroria Speciale e Kosovës reagoi kundër deklaratave të papërgjegjshme, të pamatura e paragjykuese të ministres, Albulenë Haxhiu

Prokuroria ngriti aktakuzë kundër 19 vetave, në mesin e tyre: Mimoza Kusari-Lila, Besim Beqaj, Dardan Gashi e Nenad Rashiq

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës shpreh shqetësimin e thellë për riciklimin e vazhdueshëm të deklaratave paragjykuese, të pamatura dhe të paverifikuara ndaj PSRK-së nga ana e Ministres së Drejtësisë, znj. Albulena Haxhiu, siç ndodhi mbrëmë në emisionin “Context” të ATV-së. Prononcimet e paskrupullta publike të Ministres së Drejtësisë, për, …

Më shumë...

Shefqet Dibrani: Donika Papaj – AVOKATE DHE NOTERE E RE PUBLIKE

Në vitin 2003, për rubrikën “Bota e fëmijëve”, kam realizuar disa portrete me fëmijët tanë në Diasporë. Një nga ata fëmijë ishte Donika Papaj, e lindur në Zvicër nga prindërit Ali dhe Shyhrete Papaj nga fshati Samadraxhë, komuna e Therandës. Vlenë të theksohet se Ali Papaj, për brezin e tij, …

Më shumë...

RKL: Albin Kurti anashkalon gjakun e derdhur për lirinë dhe Pavarësinë e Kosovës, ngatërron historinë me politikën

Ahmet Qeriqi

Se cilët ishin njerëzit e politikës së kohës,  që e shpallen  fshehtas  nga regjimi i Millosheviqit,  Kosovën Republikë dhe e hartuan të ashtuquajturën, “Kushtetutë të Kaçanikut” nën robërinë serbe, këtë e dinë të gjithë ata që duan ta dinë,  por nuk e di  brezi i ri, i pas luftës së …

Më shumë...

GAP: Progresi i kryetarëve të komunave në përmbushjen e premtimeve zgjedhore gjatë mandatit 2021 – 2025”

Në platformën elektronike “LETËRNJOFTIMI I KOMUNAVE”, sot Instituti GAP ka publikuar shkallën e përmbushjes së premtimeve zgjedhore të dhëna nga kryetarët e komunave për mandatin 2021-2025.  Ky përditësim përfshin periudhën deri në fund të qershorit 2023. Nga gjithsej 1,816 premtime të 27 kryetarëve të komunave, 473 premtime  (26%) janë përmbushur, 285 …

Më shumë...