Kultura

Gazetarët, shkrimtarët e intelektualët që kanë bashkëpunuar dhe bashkëpunojnë me Radion-Kosova

Bunkeri i Radios Kosova e Lirë

Në 19-vjetorin e Radios-Kosova e Lirë kemi evidentuar shumicën derrëmuese të bashkëpunëtorëve tanë, të cilët kanë dërguar shkrime për botim në adresën tonë. Me Radion-Kosova e Lirë kanë bashkëpunuar  jo vetëm gazetarë e publicistë por edhe politikanë e ushtarakë, intelektualë e shkrimtarë të njohur, luftëtarë të lirisë, veteranë, invalidë të …

Më shumë...

Kapitull nga romani, “Luani i Janinës”, i shkrimtarit hungarez, Jokai Mor

Ali Pashë Tepelena

Në Luginën e Seleukit II Në vitin njëmijë e tetëqind e nëntëmbëdhjetë, kishte rastisur që një anije pirate të kishte lundruar në “Parajsën e Sudës”, dhe kishte parë rrënoja antike deri atëherë të papara dhe të  mrekullueshme të Luginës së Seleukit. Korsarët bartën flamurin francez, por ekuipazhi i saj përbëhej …

Më shumë...

A. Qeriqi: Monologu i shqiptarit në “Poemin kosovar” të Mitrush Kutelit, monolog i fenomenologjisë kombëtare

Mitrush Kuteli

“Poemi kosovar” i shkrimtarit të madh shqiptar, Mitrush Kuteli është ndër krijimet antologjike të letërsisë shqiptare në përgjithësi. Në këtë krijim fenomenal, ai me një ndjenjë të thellë përkushtimi vëllazëror e kombëtar, ka përshkruar fatin e rëndë të shqiptarëve të Kosovës e më gjerë, të cilët praj vitit 1912 kishin …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Të fyer e të zhgënjyer

Mehmet Bislimi

Mes hamendjes dhe shpërfytyrimit, prej shumë kohësh kisha një konsideratë për ju zoti Noci, mbase të panevojshme, në fakt ata që nuk kanë konsideratë për të tjerët – veç unit të vet, do të thotë se ata duan vetëm veten e vet, dhe kështu të shkon mundi huq. Bukur e …

Më shumë...

Jokai Mor: Kapitulli i parë i romanit historik: “Luani i Janinës”

Jokai Mor: Kapitulli i parë i romanit historik: "Luani i Janinës"

 Në Romanin:  “Luani i Janinës“, ose në origjinal, “Ditët e fundit të Jeniçerëve”,   shkrimtari i madh hungarez, Jokai Mor, trajton ngjarjet historike të kohës së Ali Pashë Tepelenës, të cilat  janë shpalosur, në  një histori emocionuese të kohës së romantizmit evropian. Rrëfimet plot mister, që nga fillimi e deri në …

Më shumë...

Nga Shoqata Labëria “Nderi i Kombit”, shkrimtari Albert Zholi merr titullin e lartë “Personalitet i Shquar i Labërisë”

Nga Shoqata Labëria “Nderi i Kombit”, shkrimtari Albert Zholi merr titullin e lartë “Personalitet i Shquar i Labërisë”

Prof. Sulejman Muça Ditën e shtunë, datë 16 dhjetor 2017, në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar u zhvillua festimi i 26-vjetori të Shoqatës Labëria “Nderi i Kombit”. Në këtë festë merrnin pjesë drejtues, anëtarë dhe simpatizantë të Shoqatës Labëria, deputetë, politikanë, shkrimtarë, artistë, poetë, gazetarë, inxhinierë, ushtarakë, miq të kësaj …

Më shumë...

Qerim Kryeziu: Vlerat e një promovimi

Qerim Kryeziu: Vlerat e një promovimi

(Dr. Nusret Pllana, Terrori i Serbisë pushtuese në Kosovë 1844-1999”, Intervenimi i Nato-s në Kosovë, dokumentari Dëshmitë e Heshtura dhe Florie Lule Bajraktari, Drejt lirisë – ekspozitë) Qendra Kulturore e Kosovës në Suedi në kuadër të Takimeve të Dhjetorit, organizoi më 16 dhjetor 2017, një promovim dhe një hapje ekspozite. …

Më shumë...

Isuf I. Bytyçi: Synimi dhe sfidat e Mësimit Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari

Isuf I. Bytyçi: Synimi dhe sfidat e Mësimit Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari

 Më 13.12.2017, përfaqësuesit e Konsullatës së Kosovës në Munih të Gjermanisë kishin organizuar një takim të përbashkët me përfaqësuesit e MASHT-it dhe ata për Mësimin Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari. Në cilësinë e nikoqirit, ishin përfaqësuesit e konsullatës së Kosovës, z. Hamdi Reçica dhe z. Faket Kajtazi. Ndërsa mysafirë …

Më shumë...

Rrustem Geci: B R U T Ë T – poezi nga libri “Trokitje çame”

Rrustem Geci

Çasti është shqiptarët të bashkohemi çasti është të bëjmë një bashkështet çamët dhe arvanitët jemi vëlla, një gjuhë, një alfabet, dhe një tërësi etnike. Këtu është Shqipëri dhe askund tjetër këtu është Kosovë dhe askund tjetër këtu dhe gjithandej është Çamëria këtu dhe gjithandej është Kumanova Ngritu Çamëri, flamurja e …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Uniteti

Mehmet Bislimi

gjyshja ime ndjesë pastë me dorën e saj të lehtë nga shtëllunga e leshit fijet i lidhte në unitet   njerëzit e kohës moderne si grykësit që zihen për një presh unitetin e kohës së vonuar e bënë li e lesh   leshi e lëmshi u ngatërruan në fushat e …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Të flasim me një zë, të kemi vetëm një zë, atë të bashkimit…

Isuf Ismaili: Të flasim me një zë, të kemi vetëm një zë, atë të bashkimit...

 “Edhe dega, kur shkëputet nga trungu qan, bërtet, bën “ krrau” …  Po kërcet edhe trungu, bir, qan bërtet…”  ( Drama: “ Gjaku i arbrit ”,  Fadil Kraja) Të flasim për arbëreshët a të shkruajmë për ta, të vëmë në pah atë shpirt dhe atë krenari arbërore, atë dashuri që …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: E vërteta mënon por nuk harron, ajo zhytet por nuk mbytet

Ahmet Qeriqi: E vërteta mënon por nuk harron, ajo zhytet por nuk mbytet

( Dilaver Bengasi: Enigmat e 2 korrikut ’90 )   Libri i Dilaver Bengasit, “Enigmat e 2 korrikut ‘90” flet për ngjarjet tronditëse, që filluan më 2 korrik të vitit 1990, në Tiranë dhe që pak më vonë përfshinë tërë Shqipërinë. Autori i këtij libri, një intelektual i mirënjohur dhe …

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: Seminari i gjuhës shqipe në Velika Gorica të Zagrebit, në Kroaci

Mustafë Krasniqi: Seminari i gjuhës shqipe në Velika Gorica të Zagrebit, në Kroaci

Piazhe Griande ka thënë: “qëllimi kryesor i arsimimit është që të krijojë njerëz që janë të aftë për të bërë gjëra të reja, jo thjesht ta përsërisin atë që kanë bërë brezat e tjerë…”! Andaj, mësimi i gjuhës shqipe në mërgatë sikur vije duke u zbehur, nga fakti se ka …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Dëshmor në kufi e zuri çlirimi

Jusuf Zenunaj

(Xhemajl Fetahajt) Rrëzë maleve të larta, në Rrafsh të Dukagjinit, nën mjegullën e robërisë zemra i rrahte trimit, për rrezet e lirisë, për tokë të Dardanisë. Me shokët e dajlërisë në borën e madhe zgjedh rrugën ilegale. Nuk i trembej syri, as s’i dridhej dora, në rrugëkryqe e shkolla, kur …

Më shumë...

Karl Marksi: Populli shqiptar është një popull trim, i cili flet gjuhën e tij në mesin e familjes së madhe Indoeuropiane

Karl Marks

Interesimin e Marksit për historinë dhe për karakterin e popullit shqiptar e ndeshim qysh herët. Në vitet e rinisë, gjatë përpjekjeve që bënte për formimin e tij shkencor, ai do të studionte e konspektonte historinë e disa vendeve, duke filluar nga historia e Francës e deri te “Historia botërore” e …

Më shumë...

Ragip Shala: Moti i vocërr i Cen Deskut

Ragip Shala

Në shenjë respekti për herojntë të cilët shtrinë dorën e pajtimit në vitin 1990, reagoj ndaj librit “Pajtimet në Motin e Madh”  Cen Desku pasi ka ,,mbrojtur me sukses’’, temën për master ,,Lëvizja për pajtim 1990-1992’’ ka botuar librin: Pajtimet në Motin e Madh 1990. Libri është botuar në shtëpinë …

Më shumë...