Opinione

Smajl Latifi: Me zemrën zjarr e me pushkë në dorë, Agroni nuk u ndal asnjëherë për çlirimin dhe të drejtat e popullit tonë të robëruar

Komandanti Agron Rrahmani – Naseri, Heroi i Kosovës dhe i tërë kombit tonë, mbetet pishtar i pashuar që i jep dritë popullit tonë dhe aspiratës së tij për liri e bashkim kombëtar. Me zemrën zjarr e me pushkë në dorë, Agroni nuk u ndal asnjëherë për çlirimin dhe të drejtat …

Më shumë...

Azgan Haklaj: Maqedonia e Veriut në udhëkryqin e integrimit dhe destabilizimit! 

Azgan Haklaj

 Fitorja e nacionalizmit maqedonas me retorikë filo-ruse, të shprehur qartë në  fushatë në thelb në mos kthim pas është shenjë e keqe e stopimit të rrugës së këtij shteti drejt BE-së. Shqetësimin ynë qëndron në faktin se VRMO, kundërshtin në thelb vetë pozitën e shqiptarëve në trojet e tyre etnike, …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: KURTI DUHET TANI TA DËRGOJË NË KUSHTETUESE DRAFTIN E ASOCIACIONIT!

Sadik Halitjaha

Albin po se bëre këtë tani nuk hyjmë në Këshillin e Europës! Nëse nuk hyjmë tani, nuk dihet kur mund të hyjmë! Nëse nuk e dërgojmë Draftin tani në Kushtetuese, bëhet vonë, nuk do të thotë që kurrë nuk e dërgojmë, nëse duhet, pse të vonohesh! Kot bën rrathë si …

Më shumë...

Zymer Mehani: Paradoksale

Zymer Mehani

Lajmi që Shqipëria është kandidate për të organizuar kampionatin Europian të futbollit për 21-vjeçarët në bashkëpunim me Serbinë, nuk është aspak i mirëpritur nga sportistët shqiptarë të Kosoës, të Luginës së Preshevës, të Iliridës e të shqiptarëve të Malit të Zi. Në këtë kontekst, ne sinqerisht nuk mund të kuptojmë …

Më shumë...

YLLI MECE: FITORJA MBI FASHIZMIN, ARRITJE E MADHE E ATYRE POPUJVE QË ZGJODHËN RRUGËN E DREJTË E TË NDERIT

Ylli Mece

Një nga ngjarjet më dhimbëshme të të gjitha kohërave e cila çoi në një kaspanë dhe gjakderdhje me përmasa të mëdha, të shekullit të kaluar, pa dyshim janë e ngelen dy luftërat botërore, por për nga pasojat më të rënda dhe më katstrofikja është e ngelet lufta e dytë botërore e cila filloi me …

Më shumë...

Ali Ahmeti do të fitojë në zgjedhje, me vlera, merita, me nder e respekt, me besë, trimëri, dinjitet e burrëri

Pas publikimit rezultateve të regjistrimit të popullatës në Maqedoni, Ali Ahmeti ka thënë se ky fakt është pasqyrë reale e gjendjes faktike

Me shokun tim të idealeve, Ismet Sylejmani,  për pak “jam koritë”, por shpëtova nga durimi dhe mendimi se çdo njeri,  e aq më tepër çdo veprimtar e intelektual, ka të drejtë ta shpreh mendimin e vet, qoftë edhe superior, për një personalitet të caktuar,  iu pëlqeu apo nuk iu pëlqeu të tjerëve. Vlerësimi …

Më shumë...

Smajl Latifi: Luan dhe Ismajl Haradinaj janë monument i pavdekshëm në zemrat e liridashësve

27 vjet nga rënia heroike e LUAN HARADINAJT në Qafëmullar të Pashtrikut. 15 vjet nga ndarja fizike e atdhetarit shqiptar ISMAJL HARADINAJ. Luan Haradinaj u frymëzua nga heroi i paepur Ismajl Haradinaj dhe bëri histori që frymëzoj brezat për t’i rrokur armët kundër pushtuesve. Ismajl Haradinaj, nuk e ligshtoi burgu, …

Më shumë...

Ali Ahmeti në Hasanbeg: 8 maji është Referendum historik mbi të ardhmen evropiane të vendit, rrethoni 4

Fronti Europian në kuadër të fushatës zgjedhore parlamentare sot aktivitetet i vazhdoi në Hasanbeg. Para simpatizantëve, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka thënë se Fronti Europian është bashkim afatgjatë në të cilin ushtrohet demokracia e mirëfilltë dhe është e do të mbetet zgjedhja e vetme e cila …

Më shumë...

Ilir Muharremi:Nje shtatore që lë hapësirë për ta kritikuar

Dje u zbulua shtatorja e Skënderbeut ne Gjakove. Gjest per tu lavderuar me prezencen e perhershme historike te heroit tone. Skulptura si art tredimensional fokusohet te pjesa anatomike, proporcionet, gjesti, ngjashmeria, drita, hija. Kete rast ana estetike lene hapesire per te kritikuar. Trupi i heroit i cili qendron i ulur …

Më shumë...

Ali Ahmeti nga Gostivari: Më 8 maj fiton Fronti, dhe do ta anëtarësojmë vendin në BE

Kryetari i BDI dhe udhëheqësi i Frontit Europian Ali Ahmeti ka vazhduar takimet me banorët e Gostivarit për zgjedhjet parlamentare të 8 majit. Nga Gostivari ai dërgoi porosi opozitës maqedonase VMRO-DPMNE-së që të bëjnë kujdes të mos e prekin UÇK sepse Ushtria Çlirimtare Kombëtare nuk ka qenë vrastare, nuk ka …

Më shumë...

Nuk ka ditë në shenj përkujtimi për dëshmorët e heronjtë dhe të mos gjendet në terren trojka qeveritare: Vjosa Albini, Glauku

Nuk ka ditë që kalon në shenj përkujtimi për dëshmorët e heronjtë dhe të mos gjendet në terren trojka qeveritare: Vjosa Albini, Glauku. Se kush ua shkruan apo ku i marrin ato shkrime, që i lexojnë  nuk është shumë me rëndësi, sepse  i dinë të gjithë ata që duhet t …

Më shumë...

Ramiz Lushaj: “MIRËNJOHJA SHQIPTARE”  për Kongresmenin Amerikan ELIOT ENGEL,  nga “Takimi i Madh i Prishtinës, 2024” 

Eliot Engel: Qeveria e Serbisë duhet ta kuptojë se Kosova është shtet i pavarur dhe se e tillë do të mbetet

Kongresmeni Amerikan Eliot ENGEL- ish Kryetar i Komisionit për Politikën e Jashtme  të Kongresit Amerikan, një mik i shquar i Shqiptarëve në Ballkan e në Amerikë, një ndër  kontributorët e mëdhenj për Lirinë, Pavarësinë e Shtetësinë e Republikës së Kosovës, për  Njohjet Ndërkombëtare të saj, u nderua me Çmimin e Madh “Mirënjohja Shqiptare“ nga  “Takimi i Madh i Prishtinës, 2024″ (Këshilli Kombëtar Organizativ i Takimit), ku merrnin pjesë  511 të Ftuar Nderi nga Republika e Kosovës, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, Lugina e  Preshevës e Sanxhaku, Çamëria, Europa, Amerika, Australia, etj.. mbajtur këto ditë në në sallen  “Beethoven” të “Emerald Hotel” (me pesë yje) në Prishtinë, kryeqytetin e Republikës së Kosovës.    Çmimi i Madh “Mirënjohja Shqiptare“ për Kongresmenin Amerikan Eliot Engel, mban  të nënshkruar motivacionin: “Për kontributet e shquara si Kongresmen (1989-`21) dhe Kryetar i  Komisionit të Punëve të Jashtme të Kongresit Amerikan (2019-`21) për Lirinë, Pavarësinë e  Shtetësinë e Republikës së Kosovës dhe për njohjet ndërkombëtare të saj”.  Kongresmeni Amerikan Eliot Engel nga Nju Jorku iu drejtua “Takimit të Madh të  Prishtinës, 2024” me një Përshendetje (e dërguar në shqip e në anglisht), e cila u lexua në  foltoren e Panelit të këtij Takimi PanShqiptar-NdërBallkanik-EuroAtlantik, të cilën po e  publikojmë pjesërisht:  “Të dashur miq të Takimit të Madh Prishtina 2024,  Ju shpreh mirënjohjen time të sinqertë që vendosët të më nderoni me Çmimin e Madh  “Mirënjohja Shqiptare” për kontributin tim në Pavarësimin e Kosovës.  E ndaj këtë nder me mikun tim të mirë të shumë dekadave, Harry Bajraktari, i cili ishte i  pari që më prezantoi me çështjen e Kosovës dhe luftën e saj të drejtë për liri dhe pavarësi. Ai ka  qenë gjithmonë përkrah meje dhe kemi punuar së bashku në Washington dhe New York për të  siguruar mbështetje për Kosovën në Kongresin Amerikan, në Shtëpinë e Bardhë dhe në shumë  organizata ndërkombëtare.  Shumë pak njerëz në Washington e dinin se ku binte Kosova, kur e nisëm punën tonë,  por kjo ndryshoi shpejt. Në vitin 1996, kur dukej se Kosovën po e harronin, udhëtova në  Prishtinë dhe ngrita flamurin amerikan në sy të zyrtarëve serbë për të treguar se ëndrra ende  jetonte.  Më në fund, e gjithë bota demokratike u bashkua në mbështetje të Kosovës. Kjo u bë  fare e qartë kur në 1999, Presidenti President Bill Clinton udhëhoqi NATO-n në luftën që  shmangu një katastrofë humanitare, ndaloi genocidin, dhe më në fund solli paqen dhe  stabilitetin në rajon. Kosova u çlirua dhe hyri në rrugën e pamvarësisë.  Bashkë me Harry Bajraktarin dhe miq të tjerë, udhëheqës të komunitetit shqiptar, e  vizituam Kosovën menjëherë pas çlirimit dhe u kthyem aty përsëri shumë herë gjatë këtyre viteve. Nuk do ta harroj kurrë fjalimin tim të parë përballë Kuvendit të Kosovës, pas shpalljes së  Pavarësisë.  Për fat të keq, për shkak të rrethanave personale nuk mundem që të marr pjesë në  takimin tuaj të nderuar. Por e duartrokas dhe mbështes me gjithë zemër vendimin tuaj për të  festuar triumfin e lirisë dhe demokracisë në Kosovë.  Vërtet, 25 vite pas mbarimit të luftës, ka shumë arsye për të festuar. Kosova është bërë  një vend i pavarur, një demokraci solide, dhe një faktor  i paqes në rajon dhe në botë. Rreth 110  vende dhe shumica e organizatave ndërkombëtare e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. E ardhmja  juaj është e ndritur dhe ndjehem mirënjohës që pata fatin të luaj një rol e të isha me ju në  pjesën më të madhe të këtij udhëtimi.  Zoti e bekoftë Republikën e Kosovës dhe popullin e Kosovës!– e përfundon  Përshendetjen e Tij, Z. Eliot Engel, i cili ndërvite ishte, gjithashtu, edhe themelues e  (bashkë)kryesues i “Grupit të Ligjëvënësve për Çështjet Shqiptare” në Kongresin e Shteteve të  Bashkuara të Amerikës.    …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Edhe në Nabërgjan, si anembanë Kosovës, ka shumë dhimbje por edhe krenari

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka bërë nderime  në vendin ku pushojnë dëshmorë e martirë të Nabërgjanit. Edhe këtu si anembanë Kosovës, ka shumë dhimbje por edhe krenari. Më 1 maj të vitit 1999, shumë burra dhe gra të këtij fshati u vranë në mënyrën më mizore nga kriminelët barbarë …

Më shumë...

Komandanti i ZOD, gjatë luftës, Sami Lushtaku, rrëfen momentet me komandantin. Ilaz Kodra, në 25-vjetorin e rënies së tij

Në 25-vjetorin e rënies së komandantit Ilaz Kodra, bashkëluftëtari i Ilaz Kodrës, Sami Lushtaku, ka bërë një rrëfim të ndjeshëm duke kujtuar momentet me Ilazin. Ai ka ndarë se në shenjë mirënjohje për të rënët, ai shkon gati çdo ditë në orët e vona të natës tek varret e shokëve …

Më shumë...

Ejup Maqedonci: Miqtë gjermanë i falenderova për mbështetjen e vazhdueshme të shtetit gjerman në të gjitha fushat

Ministri Maqedonci ka njoftuar opinion publik se ka takuar znj. Patricia Lips, nënkryetare e Grupit Parlamentar te CDU/CSU si dhe delegacionin që e shoqëronte, përbërë nga Z. Michael Vorlander, këshilltar i grupit parlamentar për politika europiane, Nënkoloneli Oliver Palkowitsch, atashe i mbrojtjes së Gjermanisë në Kosovë. Z. Sebastian Leuschner, këshilltar …

Më shumë...

Fronti Europian: 8 maji do të jetë Referendum, të rrethojmë numrin 4 për të ardhmen europiane

Fronti Europian sot mbajti konferencë për media ku kandidati për deputet Naim Bajrami ka elaboruar të arriturat e vendit përgjatë këtyre viteve. Duke dashur që ta bëjmë më konkrete dhe më të prekshme endrrën e anëtarësimit në BE, dhe përfitimet që ai sjell për qytetarët dhe shoqërinë, kërkuam nga Bashkimi …

Më shumë...