leoni

Personalitete

Prof. dr. Muhamet Pirraku: SHABAN PALLUZHA NË KTHESËN ÇLIRIMTARE NËNTOR 1944 – SHKURT 1945

“Gjaku i trimave shqiptarë nuk shkoi kot sepse la mbas vetes gjurma të pashlyeshme për brezat e ardhshëm, për rrugën që çon kah bashkimi përfundimtar i popullit tonë”. Adem Demaçi Në historinë e popujve ka ngjarje që, me kthesën që bëjnë në rrje¬dhë të historisë, bëhen kujtesë e nderës, e …

Më shumë...

Arbër Ahmeti – Mic Sokoli

Kur flasim për historinë e kombit tonë, hasim në figura që tërë veprimtarinë dhe jetën e tyre ia kanë kushtuar atdheut. Populli ynë ka dhënë nga gjiri i tij shumë emra të cilët qëllim të vetëm e kishin çlirimin e atdheut, dhe në këtë drejtim prej këtyre patriotëve dikush luftonte …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: PAPA KRISTO NEGOVANI ( 1875 – 1905 )

„Ai popull që nuk e gëzon lirinë, ai nuk e gëzon as jetën!“… >br> Klerik dhe krijues i denjë, atdhetar i admiruar, përparimtar i kohës, Papa Kristo Negovani me veprimtarinë e vet patriotike la gjurmët e veta prej krijuesi dhe intelektuali të mirëfilltë. Ndërkaq në nivelin e tij kulturor e …

Më shumë...

Kadri Rexha: Isa Boletini flamurtari i kryengritjeve të Kosovës

Isa Boletini u lind në fshatin Boletin më 15 janar të vitit 1864. U edukua në një familje të përmendur brez pas brezi për burrëri, drejtësi e trimëri. U rrit në kullën e Boletinit, e cila u bë simbol i traditës patriotike dhe qëndresës shekullore në kufirin verior të atdheut, …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Në përkujtim të atdhetarit, AHMET DELIA ( 1850 – 1913 )

Ahmet Delia

Qysh prej Lidhjes së Prizrenit e deri te viti 1912, ka qenë periudha e intensifikimit të kryengritjet shqiptare për liri. Asokohe qenë mobilizuar në një masë të madhe shqiptarët e malësisë së Drenicës, të Llapit, Gollakut, Gjilanit, Gjakovës, Prizrenit e të shumë krahinave të vendit. Kryengritësit të udhëhequr nga bijtë …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Adem Jashari simbol i kombit

Legjendari Adem Jashari Si nga legjendat dhe Mitologjia, ashtu edhe nga Bibla dhe Kurani kemi mësuar se çdo popull ka katër kalorës. Ata janë: Historia, Sëmundja; Vdekja dhe i katërti, Fati sëbashku me të Vërtetën. Sipas Mitologjisë, kalorësi i parë, Historia, është kalorësi që i tregon popullit të tij se …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: VASO PASHA (1825 – 1892)

Vaso Pasha, ishte ndër figurat ndritshme të moteve të hershme, i mirënjohur mes shumë personaliteteve tona kombëtare të asaj kohe, të cilët lanë gjurmë të lavdishme në historinë tonë, gjurmë të pakalueshme edhe në krijimtarinë letrare. Ai u shqua si atdhetar i denjë si krijues, por pa dyshim edhe si …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: AZEM BEJTË GALICA ( 1889- 1924 )

Azem Galica

Azemi ishte i biri i Bejtë Galicës. Lindi në fshatin Galicë të Drenicës në vitin 1889. Rrjedh nga një familje bujare me një traditë të trashëguar të atdhetarisë brez pas brezi. Azemi qysh si i ri, duke dëgjuar nëpër odat tona për bëmat e trimave të kohës si: Ahmet Delisë, …

Më shumë...

Kadri Rexha: KA ME MË SHTRUE VETËM VDEKJA

Hasan Prishtina

Hasan Prishtina, atdhetar, demokrat, revolucionar, luftëtar për lirinë dhe pavarësinë e Atdheut, luftëtar për çlirimin e Kosovës nga pushtuesi serb dhe bashkimin e saj me Shqipërinë nënë, njëra ndër figurat më të shquara të lëvizjes kombëtare shqiptare, veçanërisht të kryengritjeve të Kosovës, të cilat shpien deri në fitoren e pavarësisë …

Më shumë...

Gjergj Kastrioti Skënderbeu, kryetrimi i Shqipërisë

Ahmet Qeriqi: Përse Gjergj Kastrioti-Skënderbeu nuk mori pjesë në Betejën e Dytë të Kosovës, në vitin 1448?

Gjergj Kastrioti ishte djali më i vogël i Gjon Kastriotit dhe i princeshësVojsava, fëmija i fundit midis 4 djemve dhe 5 vajzave. Mendohet se lindi më 6 maj 1405, u mor peng nga pushtuesit turq që në moshë të mitur dhe u dërgua në oborrin e Sulltanit në Adrianopojë. Atje, …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: TAHIR MEHA

Sot përkujtohen Nebih dhe Tahir Meha në 38 vjetorin e rënies heroike në kullën e tyre në Prekaz

Sa shpejt ikën vitet, por heroizmat mbesin të freskët në kujtesën tonë, sikur të kishin ndodhur sot… Një heroizëm të tillë na e la që ta kujtojmë ne dhe brezat që do të vijnë pas nesh, trimi nga Prekazi, Tahir Meha. Ishte 13 maji i vitit 1981. Atë pranverë e …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Isa Boletini, (1864-1916) luftëtar i përkushtuar i çlirimit dhe i bashkimit kombëtar

“ Unë nuk kam dalë malit për të mirën time, por për të mirën e atdheut tim, për lirinë e popullit tim! ”. “ Në është Evropa se nuk do ta zgjidhte drejt çështjen e kufijve të tokave shqiptare, Ballkani nuk do të ketë qetësi kurrë, dhe për këtë faji …

Më shumë...

Leon Trocki, një personalitet jo sa duhet i njohur për shqiptarët

Marksisti i njohur rus, revolucionari e më vonë kundërshtari i regjimit të Stalinit, i njohur në literaturën shqiptare si revizionist, ka lënë dëshmitë më autentike gjatë Luftërave Ballkanike, lidhur me plojën, masakrat dhe spastrimin etnik që ndërmori Serbia dhe Aleanca pan sllave skundër shqiptarëve, turqve dhe Hebrenjve në trojet e …

Më shumë...

MILUSH KOPILIQI II

V Të dhëna të tjera për Milush Kopiliqin Në Drenicë prej shumë vjetësh e shekujsh ekziston fshati i quajtur Kopiliq. Në saje të konfiguracionit dhe shtrirjes gjeografike fshati është i ndarë në dy pjesë. Në pjesën e sipërme dhe në atë të poshtme. Kopiliqi i Epërm dhe Kopiliqi i Poshtëm. …

Më shumë...

MILUSH KOPILIQI I

Motivet homerike, në forma paksa të modifikuara, edhe sot e kësaj dite ruhen në trashëgiminë gojore, sidomos në trashëgiminë gojore shqiptare. Kujtimi për të kaluarën shtrihet po thuajse në të gjitha sferat e rrëfimeve gojore e sidomos në epikën heroike legjendare, e cila është një rezervat i pashtershëm për të …

Më shumë...