Botimet

Zymer Ujkan Neziri: Një monument për Malësinë e Gjakovës dhe për Mulosmanët e Fangut të Krasniqes, nga Zog Hysenaj

Zymer Ujkan Neziri: Një monument për Malësinë e Gjakovës dhe për Mulosmanët e Fangut të Krasniqes, nga Zog Hysenaj

(Zog Hysenaj, Dy anët e kullës me dy anë: Kullat ku lexohet historia, triadë publicistike-letrare-historike, redaktor Halil Buçpapaj, recensues prof. dr. Zymer U. Neziri, ’’Kristalina-KH’’, Tiranë, 2017, 776 f.) Një triadë qëndron në krye të veprës së Zog Hysenajt: skllavëria, gënjeshtra dhe protesta. Ato  janë në fillim të fillimit. Ashtu …

Më shumë...

Doli nga shtypi romani: “Luani i Janinës” i shkrimtarit hungarez, Jokai Mor

Doli nga shtypi romani: “Luani i Janinës” i shkrimtarit hungarez, Jokai Mor

Letërsia hungareze është shumë e begatshme dhe mjaft e përkthyer në shumë gjuhë të botës. Mjerisht, shkrimtarët më të mëdhenj, me përmasa botërore të kësaj letërsie, ende nuk janë përkthyer në gjuhën shqipe. Romani “Ararat” ndër më të lexuarit në botë, i shkrimtarit, Llajosh Zillahi, me sa dimë ne nuk …

Më shumë...

Proletar Hasani: Lufta e UÇK-së dhe kolonel, Dilaver Goxhaj

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

(Parathëni e librit “Rruga qe me çoi ne radhët e UCK-së”) Lufta e UÇK-së dhe e NATO-s për çlirimin e Kosovës tashmë i përket historisë dhe është bërë e njohur në mbarë botën. Për çdo shqiptar,por jo vetëm për ta, është fiksuar e plotë me penelata dhe drita fort realiste …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Poezia shpirtërore e Mimoza (Eliona) Osmanit në librin “VËSHTRIM MES SYVE TË SAJ”

Albert Z. Zholi: Poezia shpirtërore e Mimoza (Eliona) Osmanit në librin "VËSHTRIM MES SYVE TË SAJ"

Njëra  prej poeteve premtuese të mërgatës shqiptare, në Greqi. është pa dyshim dhe Mimoza Osmani. Ky konstatim vjen pasi, pjesën më të gjatë dhe më të frytshme të jetës së saj e ka kaluar dhe po e kalon ende në mërgim, ku, në këtë jetë të vështirë dhe me sakrifica, …

Më shumë...

Nuhi Bytyçi: Dy fjalë për librin tim, “Libri i luftës”

Nuhi Bytyçi: Dy fjalë për librin tim, “Libri i luftës”

Ka kohë që kam menduar t’i shkruaj dhe t’i publikoj këto kujtime. Përvojën profesionale të punës sime në gazetari kam menduar ta përmbledh në një libër, në këtë libër autobiografik, i cili, përpos mua dhe familjes sime, do t’i shërbejë edhe publikut për shumë ngjarje të hershme dhe të vonshme, …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Armiku nuk bëhet mik, vështrim për librin e Franko Benanti: “Lufta ime më e gjatë”

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

Para disa vitesh është botuar edhe në gjuhën shqipe libri i mjekut të ushtrisë fashiste italiane, togerit Franko Benanti, për periudhën që kaloi me forcat partizane shqiptare pa dëshirën e tij: “Lufta ime më e gjatë. Shqipëri 1943-1948”. Botimin e parë e ka patur në Itali në vitin 1968, ndërsa …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: “Deti i jetës” një libër tundues i Irena Hoxhës

Albert Z. Zholi: “Deti i jetës” një libër tundues i Irena Hoxhës

Poetja vlonjate, Irena Hoxha, vjen tashmë para lexuesit me librin e ri (të tretë) me poezi “Deti i jetës”. Ndoshta është nisur nga origjina, Vlora heroike, ndoshta nga vendbanimi tanishëm Athina ku dhe aty deti gjallon në çdo stinë, ndoshta ka qenë rastësi, por titulli i librit është mjaft shprehës, …

Më shumë...

Doli nga shtypi përmbledhja poetike Rrënjët trungu dhe fryti pellazg i autorit, Mr. Salih Salihu

Doli nga shtypi përmbledhja poetike Rrënjët trungu dhe fryti pellazg i autorit, Mr. Salih Salihu

Në shënim të 17 shkurtit,  11-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Drejtoria për Kulturë, në Besianë, përuron përmbledhjen poetike të Salih Salihut, “Rrënjët trungu dhe fryti pellazg”. Përurimi bëhet ditën e diel, në sallën e filmit të Shtëpisë së Kulturës, në Besianë, duke filluar në orën 13.00.   Veprimtari, …

Më shumë...

Mexhid Yvejsi: Çfarë përmban libri, “Udhë përshkrim nga Haxhi-2017”, i autorit Faik Miftari

Mexhid Yvejsi: Çfarë përmban libri, “Udhë përshkrim nga Haxhi-2017”, i autorit Faik Miftari

Këto ditë të Hamsinit, Shkurt- 2019, doli nga shtypi një libër i ri me titull: “Udhë përshkrim nga Haxhi-2017”, i autorit, Faik Miftari. Ky libër përmban një parathënie nga redaktori, Mexhid Yvejsi, një pasthënie nga recensenti, Dr. Halil Ibrahimi, dhe ditarin e shënimeve për 26 ditë ku shkrimtari, Haxhi Faik …

Më shumë...

Albert. Z. Zholi: Një libër poetik, filozofik e social i Nikolin Gurakuqit

Albert. Z. Zholi: Një libër poetik, filozofik e social i Nikolin Gurakuqit

Libri i ri  me poezi,  “Nëse …A e di ?!”, i autorit Nikolin Gurakuqit, vjen pas 3 botimesh cilësorë që ky poet modern ka sjellë tek lexuesi për afro 6- vjet. Duke shfletuar librin e ri, them me ndërgjegje të plotë, se pashë një Nikolin të ri, me një poezi …

Më shumë...

Shkrimtari, Mehmet Hajrizi, ka nxjerrë në dritë monografinë, “Bir i Atdheut”, kushtuar dëshmorit, Naser Hajrizi

Shkrimtari, Mehmet Hajrizi, ka nxjerrë në dritë monografinë, “Bir i Atdheut”, kushtuar dëshmorit, Naser Hajrizi

Njohës i thellë, sidomos  i rrjedhave politike e shoqërore të pjesë së dytë të shekullit 20-të, pjesëtar i një familje me traditë atdhetarie, veprimtar i njohur i Lëvizjes atdhetare, i burgosur politik i viteve 80-të,  Mehmet Hajrizi, ka lënë gjurmë edhe në zbardhjen e proceseve shoqërore e  politike  të decenieve …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri: “Ahmet Arifi me bashkëluftëtarë të NDSH-së”, i autorit, Skënder Haliti

Doli nga shtypi libri: "Ahmet Arifi me bashkëluftëtarë të NDSH-së", i autorit, Skënder Haliti

Libri i veprimtarit dhe të burgosurit politik, Skënder Haliti, është përpjekja e parë e tij në hulumtimin dhe gjurmimin e jetës dhe veprave të luftëtarëve NDSH-së, në rrethet e Ferizajt, Kaçanikut dhe të Anamoravës. Libri publicistik, “Ahmet Arifi me bashkëluftëtarë të  NDSH-së”, pasqyron fakte e dokumente, proces-verbale të hetuesisë së …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Gëzuar 100-vjetorin Lulëkuqe” një poezi ndryshe e poetes Mina Çaushi

Albert Z. Zholi: Gëzuar 100-vjetorin Lulëkuqe" një poezi ndryshe e poetes Mina Çaushi

Ky vëllim i ri i poetes, Mina Çaushi, është një nismë diçka e veçantë dhe origjinale, pasi ajo paraqitet për herë të parë  para lexuesit me një tufë vjershash për fëmijë duke i shoqëruar edhe me foto shumë interesante në interes dhe në funksion të poezisë, duke treguar se di …

Më shumë...

Elmije Plakiqi: Libri, “Zëri i lirisë” është një pasqyre reale e besnike e punës dhe veprimtarisë së Radios-Kosova e Lirë

Elmije Plakiqi

Lirë i titulluar, “Zëri i lirisë” të cilin e ka nxjerrë në dritë Redaksia e Radios-Kosova e Lirë është një pasqyre reale e besnike e punës, angazhimit dhe veprimtarisë së kësaj Radioje gjatë këtyre 20 viteve. Ky libër dokumentar paraqet një kronologji  tashmë historike të punës së pandërprerë 20-vjeçare,  të …

Më shumë...

Instituti i Historisë-Prishtinë, botoi vëllimin: Shqiptarët gjatë Luftës së Dytë Botërore – Arkivat Kombëtarë Britanikë

Instituti i Historisë-Prishtinë, botoi vëllimin: Shqiptarët gjatë Luftës së Dytë Botërore - Arkivat Kombëtarë Britanikë

Instituti i Historisë-Prishtinë, botoi vëllimin:  Shqiptarët gjatë Luftës së Dytë Botërore – Arkivat Kombëtarë Britanikë, përgatitur nga studiuesit: prof. dr. Hamit Kaba dhe prof. asoc. dr. Sabit Syla. Dokumentacioni i përfshirë në këtë vëllim është hulumtuar në Arkivat Kombëtarë Britanikë vitet e fundit. Ai përmban dokumente që i takojnë harkut …

Më shumë...

Kolegji BIZNESI promovoi tri vepra universitare

Kolegji BIZNESI promovoi tri vepra universitare

Sot në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani”, Kolegji Biznesi ka promovuar tri vepra shkencore të profesorëve të këtij Kolegji. Përurimin e përshëndeti në emër të kryeministrit, Ramush Haradinaj, këshilltari i tij, Jahja Lluka. Veprat e përuruara trajtojnë çështje nga fusha e dijes shkencore të programeve që janë të licensuara dhe akredituara …

Më shumë...