Limak Kosovo
Fillimi / Intervista (faqe 5)

Intervista

Intervistë me Eslinda Gashanin, bija e dëshmorit të kombit Tahir Gashani

Tahir Nasuf Gashani (27.5.1969 – 3.5.1999)

RKL: Mirë se vini në Radion Kosova e Lirë, e nderuar Eslinda, bijë e dëshmorit të Kombit, Tahir Gashani! Eslinda Tahir Gashani: Mirë se ju gjeta, faleminderit për mundësinë. RKL: E nderuara Eslinda ju keni lindur 10 ditë para se babi i Juaj dëshmori i kombit është përjetësuar në Altarin ...

Më shumë...

Dr. Feti Mehdiu: Nga mosdija apo paragjykimi një pjesë e letërsisë shqipe me alfabet arab është anashkaluar padrejtësisht

Dr. Feti Mehdiu

Në një bisedë në studion e TV-Diellit, profesor doktor, Feti Mehdiu, ka shpalosur aktivitetin e tij, hulumtues, studimor e  shkencor, angazhimet e shumta sidomos në studimin e orientalistikës, pastaj shkollimin, punën në institucionet arsimore të Kosovës, përkthimet e shumta e veçmas përkthimin e parë të Kur’anit në gjuhën shqipe, aktivitetet ...

Më shumë...

Albana Jeminaj: Të jesh avokate do të thotë përgjegjësi e madhe dhe ndershmëri profesionale

Albana Jeminaj: Të jesh avokate do të thotë përgjegjësi e madhe dhe ndershmëri profesionale

Një vajzë e re që kërkon në mënyrë serioze dhe korrekte të ngjisë shkallët e karrierës. Është një intelektuale e lidhur shumë me librin dhe kërkuese ndaj vetes. Ajo e dashuron shumë profesionin e avokates duke e ditur përgjegjësinë dhe rëndësinë. -Albana zgjedhja e profesionit është një ndër vendimet më ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kosova nuk ka nevojë të ngutet për të arritur një marrëveshje me Serbinë, as të bëjë kompromis

Jakup Krasniqi: Ta ruajmë fitoren si sytë e ballit

Në një bisedë në studion e TV-Diellit, kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi ka folur për disa nga problemet e çështjet kryesore,  me të cilat po ballafaqohet vendi, në radhë të parë për shkak të qëndrimeve të dobëta dhe të mefshta të delegacionit të Kosovës, në bisedime ...

Më shumë...

RKL: Intervistë me Arta Brahimajn, bija e dëshmorit, Ramiz Brahimaj

RKL: Intervistë me Arta Brahimajn, bija e dëshmorit, Ramiz Brahimaj

RKL: Mirë se vini në Radion Kosova e Lirë, e nderuar Arta Ramiz Brahimaj Arta Ramiz Brahimaj: Mirë se ju gjejë, faleminderit për ftesën. RKL: E nderuar Arta. Ç ka veçoni nga aktiviteti i Babit Tuaj, sigurisht Juve ju kanë treguar të afërmit Tuaj? Arta Ramiz Brahimaj: Babi ka filluar ...

Më shumë...

RKL: Intervistë me Dren Brahimajn, djali i dëshmorit të kombit, Sherif Musë Brahimaj

RKL: Intervistë me Dren Brahimajn, djali i dëshmorit të kombit, Sherif Musë Brahimaj

RKL: Mirë se vini në Radion Kosova e Lirë, i nderuar, Dren Sherif Brahimaj Dren Sherif Brahimaj: Mirë se ju gjejë, faleminderit për ftesën! Kam nderin të jem i ftuar në Radio Kosovën e Lirë, këtu ku jehonë zëri i Dëshmorëve RKL: I nderuar Dren, ju keni qene tre muaj,  ...

Më shumë...

Intervistë me Ardita Dervishin, bija e dëshmorit të kombit, Daut Dervishi

Intervistë me Ardita Dervishin, bija e dëshmorit të kombit, Daut Dervishi

RKL: Mirë se vini në Radion Kosova e Lirë, e nderuar Ardita Dervishi, bijë e dëshmorit të Kombit, Daut Dervishi. Ardita Daut Dervishi: Mire se ju gjej, faleminderit shume për ftesën dhe faleminderit nga ju qe çdo here u jepni hapësirë dëshmorëve ne programet e juaja.   RKL: Aktiviteti i ...

Më shumë...

Binak Ulaj: Treva shqiptare, Plavë e Guci, ka një histori të dhembshme, por edhe krenare, të mbijetesës ndër shekuj

Binak Ulaj: Treva shqiptare e Plavës e Gucisë ka një histori dhembshme, por edhe krenare të mbijetesës ndër shekuj

Në emision javor: “Bisedë” në studion e TV-Diellit dhe në valët e  Radios-Kosova e Lirë, ishte i ftuar veprimtari i Lëvizjes atdhetare,  profesori i gjuhës shqipe, disa herë i burgosur politik, Binak Ulaj, i lindur në vitin 1944 në Vuthaj të Malit të Zi, në komunën e Plavës. Në Prishtinë ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Intervistë me ish refugjatin prej Prishtine në Korçë, Ismet Myftar Berishën dhe të shoqen e tij, Nailen, 20 dhjetor 2001

Dilaver Goxhaj

(Intervista është realizuar në familjen e tyre, te Lagja e Trimave)             D. Goxhaj: Kur dhe si u larguat nga Kosova? I.Berisha: Jemi larguar nga shtëpia, Prishtina e Kosova rreth nji javë pas fillimit të bombardimeve nga NATO-ja. Na nxorri policia nga shtëpitë, ashtu, me çka ishim veshur. Vetëm paret ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Pavarësisht se cila fjalë përdoret, korrigjim apo përmirësim, kufiri me Serbinë duhet të definohet

Mehmet Bislimi

Veprimtari i njohur, i burgosuri politik, luftëtari i lirisë dhe publicisti e krijuesi, Mehmet Bislimi,  në një bisedë në studion e TV-Diellit ka folur për angazhimet dhe veprimtarinë e tij atdhetare, por edhe për situatën aktuale në Kosovë. Pasi ka folur për shkollimin dhe pjesëmarrjen në demonstratat e vitit 1981, ...

Më shumë...

Bislim Zyrapi: Burrat e Kosovës e kanë vendin në UÇK

Bislim Zyrapi: Burrat e Kosovës e kanë vendin në UÇK

( Dilaver Goxhaj: Intervistë e kohës së luftës  me Shefin e SHP-të UÇK-së, kolonel Bislim Zyrapi) Kolonel Bislim Sadri Zyrapi ka lindur më 9 korrik 1962, në fshatin Studençan, Komuna e Suharekës (Theranda). Ka mbaruar shkollën e mesme ushtarake dhe akademinë ushtarake në Sarajevë dhe është titulluar oficer këmbsorisë tankiste ...

Më shumë...

Geri Kokalari: Miliona dollarë nga Tirana janë përpirë nga lobistët e Uashingtonit

Geri Kokalari: Miliona dollarë nga Tirana janë përpirë nga lobistët e Uashingtonit

Për të, prokurorët tani duhet të kthehen dhe të shqyrtojnë se sa janë shpenzuar për lobistët e Uashingtonit gjatë dy dekadave të fundit. “Ky nuk është një sekret i madh sepse informacioni gjendet në FARA (Aktet e Përfaqësimit të Agjentëve të Jashtëm) që lobistëve amerikanë u kërkohet të paraqesin kur ...

Më shumë...

Tefta Cami-Cani: Enveri më tha se shqiptarët e Kosovës janë më atdhetarë, sepse luftojnë për bashkim dhe kundër okupimit

Tefta Cami-Cani: Enveri më tha se shqiptarët e Kosovës janë më atdhetarë, sepse luftojnë për bashkim dhe kundër okupimit

Tefta Cami lindi më 15 gusht të vitit 1940 në Viçisht të Dibrës, në Shqipëri. Është politikane shqiptare, Ministre e Arsimit dhe Kulturës. Në vitin 1959, mbaroi shkollën pedagogjike në Peshkopi, kurse në vitin 1964 diplomoi në Tiranë në degën Gjuhë-Letërsi Shqipe. Në vitin 1972, mbaroi kursin e lartë të ...

Më shumë...

Isuf Ismaili: Institucionet tona duhet t’i ndihmojnë shumë me tepër arbëreshët, që ta ruajnë identitetin, sidomos gjuhën

Isuf Ismaili

Në një bisedë, në studion e TV-Diellit, veprimtari dhe publicisti, Isuf Ismaili, ka folur për arbëreshët e Italisë dhe përpjekjet që janë bërë e që  duhet të bëhen me qëllim për t’i ndihmuar ata, në mënyrë që ta ruajnë dhe ta pasurojnë edhe më tej identitetin e tyre kombëtar, sidomos ...

Më shumë...

Osman Osmani: Mërgata duhet të jetë jo vetëm objekt i trajtimit nga Qeveritë, por edhe subjekt kryesor në këtë trajtim

Osman Osmani

Në një intervistë për TV-Diellin, veprimtari, Osman Osmani, Sekretar Nacional për Emigracionin, në Sindikatën UNIA, dhe përgjegjës për anëtarët e Evropës Juglindore, në Bern të Zvicrës, ka folur për problemet e shumta me të cilat ballafaqohet mërgata shqiptare në përgjithësi, veçmas ajo në Zvicër. Duke qenë njohës mjaft i thellë  ...

Më shumë...

Spartak Braho: Dëshmitë e Ali Anadollit, një punonjës i respektuar ish-Sigurimit të Shtetit, duhet të jenë objekt i Prokurorisë

Spartak Braho

Pjesa e dytë e intervistës së Xhevdet Shehut,  me deputetin, Spartak Braho, ish-kryetar i Komisionit Parlamentar për Sigurinë Kombëtare)   – Zoti Braho, pjesa e parë e intervistës me ju ditën e djeshme, ka pasur një jehonë të madhe, jo se këto gjëra nuk janë diskutuar ndonjëherë në shtyp, por ...

Më shumë...