Limak Kosovo
Fillimi / Intervista (faqe 18)

Intervista

Intervista e akademikut Rexhep Qosja për Gazetën Shqiptare

Profesor Qosja, në një muaj, ashtu si qe paralajmëruar nga ish-deputeti i mazhorancës, Tom Doshi, Shqipëria u trondit. U trondit në fakt? Qosja: Mediet, sidomos ato elektronike, ndodh t’u fryjnë edhe vogëlsirave dhe ashtu i bëjnë të mëdha. Realisht të shikuara, të gjitha ato që kishin të bënin me ish-deputetin Tom ...

Më shumë...

Intervista e veteranes së UÇK-së, profesoreshë, Hilmie Plakiqi

Hilmie Plakiqi është ndër bijat e para të Kosovës, që mori armën dhe iu bashkua radhëve të UÇK-së, në Drenicë. Në kohën kur u kyç në luftë, ishte drejtoreshë e Shkollës tetëvjeçare në fshatin Nekovc të Drenicës. Qysh në kohën kur ishte nxënëse në gjimnazin “Skënderbeu” të Drenasit, (ish-Gllogovc), ka ...

Më shumë...

Intervistë me ministrin e Diasporës, Valon Murati

RKL: z. Ministër, për fillim të bisedës do të donim të njiheshim shkurtimisht mbi synimet kryesore të ministrisë së Diasporës gjatë këtij mandati? Murati: Po realisht ne synojmë t’i realizojmë objektivat që pak a shumë janë edhe  më strategjike për diasporën dhe mërgatën. Ato kanë të bëjnë me ruajtjen e ...

Më shumë...

Intervistë e ish-kryetarit të Kroacisë, Stipe Mesiq për Gazeta “SHQIP”

Biografinë e Stipe Mesiqit në Shqipëri pakkush e njeh. Ajo nis në vitin 1964, kur ai u përjashtua nga radhët e Lidhjes Komuniste Jugosllave dhe si gjykatës denoncoi shpërdorimet e zyrtarëve vendas të kohës. I ka kaluar të gjitha postet e larta publike, por dikur qelinë e burgut e ndante ...

Më shumë...

Domenico De Masi: Jemi në epokën e çoroditjes – nuk dihet se kush është burri e kush gruaja

Sociologu italian Domenico De Masi, në një intervistë për gazetën prestigjioze italiane “La stmpa” thotë se sot bota  po jetoon në epokën e çoroditjes. Nuk e dimë me saktësi se çfarë është e majta dhe çfarë është e djathta, e bukura dhe e shëmtuara, burri dhe gruaja, e vërteta dhe ...

Më shumë...

Rrustem Geci: Rrëfimi i Gjeneralit nga Rogana

Ramadan Qehaja, ish Gjeneral major në Armatën Jugosllave ( tani të shpërbërë ) u lind me 16 shtator 1942 në Roganë të Dardanës, nga prindërit, babai, Bahtiari, dhe nëna, Hazbia. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, shkollën e mesme të Nënoficerëve në Sarajevë të Bosnjës e Hercegovinës, ndërsa shkollën e ...

Më shumë...

Intervistë e Fetnete Ramosaj për portalin bullgar www.obshtestvo.net

Republika e Kosovës shënon shtatë vite që nga shpallja e pavarësisë së saj. Se cilat janë vështirësitë e shtetit më të ri ballkanik do të kuptojmë në intervistën me eksperten nga Kosova Fetnete Ramosaj. Fetnete Ramosaj është e lindur më 1972 në Deçan, ku e përfundoi shkollën fillore dhe atë ...

Më shumë...

Ermira Babamusta: Bukuria arkitektonike nën kamerën e fotografit Ilir Rizaj

Ilir Rizaj është një mjeshtër i fotografisë, i cili me krijimtarinë e tij promovon bukuritë arkitektonike. Fotografitë artistike të tij ilustrojnë objekte me rëndësi historike, etnografike, gjeografike dhe arkitekturale. Kulturën profesionale dhe artistike Ilir Rizaj e kultivoi duke fotografuar kullat klasike të Pejës, mrekullitë arkitektonitke të New Yorkut, pallatet madhështore ...

Më shumë...

Intervistë e liderit të Vetëvendosjes, Albin Kurti, për gazetën kroate “Veçernji List”

A do të jetë miniera Trepça arsyeja për eskalime të reja në Kosovë në mes shqiptarëve dhe serbëve? Kurti: Nuk mendoj se mund të flitet për eskalim të situatës në mes shqiptarëve dhe serbëve, por për paradigmën e qasjes fashiste së Serbisë ndaj Kosovës në veçanti dhe shqiptarëve në përgjithësi. ...

Më shumë...

Xhelal Gjeçovi: Historinë e Shqipërisë duhet ta shkruajnë shqiptarët

Përvjetori i 70 i çlirimit të Atdheut nuk e “sheshoi” çështjen e datës së saktë të çlirimit. Edhe këtë vit politika shqiptare po feston e ndarë festat e 28 dhe 29 Nëntorit. Historiani Xhelal Gjeçovi në një intervistë për gazetën “Shekulli” tregon se dokumentet tona por edhe ato ndërkombëtare vërtetojnë ...

Më shumë...

Intervistë me veprimtaren dhe doktoreshën, Teuta Hadri

RKL: Zonja Teutë, duke qenë se qysh në moshë të re jeni orientuar në idealin e lirisë, cilat rrethana mendoni se kanë ndikuar më shumë në këtë orientim Tuajin kombëtar? Teuta Hadri; Edhe unë shpesh herë kur ndalem dhe kujtoj të kaluarën, fëmijërinë time dhe krahasoj me  fëmijërinë tash, e ...

Më shumë...

RKL- Intervistë me Dr. Shaqir Shaqirin, veprimtar i mirënjohur i Rezistencës Kombëtare

Shaqir Shaqiri: Ku të gjendet logjika e shëndoshë e koalicionit politik kur bëhen bashkë për ta udhëhequr vendin ndjekësi dhe i përndjekuri… Në mesin e veprimtarëve të mirënjohur të vendit, të cilët me angazhimin e tyre të përgjithshëm atdhetar e intelektual i kanë shërbyer dhe po i shërbejnë çështjes sonë ...

Më shumë...

Labinot Kunushevci: Intervistë me shkencëtarin e mjekësisë, prim. dr. med. sc. Ali Iljazi

Kunushevci: I nderuar dr. Iljazi, pas një kontributi të madh që keni dhënë në shkencën e mjekësisë, këtë vit keni dalur në penzion, andaj a mund të na thoni diçka në pika të shkurtra një CV tuajen? Iljazi: Kam lindur në Gjakovë në vitin 1949. Rrjedhi nga një familje me ...

Më shumë...

Elezaj: Mos konstituimi i institucioneve, po e vonon zbatimin e ligjit për veteranët e UÇK-së

RKL: Z. Elezaj, Keni qenë luftëtar i lirisë dhe i keni mbetur besnik vlerave çlirimtare dhe fitimtare të kësaj lufte, të cilat prore janë atakuar dhe po atakohen nga qarqe të njohura e të panjohura, vendore e ndërkombëtare. Ku e ka burimin kjo e ligë? Elezaj: Unë mendoj se edhe ...

Më shumë...

Intervistë me nënkryetarin e komunës së Skenderajt, Fadil Nura

RKL: Zotëri nënkryetar, për fillim të bisedës kërkojmë të na njoftoni me aktivitetet aktuale në komunën Tuaj si dhe projektet, të cilat i keni realizuar deri më tani? Nura: Faleminderit për intervistën, njëkohësisht përshëndes të gjithë radio dëgjuesit e mediumit Tuaj që është i respektueshëm jashtëzakonisht shumë nga ana jonë ...

Më shumë...

Intervistë me Sekretarin e Përgjithshëm të Universitetit ‘Iliria’, Arbër Reçi

RKL: Fillimisht ju dëshirojmë mirëseardhje në valët e Radios ‘Kosova e Lirë’! Do të ishte në interesin e dëgjuesve tanë, por edhe të studentëve që të njihen më tepër dhe më imtësisht me ofertën e Universitetit Iliria për këtë vit të ri akademik? Reçi: Ju faleminderit për ftesën. Universiteti ‘Iliria’ ...

Më shumë...