MIT KS
Fillimi / Opinione (faqe 6)

Opinione

Shefqete Gosalci: Pak ankesa për të “ankuarit”

Shefqete Gosalci: Pak ankesa për të “ankuarit”

Këto ditë pandemie kur secili prej nesh po mundohemi t’u përmbahemi masave parandaluese dhënë nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik për ti ikur më të keqes, po dëgjojmë e lexojmë ankesa të shumta nga më të ndryshmet, të arsyeshme e të paarsyeshme, të drejta e të padrejta, të vogla e ...

Më shumë...

Shqiptarët e Amerikës dënojnë sulmin e motivuar politikisht kundër Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare Amerikane, Z. Grenell

Trump: Grenell

Komuniteti shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar ashpër pasi një organizatë joqeveritare e quajtur Lidhja Qytetare Shqiptaro-Amerikane me bazë në Nju Jork ka kërkuar nga presidenti amerikan, Donald Trump ta largojë Richard Grenellin nga pozita e emisarit për dialogun Kosovë-Serbi. Komuniteti shqiptar në ShBA ka thënë se ...

Më shumë...

Sejdi Hoxha: Kurti po përgatit terrenin për destabilizimin e vendit

Sejdi Hoxha: Kurti po përgatit terrenin për destabilizimin e vendit

Qeveria në ikje është duke vazhduar operacionin e saj me largime e shkarkime të njerëzve nga puna në të gjitha institucionet e vendit edhe aty ku kjo qeverisje nuk gjen arsye serioze për të larguar dikë nga puna, asaj i mjaftojnë edhe arsyet më banale duke e shikuar kush me ...

Më shumë...

Sadik Halithaja: Jo vetëm pas vdekjes duhet t’iu ju njohim meritat njerëzve

Sadik Halitjaha: Shembja e ndërtesës së Teatrit në Tiranë është shembje edhe e kauzës mashtruese të opozitës

Ishin tre  kolosët e mëdhenj! Ata morën udhëheqjen e organizatës së fshehur atdhetare Fadil Vata Afrim Zhitia Fari Fazliu. Më 10-11 qershor 1988 në Prishtinë Mirë është t’i përmendemi edhe disa hero që i kemi të gjallë se kjo veti negative e popullit tonë të shumë vuajtur nën pushtim, që ...

Më shumë...

Lidhja Demokratike Kosovës përmes një reagimi për media, ka dënuar gjuhën e kryeministrit në detyrë Albin Kurti

Lidhja Demokratike Kosovës përmes një reagimi për media, ka dënuar gjuhën e kryeministrit në detyrë Albin Kurti

“LDK dënon gjuhën denigruese, fyese dhe përçarëse të kryeministrit të shkarkuar, Albin Kurtit, kundër kryetarit të LDK-së, Isa Mustafa dhe partisë në përgjithësi. Ndryshimi i shpeshtë i qasjes ndaj LDK-së dhe kryetarit të saj, Isa Mustafa, tregojnë jo vetëm natyrën egoiste e inatçore të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes, por manifestojnë ...

Më shumë...

Adem Breznica: Pse Kurani i ndaloi dhe i la “të prapambetura” artet e bukura?!

Adem Breznica

Shpjegim i thjeshtë: Sepse pikturat, skulpturat dhe muzika iu dedikoheshin analfabetëve klasikë e jo njerëzve të ditur që zotëronin leximin e gjithë atyre teksteve e librave voluminozë nga të gjitha sferat e dijes. Shpjegim me dy fjalë-fjali: Sepse kur vdiq Muhamedi a.s., shumica e pasuesve të tij dinin shkrim dhe ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: E kuptoj reagimin e liderëve të Serbisë për taksën, por nuk e kuptoj reagimin e LDK-së dhe të kryetarit, Hashim Thaçi

Ish-kryekuvendari, Jakup Krasniqi, thotë se praktika parlamentare e njeh shumicën parlamentare

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi thotë se e kupton reagimin e liderëve të Serbisë për taksën prej 100 për qind, po nuk e kupton reagimin e LDK-së dhe të presidentit Hashim Thaçi që kushtëzojnë sipas dialogun me heqjen e taksës. “Është për t’i kuptuar disi reagimet ...

Më shumë...

RKL: Abazët e Vetëvendosjes paralajmërojnë termet, në rast të largimit të kryeministrit Albin Kurti nga posti

RKL: Abazët e Vetëvendosjes paralajmërojnë termet, në rast të largimit të kryeministrit Albin Kurti nga posti

Kryetrimi i tallavasë politike të Vetëvendosjes në Tiranë, i quajturi Bioken Abazi dhe  sivëllami i tij në Kosovë, sy skuquri, Haki Abazi, kanë  deklaruar se nëse Albin Kurtiti i hiqet posti  i kryeministrit, qoftë edhe i shkarkuar sikur është tani, krejt bota  shqiptare do të ngrihet në protesta.  “Në protestë ...

Më shumë...

Mero Baze: 1000 testet serbe për Kosovën, zbulojnë ligësinë politike të Kurtit për Tiranën

Mero Baze

Gjesti i Presidentit të Serbisë Vuçiq, për ti dhuruar Kosovës 1000 teste, është një ide e zgjuar e tij, në funksion të imazhit të vendit të tij, Serbisë. Kjo nuk është një betejë e Albin Kurtit, por një aksion PR i Alkesandër Vuçiq. Vuçiq, do të fitonte njësoj këtë betejë, ...

Më shumë...

Hysni Gashi: TË GJITHË TA LUFTOJME TË SE KEQEN

Hysni Gashi

Nga tri elementet e shtetit dy me të rëndësishmet janë popullsia dhe territori,ndërsa pushteti elementi i trete që e përben populli dhe që është gardiani me i mirë i pushtetit dhe shtetit.Me një shoqëri të organizuar dhe të ndritur, pra populli është ai me i rëndësishmi. Vetem një element,për disa ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Një dashuri e dëshmuar për atdhe

Agim Vuniqi: Një dashuri e dëshmuar për atdhe

Patriotizmi dhe dashuria per Atdheun nuk eshte e perkohshme, por ajo kultivohet qe nga lindja, dhe ajo vetem fisnikerohet me vepra te reja, duke ndertuar biografine me sinqeritet, ndershmeri dhe vizion, kete e deshmuan Vesa dhe Bleta (në foto), por edhe bashkemoshataret e tyre sportiste, në protestat masive te sportisteve ...

Më shumë...

Ali Hertica: Intoleranca shpesh buron nga besimet e forta ose ekstreme

Ali Hertica

Më në fund, nga studimet historike mund të bëhet e qartë se toleranca është gjithnjë një ndërthurje praktike dhe ideale. Historia e tolerancës është histori e kompromiseve të fituara me vështirësi politike dhe juridike. Shtë gjithashtu një histori e vendimeve të përditshme të marra nga qytetarët e Evropës së hershme ...

Më shumë...

“Familja dhe Shpresa” kërkon nga autoritetet ta obligojnë gjykatën speciale të gjykojë vrasësit serbë për krimet e luftës

Komunikatë për shtyp nga OJQ, “Familja dhe Shpresa”

Shoqata “Familja dhe Shpresa” edhe një herë më shumë ka kërkuar sot nga kreu i shtetit të Kosovës Hashim Thaçi dhe nga krerët e krejt partive politike të vendit që të plotësojnë ligjin për gjykatën speciale në Hagë në mënyrë që të obligojnë në mënyrë ligjore krye-prokurorin Smith për të ...

Më shumë...

Elife Podvorica Jashari: Gjuha jonë sa e mirë, sa e ëmbël, sa e dëlirë….

Elife Podvorica

Tërë ditën sot jam ndier në turp para Naim Frashërit dhe të vëllait –Samiut ! Sepse ,më vinte keq ndaj dashurisë së tyre për gjuhën shqipe! Bile ndaj Samiut edhe më shumë!Ai le që e kishte mësuar gjuhën e nënës aq bukur  nga vëllau më i madhë Naimi, por ishte ...

Më shumë...

Mr.sc. Rrahim Bekteshi: Të ndalohet propaganda kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Mr.sc. Rrahim Bekteshi: Të ndalohet propaganda kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Fjala Liri mund të jetë një fjalë e vogël por për popullin shqiptar ka një kuptim shumë të madh!!! Ushtria Çlirimtare e Kosovës lindi nga gjiu i popullit, ajo e ktheu imazhin e dikurshëm të shqiptarit qe e kishte ndër shekuj si luftëtar , ajo e theu mitin se Ushtria Serbe ...

Më shumë...

Ali Hertica: Më shumë mosinteresim politik për shkak të shakave provokuese

Ali Hertica

Nëse kritika ndaj politikës bëhet në një mënyrë “destruktive”. Sipas mendimit, është më mirë t’i thërrasni politikanët që të japin llogari për vendimet e tyre të politikave duke treguar kontradikta konkrete dhe duke sugjeruar alternativa realiste. Tepricat emocionale të bllokimit politik largohen nga kritika shumë e nevojshme për shënjestër dhe ...

Më shumë...