kek
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
MIT
Fillimi / Intervista (faqe 2)

Intervista

Komandant Adem Shehu: Erdhëm nga jugu i Shqipërisë për t’u radhitur në luftën tonë për çlirimin e Kosovës

Komandant Adem Shehu: Erdhëm nga jugu i Shqipërisë për t’u radhitur në luftën tonë për çlirimin e Kosovës

Komandanti i Brigadës 153, të Zonës Operative të Llapit, gjatë luftës, Adem Shehu, në një bisedë në studion e TV-Diellit dhe në Radion-Kosova e Lirë, ka folur për angazhimin e tij dhe të shqiptarëve liridashës nga Jugu i Shqipërisë, të cilët erdhën dhe iu bashkuan luftës së Ushtrisë Çlirimtare të ...

Më shumë...

Hajrush Kurtaj: Pavarësisht rënies së dëshmorëve, martirizimit dhe masakrave serbe, ia ka vlejtur lufta e UÇK-së, sepse ajo i solli liri Kosovës

Hajrush Kurtaj: Pavarësisht rënies së dëshmorëve, martirizimit dhe masakrave serbe, ia ka vlejtur lufta e UÇK-së, sepse ajo i solli liri Kosovës

Në një bisedë në studion e TV-diellit, ish eprori UÇK-TMK-së, Hajrush Kurtaj,  zëvendës-komandant brigade, në muajin e fundit të luftës, në fund edhe komandant  i Brigadës 162, “Agim Bajrami” të Zonës Operative të Neredimes, vëlla i dy dëshmorëve të kombit: Xheladin Kurtaj dhe Danush Kurtaj ka folur për organizimin dhe ...

Më shumë...

Zenel Zekolli: Brenga ime e madhe është se luftuam e derdhëm gjak për çlirimin e vendit, por tani popullata po na ikën…

Zenel Zekolli: Brenga ime e madhe është se luftuam e derdhëm gjak për çlirimin e vendit, por tani popullata po na ikën...

Eprori i Luftës së UÇK-së, mësues, pjesëmarrës në protestat e vitit 1981, profesor i gjuhës por edhe këngëtar i njohur,  Zenel Zekolli, në një bisedë të gjatë në studion e TV-Diellit ka folur për traditën atdhetare të banorëve të Bllacës, duke veçuar edhe personalitete të njohura të së kaluarës e ...

Më shumë...

Sanije Geci-Rexha: Kemi dhënë aq sa kemi mundur për çlirimin e vendit dhe tani po japim për fuqizimin e Shtetit të Kosovës

Sanije Geci-Rexha: Kemi dhënë aq sa kemi munduar për çlirimin e vendit dhe tani po japim për fuqizimin e Shtetit të Kosovës

Në një bisedë në studion e TV-Diellit,  veprimtarja, luftëtarja e lirisë, veteranja  e UÇK-së, Sanije Geci- Rexhaj, e veja e bashkëluftëtarit të lirisë, dëshmorit të kombit, Abedin Rexha i mbiquajtur, Sandokani, ka folur për veprimtarinë e saj dhe të familjes,  në kundër të Lëvizjes atdhetare dhe në luftën e Ushtrisë ...

Më shumë...

Isuf Dragaçina: 33 vjet nga lirimi prej burgut, 20 vjet pas çlirimit të Kosovës dhe ende pa asnjë punë, kjo ndodh vetëm në Kosovë

Isuf Dragaçina: 33 vjet nga lirimi prej burgut, 20 vjet pas çlirimit të Kosovës dhe ende pa asnjë punë, kjo ndodh vetëm në Kosovë

Në një bisedë në studion e TV-Diellit, i burgosuri politik i viteve 80-të, Isuf Mustafë Dragaçina nga fshati Bujan i komunës së Lypjanit, ka folur për kohën kur ishte arrestuar për herë të parë, gjatë kryerjes së shërbimit ushtarak, në Lubjanë të Sllovenisë dhe ishte dënuar me burg, së bashku ...

Më shumë...

Ekskluzive nga Albert Z. Zholi: Intervistë me Ismail Kadarenë

Ekskluzive nga Albert Z. Zholi: Intervistë me Ismail Kadarenë

Një rrëfim i rrallë dhe i sinqertë i Ismail Kadaresë; Ju tregoj fëmijërinë, librin e parë, poezinë e parë, dashurinë për Helenën, nderin e grave gjirokastrite Në ditën Kombëtare të Fëmijëve Jetimë 20 Maji njihet ndryshe si dita e fëmijëve jetimë, por vitet e fundit kjo është  kthyer në  formën ...

Më shumë...

Myrvete Hoti-Kasumi: Kurrë nuk do të ndalem së kërkuari fatin e vëllait tim, Ukshin Hoti

Myrvete Hoti-Kasumi: Kurrë nuk do të ndalem së kërkuari fatin e vëllait tim, Ukshin Hoti

Gjatë një bisede në studion e TV-Diellit, veprimtarja, Myrvete Hoti-Kasumi, motra e Ukshin Hotit, veprimtarit të mirënjohur të kombit, ka rrëfyer për familjen, dhunën që në mënyrë sistematike kishin ushtruar në atë familje regjimet pushtuese antishqiptare, për rëniet e ngritjet, sidomos për  jetën e kolosit të mendimit politik e filozofik ...

Më shumë...

Dr. Sabit Brokaj: Po përplaset lepuri me elefantin

Dr. Sabit Brokaj

(Instervistë e Xhevdet Shehut me dr. Sabit Brokajn, botuar në “Dita”) Me atë qetësinë dhe kthjelltësinë e admirueshme që e karakterizon, në këtë intervistë ekskluzive për DITA-n, Dr. Sabit Brokaj përcjell mendimin e tij për Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare dhe debatin që zhvillohet prej disa kohësh. Ai ka respektin më të ...

Më shumë...

Intervistë me Mervete Hasanin, bija e dëshmorit dhe heroit të kombit, Jetë Hasani

Intervistë me Mervete Hasanin, bija e dëshmorit dhe heroit të kombit, Jetë Hasani

Dëshmori, tani i shpallur hero, Jetë Aziz Hasani ishte njëri ndër luftëtarët më emblematikë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai ka ndihmuar ushtrimin e një grupi të rinjsh në Tiranë, në vitin 1993. Ka qenë i maltretuar fizikisht nga Policia serbe e Shtimes, në vitet 90-të. Gjatë luftës së UÇK-së, ...

Më shumë...

Dr. Murat Meha: Heroizmi i Tahir dhe Nebih Mehës kanë frymëzuar veçmas, Adem e Hamëz Shaban Jasharin dhe rininë atdhetare kudo në Kosovë

Dr. Murat Meha: Heroizmi i Tahir dhe Nebih Mehës kanë frymëzuar veçmas, Adem e Hamëz Shaban Jasharin dhe rininë atdhetare kudo në Kosovë

Në një bisedë për TV-Diellin dhe Radion-Kosova e Lirë, profesori universitar, dr. Murat Meha  ka shpjeguar disa segmente të jetës dhe veprës së kushëririt të tij, Tahir Meha, në vigjilje të 38-vjetorit të rënies heroike, bashkë ma babanë e tij, Nebihun  më 13 mars të vitit 1981. Fillimisht Murat Meha ...

Më shumë...

Hana Nysret Halili: Nga babai mësues-dëshmor, trashëgova ditarin, vëllai trashëgoi armën, tani ushtar i Kosovës

Nysret Ramadan Halili ( 17.6.1956 – 3.5.1999)

(Intervistë me Hana Halilin, bija e dëshmorit të kombit, Nysret Ramadan Halili)   RKL: Mirë se vini në Radion Kosova e Lirë, e nderuara,   Hana Nysret Halili Hana Nysret Halili: Ju përshëndes dhe ju falënderoj për ftesën.   RKL: Për dëgjuesit e tanë çka mund të veçoni nga aktiviteti i ...

Më shumë...

Intervistë me Eslinda Gashanin, bija e dëshmorit të kombit Tahir Gashani

Tahir Nasuf Gashani (27.5.1969 – 3.5.1999)

RKL: Mirë se vini në Radion Kosova e Lirë, e nderuar Eslinda, bijë e dëshmorit të Kombit, Tahir Gashani! Eslinda Tahir Gashani: Mirë se ju gjeta, faleminderit për mundësinë. RKL: E nderuara Eslinda ju keni lindur 10 ditë para se babi i Juaj dëshmori i kombit është përjetësuar në Altarin ...

Më shumë...

Dr. Feti Mehdiu: Nga mosdija apo paragjykimi një pjesë e letërsisë shqipe me alfabet arab është anashkaluar padrejtësisht

Dr. Feti Mehdiu: Nga mosdija apo paragjykimi një pjesë e letërsisë shqipe me alfabet arab është anashkaluar padrejtësisht

Në një bisedë në studion e TV-Diellit, profesor doktor, Feti Mehdiu, ka shpalosur aktivitetin e tij, hulumtues, studimor e  shkencor, angazhimet e shumta sidomos në studimin e orientalistikës, pastaj shkollimin, punën në institucionet arsimore të Kosovës, përkthimet e shumta e veçmas përkthimin e parë të Kur’anit në gjuhën shqipe, aktivitetet ...

Më shumë...

Albana Jeminaj: Të jesh avokate do të thotë përgjegjësi e madhe dhe ndershmëri profesionale

Albana Jeminaj: Të jesh avokate do të thotë përgjegjësi e madhe dhe ndershmëri profesionale

Një vajzë e re që kërkon në mënyrë serioze dhe korrekte të ngjisë shkallët e karrierës. Është një intelektuale e lidhur shumë me librin dhe kërkuese ndaj vetes. Ajo e dashuron shumë profesionin e avokates duke e ditur përgjegjësinë dhe rëndësinë. -Albana zgjedhja e profesionit është një ndër vendimet më ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kosova nuk ka nevojë të ngutet për të arritur një marrëveshje me Serbinë, as të bëjë kompromis

Krasniqi: Nëse Hoti në SHBA e përfaqëson LDK-në, ata të tjerët përfshirë edhe Veseli, ke duhet ta përfaqësojnë

Në një bisedë në studion e TV-Diellit, kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi ka folur për disa nga problemet e çështjet kryesore,  me të cilat po ballafaqohet vendi, në radhë të parë për shkak të qëndrimeve të dobëta dhe të mefshta të delegacionit të Kosovës, në bisedime ...

Më shumë...

RKL: Intervistë me Arta Brahimajn, bija e dëshmorit, Ramiz Brahimaj

RKL: Intervistë me Arta Brahimajn, bija e dëshmorit, Ramiz Brahimaj

RKL: Mirë se vini në Radion Kosova e Lirë, e nderuar Arta Ramiz Brahimaj Arta Ramiz Brahimaj: Mirë se ju gjejë, faleminderit për ftesën. RKL: E nderuar Arta. Ç ka veçoni nga aktiviteti i Babit Tuaj, sigurisht Juve ju kanë treguar të afërmit Tuaj? Arta Ramiz Brahimaj: Babi ka filluar ...

Më shumë...