Personalitete

Ramadan Pllana: Rexhep Halimi, luftëtar i paepur për çlirim dhe bashkim kombëtar

(Në përkujtim të dhjetëvjetorit të vdekjes së  veprimtarit të paepur për çlirim e ribashkim kombëtar, i cili vdiq, më 18 shkurt 2004.)  – Shqiptarët, nuk do të kenë gardhiqe, ideali për ti realizuar aspiratat tona, nuk do të plaket kurrë, sepse rruga jonë është rruga e bashkimit kombëtar për të …

Më shumë...

Vaso Pashë Shkodrani ( 1825-1892)

Pashko Vasa lindi në vitin 1825 në qytetin e Shkodrës dhe vdiq me 29 qershor 1892 në Bejrut të Libanit, ishte veprimtar i shquar i Rilindjes Kombëtare, shkrimtar, poet, publicist dhe guvernator i Libanit derisa vdiq. Pashko Vasa, i quajtur edhe Vaso Pashë Shkodrani, lindi në Shkodër më 17 shtator …

Më shumë...

Bahri Myftari, Serxhio Mazreku: Aqif Pashë Elbasani, personalitet i shquar i kombit

Në këtë kohë  transformimi,  historia do të dijë të dallojë patriotin nga tradhtari dhe do t’i caktojë secilit vendin e vet… se ç’vend do të kem unë në histori këtë nuk e di. Sa për Ju, Emri juaj i Shkëlqyer si patriot, do të mbetet i shkruar në  faqet e …

Më shumë...

Skënderbeu, hero kombëtar i të gjithë shqiptarëve

Gjergj Kastrioti ishte djali më i vogël i Gjon Kastriotit dhe i princeshës Vojsava, fëmija i fundit midis 4 djemve dhe 5 vajzave. Mendohet se lindi më 6 maj 1405 në Mat. U mor peng pas thyerjes së të atit nga Sulltan Murati më 1421 dhe u dërgua në oborrin …

Më shumë...

Kol. Sali Onuzi: Sulejman Vokshi (1815-1890)

Sulejman Vokshi lindi në qytetin e Gjakovës në vitin 1815, në një familje me tradita të shquara patriotike dhe luftarake. Për gati 50 vjet, mori pjesë në të gjitha kryengritjet që shpërthyen kundër sundimin osman, gjë për të cilën Porta e lartë e kishte arrestuar e internuar 15-20 herë. Në …

Më shumë...

Iljaz Pashë Dibra dhe Kuvendi i Dibrës i 1 nëntorit të vitit 1878

Dibra përveç këtyre meritave të mira, ka dhe një dobësi: dibranët nuk e kanë pasqyruar në shkrime historinë e tyre nëpërmjet dokumenteve. Për dibranët dokument ka qenë fjala e dhënë. Nuk janë si ato popujt evropianë, që nga frika se mos shkelet fjala, bëjnë kontrata e shkruajnë marrëveshje. Dibranët lidhen …

Më shumë...

Kolonel, Sali Onuzi: Ali Shefqeti (Shkupi) Shefi i Parë i Shtabit Madhor të Ushtrisë Kombëtare Shqiptare

Në fund të prillit 1913 zbriste nga deti për  në Vlorë një shqiptar 30 vjecar, simpatik, me nje ballë të lartë, me mustaqe spic. Tamam sikur të ish pritur vetëm ardhja e tij Qeveria e Përkohëshme e Vlorës do ta caktonte në detyrën e lartë të Kryetarit të Shtabit Madhor …

Më shumë...

Mehmed Ali Pasha i Misirit, rivali i sulltanëve turq, që mbijetoi zemërimin dhe sulmet e Perandorisë Osmane (1769 – 1849)

Pas shuarjes me gjak të kryengritjes së Stambollit në nëntor të vitit 1730, Sulltan Mahmudi kishte urdhëruar që të gjithë jeniçerët shqiptarë të ndiqeshin dhe të ndëshkoheshin për pjesëmarrje në kryengritjen, e cila u mori kokat katër shtetarëve më të lartë të Sulltanit, Kapudan Pashait, kryevezirit, Damad Ibrahim, Kryeqehajasë së …

Më shumë...

Kristë Maloku (1900-1972) personalitet i shquar i mendimit filozofik shqiptar, kritik, publicist dhe shkrimtar

Kristë Maloku është njëri ndër filozofët dhe kritikët më të shquar dhe më origjinl të mendimit filozofik shqiptar. Ai në studimet mbi artin, letërsinë por edhe në kritikën letrare mbetet i njohur për qëndrimet e tij të thella, kulturën e gjerë evropiane, mendimin tejet të mprehtë,  dashurinë për kombin, gjuhën …

Më shumë...

Kozeta Zavalani: Parashqevi e Sevasti Qiriazi, emra të ndritur të arsimit dhe kulturës shqiptare

Parashqevi Qiriazi (1880-1970), e njohur edhe me emrin Paraskevi D. Kirias, studioi në Robert College në Konstantinopojë dhe u kthye në Shqipëri për të punuar si mësuese. Më 1909 ajo botoi një abetare për shkollat fillore. Më pas organizoi arsimin për të vegjël, shkolla mbrëmjeje në Shqipërinë jugore dhe ndihmoi …

Më shumë...

Luigj Gurakuqi, personalitet ndër më meritorët e kombit shqiptar

Luigj Gurakuqi është njëri ndër personalitetet më të shquara dhe më të rëndësishme të historisë së kombit shqiptar. Ashtu si Ismail Qemali, Isa Boletini, Hasan Prishtina, Fan Noli, Dom Nikollë Kaçori,  Bajram Curri, Avni Rrustemi, Hoxhë Kadri Prishtina, Elez Isufi, Azem Galica, Qerime Galica e të tjerë, ai asnjëherë nuk …

Më shumë...

Arben Llalla: Kush e vrau Hasan Prishtinën?

Në gazetën e datës 14 gusht 1933, është botuar dhe fotografia e vrasësit Ibrahim Çelos. Gazeta shkruan për jetën, veprimtarinë dhe pasurinë në Selanik të Hasan Prishtinës dhe na sjell një fakt të vërtetë për datën e vrasjes së tij që deri më sot shumë historianë shqiptarë që janë marrë …

Më shumë...

Pandeli Majko: Dom Nikollë Kaçorri, personalitet i jashtëzakonshëm i kombit i lënë në harresë

 100 vjetori i shtetit shqiptar më shumë se një festë për ne shqiptarët duhet të jetë po ashtu një reflektim i thellë. Kjo është fotoja, e cila paraqet kthimin në atdhe të eshtrave të zëvendëskryeministrit të parë të Ismail Qemalit, Dom Nikoll Kaçorrit (shkurt 2011). Pa protokoll dhe nderim shtetëror. …

Më shumë...

Ahmet Shtimja ( 1887- 1923) personalitet i rëndësishëm i Lëvizjes Kombëtare

AHMET SYLA, i njohur në popull si AHMET SHTIMJA, u lind në vitin 1887 në Shtime. Veprimtarinë e tij patriotike e filloi si pjesëmarrës në kryengritjen e përgjithshme të vitit 1910, të udhëhequr nga atdhetari dhe prijësi popullor, Isa Boletini, kundër forcave osmane të pushtimit. Në vitin 1916, nga administrata …

Më shumë...

Dr. Kristo Frashëri: Albanologu grek, Tito Johallasi, studiuesi i mirënjohur i arvanitasve

Kemi marrë vesh se së shpejti do të vizitojë vendin tonë albanologu grek Tito Johallas. Ndërsa shprehim gëzimin që do ta shohim përsëri pas shumë vitesh midis nesh dhe ndërsa e sigurojmë që do të gjejë tek ne po atë ngrohtësi që ka ndier më parë, është e nevojshme të …

Më shumë...

Sheradin Berisha: Ukshin Hoti, emblema e filozofisë politike shqiptare

Ukshin Hoti u lind më 17. 06. 1943 në Krushë të Madhe. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa atë të mesmen në Prizren dhe në Prishtinë. Fakultetin e Shkencave Politike e mbaroi në Zagreb, ndërkaq studimet posdiplomike drejtimi i marrëdhënieve ndërkombëtare politike dhe ekonomike në Beograd. Që nga gjysma …

Më shumë...