Shtëpia botuese, NOVUM, ka botuar në gjuhën gjermane, romanin, "Der Stein des Eides" (Guri i Betimit) vepër e autorit, Ahmet Qeriqi

Vazhdojnë urimet e përgëzimet për botimin gjermanisht të romanit, “Guri i Betimit” të shkrimtarit, Ahmet Qeriqi

Botimi i romanit, “Guri i Betimit” në gjuhën gjermane, përkthyer nga Antigonë Qeriqi- Saliu, ka ngjallur interesim të madh te publiku lexues gjerman, së shpejti edhe te ai anglez e më gjerë. Ky roman historik mbi të vërtetën e Luftës së Kosovës të vitit 1389, ka nxitur shumë lexues e dashamirë të librit në Kosovë të cilët përmes adresave të tyre drejtuar, autorit, përkthyeses, stafit të Radios Kosova e Lirë, miqve e dashamirëve,  shprehin urime e përgëzime.

Autori i librit, i përshëndet të gjithë dhe u uron, shëndet e mirësi, jetë të gjatë e begati shpirtërore…

 

Edhe në këtë në këtë rast, po i botojmë shkrimet e vlerësimet e tyre.

 

Maki Beqiri-Asllani

Bacë Ahmet!  Sot, guxoj të drejtohem në emër e mbiemër, fillimisht të them, jam e lumtur që je mirë, madje bindur nga veprat tua jetësore, rithem të kemi klonin e diellit mes nesh dhe kjo, na bën të ndihemi gjallë dhe të realizuar. Përderisa e mbaj te koka Romanin Guri i Betimit që ma keni dhurua, nuk mund ta fsheh lumturinë e NGJARJES !  Me sinqeritetin e lumturisë, nga ashta e rrashta të përgëzoj për ARRITJEN e LETRAVE Tua tashmë përtej kufijve të shqiponjave!…

T’u boftë shëndet Ty e Historisë !

Die Deutschen werden ihn mit Leidenschaft lesen, und nicht nur das: Der Stein des Eides wird in ganz Europa in klugen Köpfen aufblühen!

 

BACË, LUM KËTO TROJE E KY NËNQIELL PËR TY!

Je FATI ynë.

I vetmi, je.

Mendoj ndoshta foli toka ndoshta foli qielli dhe thanë “ bëhu”, dhe u bë!

 

 

Është nisur koha e KOHËS se NJERIUT të LETRAVE, ku mbi to do betohen jo veç shqiptarët por edhe popuj tjerë.

 

Unë jam për t’i  thënë dytre fjalë për Të, por çdo FJALË e shkruar nga Ahmet Qeriqi, ka peshën e tokës, ndjesinë qiellore, furtunën mbi hijet, diell mbi terrin, ndiesinë hyjnore, çiltërsinë njerëzore, MESAZHIN si do duhej të ishim e të jemi.

Nga zemra nga shpirti PËRGËZIME!

Gjermania vjelë nga historia jonë, ndërsa ne i mbyllim mendjet me çengele para saj( historisë sonë) .Prandaj , citoj përditshmërinë tonë:

Ku je nisë?

N’Gjermani!…

GURI i BETIMIT!

 

Desha t’ ia uroj  Kosovës por Kosova s’e dëgjon zërin e Vegjëlisë !

Gjermanët dhe jo vetëm, leximin e kanë pasion.

Erdhi koha kur europianet të njoftohen me Ahmet Qeriqin dhe kështu do njoftohemi me historinë tonë shekullore ( me vetën tonë) gjithë një përmes Autorit të Guri i Betimit!

Përtej LAJMIT është Lajmëtari i Guri i Betimit – Ahmet Qeriqi i cili ka për t’a pushtuar boten me LETRAT e Tij ( mbajeni mend, shqiptarë).

Një gëzim që s’e thotë fjala përcjellë nga një lot lumturie .

Ky është veç fillimi !

 

Romani “Guri i Betimit” (Der Stein der Eides), s’po e pushton boten, bota po pushtohet nga ky Roman!

Ne do mësojmë nga bota përtej kufijve të trojeve tona për Guri i Betimit, që i bie, do njihemi me vetën përmes botes, fal Skalitësit të pa shoq të historisë kombëtare -Ahmet Qeriqit!  Nga zemra URIME që më në fund si ato shpërthimet diellore , larg po dëgjohet zë i Tij heshtur nëpër mote të mëdha ku dhe vet është Ushtari më besnik i saj!

 

GËZUAR!

URIME BACES!

Urime gjithë Familjes Qeriqi!

GËZUAR HISTORISË SONË KOMBËTARE!

Rrallë ndodhë shpagimi i dinjitetshëm në jetë, ose ndoshta kurrë, por kjo që ndodhi, është një mrekulli, kushedi thirri toka, foli ky nënqiell i botes për gjithë ato perla të Bacës që bota s’ka pa me sy!  Shumë urime, Epir!

 

Fatmir Graiqevci: Atë që nuk e beri kritika jone letrare, e beri kritika letrare gjermane! Shtepia botuese ” NOVUM” shkruan se romani “Guri i Betimit” meriton te shperfaqet si perle ne boten letrare!   Aspak befasues nga ky vleresim. Them aspak sepse eshte roman ne te cilin jane sintetizuar qindra burime nga kombe, gjuhe e fusha te ndryshme me nje volum prej 10 mije faqesh, me shume vite mund, zell, perkushtim dhe mbi te gjitha – vetmohim!   omanit “Guri i Betimit” qe po mirepritet nga gjermanfolesit, te studiuesit dhe shkrimtarit te jashtezakonshem, Ahmet Qeriqi, i urojme rrugetim te mbare edhe ne mesin e lexuesve anglishtfoles.   e ne fund, bota po meson per te verteten per kombin tone gjate shekullit te 14 ne pergjithesi dhe te rolit djallezor te Kishes Ortodokse Serbe kunder shqiptareve!

P.s

Shume vite me pare, zyrtarja e larte e misionit te OKB-se, Ana di Lellio, kishte deklaruar se ishin shkrimet e studiuesit Ahmet Qeriqi qe ia grishen vemendjen per te mesuar me shume per heroin e Betejes se Kosves ( qershor 1389 ) Millosh Kopilin. Pas shume studimeve, edhe ajo vije ne te njejtat perfundime qe kishte arritur para saj, studiuesi Ahmet Qeriqi se Millosh Kopili ishte shqiptar e jo sikur pretendonte historiografia serbe se ai ishte serb!

Besoj se romani “Guri i Betimit” do t’i nxise studiuesit t’i qasen nga nje kendveshtrim tjeter te kaluares se kombit shqiptar ne Kosove dhe do te shkeputen nga ndikimi i deritashem nga propagande serbe!

 

Nexhmedin Bashota

Urime..

 

Merita Gashi

Urime!

 

Blerim GJinovci

Romani “Guri i betimit” eshte një kryeveper e jashtezakonshme, nje pershkrim historik i rralle i historise dhe kryengritjeve anti-osmane ne trojet e Dardanise!

Sami Mazreku

Shëndet të mirë e respekte !

 

Fatmir Grejqevci

Lajm qe te gezon pa mase pas nje kohe te gjate. Ndonese ky roman nuk ka marr vleresim as perafersisht meritor nga ata qe duhet ta benin kete, me ne fund po vleresohet nga krijues dhe kritik te kombeve tjera!

Gjyshi, shpirti i pushofte ne parajse, kishte konstatuar:

Me mire te ta kene inati, se sa me te thane “i ngrati”

Uroj qe ky roman i jashtszakonshem, te perkthehet edhe ne sa me shume gjuhe tjera, e smirezinjte, le te pelcesin nga inati!

 

Ragip Gjoshi

Lajm i mirë për letërsinë tonë.Shumë urime! Suksese të reja për shkrimtarin!

 

Ibrahim Elshani

Urime e Suksese!

 

Rufki Suma

Urime. Autorit i dëshiroj shëndet e suksese te tjera.

 

Xhevat Aliu

Heroi i gjallë i luftës së gjatë politike dhe ushtarake për të drejtat tona kombëtare, z.Ahmeti qoftë shëndetplotë dhe jetëgjatë sepse pashkëputshëm po na nderon edhe me krijimtarinë e tij letrare.

 

Metie Konjusha

Urime e suksese më tutje.

 

Izet Buki

Urime e suksese

Bujar Vitija

Urime

 Ramadan Pllana

Shumë Urime e suksese në vazhdimësi autorit të nderuar AHMET QERIQI!

 

Dibran Dibrani

Edhe romani “Guri i Betimit”dhe romane vepra e libra të tjera të bacit Ahmet, meritojnë një vlerësimë të lart, e për atë shkak edhe Shtëpia botuese gjermame NOVUM, por Shtëpi të  tjera që e kuptojnë hollësishëm penën e art dhe zemrën e zjartt të Ahmet Qeriqit kushtuar gjuhës historisë, dhe kulturës shqiptare, do ti përkthejnë  në gjuhët e tyre.

E sa i përket disave që shkruajnë me njërën dorë lapsin e tjetrën gomën e kanë shkruar për jugosllavizmin e tash për europianizmin, atyre iu dridhet dora se kanë shkruar e shkruajnë me shkronja në alfabete të të huajve e jo në shqip.

 

Betim B. Gashi

Urime, shendet e suksese baci Ahmet !

 

 Luljeta Abdullahu

Pergezime, suksese

Hajrush Neziraj

Urime!

Rexhep Shini

Urime e suksese !

Zenun Hoxha

Urime shendet e suksese per bacen Ahmet

Fevzi Kuqi

Urime e suksese

Rrahim Sylejmani

Urime autorit Ahmet, pastë shëndet dhe suksese!

Refik Kryeziu

Urime e shumë suksese.

Selvete Grajqevci-Pllana

Urime e suksese !

Nazife Grajqevci

Urime e shum Suksese

Rasim Brahim Rexhepi

Urime e suksese me tejë, baca Ahmet është gjigant i madh!

Shefqete Gosalci

Urime Bacës Ahmet, për këtë libër të veçantë!

E pastë rrugëtimin e gjatë sa Historia!

Selvije Kadriu

Urime!

Sami S. Shatri

Urime e suksese tutje!

Sabit Abazi

Urime !

Jeton Kuqi Kotlina

Urime , urime shëndet baces Ahmet dhe mbarë familjes Qeriqi

Shaban Krasniqi

Krenari kombëtare!

Ismajl Rexhepi

Urime suksese Respekt per bacin Ahmet

 

Resmije Uka

Urime dhe shumë suksese!

Naser Azemi

Urime, respekt për familjen tuaj atdhetare…

Gashi Makja

Urime shumë e shumë suksese tjera! Padyshim që do të jet një diamant i rrallë ne mes të librave ndërkombëtarë !

I pa ndalshëm i pa krahasueshëm shumë urime për sukseset e profesorit.

Gani Pllana

Urime.Shëndet e suksese të reja.

Zeqir Nafije Maliqi

Urime Arbana

 Ukë Amerllahi

Suksese

Shefqete Gosalci

Përgëzime!

Banush Xheladini

Suksese

Xhevat Aliu

Shëndet dhe suksese të ardhme.

Gazmend Zeqa

Urime, shëndet dhe suksese!

 

Fiknete Mazrrekaj

Dhurata më e bukur nga baca Ahmet Qeriqi!‘

Jeton Kuqi Kotlina

Disa njerëz janë të lindur ,për të qenë fanar i Kombit qoftë me pend dhe me pushkë.

I tillë është baca Ahmet me veprat e tij , një jetë në shërbim të Atëdheut.

Shëndet, respekte dhe suksese bacës Ahmet në vazhdimësi

Hivzi Arifi

Urime dhe suksese per atdhetarin dhe shkrimtarin e lirise bacen Ahmet Qeriqi, i deshirojm shendet e suksese ne jetë

Meçan Zotaj

Eshte mbrekulli, ky liber ka fuqin e nje ushtrie ne te mir te vlerave tona Kombetare.

Respekt pa fund per bacen Ahmet

Ali Uka

Epir, urime per botimin e librit “Guri i Betimit” ne gjuhen gjermane, angleze dhe ne vazhden e gjuheve tjera evropiane dhe boterore, sepse eshte nje liber i vlerave te larta, krahas shkrimtareve me te mire ne bote.

Guri i Betimit, me teme nga lashtesia e popullit shqiptar e bene kete liber te veqante ne letersine shqipe.

Profit i deshiroj shendet te plote, planet i realizon vet!

Respekt!

Habib Zogaj

Urime !

Faruk Beqa

Urime Epir, shëndet dhe respekt të pafund për Prof Ahmetn, që ka dhanë aq shumë dhe vazhdon të jep për kombin.

Kemajl Bislimi

Pergezime!

Sokol Aliu

Urime dhe suksese!

Besnik Shala

Urime , respekt!

Milaim Qeriqi

Urime suksese me tutje ne jete e shkrime

Nehat Ymeri

Urime per bacin Ahmet, shendet e suksese tjera

Hamdije Memedi

Urime, respekt të pafund!

Berat Krasniqi

Urime, shëndet e suksese!

Ruzhdi Jashari

Respekt! Veper e madhe per perfaqesim te vlerave tona te shqiptarise ! Urime PROF. AHMET QERIQIT. Me dinjitet po na larteson para kombeve tjera!

Lendita Durmishi

Urime suksese

Jeton Syla

Urime dhe suksese!

Ramiz Arifi

Urime per botimin e romanit te baces Ahmet dhe shendet

Arsim Ahmeti

Liria e Shteti te Kosoves e ka vulen e emrit te Axhes Ahmet i cili nuk kursej asgje nga vetja per liri e pavarsi ky liber i botum shpresoj te jete ne Biblotekat ma te medha te botes qe te pasqyrohet e drejta e popullit Shqiptar nder vite .

Jem krenar qe jetojm ne kohen vendin dhe komunen e njejt me axhen Ahmet dhe juve e familjen Qeriqi i nderum Epir Qeriqi

Nexhat Qerimi

Urime, suksese!

Mimoza Pasuli Jellderemi

Suksese!

Osman Osmani

Sa mire!

Pergezime e urime per kete te arritur me deshiren per botime tjera te Baces Ahmet ne gjuhe te huaja!

Fazli Rashica

Ju lumtë, që na bëni krenar në çdo segment të jetës!

Respekte, shëndet e suksese.

Muhamet D. Rogova

Urime per perkthimin e kesaj vepre me rendesi te autorit Ahmet Qiriqi ne gjuhen gjermane dhe angleze!

Ramadan Rizani

Suksese autorit, shëndet të mirë!

Naim Ymeri

Urime!

Shëndet e suksese Bacës Ahmet!

Agim Imeri

Urime,suksese, shëndet për Ahmet Qeriqin!

Riza Selimi

Urime, e shume suksese ne vazhdimsi

Sadik Halitjaha

Me gëzojn sukseset dhe shumfishimi i vlerave të çlirimtarit prof. Ahmet Qeriqi! Te paqim me jet shendet e te lumtur! Krenar me ty, ne që patem fat te rrugtojm bashk si dhe brezrat e ardhshem!

Halil Krasniqi

Urime, shendet e jetë të gjatë për autorin.

Nusret Pllana

Urime dhe suksese pa kufi për intelektualin dhe bashkëluftëtarin tonë të çmuar, Prof.Ahmetin! Lajm i mirë edhe për kombin tonë. Gëzuar! Gëzuar!

Shaban Krasniqi

Sukses i madh, por edhe krenari!

Faleminderit Prof. Ahmet!

Ju uroj shëndet e vetëm të mira në jete!

Respekt, vlerësim e dashamirësi për Ju!

Afrim Bahtiri

Rrënja,trungu,ADN-ja, puna, pena, pushka, djersa, mundi,sakrifica të gjitha në shërbim të kombit Shqiptarë. Lumi ne që të kemi ! I duhesh letrave Shqipe për ta vën në pah të vërtetën në letërsinë botërore!

Abdullah Begolli

Botimet e tilla, me peshë historike, të përkthyera në gjuhë të huaja, janë ambasadorët më të mirë të depërtimit të së vërtetës për vendin dhe popullin tonë.

Rrspekte dhe suksese si gjithëherë Familjes dhe Profesor Ahmetit.

Murat Gashi

Pergezime e urime

Hajrije Preniqi Gashi

Ju lumtë urime

Maki BeAs

Jom gëzu si një fëmijë!

E ndjej është lumturu kjo tokë e zhuritur pikëllimesh!…

Bota po pushtohet nga Guri i Betimit!

Urime ,Zamir!

Shefik Sadiku

Suksese dhe i dëshirojmë mirëshëndet, Ahmet Qeriqit!

 

Mentor Mripa

Përgëzime sinqerisht. Shëndet e të gjitha të mirat.

Besim Kelmendi

Kontributi i baces Ahmet nuk perfundoj kurr, Respekt

Zelfie Pllana

Urime Urime!

Jakup Zulfaj

Urime!

Sadik Përvetica

Shumë urime, shëndet dhe suksese – mik – Ahmet Qeriqi!

Afrim Hysenaj

Urime

Mrika Trumshi

Urime, vetem urime pafund !! Udhë të mbarë anë e kënd botës ” Gurit të Betimit” nga Prof Ahmet Qeriqi ,,,,

Superlajm , supernjohje dhe shperndarje , një sukses vertetë i garantuar !!

Shqipe Bytyqi

Nje sukses jo vetem i autorit Qeriqi por edhe i letersise shqiptare! Rrugetim te mbare librit!

Ajshe Sejfia Avdiu

Respekt per autorin Ahmet Qeriqi!

Elmi Durmishi

Respekt e shëndet, për bacin Ahmet!

Jusuf Hoxha

Shëndet dhe suksese të mëtejme për Ahmet Qeriqin.

Ali Uka

Pergezoj Profesorin dhe njeheresh i deshiroj shendet te plote dhe suksese ne te ardhmen! Respekt!

Hasim Shabani

Suksese per Ahmetin

Ibrahim Elshani

E Pergezoj Prof.Ahmet Qeriqin,Suksese!

 

Ganimete Qeriqi

Ahmet Qeriqi eshtë intelektual i permasave Botrore, luftetar,i burgosur politikë tri herë, ka jetuar i perndjekur 2 vite ne male etj…

 Merita Hoxha-Zeqiri

Rrespekt për intekektualin dhe atëdhetarin Ahmet Qeriqi! E përgëzoj! I uroj shëndet e gjithë të mirat!

Afrim Bahtiri

Rrallë kam hasur personalitet më poliedrik ! Ku janë të gërshetuar mendja,burrëria,fisnikria, guximi,si dhe thjeshtësia që e bën bacën Ahmet figurë që do të zë vendë në panteonin e letrave Shqipe.

Ruzhdi Jashari

Pergezime dhe shume suksese! Ahmeti, jo veq luftare LIRIE por po deshmon se eshte AMBASADOR i yne i gjalle i kultures, gjuhes, historise dhe qendreses sone heroike ….RESPEKT PA FUNDE PER AHMET QERIQIN!

Minavere Beqaj Mustafa

Urime shume suksese !

Merita R. Zeqiri

Pergezime per z.Ahmet Qeriqin!

Uroj te kete shendet e gjithe te mirat ne jete!

Teuta Rexhepi Reçica

Suksese të mëtejme profesorit atdhetar, Ahmet Qeriqi!

Sa mirë që veprat e tij i thyejnë kufijt e shtetit.

Fadil Fazliu

Urime e suksese!

Maki BeAs

Kjo NGJARJE meriton dhe, zuri vend në historinë tonë kombëtare.

Urime, Fatmir!

 

Fatmir Grejqevci

Maki BeAs urime edhe ju e nderuar!

Lexuesi i vemendshem, qe ne faqet e para te ” Gurit te Betimit” do ta kuptoj qe ka t’bej me nje roman te jashtezakonshem por ja qe kritika jone letrare, e anashkaloi dhe nuk e vleresoi sikur e meriton ky roman!

Perderisa te ne heshtet per te, shtepia botuese gjermane ” NOVUM ” kerkon leje nga shkrimtari dhe studiuesi Ahmet Qeriqi qe t’ia lejon ta botojne edhe ne gjuhen angleze!!!

Lajm jashtezakonisht i mire dhe qe ne lexuesve dhe vleresuesve te kesaj perle te letersise, na gezon pa mase!!!

Urime edhe juve, mike e cmuar!

Skender Bajrami

URIME E SUKSESE

Hamit Fazliu

Përgëzime prof. Ahmet Qeriqit, për suksesin dhe frytet e gjithanshme të vepres së tijë!

Naim Ymeri

Fatkeqësisht tek ne shqiptarët në Kosovë ska mbet asnjë pore e shoqërisë pa u politizuar! E kjo po na kushton!

Urime,shëndet e suksese Bacës Ahmet!

Miremengjesi Jete

Urime!

Bahtjar A. Hoti

Suksese n’vazhdimësi …!

Nesret Mustafa

Suksese shoq!

Nehat Ymeri

Urime, shendet e suksese per bacen Ahmet

Blend Mustafa

Suksese

Salim Qeriqi

Rrespekt por vllaun tim t dshtun dhe per ju

Myrvete Hoti-Kasumi

Urime e suksese për babin e qmuar Arbana

Qazim Doda

Utime per kete liber! Baci Ahmet eshte nje krijues i veçante ku gershetohen te gjitha virtytet qe do te kishim dashur t’i kemi.

Shqiptar i madh, gazetar, shkrimtar e perkthyes i dalluar.

I uroj shendet e suksese!

Leonora Mehmeti

kështu veprojnë vetëm t’mdhajt.Urime “GURI I BETIMIT” u bëftë fortesë

Fiknete Mazrrekaj

Familja Qeriqi perjet respekt

Valon Qorri

kjo familje ka vend edhe ne UNESCO si familje qe kontriboj per kosoven si ne luftë e ne paqe.

Resmije Uka

Urime dhe suksese !

Ganimete Qeriqi

Urime bacës Ahmet ,Radio Kosovës se Lirë dhe gjithë shqiptarisë…

Fahri Grajcevci

Urime dhe shendet!

Sejdi Elezi

Urime për botimin e librit! Suksese të mëtutjeshme baca Ahmet!

Kadri Ferati

Urimet më të mira profesorit Ahmet për veprën. Shëndet të mirë dhe suksese në punën e tij krijuese.

Bedri Tahiri

Urime, përgëzime, shëndet e suksese të pandalshme i palodhuri studiues Ahmet Qeriqi!

Dren Sh Brahimaj

Përgëzime për botimin, Baca Ahmet!

Shëndet e jetë të gjatë.

Selatin Rizani

Urime, paqi shëndetin e suksese të mëtutjeshme baca Ahmet…

Elmi Durmishi

Kotributëdhens ,para ,gjatë dhe tani !

Të përgezoi për librin!

Respekt ,për bacin Ahmet !

Venera Gjikokaj Zhitia

Urime babit shoqe suksese !

Maki BeAs

Urime i nderuari Z.Qeriqi, vertete n’emertimin e titullit te librit- “Guri i Betimit” , ngjan figura jote, je Ti.

Shendet e suksese te radhes!

Jakup Krasniqi

Urime e suksese të tjera Ahmet Qeriqi!

Sheremet Krasniqi Godeni

Këtij libri gati i kam rënë në fund së lexuari. Është një libër i veçantë , i cili trajton kohën e mesjetës dhe dyndjet e rashjanëve e të popujve të tjerë të këtyre trevave si dhe barbaritë e tyre mbi arbërit. Shtrirja e Perandorisë Osmane në këto treva dhe rivaliteti i kësaj perandorie me popuj të tjerë përshkon pjesën më të madhe të romanit. Është meritë e autorit, i cili ka gërshetuar faktet historike me eposin e kreshnikëve duke i zhveshur ato nga mitet legjendare. Imagjinata krijuese e autorit e mbështetur në të dhëna historike e bën të kapshëm për lexuesin këtë vepër.

Hatixhe Toçani Azemi

Urime e suksese

Ramiz Krasniqi

Urime!

Ali H. Tahiri

Urime suksese,kurre mos tu ndalte pena,botofsh edhe qindra libra te tjera.

Ismet Retkoceri

Shumē liber me vler ,qē duhet ta lexojmē ,edhe nga kjo ,të msojmē ,se nga përqarja ,aë kushë nukë fitonë .

Ali Shamolli

Te pergzoi per punen qe bani prof:Ahmet Qeriqi

Xhevdet Drenica

Urime ! Të lumt !!

Gani Pajaziti

Urime e suksese i nderuar. Jemi te nderuar qe kemi njerez te tille qe na pasurojne me njohuri te verteta mbi te kaluaren e tone.

Hashim Olluri

Urime e suksese!

Ismet Tahiraj

Urime Ahmet edhe libra te tjer paqim nga ti

Elida Jorgoni

Urime!

 

 

 

 

 

 

 

Kontrolloni gjithashtu

Enver Hoxha

ISA FERIZAJ: RRON E DREJTA, E VËRTETA

ENVERIZMI ATDHETAR! Erdhi serish prilli, në vendin tim; Gjetur, i ka shqipet, në fluturim. Gjet …