KEK
Fillimi / Intervista (faqe 3)

Intervista

Bisedë në Studion e TV-Diellit me bashkëluftëtarin e legjendarit, Adem Jashari, invalidin dhe veteranin e UÇK-së, Sabit Lladrovci

Bisedë në Studion e TV-Diellit me bashkëluftëtarin e legjendarit, Adem Jashari, invalidin dhe veteranin e UÇK-së, Sabit Lladrovci

Sabit Hamit Lladrovci, është njëri ndër luftëtarët më të përkushtuar të  Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.  Është biri i dëshmorit, Hamit Lladrovci, kushëri i Komandantit të mirënjohur  të UÇK-së, heroit të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe vëllait të tij, Ramiz Lladrovci, luftëtar i radhëve të para të UÇK-së, pjesëmarrës në shumë luftime ...

Më shumë...

Ermand Mertenika, Inxhinieri i pajisjeve mjekësore, flet për situatën e krijuar në vend nga virusi Covid-19

Ermand Mertenika, Inxhinieri i pajisjeve mjekësore, flet për situatën e krijuar në vend nga virusi Covid-19

Jam Ermand Mertenika, Inxhinieri i pajisjeve mjekesore (Konkretisht Respiratoreve ) Do desha te me benit nje artikull pasi Qytetaret vazhdojne të mos respektojne rregullat e distancimit social dhe kjo mund te jete nje faze inicimi perseri i zinxhirit te Covid-19. Ne fakt kohet e fundit po shikojme deri diku nje ...

Më shumë...

Intervista e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhenë gazetës gjermane, BILD

Edi Rama

Shqipëria është njëra nga pikat e nxehta që politikanët gjermanë fajësojnë për rritjen e numrit të të prekurve nga koronavirusi, në Gjermani. Edi Rama, Kryeministri i Shqipërisë flet në një intervistë për BILD për akuzat dhe se si vendi i tij po lufton koronavirusin. BILD: Zoti kryeministër, janë vendet tuaja që ...

Më shumë...

Selver Lenjani: Është e dhimbshme dhe e pafalshme që t’i falet Serbisë, toka kurdoherë shqiptare e Karaçevës…

Selver Lenjani: Është e dhimbshme dhe e pafalshme që t'i falet Serbisë, toka kurdoherë shqiptare e Karaçevës...

Në  intervistën për Televizionin Dielli dhe Radion Kosova e Lirë,  kryetar i Bashkësisë Lokale të fshatit Karaçevë të komunës së Dardanës, Selver Lenjani  ka shpalosur shumë të dhëna për këtë rajon të Kosovës. Sipas tij pretendimet serbe në radhë të parë kanë të bëjnë  me dy minierat,   ato të Kaolinës ...

Më shumë...

Kumrie Prenku-Karaçica: Kurrë nuk mund të harrohen, as të falen krimet serbe në Kosovë, ata, kanë masakruar më shumë se katër breza shqiptarësh …

Kumrie Prenku-Karaçica: Kurrë nuk mund të harrohen, as të falen krimet serbe në Kosovë, ata, kanë masakruar më shumë se katër breza shqiptarësh ...

Në një bisedë në “Studion e TV-Diellit”, që transmetohet edhe në valët e Radios-Kosova e Lirë, ditën e premte në orën 21.30,  veprimtarja, Kumrie Prenku-Karaçica, ka shpalosur shumë kujtime e ndodhi gjatë luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Bashkëshorti i saj, Kadri Ramadan Karaçica është dëshmor i kombit, ndërsa kjo ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Flet këngëtari i mirënjohur i kombit, Ylli Baka

Albert Zholi: Flet këngëtari i mirënjohur, Ylli Baka

Këngëtari i mirënjohur i kombit Ylli Baka, në 4 muajt e fundit ka realizuar 3 këngë të reja. “Vite që s’harrohen”,  “Trimat që bënë histori” dhe një këngë për “Nderin e Kombit” Demir Zikon. -Asnjëherë nuk do ndalem, se fansat presin këngë të reja nga unë. -Këngët patriotike janë pjesa ...

Më shumë...

Nusret Pllana, 20 vjet angazhim maksimal, për t’ ia dëshmuar botës përparimtare e demokratike gjenocidin serb mbi shqiptarët

Nusret Pllana, 20 vjet angazhim maksimal, për t’ ia dëshmuar botës përparimtare e demokratike gjenocidin serb mbi shqiptarët

Në emisionin javor të TV-Diellit, “Bisedë në studio”, veprimtari ndër më të zellshmit i kohës sonë, i burgosuri politik, folësi i parë i Radios-Kosova e Lirë, dhe anëtar i stafit,  luftëtari i barrikadave të Dukagjinit, publicisti dhe tani profesori universitar, Nusret Pllana, ka shkopitur disa segmente të jetës dhe aktivitetit ...

Më shumë...

Bisedë në studion e TV-Diellit me ish të burgosurin politik, veprimtarin, shkrimtarin, luftëtarin e lirisë, Bedri Halimi

Bisedë në studion e TV-Diellit me ish të burgosurin politik, veprimtarin, shkrimtarin, luftëtarin e lirisë, Bedri Halimi

Në emisionin javor të TV-Diellit, “Bisedë në studio”,  ish i burgosuri politik, veprimtari, shkrimtari e poeti, luftëtari i lirisë, nënkryetari i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, Bedri Halimi, ka shpalosur kujtime të shumta nga jeta në trevën e Opojës, pastaj nga familja, fëmijëria, shkollimi, burgu qysh në moshë të re ...

Më shumë...

Bisedë në studion e TV-Diellit me dr. prof. Shyqri Galicën, studiues, poet, shkrimtar, kritik letrar, publicist, kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës

Bisedë në studion e TV-Diellit me dr. prof. Shyqri Galicën, studiues, poet, shkrimtar, kritik letrar, publicist, kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës

Në emisionin javor të TV-Diellit, “Bisedë në studio” dr. Prof. Shyqri Galica ka folur për jetën, krijimtarinë dhe aktivitetet në shumë segmente të veprimtarisë së tij, si: studiues, poet, shkrimtar, kritik letrar, publicist, mësimdhënës,  drejtues institucionesh arsimore, aktualisht kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës. Shyqri Galica ka lindur në ...

Më shumë...

Bisedë në studion e TV-Diellit me Mr. Sheremet Krasniqin, veprimtar, studiues dhe publicist

Bisedë në studion e TV-Diellit me Mr. Sheremet Krasniqin, veprimtar, studiues dhe publicist

Në emisionin, “Bisedë në studio” të TV-Diellit, veprimtari e publicisti, Sheremet Krasniqi ka rrëfyer  disa segmente për jetën dhe angazhimin e tij shumëvjeçar në arsim, kulturë, publicistikë dhe aktivitete të tjera. Ai ka rrëfyer për jetën e rëndë të fëmijërisë, në vendlindjen e tij, në fshatin Karaçicë, një fshat i ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Po biem pre e mosmarrëveshjeve mes veti të Bashkimit Evropian dhe të Shteteve të bashkuara të Amerikës

Sadik Halitjaha: Po biem pre e mosmarrëveshjeve mes veti të Bashkimit Evropian dhe të Shteteve të bashkuara të Amerikës

 Në një bisedë në studion e TV-Diellit, më 26 qershor 2020, i burgosuri politik, veprimtari, zëvendës-komandanti i Zonës Operative të Pashtrikut gjatë luftës,  invalidi dhe veterani, Sadik Halitjaha ka folur për situatën aktuale në Kosovë me theks të veçantë, në zhvillimet e fundit pas paraqitjes së papritur dhe të paligjshme ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Sanxhaku duhet ta gëzojë një autonomi speciale, substanciale, mbështetur mbi të drejtën e Vetëvendosjes

Ismet Azizi: Sanxhaku duhet ta gëzojë një autonomi speciale, substanciale, mbështetur mbi të drejtën e Vetëvendosjes

Në emisionin “Bisedë në Studio” të TV-Diellit, studiuesi, veprimtari dhe profesori,  Ismet Azizi ka folur për krahinën e Sanxhakut, ( të Pazarit të Ri, apo Jeni Pazarit) historinë e kësaj treve dikur të banuar me shumicë shqiptare, rezistencën gjatë shekujve kundër robërisë turke, austro-hungareze dhe sllave, për masakrat që kanë ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Flet “Artisti i Merituar”, Arqile Lipe: Malua më ndërroi emrin, por më shtoi jetën

Albert Z. Zholi: Flet “Artisti i Merituar”, Arqile Lipe: Malua më ndërroi emrin, por më shtoi jetën

-Artisti është lënë në harresë, pension qesharak,  pjesët nuk xhirohen. -Sot po na harron spektatori pasi japim shfaqje vetëm në Fier. U kthyet para 12 vjetësh nga Greqia, punuat 4 vjet sërish në teatrin  Fierit dhe tashmë keni 8 vjet në pension. Si do ta cilësonit punën  në këto 4 ...

Më shumë...

Albert Zholi: Flet aktori, regjisori dhe kryetari i Festivalit teatror Ndërkombëtar, “Butrinti 2000”, Alfred Bualoti

Albert Zholi: Flet aktori, regjisori dhe kryetari i Festivalit teatror Ndërkombëtar, “Butrinti 2000”, Alfred Bualoti

-Kam pasur fatin të luaj me aktorët gjigandë, Kadri Roshi, Sandër Prosi, Ndrek Luca, Sulejman Pitarka, Pjetër Gjoka, Violeta Manushi, Prokop Mima, Marie Logoreci, Margarita Xhepa, Roland Trebicka -Prokop Mima mbetet margaritari i të folurit pastër të gjuhës së bukur shqipe -Si regjisor, them se “Pallati 176” mbetet unik por ...

Më shumë...

Intervistë me Xhemajl Pllanën, Udhëheqës i Divizionit për Promovimin e Turizmit në Ministrinë e EPTINIS 

Intervistë me Xhemajl Pllanën, Udhëheqës i Divizionit për Promovimin e Turizmit në Ministrinë e EPTINIS 

RKL: I nderuar z. Xhemajl Pllana, tani kur po diskutohet shumë për pakon ekonomike për mbështetjen e bizneseve për rimëkëmbje nga pasojat e pandemisë COVID19, çka mendoni cilat janë fushat ku duhet të orientohet kjo mbështetje për turizëm në vendin tonë? Xhemajl Pllana: Një nga sektorët më të goditur nga ...

Më shumë...

Intervistë me Luftëtarin e Lirisë aktualisht polic i Policisë së Kosovës z. Abedin Daka

Intervistë me Luftëtarin e Lirisë aktualisht polic i Policisë së Kosovës z. Abedin Daka

RKL: I nderuar Abedin,  mirë se vini në valët e radios Kosova e Lirë   Abedin Daka: Mirë se iu gjejë, jeni te mirëseardhur! RKL: 22 vjet më parë, në Llapushnik është zhvilluar një luftë e ashpër ndërmjet Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe pushtuesve serbë, në hyrje të Grykës Llapushnikut, ...

Më shumë...