Limak Kosovo
Fillimi / Intervista (faqe 19)

Intervista

Dr. Rexhep Qosja: Fjalimet e tij Edi Rama di t’i shkruajë më mirë se ç’do t’ia shkruaja unë

(Pjesë nga intervista  që Akademiku i mirënjohur dr. Rexhep Qosja, i dha Gazetës Shqiptare) Në një intervistë për “News 24”, Berisha la të kuptohej se fjalimi i Ramës u shkrua nga Qosja, për ç’arsye nuk u përmend në të Ibrahim Rugova, gjë që atëkohë revoltoi pa masë deputetët e LDK-së ...

Më shumë...

Labinot Konushevci: Intervistë me psikologun, prof. dr. Musa Musai

Kunushevci: I nderuar zt. Musa Musai, fillimisht ju falenderoj që pranuat të zhvillojmë një intervistë së bashku me ju dhe kështu t’u ofrojmë opinionit publik shqiptar atë që është më se e nevojshme për të ditur në lidhje me dimensionin psikologjik të fenomeneve, komponenteve dhe koncepteve të ndryshme të jetës, ...

Më shumë...

Kosovapress: At Nikollë Marku: Greku Janullatos nuk përfaqëson besimtarët ortodoksë shqiptarë

Në një intervistë për Kosovapress, kryeprifti i Kishës së Shën Marisë në Elbasan, At Nikollë Marku ka rikonfirmuar se praktikisht ne në krye të Kishës Ortodokse kemi një grek, i cili erdhi për ndihmë dhe siç dihet nga të gjithë, na është bërë kryezot i Kishës dhe i vendit tonë, ...

Më shumë...

Demaçi: Po e harrojnë amanetin e dëshmorëve e heronjve dhe po i nxjerrin sytë njeri tjetrit

(Fjalimi i Simbolit të Rezistencës Kombëtare, Adem Demaçi në Akademinë përkujtimore të dëshmorëve të Hanit të Elezit, mbajtur më 29 gusht 2014, në Prishtinë) Ka ardhur koha, që ata të cilët e kanë vënë monopolin në televizionet tona po m’i shkurtojnë dhe po m’i caktojnë minutat. Kështu që gjithnjë  e më ...

Më shumë...

Shkurte Fejza: Kënga ime atdhetare i kundërvihej muzikës sllave që kishte vërshuar nëpër Kosovë…

(Intervistë e këngëtares së mirënjohur, Shkurte Fejza, dhënë Radios-Kosova e Lirë) RKL: Angazhimi Juaj në Shoqërinë Kulturore-artistike, “Afërdita” të vendlindjes, fshatit Mushtisht të Therandës, ka qenë rasti për ta shprehur talentin dhe përkushtimin për këngën. Si ndodhi kjo? Shkurte Fejza-Behluli:  Në fshatin tim në atë kohë është themeluar një ansambël ...

Më shumë...

Demaçi: Evropa po i gjykon luftëtarët e UÇK-së dhe po anashkalon krimet e Serbisë

Në një intervistë për Kosovapres, Simboli i Rezistencës Kombëtare, Adem Demaçi thotë se aktualisht në Kosovë po luftohet për një pushtet i cili po dëshpëron qytetarët. Akterët politik kanë degraduar aq shumë sa që kanë harruar interesin e kombit duke parë vetëm interesin vetjak apo grupor. E populli është në ...

Më shumë...

Intervistë e diplomatit amerikan Xhejms Huper dhënë “Zërit të Amerikës”

Gjatë një intervistë për Zërin e Amerikës, diplomati i mirënjohur amerikan, James Hooper, ekspert i çështjeve të Ballkanit, tha se raporti i Kryeprokurorit amerikan Clint Williamson ka të bëjë më tepër me të ardhmen e Kosovës se sa me të shkuarën e saj.  Hooper, që është drejtor menaxhues i Grupit ...

Më shumë...

Intervista e panjohur e Ramiz Alisë e vitit 1991

Së pari,  kur flasim ne për fajet që na ka Evropa neve, kryesisht flasim për fajet në planin kombëtar. Domethënë në kuptimin që Evropa e ndau Shqipërinë dhe e la gjysmën e kombit shqiptar matanë kufirit. Ky është dhe faji kryesor i Evropës. Së dyti, në qoftë se do të ...

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Kam kërkuar të mobilizohem në radhët e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare

(Arbanë Qeriqi-Gashi: Intervistë me veprimtaren e mirënjohur shqiptare, Mona Agrigoroaiei, e njohur në shkrime edhe si Monika Botoshani).   Motër Monika! Ka kohë që me shkrimet Tuaja keni qenë e pranishme në Radion-Kosova e Lirë, por lexuesit e faqes sonë në Internet dhe dëgjuesit e Radios ende nuk dinë sa ...

Më shumë...

Intervistë me priftin e Kishës Ortodokse ‘Shën Mëria’, at Nikollë Marku

At Nikollë Marku thërret shqiptarët të festojnë 17 shkurtin, ditën e pavarësisë së Kosovës në kishën “Shën Maria” në Elbasan

RKL: Hirësia Juaj At Nikollë Marku, mirë se erdhët në Radion-Kosova e Lirë, radio e luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e cila trashëgon dhe ruan vlerat e luftës, vlerat kombëtare si dhe vlerat e tolerancës ndërfetare, që është njëra ndër vlerat më sublime të kombit tonë. At i nderuar, ...

Më shumë...

Adem Demaçi: Dëshiroj të bëhet bashkë kreu i luftës

Në intervistën ekskluzive për Radion Kosova e Lirë, Simboli i Rezistencës Kombëtare, Adem Demaçi flet për situatën aktuale në Kosovë, zgjedhjet, skandalin e kishës ortodokse në Shqipëri dhe probleme të tjera me të cilat po ballafaqohemi… RKL:Baca Adem, Kosova ndodhet në një fushatë intensive ku kryetarët e partive politike, gati ...

Më shumë...

Bidoshi: Zgjedhja e Janullatosit në krye të Kishës u bë me bërryla, përplasje e këngë shqip

Petrit Bidoshi, kryetar i Komitetit për Mbrojtjen e Autoqefalisë Ortodokse Shqiptare nga vitet 1992-1998, flet për “Gazeta Shqiptare” për detajet e ditës 2 gusht të vitit 1992, atëherë kur, peshkop Janullatosi mori drejtimin e Kishës Ortodokse Shqiptare. Sipas tij, situata për pak sa nuk shkoi në rrahje me grushte në ...

Më shumë...

Intervistë me kryetarin e komunës së Kaçanikut, Besim Ilazi

RKL: Cilat janë resurset natyrore të Kaçanikut dhe sa janë hulumtuar  deri më sot? Ilazi: Duke e ditur se komuna e Kaçanikut ka një reliev kodrinor malor, ka një pjesë të mineraleve si kromi e plumbi. Ne kemi disa kërkesa nga kompanitë për hulumtimin dhe eksploatimin e tyre, dhe së ...

Më shumë...

Intervistë me kryetarin e komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi

RKL:  z. kryetar, cilat janë problemet me të cilat po përballeni prej se filluar këtë mandat qeverisës? Vehapi: Si çdo fillim edhe këtu në komunën e Rahovecit, unë si kryetar komune në momentin e parë që kam ardhur jam preokupuar me emërimin e drejtorëve. Pas caktimit të tyre, ka filluar një ...

Më shumë...

Intervistë me kryetarin e komunës së Malishevës, Ragip Begaj

RKL: Kryetar keni filluar qeverisjen komunale para disa muajsh cilat kanë qenë problemet me të cilat jeni përballur? Begaj: Të gjitha komunat por edhe komuna e Malishevës ka probleme me të cilat ballafaqohet. Ndër problemet kryesore është varfëria e skajshme, papunësia e rëndon dukshëm komunën tonë ngase nuk ka ndonjë ...

Më shumë...

Intervistë me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Memli Krasniqi

RKL: z. ministër a mund të  na jepni një pasqyrë të shkurtë të Ministrisë gjatë këtyre viteve ? Krasniqi: Shpresoj se edhe komunitetet me të cilat ne bashkëpunojmë, dhe që punët tona ndikojnë në aktivitetet dhe punën e tyre, do të pajtoheshin me konstatimin se për këto tri vite sa ...

Më shumë...