Personalitete

Pirro Prifti: Dedë Gjon Luli, 1840- 1915

(Përse Heroi i Popullit Ded Gjo Luli nuk mori pjesë në ngritjen e Flamurit 28 nentor 1912?) Për Ded Gjo Lul Dedvukaj (1840-24 shtator 1915), është folur herë pas here në kujtim të disa ngjarjeve të hershme që kanë të bëjnë me luftrat për pavarësinë e vëndit dhe është një …

Më shumë...

Ismail Qemali 1844-1919

Më 16 janar 1844 në Vlorë në një nga familjet e mëdha të Shqipërisë së Jugut, lindi Ismail Hakiu, i biri i Mahmud Bej Vlorës dhe Hedije hanëm Asllan-Pashali. Pas shtypjes së Kryengritjes kundër Tanzimatit (epopeja e Hekalit, Gjolekës – 1847), Mahmud beu, si një ndër udhëheqësit kryesorë të kësaj …

Më shumë...

Frank Shkreli: Tringa Smajli, një malësore që nderon kombin shqiptar

Tringa ishte vajza e bajraktarit famëmadh Smajl Martini (Ivezaj) dhe jep një biografi të shkurtër të Tringës dhe familjes nga e cila ajo rrjedhë.  Ajo u lind në vitin 1870, në Grudë, në periudhën e rëndësishme të përpjekjeve historike të shqiptarëve për të ruajtur trojet etnike në luftërat e tyre …

Më shumë...

Frank Shkreli: Mit-hat Frashëri-me rastin e 65-vjetorit të vdekjes

65 vjet më parë, në hotelin Lexington në Nju Jork të Shteteve të Bashkuara,  ndërroi jetë i mërguar dhe larg Atdheut, Midhat Frashëri,  i biri i Abdyl Frashërit dhe nip i rilindësve, Naim Frashëri dhe Sami Frashëri.  Unë desha ta kujtoj këtë përvjetor, natyrisht për vet meritat e këtij burri …

Më shumë...

Frank Shkreli: DOM SIMON FILIPAJ

15-vjet më parë ndërroi jetë Dom Simon Filipaj, pëkthyesit të Biblës në gjuhën shqipe dhe njëri prej viganëve të kulturës shqiptare.  Me 2 shtator 2014, në Kishën Shëngjergj, të fshatit me të njëjtin emër në rrethin e Ulqinit, u shënua ky 15-vjetor i ndarjes së tij nga kjo jetë me …

Më shumë...

Gani Qarri: Ali Ibra (1835-1900)

Personalitet i lindur dhe rritur në një vend të njohur për burrëri, legjenda të panumërta dhe shumë kronika trimërie, ku miti dhe realiteti, gjatë gjithë kohës bashkëjetuan si dy vëllezër binjak, Ali Ibra nga Malësia, përveç tjerash u dëshmua edhe si njëri nga shtyllat kryesore për ngritjen e Mburojës së …

Më shumë...

Gani Qarri: Azem Bejtë Galica, jeta dhe veprimtaria e tij luftarake (1889-1924)

Azem Bejta u lind më 1889 në një familje të varfër në fshatin Galicë të Drenicës. Edhe i ati Bejtë Galica ishte një atdhetar i flakët i cili tërë kohën do ta kalonte në luftëra të pareshtura për çlirim nga sunduesit e vjetër dhe shpëtimin e vendit nga pushtuesit e …

Më shumë...

Behxhet Shala: Veprimtari dhe atdhetari, Ahmet Haxhiu (6 maj 1932 – 6 korrik 1994)

Më 6 korrik 2014 u bënë 20 vjet kur më nuk është në mesin tonë Ahmet Haxhiu – Zullufi, atdhetari i shquar dhe i përjetshëm i çështjes kombëtare, i cili tërë jetën ia kushtoi bashkimit të trojeve shqiptare dhe i cili u rrit, jetoi, veproi dhe kaloi në amshim me …

Më shumë...

RKL: Vërtetohet përkatësia antropologjike e eshtrave të heroit të kombit, Isa Boletini

98-vjet pas vrasjes me tradhti dhe në pritë, të Isa Boletinit (1864- 1916), dhe shtatë të afërmve dhe bijve të tij, në Podgoricë të Malit të Zi, më 23 janar të vitit 1916 i rrethuar nga forcat qeveritare dhe ato ndërkombëtare, më në fund është definuar edhe përkatësia e eshtrave …

Më shumë...

Ymer Haxhi Prizreni (1826-1886)

Ymer Haxhi Prizreni, i njohur edhe si Ymer Prizreni lindi në vitin 1826 dhe vdiq në vitin 1886, ishte veprimtar i shquar i Lëvizjes Kombëtare, një nga udhëheqësit kryesorë të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit dhe kryetar i qeverisë së përkohshme të formuar në periudhën e fundit të saj. Pasi kreu …

Më shumë...

Miftar Shema i Krojmirit (1835-1895)

Miftari ishte  djali i Shemës i vëllazërisë së   Rexhë Jakut, nga Krojmiri dhe i Zelfijes, nga fshati Llashkobare, afër Ferizajt.  Nën ndikimin e Bekë Rexhë Jakut, gjyshit të tij, thuhet se qysh në moshë të re ka zotëruar përdorimin e armëve dhe kalërimin mjeshtëror të kalit. Ai kishte një vëlla Hajdarin …

Më shumë...

Dr. A. Kotani: At Stath Melani, (1858- 1917) Hero i pashpallur i luftës kundër shovinizmit grek

Përmeti i ka dhënë shumë figura  të shquara luftës për liri,  pavarësi dhe përparim ekonomik  dhe shoqëror, një pjesë e  të cilëve janë vlerësuar dhe  një pjese jo. E shoh të nevojshme që  me këtë rast të përmendim disa prej tyre. Dhe tani të ndalemi tek biografia  dhe bëmat patriotike …

Më shumë...

Gjergj Kastrioti-Skënderbeu (1405-1468)

Gjergj Kastrioti ishte djali më i vogël i Gjon Kastriotit dhe i princeshës Vojsë, fëmija i fundit midis 4 djemve dhe 5 vajzave. Mendohet se lindi më 6 maj 1405 në Mat. U mor peng si jeniçer pas thyerjes së të atit nga Sulltan Murati në vitin 1421 dhe u …

Më shumë...

Marin Barleti ( 1460-1512) humanisti dhe shkrimtari i madh i Shqipërisë

Preng Cub Lleshi: Marin Barleti nuk ka folur për ”Origjinë Dibrane” të Kastriotëve, por indirekt për origjinen mirditore të Kastriotëve

Marin Barleti, në gjuhën latine  quhej,  Marinus Barletius u lind në Shkodër rreth vitit 1460. Duke u mbështetur në shënimet e tij supozohet se u lind më herët. Barleti   ishte humanist i shquar, historian, autor i  parë i njohur deri tani,  dhe njëri nga më të mëdhenjtë e letërsisë së …

Më shumë...

Frank Shkreli: Fan Noli diplomat

Dyzet e nëntë vjetë më parë, më 13 mars, 1965 ndërroi jetë në shtetin Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,  shqiptaro-amerikani i madh, Peshkop Fan Noli,  ndërsa 15 Marsi shënon përvjetorin e normalizimit të marrëdhënjeve diplomatike midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë në vitin 1991.  Fan Noli ishte promovuesi …

Më shumë...

Adrian Kamberi: 101 vjetori i vdekjes së Atë Luigj Palajt

Më 7 mars 2014, u bënë 101 vjet nga martirizimi për fe e atdhe i Atë Luigj Palajt, fratit nga Janjeva, i cili shërbeu në Gllogjan të Pejës nga ku u burgos dhe u vra në Janosh të Gjakovës. Është i çuditshëm fakti, aq sa i çuditshëm edhe i turpshëm, …

Më shumë...