Personalitete

Ahmet Qeriqi: Gjergj Kastrioti-Skënderbeu diga e fortë kombëtare për t’i mbrojtur shqiptarët nga Lindja e nga Perëndimi

Skënderbeu në Krujë

Evropa kërkon nga ne që Gjergj Kastriotit, t’ ia heqim Skënderbeun, ndërsa Azia kërkon që Skënderbeut t’ ia heqim, Gjergj Kastriotin. Ne, shqiptarët që jemi edukuar në frymën, “skëndebegiane e ademjashariane” as për hir të Evropës, as për hir të Azisë nuk do ta vëmë në dilemë ADN-në tonë kombëtare, …

Më shumë...

Nesip Kaçi: Jeronim De Rada, figurë e madhe e letërsisë shqipe, poet dhe nismëtar i Rilindjes sonë

Jeronim de Rada

        Jeronim De Rada është një prej figurave kryesore të letërsisë  romantike shqipe dhe sigurisht  të romantizmit arbëresh. Ai është nismëtar i Rilindjes, frymëzues i lëvizjes kombëtare shqiptare duke i dhënë asaj përmasa europiane, që do mbështeste  përpjekjet e popullit shqiptar deri në arritjen e pavarësisë.         Jeronim De Rada …

Më shumë...

Adem Ajvazi: MULLA RAMË GOVORI DHE NDSH-ja

Adem Ajvazi: MULLA RAMË GOVORI DHE NDSH-ja

Ramadan Hoxha (Mulla Ramë Govori) ka lindur në fshatin Gërdovc (Podujevë) në vitin 1907 nga babai Muharrem dhe nëna Hafize (bija e Ajvazve nga Sfeqla) .Këta kishin katër djem e tri vajza :Rama,Isufi,Bislimi dhe Nuha.Ndërsa motrat ishin Halimja ,Shehidja dhe Hajria.Mulla Rama rrjedh prej një familje të varfër,por me traditë …

Më shumë...

Osman Osmani: NDEROHET VEPRIMTARIA ATDHETARE E ÇLIRIMTARE E NAZIM AZEMIT

Të  dielën, me 5 maj 2024, Sllatina e Epërme e Komunës së Vitisë bëhet me memorial kushtuar atdhetarit Nazim B. Azemi. Kështjella e atdhedashurisë dhe veprimtarisë kombëtare e revolucionare – Sllatina e Epërme dhe e Poshtme e Komunës së Vitisë nga gjiri i saj ka nxjerrë një mori veprimtarësh e …

Më shumë...

Babë Dudë Karbunara (1842 – 1917) atdhetar, arsimues dhe nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë

Babë Dudë Karbunara (1842 - 1917) atdhetar, arsimues dhe nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë

Babë Dudë Karbunara lindi në lagjen Kala në Berat më 22 prill 1842 me emrin Jorgji Karbunara. I gjyshi, të cilit i mori emrin, jo mbiemrin e parë “Tozhari”, kthyer në “Karbunara”, ishte vendosur aty pas largimit nga fshati Tozhar, kur si shumë të tjerë u detyrua të ikte nga …

Më shumë...

Besim Adem Ndrecaj (10.10.1956 – 3.5.1995)

Besim Adem Ndrecaj (10.10.1956 – 3.5.1995)

Besim Adem Ndrecaj, dëshmor i kombit shqiptar u lind më 10.10.1956 në fshatin Maqitevë të komunës së Therandës (Suharekës), në shërbim të Njësit Gueril ka qenë nga data 30. 12. 1991 në Lëvizjen Guerile “Shqipet e Lirisë”; bie heroikisht në altarin e lirisë më datë 03. 05. 1995 në Malsi …

Më shumë...

Myslym Peza (1897-1984), komandant i çetës së parë Antifashiste në Ballkan

Myslym Peza

Myslym Peza lindi më 1 maj të vitit 1897, në Pezë, në një familje me tradita atdhetarie. Ka marrë pjesë në Lëvizjen Demokratike të viteve 20 të shekullit të kaluar. Në vitin 1939 krijoi çetën atdhetare të Pezës, e cila më pas u bë çetë partizane. Ishte çeta e parë …

Më shumë...

Dy vëllezër martirë të lirisë: Adem Avdyl Gashi dhe Xhafer Avdyl Gashi

Dy vëllezër martirë të lirisë: Adem Avdyl Gashi dhe Xhafer Avdyl Gashi

Adem Avdyl Gashi ( 12. 2. 1946 – 30. 4. 1999) Adem Avdyl Gashi u lind në fshatin Vërboc të komunës së Drenasit, ish-Gllogovc, më 12 shkurt të vitit 1946. Babai, Avdyli kishte qenë luftëtar i lirisë në radhët e Komandantit të luftës çlirimtare të Drenicës, Shaban Palluzha, në janar, …

Më shumë...

Nexhat Agolli ( 1914 – 1949), atdhetar, luftëtar i LANÇ-së, i likuiduar nga regjimi jugosllav i Titos

Nexhat Agolli ( 1914 - 1949), atdhetar, luftëtar i LANÇ-së, i likuiduar nga regjimi jugosllav i Titos

Nexhat Agolli, lindi më 9 qershor të vitit 1914 në Dibër të Madhe, është ekzekutuar nga regjimi antishtipar jugosllav i Titos më 28 prill të vitit 1949. Ishte jurist, aktivist gjatë Luftës së Dytë Botërore, politikan, nënkryetar i qeverisë së Republikës Socialiste të Maqedonisë. I njohur në historinë e shqiptarëve …

Më shumë...

Shefqet Musaraj (1914-1983) shkrimtari ndër më të mëdhenjtë e letërsisë shqipe bashkëkohore shqipe

Shefqet Musaraj (1914-1983) shkrimtari ndër më të mëdhenjtë e letërsisë shqipe bashkëkohore shqipe

Shefqet Musaraj u lind më 27 prill të vitit 1914 në fshatin Vajzë të Vlorës, ku mori edhe mësimet e para. Ka kryer shkollën e mesme të tregtisë. Ka shkruar poezi e skica qysh në moshën e rinisë së hershme. Shefqet Musaraj ishte pjesëmarrës aktiv i luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare …

Më shumë...

Llazar Siliqi (1924 – 2001), partizan, krijues, redaktor, publicist, kritik letrar…

Llazar Siliqi (1924 – 2001), partizan, krijues, redaktor, publicist, kritik letrar...

Llazar Siliqi lindi në Shkodër në vitin 1924. Ishte djali i poetit të madh të Rilindjes Kombëtare, atdhetarit dhe luftëtarit të lirisë, Risto Siliqi. Ndoqi mësimet në gjimnazin e përgjithshëm të qytetit, por maturën e bëri në liceun klasik “Illyricum”, ku u diplomua në vitin 1942. Ai ishte  partizan në  …

Më shumë...

AVNI RRUSTEMI (1895 – 1924 )

Mehmet Bislimi: Avni Rrustemi (1895- 1924)

Kushtrimi i krismave të kobures së Avniut, ishte kushtrim për bashkimin e të gjithë atyre burrave që përpiqen për çlirimin e trojeve shqiptare, njëkohësisht vërejtje për të gjithë ata që ushqenin dhe ndihmonin përçarjen e vendit, vërejtje për te gjithë ata që u shërbenin pushtuesve tanë shekullorë sllavo-grek, vërejtje për …

Më shumë...

Hilë Mosi (1885- 1933) poeti dhe luftëtari i çlirimit të trojeve të Shqipërisë

Hilë Mosi (1885- 1933) poeti dhe luftëtari i çlirimit të trojeve të Shqipërisë

Hilë Mosi lindi me 22 Prill 1885 në Shkodër dhe vdiq në shkurt 1933 në Tiranë, biri i Mark Mosit, qe ndër atdhetarët më të vlefshmit, që nga mbarimi i shekullit të XIX luftuan për idénë kombëtare, duke dalur nepër male me pushkë në krah dhe duke shpërndárë në kohën …

Më shumë...

Avni Rrustemi (1895- 1924)

Avni Rrustemi (1895- 1924)

Avni Rrustemi, njëri ndër emrat më militantë të historisë së kombit shqiptar, atdhetari i cili e shtriu përdhe tradhtinë esattoptaniste, zogolliane, u lind  më 22 shtator 1895 në Libohovë, në një familje atdhetare. Mësimet fillore i mori në vendlindje. Mësimet e shkollës së mesme i mori në Normalen e Elbasanit. …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Sefë Mahmut Kosharja (1825 – 20 prill 1881)

Sefë Mahmut Kosharja (1825- 20 prill 1881)

Sefë Mahmuti ka lindur në fshatin Koshare, afër Ferizajt,rreth vitit 1825. Të dhënat gojore bëjnë me dije se  përafërsisht  rreth vitit 1855,  autoritetet turke e kanë rekrutuar në radhën e nizamëve, ku kishte shërbyer pesë vjet. Pasi kishte kryer nizamin, për shkak të meritave ishte caktuar redif, një formacion i …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Mic Sokoli (1839-1881), luftëtari i shquar ndër beteja për çlirimin e trojeve shqiptare

Mic Sokoli (1839-1881), luftëtari i shquar ndër beteja për çlirimin e trojeve shqiptare

Në anën e djathtë të lumit Valbona, pranë rrugës që të çon nga qyteti Bajram Curr, për në Hidrocentralin e Fierzës, rreth 5 km. larg këtij qyteti, në fshatin Bujan, ngihet madhërishëm kulla trekatëshe e Heroit të Popullit, Mic Sokoli. E ndërtuar nga fundi i shek. XVIII, kjo kullë guri, …

Më shumë...