Personalitete

Naim Frashëri ( 1846-1900)

Naim Frashëri lindi më 25 maj 1846 në Frashër të Përmetit dhe vdiq më 20 tetor 1900 në lagjen Erenqoj të Stambollit, ku edhe u varros. Rridhte nga dega e Dakollarëve ose e Dulellarëve e Familjes Frashëri. Eshtrat e tij janë sjellë në Shqipëri në vitin 1937.[1] Ishte poeti më …

Më shumë...

Prof. dr Hakif Bajrami: Fazli Graiçevci, Heroi që qëndresën e shndërroi në BESË shpirtërore

Kisha mësuar kur isha nxënës i gjimnazit nga Ramadan Brajshori, që ishte infermier në spitalin e Prishtinës se “ një djalë të ri që quhej FAZLI GREIÇEFCI, i kishin mbytë udb-ashët në burg. Madje Ramadan Brajshori më tregoi hapur se DR. Ali SOKOLI, nuk e kishte nënshkruar se Fazli Greiçefci  …

Më shumë...

Ali Kelmendi, (1900-1939) ishte ideologu më i njohur i lëvizjes komuniste të Shqipërisë

Ali Kelmendi, njëri ndër personalitetet më të njohura të lëvizjes komuniste të Shqipërisë dhe të Kosovës u lind në Pejë më 11 shkurt të vitit 1900. U lind dhe u rrit në një familje të varfër fshatare por me ide atdhetare. Në qershor të vitit 1924, përkrahu Revolucionin borgjez demokratik …

Më shumë...

Myslim Peza (1897-1984) formoi çetën e parë Antifashiste e para në Shqipëri dhe në Evropë

Ndër figurat më të shquara të kombit shqiptar  prej tre çerek shekulli e më tej, radhitet biri i lavdishëm i Pezës Martire, Heroi i Popullit, Myslim Peza.  Ai lindi, më 1 Maj 1897, në Pezën e Madhe të Tiranës. Ishte djali i dytë i Sheh Hazizit. I ati ishte patriot …

Më shumë...

Bajram Curri (1866-1925)

Bajram Curri, trimi i vegjëlisë shqiptare, me origjinë nga Krusha e Madhe e Anadrinit, u lind në vitin në 1866, derisa e ëma dhe familja ishin  në burg. Ishte djalë i Shaqir Agë Currit, pjesëmarrës i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, i cili u plagos në luftën, të cilën forcat e …

Më shumë...

Gavril Dara i Riu (1827- 1885)

Lëvizja letrare arbëreshe, zanafillën e vet  e pati në ngulimet e shqiptarëve të Siçilisë, me studjues e letrarë të ndryshëm, si: Matrënga në shekullin e XVI, Brankati, Filja, Keta, Gavril Dara(plaku) dhe Andrea Plaku në shekullin e XVIII. Në kohën kur kjo lëvizje fitoi karakter të ri kombëtar u përfaqësua …

Më shumë...

Dr. Tomor Osmani: Thimi Mitkoja njëri ndër veprimtarët e shquar të Rilindjes Kombëtare

(Thimi Mitko në përpjekjet për shkrimin e shqipes, me rastin e 125-vjetorit të vdekjes)  Thimi Mitkoja lindi në Korçë, më 1820 Shkollën fillore e kreu në qytetin e lindjes, pastaj vazhdoi në Manastir, Athinë, Plovdiv dhe Vjenë. Arsimimi në këto institucione patjetër do të ketë ndikuar në formimin e tij …

Më shumë...

DR. Isak Shema: Jeta dhe krijimtaria letrare e Josip Relës

Në fushën e studimeve historike letrare hartimi i monografive për jetën dhe krijimtarinë letrare të shkrimtarëve të njohur të letërsisë shqiptare ka rëndësi të madhe. Studimet monografike janë kontribute shkencore me të cilat, në mënyrë të gjithanshme dhe të thelluar, trajtohen të gjitha çështjet e një teme të rëndësishme për …

Më shumë...

Sabri Simnica: Në përkujtim të veteranit të luftës së UÇK-së, Abedin Sogojeva

Abedin Sogojeva (26.2.1958 – 9.3.2007) Më 9 mars 2015 mbushen tetë vjet që  pushoi së rrahuri zemra e Abedin Avdyrrahman Sogojevës,  Komandant DINIT. Ishte viti 1960, kur nga trojet tona vazhdonte shpërngulja e shqiptarëve për në Turqi. Tani nën petkun e bashkimit familjar, radhën e kishin familjarët e luftëtarëve që …

Më shumë...

Mihal Grameno, publicist, shkrimtar intelektual dhe luftëtar i lirisë

Mihal Grameno, (1871-1931) publicist, shkrimtar intelektual dhe luftëtar i lirisë

Mihal Grameno Lindi në Korçë, në vitin 1871, në një familje atdhetare nga shtresa zejtare dhe tregtare. Ishte luftëtar dhe intelektual i shquar i Rilindjes sonë Kombëtare.  Mësimet e para i mori në vendlindje. Në moshë të re mërgoi në Bukuresht, ku u lidh me shoqërinë “Drita”. Aty u lidh …

Më shumë...

Luigj Gurakuqi, personalitet ndër më meritorët e kombit shqiptar

Luigj Gurakuqi është njëri ndër personalitetet më të shquara dhe më të rëndësishme të historisë së kombit shqiptar. Ashtu si Ismail Qemali, Isa Boletini, Hasan Prishtina, Fan Noli, Dom Nikollë Kaçori,  Bajram Curri, Avni Rrustemi, Hoxhë Kadri Prishtina, Elez Isufi, Azem Galica, Qerime Galica e të tjerë, ai asnjëherë nuk …

Më shumë...

Mexhid Yvejsi: Mulla Tahir Efendi Thaçi (1898-1984)

Mulla Tahir ef. Thaçi ishte burrë i urtë, i ditur, i ndritur, shumë i matur dhe me sjellje shembullore. Për këto cilësi, të gjithë e donin, e respektonin, aq sa disa, disa burra me emër, thonin:    ”Nëse ka sot evlija, n’ket dynja, ai, pa shybe, asht Mulla Tahir Efendija…!” Prejardhja …

Më shumë...

Frank Shkreli: At Shtjefen Gjeçovi, apostull i bashkimit kombëtar

“Këto punë po i shkruaj këtu, o vëlla shqiptar, jo me ndonjë qëllim të keq, por pse po ma ka ënda me e mbështetë në to vjetërsinë e kombit tonë. Le ta marrë vesh bota se hyjnitë, mënyrat dhe sjelljet e besimtarëve, si grekët dhe latinët e vjetër, i patën …

Më shumë...

Gjergj Kastrioti Skënderbeu ( 1405 – 1468) në përvjetorin e ndarjes nga jeta fizike

Gjergj Kastrioti Skënderbeu është personaliteti më madhor, më meritor, më i njohur dhe më i çmuar i kombit shqiptar. Dimensioni i  tij i jashtëzakonshëm  historik, lufta, qëndresa, heroizmi, grada superiore ushtarake në Perandorinë Osmane, pastaj kthimi  në Atdhe, organizmi i mbrojtjes së principatave të Arbërisë, kundërvënia forcës më të madhe të botës, …

Më shumë...

Fan Noli apostulli i shqiptarizmit

Njëri ndër personalitetet më të shquara të kombit, po thuajse në të gjitha segmentet e jetës kombëtare, diplomatike, krijuese e fetare, pa dyshim se ka qenë dhe po mbetet, Fan Noli, i cilësuar me të drejtë si apostull i shqiptarizmit. Tërë jeta dhe vepra e tij ishte vënë në shërbim …

Më shumë...

Jashar Salihu (1953-2000) një jetë të tërë në shërbim të kombit e Atdheut

14-vjet më parë, në moshën 47- vjeçare ka vdekur Jashar Salihu personalitet i njohur i Lëvizjes sonë Kombëtare. Në jetën e tij të bujshme në shërbim të kombit e Atdheut Jashar Saliun nuk e kanë kursyer rrebeshet e kohës nën robëri, burgu keqtrajtimi, ikja nga Atdheu, jeta në mërgim. Pavarësisht …

Më shumë...