mbpzhr 2018
valamobile
kek baneri
Fillimi / Kultura / Elina Duni – “Këngë të dashurisë dhe mërgimit” në Anibar
Elina Duni - "Këngë të dashurisë dhe mërgimit" në Anibar

Elina Duni – “Këngë të dashurisë dhe mërgimit” në Anibar

Jazz kompozitorja shqiptaro-zvicerane, Elina Duni vjen me performancë në Anibar

Me tingujt e saj unik të gërshëtimit te tradicionales dhe jazzit,  këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, më 16 gusht do ngjallë pjesën dëfryese të festivalit Anibar. Elina Duni që nga viti 2012 ka nënshkruar kontratë me ECM Records. Ajo pa dyshim është një prej artisteve të rralla krijuese dhe interpretuese.Kombinimi i këngëve tradicionale folklorike shqiptare me jazzin ka zgjuar kurreshtje dhe duartrokitje, tek njohësit e muzikës. Për këtë projekt, Elina Dunit do t’i bashkangjitet gitaristi Rob Luft, i vlerësuar si një prej yjeve në ngritje të skenës bashkëkohore të Jazzit Londinez. Performansa e Luft përmban oshëtime të Afrikes Perëndimore, folklorit anglez dhe rock indie, të cilat gjejnë një homologe ideale në vokalin e Elina Dunit. Për të kompletuar formacionin, me këtë rast, duo fton bateristin italian Enzo Zirilli tingujt e të cilit i pasurojnë këngët e përjetshme popullore. Ju ftojmë që të mos e humbisni ketë performancë të paharrueshme më 16 gusht në parkun Karagaq në Pejë.

Kontrolloni gjithashtu

1968

Mehmet Musa: Viti 1986 ishte vit i kobshëm për atdheun tonë të robëruar nga serbët e sllavët

Viti 1986 ishte vit i kobshem ,per atdheun tone te robruar nga serbocetniket, ne pergjithse ...