Botimet

Doli nga shtypi libri: “Lindja dhe organizimi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës” i autorit, Skënder Hamzaj

Në fundshekullin XX, saktësisht në periudhën e viteve 1997-1999, populli i Kosovës përjetoi dhunën, dëbimin, vrasjet e masakrat më të egra e barbare, që njerëzimi i kish harruar prej kohësh. Këtë fushatë represive të shfarosjes gjer në gjenocid ndaj shqiptarëve po e ushtronte aparati shtetëror policor dhe ushtarak i Serbisë.  …

Më shumë...

Adil Fetahu: Tri libra e fundit të profesor, Ahmet Qeriqit, që u botuan në tri vitet e fundit trajtojnë tri tema të ndryshme

Libri i parë- GURI I BETIMIT, është roman, është një kronikë historike-letrare për Luftën e Kosovës (1389). Në këtë libër autori sjell të dhëna të shumta historike, të mbledhura nga vet autori, prej burimeve të ndryshme, prej artefakteve dhe nga kujtesa historike të ruajtura në më se 3000 vargje të …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri publicistik: “U sjell në vëmendje”, i autorit, Adil Fetahu

Doli nga shtypi libri publicistik: “U sjell në vëmendje”, i autorit, Adil Fetahu

Pas librit publicistik, “Reagime”, botuar në vitin e kaluar, studiuesi, intelektuali dhe shkrimtari i mirënjohur, Adil Fetahu, këtë vit ka nxjerrë në dritë edhe librin:  “U sjell në vëmendje”, në radhën e dhjetëra librave publicistikë e mijëra komenteve, studimeve, qasjeve, vështrimeve, të botuara në mediet, si dhe në faqen e …

Më shumë...

Marita Demiri: Yjet që ndriçuan lirinë e Kosovës

Më 26 shtator 2023, në sallën e Institutit Albanologjik Prishtinë, me rastin e 25 vjetorit të rënies heroike të dëshmorit Fatos Krasniqi, u organizua  promovimi i librit: “Fatos Krasniqi, kur binin trimat”, të autorit Fitim Çaushi. Mernin pjesë ish luftëtarë të UÇK-s, familje të dëshmorëve, ish shefi i Shtabit të …

Më shumë...

Doli në dritë libri: “Dëshmitar në kohë historike”, vëllimi i 9-të i Ditarit të profesor, doktor, Rexhep Qoses, botuar në Toena

Doli në dritë libri: “Dëshmitar në kohë historike”, vëllimi i 9-të i Ditarit të profesor, doktor, Rexhep Qoses, botuar në Toena

Doli në dritë libri: “Dëshmitar në kohë historike: Vëllimi i 9-të i Ditarit, të profesor, doktor Rexhep Qoses, botuar në Toena. Nëntë vëllimet e këtij Ditari,  ashtu sikur tërë krijimtaria e tij, janë pasqyra më besnike, më realiste dhe më e çmuar e letrave shqipe, që kanë të bëjmë me …

Më shumë...

Zymer Mehani: GANI MEHMETI “TOPONIMIA E KATUNDEVE TË LLAPIT”

Zymer Mehani: GANI MEHMETI “TOPONIMIA E KATUNDEVE TË LLAPIT”

Është nder dhe krenari e veçantë për të shkruar diçka për librat e prof. dhe publicistit të talentuar z. Gani I. Mehmeti, për këtë penë majemprehtë të brumosur me dije dhe atdhedashuri, për njeriun me energji të pashtershme, i cili po e shkrin edhe moshën e tretë duke mos reshtur …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Libri i Fatmir Sadikut: “Frikë, urrejtje”, tregon për diskriminimin, dhunën e terrorin e Serbisë kundër popullit shqiptar

 Në mesin e librave që ofron të dhëna për propagandën, diskriminimin dhe dhunën e mirë organizuar e sistematike kundër popullit shqiptar të mbetur nën regjimin shqiptar vrasës të Jugosllavisë, lirisht mund të themi se është edhe libri “Frikë & Urrejtje” i autorit, Fatmir Sadiku. Duke përshkruar jetën e tij me …

Më shumë...

Shefqet Dibrani: Botohet libri për KRIJIMTARINË LETRARE TË MUSA JUPOLLIT

 Për krijimtarinë mjaftë të begatë të Musa Jupollit, në 230 faqet sa i ka libri kanë shkruar emra të njohur të kritikës letrare, ku vend meritor zënë vlerësimet kritike të Prend Buzhalës, 21shkrime kritike, ese dhe mesazhe kulturore me autorin, pastaj janë shkrimet nga: Ibrahim Kadriu, Migena Arllati, Zejnepe Alili-Rexhepi, …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Libri, “Vjeshtë ndjenjash” dhe vjeshta e zemrave të shuara e Irena Hoxhës

Albert Z. ZHOLI: Libri, “Vjeshtë ndjenjash” dhe vjeshta e zemrave të shuara e Irena Hoxhës

Irena Hoxha-Curraj, ka vite që është bërë e njohur për lexuesin e saj. Tashmë në këtë vjeshtë, ajo vjen me një libër të ri, librin e shtatë me një titull sugjestionues, “Vjeshtë ndjenjash”. Të gjithë poetët kanë një debulesë për këtë stinë. Stina e gjetheve të kuqërremta. Stina që grish …

Më shumë...

Krijuesi, Martin Çuni ka nxjerrë në dritë, tri vepra të reja: “Leqet e jetës”, “Nënat janë të shenjta, gratë janë jeta” dhe “Dy takime me Prishtinën”

Krijuesi, Martin Çuni ka nxjerrë në dritë, tri vepra të reja: “Leqet e jetës”, “Nënat janë të shenjta, gratë janë jeta” dhe “Dy takime me Prishtinën”

Veprimtari, poeti, gazetari  dhe reporteri i Radios-Kosova e Lirë gjatë luftës, Martin Çuni  ka botuar edhe tri libra në prozë e në poezi: “Leqet e jetës”, “Nënat janë të shenjta, gratë janë jeta” dhe “Dy takime me Prishtinën”. Ashtu sikur edhe shumica e veprave të tij të botuara deri tani, …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri autobiografik, ” Lufta e Ndyrë e Shërbimit Sekret Jugosllav” i Bajram Mehmetit, edhe në gjuhën angleze

Doli nga shtypi libri autobiografik, " Lufta e Ndyrë e Shërbimit Sekret Jugosllav" i Bajram Mehmetit, edhe në gjuhën angleze

Romani autobiografik, “Lufta e Ndyrë e Shërbimit Sekret Jugosllav” i autorit Bajram Mehmeti, tashmë botim i përkthyer edhe në Gjuhën angleze, pas botimit të mëhershëm në gjuhën frënge! Bajram Mehmeti, përmes këtij libri pasqyron vuajtjet e shqiptarëve në vitet e ’80-ta, duke i akuzuar “bashkim për veprimtari armiqësore”, “propagandë armiqësore”, …

Më shumë...

Zymer Mehani: Atdhedashuria-lajtmotiv i poezisë së poetes, Lumturije Sylejman Drenica

Zymer Mehani: Atdhedashuria-lajtmotiv i poezisë së poetes, Lumturije Sylejman Drenica

Lumturije S. Drenica u lind në fshatin Borje të rrethit të Kukësit, më 1 gusht 1973. Pa e pasur fatin që të lindet e jetojë në trojet e gjyshit të saj, Rexhep Drenica…i biri i Tafil e Sadije Drenicës, që lindi më 18 mars 1907 në fshatin Lubinje të Drenicës …

Më shumë...

Ramiz Tafilaj: Libri, “Lufta e Ndyrë e Shërbimit Sekret” i autorit, Bajram Mehmeti, dëshmon dhunën e regjimit jugosllav kundër shqiptarëve

Ramiz Tafilaj: Libri, “Lufta e Ndyrë e Shërbimit Sekret” i autorit, Bajram Mehmeti, dëshmon dhunën e regjimit jugosllav kundër shqiptarëve

Libri, “Lufta e Ndyrë e Shërbimit Sekret” i autorit, Bajram Mehmeti, shpërfaq dhunën dhe fabrikimin e dëshmive për gjyqe kundër shqiptarëve qofshin ato edhe me uniformën ushtarake Jugosllave. Me kujdes të veçantë kemi lexuar dhe analizuar librin “Lufta e ndyrë e shërbimit sekret” të autorit,  Bajram Mehmeti. Duke parë vlerën …

Më shumë...

TEFTA CAMI-CANI: MONOGRAFIA, MARK NDREC VLADI I LURËS-HERO I HESHTUR

Me 27 maj, 2023, mora pjesë në promovimin e Monografisë për Heroin e Heshtur të Lurës, Mark Ndrec Vladi i Lurës. Përshëndeta gjithë të pranishmit! Përshëndeta kameramanin, z.Aqif Ademi, që ka realizuar me profesionalizëm Dokumentarin! Përshëndeta autorin e monografisë , z.Preng Vorfi! Përshëndeta familjarët, veçanërisht dy djemtë e tij, z.Lenin …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Libri: “Llazër Angjeli në labirintet e jetës”, një vepër e mbushur me mesazhe, ide, moral, filozofi e humanizëm

Libri monografik i autorit, Llazar Angjeli, në krye të vet ka një thënie të vjetër dhe të urtë popullore: “Fatkeqësia më e madhe për një njeri është që të mos ketë vuajtur kurrë!” Kjo shprehje, urtësia e saj, të kujton shprehje e citate të vjetra që i gjen të gdhendura …

Më shumë...

Menderes Zeneli: Në romanin, “Atje ku fshihet dielli”, identifikohet heroi që nga fëmijëria e tij

Heroi Xhevat Qerimi ka 30 vite që nuk është më fizikisht mes nesh, por nderimi e përkujtimi për të, vazhdon. Kësaj radhe me një libër për Xhevatin, me autor Avni Azizin, ku paraqiti  dokumentarin “Ëndërr e prerë në mes”, të shfaqur në Radio Televizionin Shqiptar dhe në manifestimin “Flaka e …

Më shumë...