Kultura

Mustafë Krasniqi: Përzënia e Përbindëshit

  Vet titulli “përzënia e përbindëshit” t’i trazon kujtimet dhe ato sikur të vijnë vërdallë kujtimesh të papritura të një kohe, të një kohe e cila kishte prodhuar gjenocid, dhimbje, lotë, e derdhje gjaku. Pa dashje ta emocionoi lexuesin, do të doja ta veçoja një tablo të nëntorit 1989-së, kohë …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Jo të gjithë popujt nxjerrin mësime nga historia

( Vështrim për romanin “Trëndafili i bardhë”, i shkrimtarit hungarez Jokai Mor, përkthyer  nga Ahmet Qeriqi)   Gjendja shpirtërore e skamnorëve të Stambollit dhe e veteranëve jeniçerë, të cilët u ngritën kundër taksës së përjetshme, “malikane”, kundër korrupsionit të  qeveritarëve dhe shtëpive publike, bazuar në trajtesën që i bën shkrimtari …

Më shumë...

Isa Mulaj: 100 Vjetori i Poemës së Mehmet Akif Ersojit,

Për gjendjen katastrofave pas osmane (1912/13) të trojeve shqiptare, dhe në veçanti të Kosovës, shkruan bashkë kohaniku i këtyre ngjarjeve dhe nipi i fshatit Shushicë të Burimit, shkrimtari më i madh i letërsisë osmane (turke) Mehmet Akif Ersoj (1873-1936), në poemën e tij “Unë jam shqiptar”, të cilën në vijim …

Më shumë...

A.Q. Rapsodi i pasionuar pas këngëve atdhetare, Rizah Selim Bllaca 1919-1988

Në Bllacën e Anadrinit, në vitin 1919, në një familje të varfër fshatare u lind, Rizah Selim Bllaca, njëri ndër rapsodët më të njohur të traditës së pasur rapsodike shqiptare. Ishte pjesëtar i një familje të varfër, por të paepur, e cila kishte mbijetuar falë punës e djersës së pakursyer …

Më shumë...

Në Tiranë, mbyllet ekspozita kushtuar dëshmorëve të UÇK-së, nga Shqipëria

Veprimtari e juristi Alban Hajdarmataj më informoi se Ekspozita e hapur në hollin kryesor të Muzeut Hiostorik Kombëtar, në kryeqytetin Tiranë, do të mbyllej. Prandaj shpejtova për atje të takoja autorët e saj dhe të njihesha nga afër me përmbajtjen  dhe se si funksionoi ajo, në datat 15-17 shkurt 2013. …

Më shumë...

A.Q. Përpjekjet anakronike për zbulimin e një origjine të re dhe të një identiteti të ri

Në kohën e komunikimit masiv përmes internetit, në kohën e larjes dhe shpërlarjes së vlerave, në kohën kur tradhtari me damkë shpallet hero i kombit, ndërsa heroi etiketohet si terrorist, në kohën kur bashkëjetojnë vlera dhe antivlera, në kohën kur skribët e çdo lloji qëndisen me tituj shkencorë, nëpër qindra …

Më shumë...

Poezi të poetit, Mehmet Bislimi

Mehmet Bislimi u lind me 24 mars 1958 në fshatin Prekaz i Epërm, në Drenicë. Shkollën fillore e ka mbaruar në vendlindje, kurse gjimnazin në Skenderaj. Në Universitetin e Prishtinës ka studiuar shkencat e natyrore. Në vitin 1981, për shkak të veprimtarisë atdhetare arrestohet dhe dënohet me burg. Pas daljes …

Më shumë...

Ibrahim Gani: Romantika e shkruar me gjakun e lirisë (Recension për librin “Romantika e luftës së UÇK-së”)

Lufta për çlirimin e Kosova u shndërrua në një vullkan heroizmi e lavdie, duke mëshiruar me përkushtim sa heroik dhe po aq madhor  devizën e ndritur të Rilindjes Shqiptare: “Ja vdekje, ja liri!”. Në atë luftë u radhitën vullnetarisht midis motrave dhe vëllezërve të tyre kosovarë edhe shumë vullnetarë nga …

Më shumë...

Lebit Murtishi: Shqipërisë i erdhi dita të jetë Shqipëri

Çmenduria fashiste “shpërbleu” shqiptarët!   Se cili do të jetë çmimi i shtrëngimit të asaj dore gjakatare në Bruksel do ta thonë ditët në vijim. Në Kosovë, me buzëqeshje neveritëse, krijohen fonde për serbët, në Preshevë rrënohet kombi, Atdheu, historia…Çetnikët e Beogradit , me bekimin e Evropës, goditën në palcë, …

Më shumë...

Aziz Ndreu, këngëtar emblematik i cili i këndoi heroizmit dhe trimërisë shqiptare ndër shekuj

Në mesin e rapsodëve emblematikë të kombit tonë, emri i Aziz Ndreut qëndron në radhët e të parëve me Tom Nikollën, Dervish Shaqen, Frrok Haxhinë, Sali Manin, Feride Kurtin, Fatime Sokolin, Dava Gjergjin, Drane Gegën  e shumë të tjerë.   (Aziz Ndreu lindi në Peshkopi, në vitin 1935. Kishte origjinë …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Romani:”Qëndresa” i Vito Koçit, shkëlqim atdhetarizmi në letërsinë shqiptare

Tridhjetë vite më parë në Tiranë u botua romani “Qëndresa” i shkrimtarit Vito Koçi. Ky roman ka rëndësi shumë të madhe në kuptimin ideor e tematik, thellësisht kombëtar e njerëzor dhe natyrisht i rëndësishëm në kuptimin gjuhësor e stilistik, metaforik, i pasur me shprehjet dhe mençuritë popullore shqiptare, i këndshëm …

Më shumë...

Poezi të zgjedhura të poetit, Fadil Shyti

Poezia e Fadil Shytit shquhet në radhë të parë për zërin dhe përmbajtjen militante. Përmes vargjeve poetike, poeti shpreh tërë një botë mllefi e pezmatimi kundër padrejtësive që iu kanë bërë dhe po iu bëhen shqiptarëve. Ai kurdoherë tregohet i gatshëm të bëjë roje nderi për kombin, për atdhetarët, për …

Më shumë...

Lebit Murtishi: Ambasadori Arvizu disiplinon ,,fëmijët

Thirrja e ambasadorit amerikan në Tiranë për zbutje të toneve nacionaliste i ngjan përrallave me gogol të gjysheve me fëmijët…Jo zoti ambasador, nuk ,,kafshon ” Sali Berisha, nuk kafshon njeriu pa dhëmbë, se dhëmbët e tij i mbani ju në xhep…Kafshojnë fashistët grekë, ata që gllabëruan një copë shqiptare, ata …

Më shumë...

Mr. Kadri Rexha: Jehona e copëtimit të Shqipërisë në këngën e popullit

  (Çast me këngën popullore “Hajmedet për ket Shqipni” e botuar në librin    “Folklor kosovar – Epikë historike”, ASHRPSSH, IKSH, Tiranë, 1985, fq.392)   Kënga, “Hajmedet për ket Shqipni”,  mund të konsiderohet prolog që hap ciklin e periudhës së pushtimit dhe copëtimit të gjysmës së Shqipërisë gjatë luftërave ballkanike si …

Më shumë...

Prof. Dr. Zymer Ujkan Neziri: KONFERENCA SHKENCORE NDËRKOMBËTARE NË PEKIN PËR STUDIMET EPIKE

Akademia Kineze e Shkencave Sociale në Pekin, Institituti i Letërsisë Etnike, më 17 e 18 nëntor 2012 organizoi konferencën shkencore ndërkombëtare për studimet epike, «Konferenca ndër­ko­m­bëtare 2012 e studimeve epike: drejt diversitetit, kreativitetit, qëndrueshmërisë». Kjo konfere- ncë, në të cilën morën pjesë shtatëdhjetë e një studiues  të epikës nga Azia, …

Më shumë...

Hilmi Saraçi: Nga recensioni me rastin e promovimit të veprës: “Rilindjet e orës arbërore “ të autorit Dr. Zenun Gjocaj

Tani sikur jemi mësuar të kemi në dorë dhe  me ëndje të lexojmë   veprat e Dr. Zenun Gjocajt, autor i njohur në fushën e gjuhësisë  dhe në fushën e letërsisë. Ai shkroi disa vepra  me vlerë të veçantë shkencore dhe letrare.Vepra  “Rilindjet e orës arbërore”- pjesa e parë e trillogjisë …

Më shumë...