Fillimi / Kultura (faqe 70)

Kultura

Ahmet Qeriqi: Kënga e trimërisë në margjinat e historisë ( Halil Arnauti dhe Musliu- Musa dhe Halili)

Halil Patrona

Këngët historike, duke filluar prej ciklit të këngëve  të Luftës së Kosovës të vitit 1389 e deri te këngët e dëshmorëve të UÇK-së, janë këngë që kanë pasqyruar dhe pasqyrojnë heroizmin shqiptar nëpër shekuj. Nga ky mes i këngëve kemi edhe këngët e trimërisë, të cilat jo doemos lidhen për ...

Më shumë...

Përfundoi festivali “Hasi jehon 2017”

Përfundoi festivali “Hasi jehon 2017”

Në natën e tretë në festivalin Hasi jehon u paraqitën  5 Shoqëri Kulturore  Artistike, ndërsa mbylljen e bëri ShKA Malësori”. Derisa u parqit në skenë ShKA “Malësori juria në përbërje Dilaver Kryeziu, Sami Piraj dhe Hysen Dida vendosën për çmimet tradicionale të festivalit “Hasi jehon”. “Publik i mrekullueshëm si zakonisht. ...

Më shumë...

Po mbahet edicioni i 28-të i Festivalit Hasi jehon 2017: Në Gjonaj parakalon identiteti ynë kulturor, kombëtar

Po mbahet edicioni i 28-të i Festivalit Hasi jehon 2017: Në Gjonaj parakalon identiteti ynë kulturor, kombëtar

Para një numri të madh të adhuruesve të folklorit burimor dhe mysafirëve të shumtë në mesin e të cilëve ishin edhe Qemal Minxhozi ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Ramadan Muja kryetari i Komunës së Prizrenit dhe shumë mysafirë të tjerë, në fshatin Gjonaj të Hasit, nisi të enjten në mbrëmje, ...

Më shumë...

Ermira Babamusta: Festivali i Filmit Shqiptar (AFW) këtë vit prezanton 18 filma në Nju Jork

Ermira Babamusta: Festivali i Filmit Shqiptar (AFW) këtë vit prezanton 18 filma në Nju Jork

Çdo vit, festivali i filmit shqiptar në Nju Jork, “Java e Filmit Shqiptar” (Albanian Film Week -AFW) rrit nivelin kulturor të Nju Jorkut, një qytet i pasuruar në art dhe kulturë. Programet argëtuese dhe promovuese të festivalit paraqesin para publikut amerikan dhe atij shqiptar projektet më të rejat filmike të ...

Më shumë...

Dr. Zymer Neziri: U përurua filmi dokumentar për Ymer Prizrenin

Ymer Prizreni

( Fjalë rasti në përurimin e filmit, organizuar nga shoqata kulturore ”Ymer Prizreni,” më 28.4.2017, Sharr (Dragash) Të nderuar të pranishëm, kryetar i Ansamblesë Komunale të Sharrit (Dragashit), z. Shaban Shabani, prof. dr. Sabahajdin Cena dhe pjesëtarë të shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së, kryetar i shoqatës kulturore ”Ymer ...

Më shumë...

Në edicionin e 28-të të festivalit Hasi jehon marrin pjesë tetë Shoqëri Kulturore Artistike

Në edicionin e 28-të të festivalit Hasi jehon marrin pjesë tetë Shoqëri Kulturore Artistike

Një ditë para fillimit të festivalit Hasi jehon kryetari i ShKA “Malësori”, (organizatore e festivalit)  Haziz Hodaj ka bërë bublik programin e tri netëve të edicionit të 28 të Festivalit “Hasi jehon” i cili këtë vit mbahet me 4, 5 dhe 6 maj në fshatin Gjonaj të Hasit. Jemi në ...

Më shumë...

Shkëlqim Shehu: Çdo gjë e shkruar nuk është e harruar, – Polifonia në vitet e tranzicionit

Shkëlqim Shehu: Çdo gjë e shkruar nuk është e harruar, - Polifonia në vitet e tranzicionit

( Në Muzeun Historik përurohet libri i autorit, Yzeir Llanaj, “Historiku i Shoqatës Polifonia  Shqiptare”, redaktuar me shumë kujdes nga gazetari dhe shkrimtari i mirënjohur z. Albert Zholi) Ishte pikërisht dita e fundit e muajit prill, kur “Shoqata Polifonia Shqiptare”, “Shoqata Atdhetare Mallakastra” si gjithmonë së bashku organizuan në sallën ...

Më shumë...

Rrustem Geci: Këngë Himni për Çamërinë

cameria

Çamëri, plagë e të gjithë shqiptarëve Ji zemër nënash, dhe zemër bijash Ji  trimja  jonë  në  betejat për  liri Ji armë burrash nga më atdhetarët   Kjo këngë himni për tërë shqiptarët Është nder i gjuhës dhe  i  flamurit Çamëria- Shqipëri është udha jonë Çamëria-Shqipëri është tërë zgjidhja   Çam dhe ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Fragment nga romani në dorëshkrim, “Betimi i motrës”

Ahmet Qeriqi

Në burgun e Suboticës, në vjeshtë të vitit 1986, një natë në mbrëmje, në qelinë ku më mbanin prej disa muajsh, kishin sjellë një sapo të arrestuar. Gardiani kishte hapur derën me rrëmbim dhe kishte shtyrë të burgosurin, i cili kishte stepur para derës. –Ulazi sto cekas 1)i thotë me ...

Më shumë...

Shkruan Adil Fetahu: Urtësia popullore, origjinale në veprat e Zeqir Lushajt

Adil Fetahu

Veprat e Zeqir Lushajt nuk janë për një lexim, e pastaj t’i mbulojë pluhuri në raft. Ato asnjëherë nuk marrin pluhur, pasi merrën në dorë dhe kalojnë dorëpasdore, lexohen e rilexohen me ëndje, qoftë proza a poezia. Dhe sa herë i lexon, vërenë thellësinë e mendimit, fuqinë e mesazhit dhe ...

Më shumë...

Lorita Ismaili: Këshilli i Mësimit Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari zgjodhi Kryesinë e re

Lorita Ismaili: Këshilli i Mësimit Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari zgjodhi Kryesinë e re

Më 23. 4. 2017 në Mynih-Bavari të Gjermanisë në prani të mësueseve dhe mësuesve, Këshillit të prindërve, Shoqatave dhe përfaqësuesve të bizneseve që jetojnë dhe veprojnë në Bavari, u mbajt Kuvendi Themelues për Mësim Plotësues në Gjuhën Shqipe. Në Kuvend të pranishëm ishin Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë së ...

Më shumë...

Xhemajl Pllana: Dëshmorit të kombit, Mustafë Shyti

Mustafë Shaqir Shyti (10.10.1945 - 22.9.1998)

Tani për çudi,  këtu i shtrirë hesht, Ti, As gaz, as jetë,  te ky varr nuk duket, Dua të flas me ty, por gjuha mu ka ngri, Ti nuk ke vdekur Mastafë,  i  gjallë je Ti..   Të kujtoj në Normale, nxënës me flamur në gji, Kur shpirtin ta kishte ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta ‘Paganini i çiftelisë shqiptare’, “Artisti i Popullit”, Ndue Shyti

Ndahet nga jeta ‘Paganini i çiftelisë shqiptare’, “Artisti i Popullit”, Ndue Shyti

Artisti shumëdimensional, instrumentisti, dirigjenti, krijuesi popullor, ‘Paganini i çiftelisë shqiptare’,  Ndue Shyti është ndarë sot nga jeta në moshën 83 vjeçare. I  nderuar me titullin “Artisti i Popullit” dhe “Nderi i Kombit” , Ndue Shyti u cilësua edhe si ‘Mbret i çiftelisë’, përmes së cilës prodhoi deri edhe në simfoni, ...

Më shumë...

Mic Sokoli dhe Sefë Kosharja në këngët e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Mic Sokoli dhe Sefë Kosharja

Figura e Sefë Koshares zë vend me rëndësi në ciklin e këngëve historike të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Edhe populli liridashës e ka ruajtur kujtimin për trimin e Lidhjes, veteranin e Plevnës, nizamin që kishte humbur syrin në Plevne ndërsa e kishte varur Dervish Pasha më 2o  prill të vitit ...

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: Profesor Hamit Beqja – miku dhe edukatori i të gjithëve

Dr. Skënder Demaliaj: Profesor Hamit Beqja – miku dhe edukatori i të gjithëve

(Refleksione rreth botimit të veprave të tij në gjashtë vëllime, përgatitur nga Prof. Dr. Kosta Barjaba) E them me bindje, nisur nga puna e tij si mësimdhënës i nivelit të lartë, nga botimet e tij në fushën pedagogjike, psikologjike, sociologjike, nga mendimet e tij të vyera në studiot televizive, në ...

Më shumë...

Elife Luzha: Varri i Tivarit

Elife Luzha: Varri i Tivarit

Varri i Tivarit Përjetë i hapur S’e mendonte as Dante Kaq të përgjakur    Varri i Tivarit Eshtra e kafkë Sy që përjetshëm Rrinë hapur mbi plagë    Gjaku i Tivarit Humnerë e pasosur Atje të gjithë Rrimë të varrosur

Më shumë...