Opinione

Driton Krasniqi: Investimi për të cilin Kosova ka nevojë, është reforma në arsim

Driton Krasniqi

Arsimi në Kosovë është problem sot, nesër, dhe në të ardhmen! Arsimi është nga fushat më të rëndësishme të çdo shoqërie, e cila garanton një të nesërme dhe të ardhme më të mirë për vendin. Baza e një shteti të zhvilluar dhe te fortë në aspektin ekonomik, social, kulturor, teknologjik, …

Më shumë...

RKL: Stupcat i paskan grahur me hajni, madje edhe brenda “trojkës”, së mashtrimit e korrupsionit

Fadil REXHA: Humori serbosllav banal i Lecit  Xhekit  Stupcave 

Treshja e quajtur Stupcat, (stupido-stupcat) nuk paskan qenë vetëm emitues, gjuhë-dalë, përveç  të pagëdhendur  dhe amoralë por edhe pareli më të mëdhenj se të gjithë komandantët, të cilët aq fortë janë pacifikuar  e pasivizuar, aq sa disa prej tyre edhe kënaqen duke shikuar videot e këtyre lapërdharëve të poshtër e …

Më shumë...

RrGK: Letër avokuese për buxhetin për mbrojtjen dhe trajtimin e viktimave të dhunës me bazë gjinore dhe QPS-të

Rrjeti i Grave të Kosovës

Sot, Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) ia ka adresuar një letër avokuese për buxhetin për mbrojtjen dhe trajtimin e viktimave të dhunës me bazë gjinore dhe për Qendrat për Punë Sociale (QPS) Kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, Ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati, Ministres së Drejtësisë Albulena …

Më shumë...

Lutfi Coka: Lajmet, emisionet, kronikat televizive po rëndojnë në shpirtin e shikuesve më rëndë se vet ngjarja tragjike!?

Halit Coka

Mund të jem në rrugë të gabuar, por më falni për mendimet e mia ,mund t’iu duken të gabuar si formë, por më të thella në përmbajtje. Fjala gjuan ,këtë nuk duhet harruar,edhe kur të ledhatosh,,gjuan dhe kur është e ëmbël,pa kohën dhe vendin e duhur. Nëse nuk të vret  …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Më mirë një fund i një  të keqeje, sesa një e keqe pa fund!

Sadik Halitjaha

Më mirë një fund i një  të keqeje, sesa një e keqe pa fund! Kjo solli krijimin e Gjykatës Speciale në Hagë! Cilat do të ishin të këqijat më të mëdha sesa kjo Gjykatë? Me pas dështuar lufta me pas kapitulluar pa kushte! Te gjithë luftëtaret e mbetur gjallë do …

Më shumë...

Lëvizja për Bashkim: Mungesë e frikshme e transparencës në dialog

Lëvizja për Bashkim: Ajet Berisha promovon listën për Kuvendin Komunal të Obiliqit

Kohëve të fundit janë intensifikuar vizitat e emisarëve të BE-së e të ShBA-së të ngarkuar me ndërmjetësimin e dialogut Kosovë-Serbi.   Përveç kësaj, tanimë është e njohur publikisht edhe ekzistenca e një plani franko-gjerman për t’iu dhënë fund bisedimeve Kosovë-Serbi, me synimin që të përmbyllej me një marrëveshje përfundimtare në mes …

Më shumë...

Petrit Dibrani: Jo vetëm njëherë, mirëpo përsëri, çdoherë dhe gjithnjë Drejtësi

Petrit Dibrani

DREJTËSI: për simbolin tonë kombëtar Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës – UÇK dhe luftëtarët e Lirisë.. Krimi makabër i pretenduar për shitje organesh, madje edhe në libër i shkruar nga zj. Karla Del Ponte, gënjeshtër e kulluar. Del Ponte ka thënë se UÇK-ja mund të ketë rrëmbyer disa qindra civilë serbë …

Më shumë...

Xhevat Hasani: Edi Rama në Këshillin e Evropës, Kosovën e quajti “Komb kosovar”, por jo në kuptimin kombit

Disa nga referencat e shkurta, kuptimplote dhe diplomatike të Edi Ramës në KiE

Lexuesit duhet ta kuptojnë se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama,  në fjalimin e tij të para tre  ditëve në Këshillin e Evropës, Kosovën e quajti „Komb kosovar“ jo në kuptimin e ndonjë „kombit kosovar“ që realisht nuk ekziston, por në kuptimin e shtetit të Kosovës. Kjo sepse në gjuhën e …

Më shumë...

Letra e Edi Ramës drejtuar krerëve të Këshillit të Evropës për raportin vijues kundër akuzave të pabaza të Dik Martit për UÇK-në

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama sot ka nënshkruar një letër drejtuar kryeministrave dhe kryetarëve  të të gjitha vendeve anëtare të Këshillit të Evropës në përpjekje për të nisur një raport vijues kundër raportit të Dick Martyt.  Edi Rama ka publikuar letrën e plotë duke shtuar se qëllimi i saj është …

Më shumë...

Sali Berisha ka falsifikuar dy herë ditëlindjen e tij, në kohën e Enverit kishte 16 tetorin, tani 15 tetorin ndërsa ka lindur me 1 korrik 1944

Sali Berisha

Nga dy dokumente të  cilat i ka publikuar Gazeta Dita,  rezulton qartë që datëlindja e Sali Berishës është 1 korrik 1944.  Por ai,   në kohën e Enverit  festonte datëlindjen në 16 tetor, kur gjithë Shqipëria festonte ditëlindjen e Enver Hoxhës, madje ftonte miq e kushërinj në të njëjtën datë. Pasi …

Më shumë...

RKL: Ku e ka gjenezën sikleti i Portalit Bota sot kundër Edi Ramës, kundër Hashim Thaçit dhe krerëve të luftës?

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama iu kundërpërgjigjet me fakte e argumente përkrahësve të Dik Martit

Ku e ka gjenezën sikleti i Portalit Bota sot kundër Edi Ramës, kundër Hashim Thaçit dhe krerëve të luftës, kundër UÇK-së, kundër të burgosurve politikë, kundër opozitës në Kosovë, kundër islamit, kundër  luftës së LANÇ-it, kundër Rexhep Qosjes, Adem Demaçit, kundër veteranëve dhe invalidëve të luftës dhe kundër shumë të …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Kryeministri, Edi Rama, e tha atë që duhej thënë dhe asgjë më shumë

Mehmet Bislimi

Në këtë hapësirë të madhe ku i thonë Kosovë, ku dikur, dera e madhe hapej e mbyllej nga Serbia dhe ish Jugosllavia. Dikur…, por tanimë, jo. Tani, Kosovën dhe interesat e saj vitale kanë të drejt dhe obligim t’i mbrojnë shqiptarët ku do që janë, pa dyshim edhe miqtë tanë …

Më shumë...

Në Ditën Botërore të Ushqimit, le të forcojmë vendosmërinë tonë për të punuar së bashku që askush të mos mbetet pas

Çdo vit më 16 tetor, shënimi i Ditës Botërore të Ushqimit udhëhiqet nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqim dhe Bujqësi (FAO). Është një ditë për të reflektuar se çfarë mund të bëjmë kolektivisht, për t’i dhënë fund urisë. Është një ditë për ne që të punojmë për 3.1 …

Më shumë...

RKL: Fjala e Edi Ramës në Këshillin e Evropës tronditi qarqet antishqiptare dhe disa shqipfolës të mjerë

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama  dje në Asamblenë e Këshillit të Evropës  mbajti fjalimin e dytë historik në mbrojtje të së vërtetës të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës  dhe kundër Raportit të Dik Martit,  të miratuar po në këtë  Këshillin e Evropës, afër dhjetë vjet më parë. I njohur …

Më shumë...

Lëvizja për Bashkim: Mundësia e ridizajnimit të dialogut

Lëvizja për Bashkim: Ajet Berisha promovon listën për Kuvendin Komunal të Obiliqit

Dialogu Kosovë-Serbi, i filluar para më shumë se një dekade, nuk ka prodhuar zgjidhje për asnjë prej problemeve kryesore të Kosovës në raport me Serbinë. Në vend të zgjidhjes së problemit, ai prodhoi vetëm një status quo të brishtë. Kryeministri i sotëm i Kosovës, Albin Kurti, sa ishte në opozitë, …

Më shumë...

Afrim Veseli: Edi Rama dhe lufta për liri e UÇK-së

Afrim Veseli: Presidente e Kosovës, ju jeni vetëm një individ që mbanë një post, e Shqipëria është aq e madhe...

Kush ma mirë se sot në një institucion Evropian e mbrojti dhe lartësoi vlerat e UÇK  se Edi Rama, burri dhe vëllai nga Shqipëria, askush deri më sot. Nuk e falënderoj, sepse ai dhe secili e ka për detyrë ta bëjë këtë dhe shumë ma shumë se kaq. Por unë …

Më shumë...