KEK
Fillimi / Opinione (faqe 4)

Opinione

Ilmi Tahiri: Kah po ecën Kosovë në këto bisedime, shumë në pritje, kujdesshëm në ngritje dhe jo në rrëshqitje

Ilmi Tahiri: Kah po ecën Kosovë në këto bisedime, shumë në pritje, kujdesshëm në ngritje dhe jo në rrëshqitje

Kosovë shpresa dhe ëndrra të shumta pritje , eufori në rritje pa njohje të Kosovës si shtet me të plotë kufij dhe sovranitet, nuk ke asgjë me Serbi çka flet. Njohje si shtet, të plotë integritet , kujdes se edhe në tavolina mos po rrëshqet, serbët janë plotë kurthe politike ...

Më shumë...

Armina Nuraj: Ti Abazoviq që ke shitur kombin e fenë dhe u ke ngulur thikë pas shpine shumë shqiptarëve e boshnjakëve…

Armina Nuraj: Ti Abazoviq që ke shitur kombin e fenë dhe u ke ngulur thikë pas shpine shumë shqiptarëve e boshnjakëve...

Shqiptarja nga Sanxhaku, Armina Nuraj i ka shkruar një letër publike Dritan Abazoviqit, politikanit shqiptar që po synon formimin e Qeverisë malazeze me forcat politike serbe dhe proruse. Ja letra e saj e plotë, që i rikujton shumë bëma serbe, politikanit shqiptar që është figura vendimtare e politikës në Mal ...

Më shumë...

Blerim Muriqi: Karrotë e shkop bylmeti i Shtëpisë së Bardhë

Blerim Muriqi

Diçka shohim e gati hiq dimë do t’i thoshte plaku i lodhur i Malit të zi bashkmoshatarit të tij të këndej 6 kilometrave Kullë-Qakorrit në fund të ditës së sotme, e cila pat filluar diku prillit 2017 nga Shtëpia e Bardhë, por qe ndalur në 27 qershorin e këtij viti, ...

Më shumë...

Florim Isufi: Partia Balliste nga qyteti lindor i Dardanës filloi shpalosjen e programit të saj

Florim Isufi: Partia Balliste nga qyteti lindor i Dardanës filloi shpalosjen e programit të saj

Kjo parti është regjistruar dhe çertifikuar vitin e kaluar nga Komisioni Qendror Zgjedhor. Sot erdhëm në qytetin tuaj e tonin Dardanë me shpalos Programin e Partisë Balliste ku unë si referencë kam marrë ekonomin, turizmin dhe bujqësinë në Komunën tonë të Dardanës. Dikur Dardana e jonë e dashur ka pasur ...

Më shumë...

Tom Dedaj: U bëj thirrje kolegëve të bojkotojnë procesin e Vetingut, sepse nuk burgos Berishën Metën, Bashën, Ramën, Kryemadhin…

Tom Dedaj

Ish prokurori i Peshkopisë, Tom Dedaj u shkarkua nga detyra në 28 janar 2019 nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë. Ai u dënua me 3 vite burg nga ish-Gjykata e Shkallës së Parë për Krime të Rënda në korrik të vitit 2018 për korrupsion pasiv. Por në nëntor 2018, Apeli ...

Më shumë...

Petrit Dibrani: Zbrit në tokë, o Albin!

Petrit Dibrani

Miqësia me Amerikën, o Albin Kurti është referencë e përhershme e Kosovës.   Miqësia e Republikës së Kosovës me SHBA-ës është, e një rëndësie strategjike dhe e përhershme. S’do mundesh t’i Albin, kurrë – kurrë këtë miqësi dhe partneritet strategjik, as ta zbehësh e lëre më ta dëmtosh! Ju si ...

Më shumë...

Malësor Prënkoçaj: Letër Dritan Abazoviqit

Malësor Prënkoçaj: Letër Dritan Abazoviqit

Letra dhe propozimi im për Dritan Abazoviqin, si bashkëkombës e si shqiptar nga Mal të Zi. Këtë letër me këtë propozim ia dërgova në faqen e tij personale. Përshëndetje Dritan. Shpresoj se je mirë familjarisht. Unë jam Malësor Prënkoçaj , këngëtar shqiptar nga Malësia, por jetoj që 19 vite në ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Froni i Presidentit!

Mehmet Bislimi

Për sa kohë që fluturimet mes turbulencash drejt karriges së Presidentit, po behën më atraktiv, akrobatët e këtij sporti, sikur janë vu në garë, o burra: o unë, o s’ka!… Janë futur në garën maratonike, të yshtur, pa ndezur askush flakën olimpike të maratonës drejtë Fronit të Presidentit të vendit. ...

Më shumë...

Ruzhdi Jashari: Biseda për marrëveshje në Uashington

Ruzhdi Jashari: Biseda për marrëveshje në Uashington

Kosova për asnjë çmim, nuk bënë të pranoj gjithçka që i servohet, gjoja, në emër të zhvillimit ekonomik, të tipit SHENZHEN. Qetësia në bisedime, largëpamsia, platforma e çartë, mbështetja popullore, fituesi i zgjedhjeve, intelektualët, gjithandej, në nivel të kombit, ekspertë e kombëtar të devotshëm, përzgjedhja me kujdes e ekspertëve nga ...

Më shumë...

Mr. Mona Agrigoroaiei: Daçiq, me taktika të vjetra ndaj kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, Edi Rama

Mona Agrigoroaiei

Sulmi barbar deklarativ i ministrit të jashtëm serb ndaj kryeministrit shqiptar don të fsheh “pisllëkun nën qillim”, pisllëk i shkeljes së përcaktimeve të së drejtës ndërkombëtare mbi mosndërhyrjen po aq barbar i Beogradit dhe Moskës në punët e brendshme të Malit të Zi, kur shërbimet serbo-ruse kanë ndërsyer e financuar në ...

Më shumë...

Letër e hapur drejtuar institucioneve të vendit nga bashkëshortët mësimdhënës, Ilmi Tahiri dhe Emrije Tahiri, në Besianë

Letër e hapur drejtuar institucioneve të vendit nga bashkëshortët mësimdhënës, Ilmi Tahiri dhe Emrije Tahiri, në Besianë

PROKURORISË SPECIALE TË KOSOVËS PROKURORISË SPECIALE TE EULEX – IT SHEFIT TË MISIONIT EULEX NË KOSOVË LARS GUNNAR WIGEMARK. ZYRES SË BASHKIMIT EVROPIAN NË KOSOVË , AMBASADES AMERIKANE NË KOSOVË , AMBASADORIT FILIP KOSNETT. AMBASADES GJERMANE , AMBASADES BRITANIKE . DHE TË GJITHA MEDIAVE TË SHKRUARA DHE ELEKTRONIKE DHE OPINIONIT ...

Më shumë...

Serbët e Beogradit në Mal të Zi, kërcënojnë se në Plevle të Sanxhakut do të përsëritet Srebrenica

Serbët e Beogradit në Mal të Zi, kërcënojnë se në Plevle të Sanxhakut do të përsëritet Srebrenica

Sot më 2 shtator, persona të panjohur kanë hedhur gurë në lokalet e Bashkësisë Islame në Plevle të Malit të Zi, dhe përmes xhamit të thyer kanë futur një mesazh, në të cilin shkruante: “Fluturoi zogu i zi nga Plevle, do të ndodhë Srebrenica”, ka bërë të ditur,  imami Samir ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Çka fshihet prapa kërkesës greke për ndryshimin e teksteve në librat e gjeografisë dhe të historisë shqiptare?

Jakup Krasniqi: Çka fshihet prapa kërkesës greke për ndryshimin e teksteve në librat e gjeografisë dhe të historisë shqiptare?

Siç informuan mediet në gjuhën shqipe, eurodeputeti grek i “Demokracisë së Re”, Manolis Kefalogiannis, ka ngritur në Komisionin Evropian çështjen e ndryshimit të teksteve në librat e gjeografisë dhe të historisë shqiptare, me qëllim që as në Shqipëri të mos figurojë asgjë lidhur me Çamërinë dhe shqiptarët e Çamërisë. Dihet ...

Më shumë...

Ramiz Tafilaj: Letër drejtuar Kryeministrit të Kosovës


Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti thotë se asnjë diskutim tjetër me Serbinë nuk bëjmë përveçse për njohje

Kryeministër Hoti, në delegacionin tuaj do duhej të ishte edhe Faton Bislimi   Takimi në mes të Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë në Washington, DC këtë javë është mundësi e jashtëzakonshme për sforcim të pozitës së Kosovës, duke i qëndruar besnik miqësisë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Cila rregull i përjashton ish komandantët e luftës të merren me politikë?!

Sadik Halitjaha: Marrëveshja me Serbinë dhe mos (njohja) do të bëhet kauzë për qëllime elektorale e të gjitha partive

Kush punoi dhe kush dëshiron  t’ i shohë të gjithë komandantet në burg?. Kush i do vetëm komandant dhe luftëtaret e vdekur?. Të gjithë jemi koshient se kulmi i një politike është lufta. Shumica e udhëheqësve të luftës, shumë gjatë para lufte ishin marrë me politikë aktive,  bile shumë aktive ...

Më shumë...

Rexhep Tajip Erdogan: “Shigjeta ka dalë nga harku dhe do ta mbërrijë cakun…”

Rexhep Tajip Erdogan: “Shigjeta ka dalë nga harku dhe do ta mbërrijë cakun...”

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se “Shigjeta ka dalë nga harku dhe do ta mbërrijë cakun”. Në këtë rrugë që kemi nisur jemi të gatshëm të paguajmë gjithçka. Ai riktheu në vëmendje marrëveshjet e shekullit të fundit, të cilat, Erdogan i quajti pazare të padrejta. “Ky qëndrim ...

Më shumë...