leoni

Intervista

Flet “Piktori i Popullit”, Skënder Kamberi: Pikturova Skënderbeun, Xhorxh Uashingtonin, Enver Hoxhën….

Flet “Piktori i Popullit”, Skënder Kamberi: Pikturova Skënderbeun, Xhorxh Uashingtonin, Enver Hoxhën....

01-Po bëj një portret gjigant të shqiptardashësit më të madh të të gjitha kohërave, Xhorxh Uashingtonit   02- Për Xhorxh Uashingtoni mendohet libri “George Washington: Shqiptari i parë në Shtëpinë e Bardhë” apo ndoshta “Shqiptari nga Kosova që krijoi shtetin e Amerikës”   03- Xhorxh Uashingtoni si luftëtar imitoi Skëndërbeun. 04- Piktura e dytë …

Më shumë...

Vida Kunora: Kur e veshi fustanin me Flamurin kuq e zi në emigracion, duartrokitjet nuk rreshtin

( Intervistë e Albert Zholit me këngëtaren e mirënjohur shqiptare, Vida Kunora) Një këngëtare  e  qetë  në  bisedë  por  shpërthyese   në skenë.   Hapat  e para  i hodhi  në  një  koncert   në  TVSH, pastaj  në Festivalin   e  Gjirokastrës dhe  tashmë  e  sheh  kudo ku  ka  emigrantë  shqiptarë. Në yotube ka rreth 100 klipe …

Më shumë...

“Zëri i Amerikës”: Matthew Palmer: Zgjedhjet në Shqipëri duhet të mbahen, pengimi prish marrëdhëniet me Amerikën

Mathew Palmer

Zëvendës Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer, ka deklaruar se zgjedhjet vendore në Shqipëri duhet të zhvillohen më 30 qershor. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, zyrtari i lartë amerikan është shprehur se është për të ardhur keq që opozita vendosi të bojkotojë jetën parlamentare dhe zgjedhjet, pasi …

Më shumë...

Pedagogia, Helena Halilaj: Duhet të rikthehet gjuha shqipe në universitete

Helena Halilaj: Vrisni imoralitetin tuaj, jo gratë, burracakë!

(Intervistë e Albert Zholit me pedagogen, Helena Halilaj)   Të jesh pedagoge sot është një profesion sa i bukur po aq dhe i vështirë. Cilat janë të veçantat e bukura të këtij profesioni por ato që ju sjellin mëdyshje dhe dyzim? Universiteti është puna më e magjishme për mendimin dhe …

Më shumë...

Shemsi Syla: Zona Operative e Karadakut ka vepruar qysh prej fillimit të luftës së UÇK-së, por me disa specifika

Shemsi Syla

Në 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës nga regjimi okupator serb, në studion e TV-Diellit dhe në valët e Radios-Kosova e Lirë, është ftuar për një bisedë veprimtari, i burgosuri politik, zëvendës-Komandanti i Zonës Operative të Karadakut, gjatë luftës, eprori i UÇK-TMK-së, kolonel, Shemsi Syla, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin …

Më shumë...

Komandant Adem Shehu: Erdhëm nga jugu i Shqipërisë për t’u radhitur në luftën tonë për çlirimin e Kosovës

Komandant Adem Shehu: Erdhëm nga jugu i Shqipërisë për t’u radhitur në luftën tonë për çlirimin e Kosovës

Komandanti i Brigadës 153, të Zonës Operative të Llapit, gjatë luftës, Adem Shehu, në një bisedë në studion e TV-Diellit dhe në Radion-Kosova e Lirë, ka folur për angazhimin e tij dhe të shqiptarëve liridashës nga Jugu i Shqipërisë, të cilët erdhën dhe iu bashkuan luftës së Ushtrisë Çlirimtare të …

Më shumë...

Hajrush Kurtaj: Pavarësisht rënies së dëshmorëve, martirizimit dhe masakrave serbe, ia ka vlejtur lufta e UÇK-së, sepse ajo i solli liri Kosovës

Gjykata Speciale e fton për intervistim edhe ish-eprorin e lartë i UÇK-së, në Zonën e Kaçanikut, Hajrush Kurtaj

Në një bisedë në studion e TV-diellit, ish eprori UÇK-TMK-së, Hajrush Kurtaj,  zëvendës-komandant brigade, në muajin e fundit të luftës, në fund edhe komandant  i Brigadës 162, “Agim Bajrami” të Zonës Operative të Neredimes, vëlla i dy dëshmorëve të kombit: Xheladin Kurtaj dhe Danush Kurtaj ka folur për organizimin dhe …

Më shumë...

Zenel Zekolli: Brenga ime e madhe është se luftuam e derdhëm gjak për çlirimin e vendit, por tani popullata po na ikën…

Zenel Zekolli: ANI ÇKA!..

Eprori i Luftës së UÇK-së, mësues, pjesëmarrës në protestat e vitit 1981, profesor i gjuhës por edhe këngëtar i njohur,  Zenel Zekolli, në një bisedë të gjatë në studion e TV-Diellit ka folur për traditën atdhetare të banorëve të Bllacës, duke veçuar edhe personalitete të njohura të së kaluarës e …

Më shumë...

Sanije Geci-Rexha: Kemi dhënë aq sa kemi mundur për çlirimin e vendit dhe tani po japim për fuqizimin e Shtetit të Kosovës

Sanije Geci-Rexha: Kemi dhënë aq sa kemi munduar për çlirimin e vendit dhe tani po japim për fuqizimin e Shtetit të Kosovës

Në një bisedë në studion e TV-Diellit,  veprimtarja, luftëtarja e lirisë, veteranja  e UÇK-së, Sanije Geci- Rexhaj, e veja e bashkëluftëtarit të lirisë, dëshmorit të kombit, Abedin Rexha i mbiquajtur, Sandokani, ka folur për veprimtarinë e saj dhe të familjes,  në kundër të Lëvizjes atdhetare dhe në luftën e Ushtrisë …

Më shumë...

Isuf Dragaçina: 33 vjet nga lirimi prej burgut, 20 vjet pas çlirimit të Kosovës dhe ende pa asnjë punë, kjo ndodh vetëm në Kosovë

Isuf Dragaçina: 33 vjet nga lirimi prej burgut, 20 vjet pas çlirimit të Kosovës dhe ende pa asnjë punë, kjo ndodh vetëm në Kosovë

Në një bisedë në studion e TV-Diellit, i burgosuri politik i viteve 80-të, Isuf Mustafë Dragaçina nga fshati Bujan i komunës së Lypjanit, ka folur për kohën kur ishte arrestuar për herë të parë, gjatë kryerjes së shërbimit ushtarak, në Lubjanë të Sllovenisë dhe ishte dënuar me burg, së bashku …

Më shumë...

Ekskluzive nga Albert Z. Zholi: Intervistë me Ismail Kadarenë

Ekskluzive nga Albert Z. Zholi: Intervistë me Ismail Kadarenë

Një rrëfim i rrallë dhe i sinqertë i Ismail Kadaresë; Ju tregoj fëmijërinë, librin e parë, poezinë e parë, dashurinë për Helenën, nderin e grave gjirokastrite Në ditën Kombëtare të Fëmijëve Jetimë 20 Maji njihet ndryshe si dita e fëmijëve jetimë, por vitet e fundit kjo është  kthyer në  formën …

Më shumë...

Myrvete Hoti-Kasumi: Kurrë nuk do të ndalem së kërkuari fatin e vëllait tim, Ukshin Hoti

Myrvete Hoti-Kasumi: Kurrë nuk do të ndalem së kërkuari fatin e vëllait tim, Ukshin Hoti

Gjatë një bisede në studion e TV-Diellit, veprimtarja, Myrvete Hoti-Kasumi, motra e Ukshin Hotit, veprimtarit të mirënjohur të kombit, ka rrëfyer për familjen, dhunën që në mënyrë sistematike kishin ushtruar në atë familje regjimet pushtuese antishqiptare, për rëniet e ngritjet, sidomos për  jetën e kolosit të mendimit politik e filozofik …

Më shumë...

Dr. Sabit Brokaj: Po përplaset lepuri me elefantin

Dr. Sabit Brokaj

(Instervistë e Xhevdet Shehut me dr. Sabit Brokajn, botuar në “Dita”) Me atë qetësinë dhe kthjelltësinë e admirueshme që e karakterizon, në këtë intervistë ekskluzive për DITA-n, Dr. Sabit Brokaj përcjell mendimin e tij për Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare dhe debatin që zhvillohet prej disa kohësh. Ai ka respektin më të …

Më shumë...

Intervistë me Mervete Hasanin, bija e dëshmorit dhe heroit të kombit, Jetë Hasani

Intervistë me Mervete Hasanin, bija e dëshmorit dhe heroit të kombit, Jetë Hasani

Dëshmori, tani i shpallur hero, Jetë Aziz Hasani ishte njëri ndër luftëtarët më emblematikë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai ka ndihmuar ushtrimin e një grupi të rinjsh në Tiranë, në vitin 1993. Ka qenë i maltretuar fizikisht nga Policia serbe e Shtimes, në vitet 90-të. Gjatë luftës së UÇK-së, …

Më shumë...

Dr. Murat Meha: Heroizmi i Tahir dhe Nebih Mehës kanë frymëzuar veçmas, Adem e Hamëz Shaban Jasharin dhe rininë atdhetare kudo në Kosovë

Dr. Murat Meha: Heroizmi i Tahir dhe Nebih Mehës kanë frymëzuar veçmas, Adem e Hamëz Shaban Jasharin dhe rininë atdhetare kudo në Kosovë

Në një bisedë për TV-Diellin dhe Radion-Kosova e Lirë, profesori universitar, dr. Murat Meha  ka shpjeguar disa segmente të jetës dhe veprës së kushëririt të tij, Tahir Meha, në vigjilje të 38-vjetorit të rënies heroike, bashkë ma babanë e tij, Nebihun  më 13 mars të vitit 1981. Fillimisht Murat Meha …

Më shumë...

Hana Nysret Halili: Nga babai mësues-dëshmor, trashëgova ditarin, vëllai trashëgoi armën, tani ushtar i Kosovës

Nysret Ramadan Halili ( 17.6.1956 – 3.5.1999)

(Intervistë me Hana Halilin, bija e dëshmorit të kombit, Nysret Ramadan Halili)   RKL: Mirë se vini në Radion Kosova e Lirë, e nderuara,   Hana Nysret Halili Hana Nysret Halili: Ju përshëndes dhe ju falënderoj për ftesën.   RKL: Për dëgjuesit e tanë çka mund të veçoni nga aktiviteti i …

Më shumë...