Fejton

Ahmet Qeriqi: Vazhdon ofensiva serbe për të thyer rezistencën në Rrafshnaltë. (E mërkurë 2 qershor, 1999)

Ahmet Qeriqi: Vazhdon ofensiva serbe për të thyer rezistencën në Rrafshnaltë. (E mërkurë 2 qershor, 1999)

Sot është dita e tretë e ofensivës së përgjithshme, kundër pozicioneve të Brigadës 121, Ismet Jashari Kumanova dhe luftëtarëve të Brigadës 122, Imer Krasniqi. Në pozicionet tona të fortifikuara kanë arritur edhe qindra ushtarë të Brigadave 113 dhe 114 të Zonës Operative të Drenicës. Ato udhëhiqen nga eprori, Agim Vrellaku, …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Vazhdon ofensiva serbe për të thyer rezistencën në Rrafshnaltë (E martë 1 qershor, 1999)

Ahmet Qeriqi: Vazhdon ofensiva serbe për të thyer rezistencën në Rrafshnaltë (E martë 1 qershor, 1999)

Sot qysh në orën 7.00 serbët kanë filluar sulmin e tyre raketor mbi Rrafshnaltë. Pika e sulmeve serbe është përballë pozicioneve tona në Llapushnik, Arllat, Tërpezë, Lladroc nga ana perëndimore ndërsa nga ana verilindore në Kizharekë, Nekoc, Shalë dhe përgjithësisht në Blinajë, ku tani për tani situata është shumë e …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Filloi sulmi i përgjithshëm i armikut mbi Rrafshnaltën (E hënë 31 maj, 1999)

Filloi sulmi i përgjithshëm i armikut mbi Rrafshnaltën (E hënë 31 maj, 1999)

Edhe sot si zakonisht jemi zgjuar herët, sidomos unë dhe Neziri. Në orën 5.30 minuta është dëgjuar një shpërthim rakete në drejtim të Malishevës. Pak më vonë tri raketa të armikut kanë goditur në drejtim të Fshatit të Ri. Pas pak janë dëgjuar edhe shpërthime të tjera në drejtim të …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Mund të na godasë kriza e urisë, nëse vazhdon lufta edhe më tej. (E diel 30 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Mund të na godasë kriza e urisë, nëse vazhdon lufta edhe më tej. (E diel 30 maj, 1999)

Kemi kaluar një ditë relativisht të qetë edhe pse ndodhemi në rrethim të hekurt të armikut. Këtu jemi dhe këtu do të qëndrojmë deri në fund. Jemi bërë një me malet dhe këto lugina ku gjallojnë dhjetëra mijëra frymë njerëzish tanë, të cilët kanë pranuar më mirë të vdesin në …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Programin ditor të Radios e begatojmë edhe me poezi atdhetare të Gjergj Fishtës (E shtunë 29 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Programin ditor të Radios e begatojmë edhe me poezi atdhetare të Gjergj Fishtës (E shtunë 29 maj, 1999)

Në orën 8 të mëngjesit në tendë ka ardhur Fatmir Dugolli. Pa vonuar jemi nisur për në Berishë. Fatmiri ka ngarkuar mbi supe një shportë me ushqime që i kanë përgatitur bijat dhe Zymrytja, pastaj disa pako të vogla me margarinë dhe konzerva të cilat i kanë rezervuar për stafin …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Serbët po mundohen t`i zënë korridoret tona në relacion Pjetërshticë, Zborc e Godanc. (E premte 28 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Serbët po mundohen t`i zënë korridoret tona në relacion Pjetërshticë, Zborc e Godanc. (E premte 28 maj, 1999)

Sa herë që kthehem në Krojmir, mbase nga lodhja apo nga shqetësimet gjithnjë në rritje, nuk arrij të bëj gjumë  si duhet. Meqë ndihem tepër i lodhur dhe me qëllim që të përcjellë për së afërmi zhvillimet e ngjarjeve në Zborc, sot kam vendosur të rri në tendë. Bashkëshortja ime, …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Intensifikohen sulmet e aeroplanëve të NATO-s mbi caqet serbe. (E enjte 27 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Intensifikohen sulmet e aeroplanëve të NATO-s mbi caqet serbe. (E enjte 27 maj, 1999)

Sot jam zgjuar ende pa gdhirë. Në kohën kur kam dalë në rrafsh, këtu mbi tendë, filluan të përhapen rrezet e para mëngjesore. Gjatë natës kam bërë një gjumë të shqetësuar. Në orën 5 të mëngjesit kam dëgjuar krismat e para të predhave serbe në drejtim të Zborcit. Disa detonime …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Presidenti amerikan, Bill Klinton, kërcënon regjimin e Milosheviqit me ndërhyrje tokësore (E mërkurë 26 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Presidenti amerikan, Bill Klinton, kërcënon regjimin e Milosheviqit me ndërhyrje tokësore (E mërkurë 26 maj, 1999)

Gjatë natës dhe në orët e para ditës aeroplanët e NATO-s kanë sulmuar pandërprerë caqet ushtarake e policore serbe. Lajmet bëjnë të ditur se shumë caqe janë goditur si në Kosovë ashtu edhe brenda territorit të Serbisë. Forcat armike po fshihen. Ata po bëjnë lëvizje të caktuara taktike. Tani për …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Disa raketa të armikut godasin Majën e Pallanikut pikërisht në çastin e fillimit të transmetimit të programit (E martë 25 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Disa raketa të armikut godasin Majën e Pallanikut pikërisht në çastin e fillimit të transmetimit të programit (E martë 25 maj, 1999)

Moti nuk po përmirësohet. Tymi i shtëpive të djegura dhe i bazenave të karburanteve po ngrihet si re e zezë në tërë nën-qiellin e Kosovës. Shiu dhe mjegulla nuk kanë të ndalur. Pavarësisht nga moti i lig aeroplanët e NATO-s kanë kryer disa sulme  kundër caqeve serbe në vende të …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Një ditë e rëndë dhe e zymtë. Serbët kanë kryer edhe një masakër tjetër çmeritës, në Burgun e Dubravës duke akuzuar NATO-n edhe për këtë mizori të tyre (E hënë 24 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Një ditë e rëndë dhe e zymtë. Serbët kanë kryer edhe një masakër tjetër çmeritës, në Burgun e Dubravës duke akuzuar NATO-n edhe për këtë mizori të tyre (E hënë 24 maj, 1999)

Gjatë tërë natës forcat serbe të pozicionuara në hyrje të Shalës kanë granatuar në drejtim të Grykës dhe të pozicioneve të luftëtarëve tanë. Si duket serbët kanë frikë nga  sulmet tinëzare të ushtarëve tanë, të cilat disa herë i kanë befasuar  afër vendqëndrimit të tyre. Ata me siguri se kanë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Luftëtarët tanë i sulmojnë forcat serbe te Gurina në Blinajë dhe arrijnë ta marrin trupin e dëshmorit Halil Nezir Metaj (E diel 23 maj 1999)

Ahmet Qeriqi: Luftëtarët tanë i sulmojnë forcat serbe te Gurina në Blinajë dhe arrijnë ta marrin trupin e dëshmorit Halil Nezir Metaj (E diel 23 maj 1999)

Sot kam vendosur të qëndroj në Krojmir dhe të pushoj. Gjatë ditës kam takuar shumë nga të afërmit dhe bashkëfshatarët që ndodhen në Grykën e Shpëtimit. Ata janë të interesuar të dinë se ç’ po bëhet, duke menduar se unë di diçka më shumë se ata. Epiri, djali im  dhe …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Gjatë 24 orëve, aeroplanët e NATO-s mesatarisht bëjnë 640 fluturime ndërsa nga këto, 245 goditje në caqet serbe. Në Berishë vjen Sami Lushtaku. (E shtunë 22 maj, 1999)

Nga burime të ndryshme të lajmeve bëhet e ditur se sulmet e NATO-s kanë vazhduar me intensitet gjatë 24 orëve të kaluara. Ata kanë goditur shumë caqe ushtarake dhe strategjike të armikut. Zëdhënësi i NATO-s, Xhejmi Shia ka publikuar një shifër të fluturimeve dhe të goditjeve mesatare që aeroplanët e NATO-s ndërmarrin gjatë 24 orëve. Sipas këtyre burimeve bëhet e ditur se mesatarisht për 24 orë realizohen 648 fluturime ndërsa prej tyre godasin në caqe të caktuara 245. Janë shifra tejet impozante, edhe pse ne kemi mundësi t`i përcjellim vetëm dhjetëra prej këtyre goditjeve. Sot papritmas ka ardhur, komandanti i Zonës Operative të Drenicës, Sami Lushtaku me dy ushtarë të tij. Nuk jemi parë prej nëntorit të vitit të kaluar. Samiu edhe pse është i ri dhe tërë energji, megjithatë duket i lodhur nga lufta, por edhe i nevrikosur tejmase. Pas një qëndrimi të shkurtër në tendë kemi dalë në zabel për të biseduar lidhur me problemet me të cilat po ballafaqohet sidomos Sylë Qeriqi dhe Elez Durmishi. Samiu më rrëfen se dje ka biseduar gjerë e gjatë me Sylë Qeriqin dhe Elez Durmishin. Ai më tregon se i ka ndërmarrë të gjitha masat dhe ka kërkuar nga Shefi i Shtabit, Agim Çeku që Brigada 121 të ndahet nga Zona e Pashtrikut dhe të inkuadrohet në Zonën Operative të Drenicës. Vetëm në këtë mënyrë mendon ai, mund të shafitet presioni që po bëhet kundër Sylës dhe Elezit. Meqë Samiu nuk mund të qëndrojë në këto anë, nuk mund as të ushtrojë ndonjë ndikim. Samiu më shpjegon se ka biseduar me Sylejman Selimin dhe me të tjerët, të cilët do t`i kenë parasysh disa veprime të pamatura që kanë shkaktuar huti dhe përçarje të pariparueshme. Ndahemi me Samiun me shpresë se tani e tutje mund të marrin frymë më lirisht. Rreth orës 16.oo jam nisur në drejtim të Krojmirit. Në Divjakë kam takuar Naim Imerin dhe Vehbi Zeqirin të cilët po ktheheshin me një traktor me rimorkio në drejtim të Grykës së Shalës. Më ftojnë që të hip në rimorkio, por meqë rruga është tërë gropa, më mirë udhëtoj këmbë, si gjithnjë. Në mbrëmje kam arritur në kompleksi e të zhvendosurve në fushën e Lezhës. Atje tanimë nuk ka vend as edhe për kalim këmbë. Edhe rrugët janë kufizuar. Dendësia e popullatës është e papërshkrueshme. Si duket në Lezhë kanë depërtuar edhe banorët e Ngucatit, të Bllacës, të Banjes, Lladrovcit e të Bellanicës. Kanë ardhur këtu të gjithë ata që nuk kanë dashur ta lëshojnë vendin dhe të ikin në Shqipëri. Dhe, mirë kanë bërë. Përndryshe as lufta nuk do të kishte kuptim. Popullata që është vendosur këtu ka ujë të mjaftueshëm dhe natyrë të pastër malore. Dy komponente të domosdoshme për jetë. Në Grykën e Krojmirit depërtojnë edhe qindra matrapazë dhe tregtarë. Ata, çmimet e artikujve të tyre i shesin pesë dhe dhjetëfish më shtrenjtë, por ka mjaft të tillë që i blejnë. Një pako cigare shitet 20 marka gjermane. Një kilogram qaj 30 marka. Pesë kilogramë sheqer 20 marka. Mielli nuk ka çmim të lartë, sepse këtë nuk e lejojnë komandantët e luftës. Të gjithë këta artikuj tregtarët i tërheqin nga Shtimja, Lipjani, Ferizaj e qendra të tjera. Depërtimi i mallit bëhet natën nëpër korridorin të cilin e ruajnë ushtarët tanë në relacion Pjetërshticë, Zborc, Godanc. Edhe pse luftë, edhe pse ndodhemi buzë shfarosjes tregtia dhe matrapazllëku nuk ndalen. Edhe këto të liga po i provon mbi kurriz ky popull fatmjerë. Në mbrëmje më lajmërojnë se gjatë luftimeve në vendin e quajtur, Gurinat në Blinajë, ka rënë dëshmor, Halil Nezir Metaj, nga Lagja Metaj e Krojmirit, njëri ndër luftëtarët e radhëve të para. Luftime janë zhvilluar deri në terr, meqë ushtarët tanë kanë bërë përpjekje për ta marrë trupin e dëshmorit. Burimet serbe bëjnë të ditur se aeroplanët e NATO-s kanë goditur Burgun e Dubravës, ku si duket kanë pësuar qindra të burgosur shqiptarë. Nuk kemi të dhëna se a kanë goditur forcat e NATO-s, apo serbët kanë kryer ndonjë masakër të çmeritur Si do qoftë duket sikur shumë shqiptarë kanë pësuar fatalisht. Në tendën e familjes sime në Krojmir i kam takuar të gjithë. Zymrytja më bën me dije se nëna ka ardhur ka ardhur nga Shtimja dhe ndodhet te Hasani. Labja dhe Rrezja kanë depërtuar në fshat për ta mjelë lopën. Atje zakonisht po rri gjatë ditës edhe xha Mehdiu dhe tezja Ajshe. Lëvizjet bëhen nën breshërinë e granatave të armikut, të cilët kanë depërtuar në shumë pika të Blinajës. Në mbrëmje ka ardhur për të biseduar Selatin Rizani djali i Ramadanit, profesor i edukatës fizike, tani epror i UÇK-së në pikën e maleve të Caralevës…

Nga burime të ndryshme të lajmeve  bëhet e ditur se sulmet e NATO-s kanë vazhduar me intensitet gjatë 24 orëve të kaluara. Ata kanë goditur shumë caqe ushtarake dhe strategjike të armikut. Zëdhënësi i NATO-s, Xhejmi Shia  ka publikuar një shifër të fluturimeve dhe të goditjeve mesatare që aeroplanët e …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Sërish na marrin telefonin satelitor. Ai para se të na jepej është bllokuar dhe nuk aktivizohet. (E premte 21 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Sërish na marrin telefonin satelitor. Ai para se të na jepej është bllokuar dhe nuk aktivizohet. (E premte 21 maj, 1999)

Ka filluar të përmirësohet moti. Një erë e fortë e shkundërmuar po jehon nëpër lugjet e Rrafshnaltës. Aeroplanët e NATO-s që na kanë munguar tri ditë të plota, sot janë nisur në veprim. Serbët janë strukur nëpër biruca. Në raste të tilla ata ikin si minjtë dhe futen nëpër bunkerë. …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Një ditë monotone me tym dhe mjegull në tërë vendin. (E enjte 20 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Një ditë monotone me tym dhe mjegull në tërë vendin. (E enjte 20 maj, 1999)

Nuk ka përmirësim të motit. Tymi i rezervuarëve të djegur të karburanteve po ngrihet si re e zezë kudo në qiellin e Kosovës. Ajri është i rëndë dhe sytë na djegin nga tymi dhe baroti, që po lirohet nga predhat dhe raketat. Tymi po shpërndahet si re e zezë edhe …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Një shpërthimi i fuqishëm dhe krisma të jashtëzakonshme në drejtim të Magurës. Nuk kemi informacion se ç` po ndodh. (E mërkurë 19 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Një shpërthimi i fuqishëm dhe krisma të jashtëzakonshme në drejtim të Magurës. Nuk kemi informacion se ç` po ndodh. (E mërkurë 19 maj, 1999)

Si zakonisht në malet e Berishës. Jemi të indinjuar me mosveprimin luftarak të NATO-s. Kemi frikë nga mundësia e ndërprerjes së bombardimeve. Vazhdimisht po bën mot i lig me shi dhe mjegull. Ndoshta moti është shkaktari kryesor i ndërprerjes së bombardimeve nga aeroplanët e NATO-s. Vazhdon vala e arritjes e …

Më shumë...

Komandant Luli (Kadri Veseli), Ramë Buja dhe Berat Luzha kërkojnë të pamundurën (E martë 18 maj, 1999)

Komandant Luli (Kadri Veseli), Ramë Buja dhe Berat Luzha kërkojnë të pamundurën (E martë 18 maj, 1999)

Nga lodhja dhe shqetësimet e ditës nuk kam bërë gjumë të rehatshëm. Ndihem i lodhur, i dërrmuar dhe tejet i brengosur kur shoh krejt këtë përqendrim të njerëzve që mendojnë se këtu do të shpëtojnë. Shpërthimet dhe krismat që po zhvillohen në luftë përreth Rrafshnaltës nuk dëgjohen në Grykë. Këtu …

Më shumë...