Limak Kosovo
Fillimi / Opinione (faqe 3)

Opinione

J. Krasniqi: Një gjykatë si Specialja, konsiderohet e drejtë vetëm nga pjella e regjimeve në Serbi, që nanë e babë e kanë politikën e Millosheviqit

Jakup Krasniqi

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, zëdhënësi i Ushtrisë Çlirimtare e Kosovës gjatë luftës, Jakup Krasniqi ka reaguar pas aktakuzave ndaj dy bashkëpunëtorëve të tij, Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit. Ai gjithashtu ka reaguar edhe ndaj Kryetares së Kuvendit, Vjosa Osmani që kërkoi drejtësi ndaj të gjitha vrasjeve. Një Drejtësi që ...

Më shumë...

Hisen Berisha: Gjykata Speciale ka goditur protagonistët e luftës, por fitorja do të jetë në anën tonë

Hisen Berisha

Republika e Kosovës po kalon kilometrat e fundit të rrugës së pavarësisë shtetërore. Ftesat e ardhura janë tendencë e pastër për ta penguar dhe rrezuar projektin e shtetësisë duke goditur protagonistet e skenës së luftës, që përcaktoj kombin shqiptarë si fitues në luftën çlirimtare anti serbe shekullore. Aktakuza e ngritur ...

Më shumë...

Kur Gëzim polici ndihet i gëzuar për akuzat e Dik Martit kundër UÇK-së (!)

Kur Gëzim polici ndihet i gëzuar për akuzat e Dik Martit kundër UÇK-së (!)

Polici, i quajtur, Gëzim Krasniqi, është suspenduar sot nga detyra, pasi shfaqi gëzim të papërmbajtur për aktakuzat e ngritura nga Prokurori i Gjykatës Speciale, kundër kryetarit  të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli. Drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj ka konfirmuar se polici në Prishtinë, Gëzim ...

Më shumë...

RKL: Sot në Kosovë hedhin valle mbetjet e Serbisë, entuziazmi i pritur prej tyre kah mot u bë realitet

RKL: UÇK-ja nuk ka pasur organizim, kanë qenë do grupe të Drenicës, Llapit..., njerëz pa logjikë thotë, Zenun Çalaj

Sot në Kosovë, kundërshtarët politikë dhe ata që Thaçin e konsiderojnë armik, hajn të korruptuar, që e urrejnë më shumë se Milosheviqin e Vuçiqin, sot atyre u ka ardhur gjaku në fytyrë. Nuk ka si të mos gëzohen dhe të entuziazmohen nga kjo bombë e kurdisur kundër UÇK-së, zonja Millaku, ...

Më shumë...

Petrit Dibrani: Mos, ngarendi o ju shqipfolës…..

Petrit Dibrani

Aktakuzat e ngritura nga Specialja, ndaj Presidentit të Republikës, z. Hashim Thaqi dhe ndaj Kryetarit të PDK-ës, z. Kadri Veseli, janë aktakuza të ngritura, jo vetëm ndaj dy personaliteteve të njohura, si bashkthemelues të UÇK-ës, ushtarëve të lirisë dhe bartësve të shumë proceseve në vend, po janë edhe aktakuza të ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Kot e kanë kolaboracionistet sepse çlirimtaret do të dëshmojnë pafajësinë dhe kthehen ballë-hapur

Sadik Halitjaha: Kot e kanë kolaboracionistet sepse çlirimtaret do të dëshmojnë pafajësinë dhe kthehen ballë-hapur

Shkruaj për bashkëluftëtaret! Kujtdo që mund të i ngritët Aktakuzë nuk mund të konsiderohen fajtor! E kuptueshme që Gjykata Speciale do të përpiqet të arsyetoj themelimin e vet dhe arsyeshmerinë e punës se sajë?! Vet orientimi që të ngritën akuza në nivelin e hierarkisë. Kjo kishte pasur peshë dhe do ...

Më shumë...

MSc. Driton Krasniqi: Pse nuk po ndodh liberalizimi i vizave për Kosovën?

MSc. Driton Krasniqi

Ekzistojnë disa faktorë të cilët po ndikojnë që Bashkimi Europian është duke hezituar ta marrë vendimin përfundimtar për liberalizimin e vizave për Kosovën, siç janë: situata aktuale politike në vend, e karakterizuar me mungesë të stabilitetit politik, vendi po ecën shumë ngadalë drejt arritjes së procesit të konsolidimit të shtetit, ...

Më shumë...

Sot, lufta e UÇK-së mori goditjen e parë serioze, e cila është pritur të ndodh, por më së paku e kanë pritur zyrtarët mendjelehtë

UCK

Pikërisht në kohën kur po bëhen përgatitjet  e fundit për takimin në Uashington të delegacionit të Kosovës dhe Serbisë,  më 27 qershor 2020 lidhur me rifillimin e bisedimeve, Kosovë Serbi, Gjykata Speciale kundër UÇK-së publikoi aktakuzën kundër kryetarit aktual të Kosovës, Hashim Thaçi, ish përfaqësues i lartë i Ushtrisë Çlirimtare ...

Më shumë...

Blerim Muriqi: Kokë-thurja e një të nesërmeje

Blerim Muriqi

Rend Evropa në para e pasthirrje amerikane për dialogun Kosovë-Serbi. Sapo doli data 27 qershor nga Shtëpia e Bardhë vrapi europian nisi, Lajçakun dhe përfundoj te iniciativat e para Shtëpisë së Bardhë, 25 qershorin e Brukselit, dhe pas saj Parisin e thirrjes së Makronit. Shtëpia e Bardhë, Brukseli, Elizeja apo ...

Më shumë...

Adem Lushaj: Islam Husaj është shprehur kundër mini-hidrocentraleve që degradojnë bukuritë e Pejës

Adem Lushaj: Islam Husaj është shprehur kundër mini-hidrocentraleve që degradojnë bukuritë e Pejës

Kuvendi Komunal i Pejës, përkatësisht anëtarët e këtij Kuvendi, duhet të jenë më aktiv, qoftë me diskutimet e tyre apo veprime konkrete në marrje të iniciativave për ngritje të shqetësimeve të qytetarëve, apo të kërkimit të transparencës dhe llogaridhënies institucionale. Kontribut të çmuar në hartimin e strategjive, rregulloreve apo të ...

Më shumë...

Veton Surroi: Kosova Republikë është kërkesë armiqësore për krijimin e Shqipërisë e Madhe (Rilindja 4. 3. 1989)

Veton Surroi

…Nacionalistët e irredentistët shqiptarë, së pari, duke u shërbyer në radhë të parë me praninë numerike të nacionalitetit shqiptar, vendin  ku ata jetojnë e punojnë e shpallin si „truall shqiptar“, duke vënë në rangë të „mysafirëve“ të gjitha nacionalitetet e tjera, gjë që është padrejtësi e madhe ndaj tyre, pra edhe ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Miti i shallit të Rugovës dhe shkopi i bariut i Ghandit

Agim Vuniqi: Miti i shallit të Rugovës dhe shkopi i bariut i Ghandit

Deri vonë, nuk e kam kuptuar domethënien e filozofisë Rugoviane, dhe asaj paqesore e tipit kosovar… Formuluesi i saj, i ndjeri Ibrahim Rugova, konsiderohet si njeri i “shenjtë” nga një pjesë të popullit tim, 25 %. Atij i është ngritur edhe një shtatore impozante në Prishtinë, që atë e paraqet ...

Më shumë...

Petrit Dibrani: Mjerimi dhe të mjerët deputet, në Parlamentin e Kosovës….

Petrit Dibrani

S’do mundeni, t’na mashtroni më! Mjaft më! Me të vërtetë qytetarët e Republikës, po ndëgjojnë jo vetëm fjalime KOTI….. Po, liri të fjalës! Jo, liri të fyerjes! Fjalori, denigrues dhe mendësia e tyre, e sidomos deputetëve, që janë për të parën her në, mandatin e parë në Parlament, i ngjanë ...

Më shumë...

Safete Shala: Rron, Shkëlzen, Baton dhe ju të tjerët, ku po merrni këtë guxim e më fol së a ka pas luftë dhe për UÇK-në?!

Safete Shala: Rron, Shkëlzen, Baton dhe ju të tjerët, ku merrni ketë guxim me fol së a ka pas luftë dhe për UÇK-në

Kryetarja e Organizatës se Familjeve të Dëshmoreve Dega ne Pejë njëherit motra e dëshmorit të kombit Kasim Shala, znj. Safete Shala ka reaguar përmes një shkrimi pas tendencës për ndezjen  debatit për UÇK-në nga disa mohues kategorik tashmë të njohur të luftës heroike e çlirimtare. “Si me ja nis e ...

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Mundësisht të hapet sa më parë Aeroporti Ndërkombëtar “Adem Jashari”, në Prishtinë

Nebih Rexhepi: Mundësisht të hapet sa më parë Aeroporti Ndërkombëtar “Adem Jashari”, në Prishtinë

Aktualisht pandemia COVID-19 me plotë kuptimin e fjalës i mposhti superfuqitë botërore, të cilat i ka bërë që të mendojnë mirë e mirë për një të ardhme më të ndritshme për njerëzimin. Si mund të përkufizohet pandemia? Pandemia është përcaktuar si “ një epidemi që ndodh në gjithë botën, ose ...

Më shumë...

MSc. Driton Krasniqi: Efektet e pandemisë në ekonominë e Kosovës dhe sfidat për rimëkëmbje ekonomike

MSc. Driton Krasniqi

Pandemia Covid-19 ka krijuar shumë efekte negative dhe probleme në ekonominë e Kosovës, të cilat do të jetë shumë e vështirë të zgjidhen pa mbështetjen e faktorit ndërkombëtar përkatësisht Bankës Ekonomike Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar. Kur kësaj ia shtojmë faktin se edhe në situatë normale, ekonomia e vendit karakterizohej ...

Më shumë...