Kultura

Dr.sc. Fati Iseni: Feriz Guri –(Komandant Shpata) shembull i rrallë i patriotizmit dhe atdhedashurisë

 E nderuara familje e dëshmorit Feriz Guri – Komandant Shpata, dhe familje të të gjithë dëshmorëve të kombit. I nderuar autor i librit Prof. Nusret Pllana, i nderuar kryetar Ali Ahmeti, i nderuar Ambasador i Republikës së Kosovës, i nderuar komandant Mësuesi, studiues, përfaqësues nga jeta publike, studentë dhe bashkeqytetarë. …

Më shumë...

Ermira Babamusta: Në Amerikë përkujtohet roli i shqiptarëve në shpëtimin e hebrenjve

Shqiptarët i pritën hebrenjtë si miq dhe jo refugjatë ishte tema e ceremonive të veçanta zhvilluar në Sh.B.A. në përkujtim të shqiptarëve që shpëtuan hebrenj. Në shtetin Teksas të Sh.B.A.-së janë zhvilluar dy ceremoni përkujtimore në nderim shqiptarëve që kanë shpëtuar hebrenj dhe të viktimave te Holokastuit. Me 16 prill …

Më shumë...

Rrustem Ceci: H I M N I B L U – poezi nga libri , “Heroika”

Ç´është ky flamur i huajnë direkun e shtëpisëmos r r o t a e historisëqë mua më duhet ta bart   Ç´është ky flamur i huaj në direkun e shtëpisëi kujtoj të vrarët e mitë vrarët nëpër mërgime  Ç´është ky flamur i huajqë unë duhet ta bartpër hir të një kontrateqë …

Më shumë...

Ismet Azizi: Eposi i Sanxhakut

Këngët shqiptare të Eposit të Kreshnikëve janë cikël këngësh epike heroike legjendare. Ato radhiten ndër shtyllat më të rëndësishme artistike të kulturës shpirtërore të shqiptarëve. Eposi i Kreshnikëve është jehonë poetike disa shtresore e jetës së përbashkët (sh.VI-VIII), por edhe e konflikteve disa shekullore ndëretnike, e kacafytjeve dhe e përgjakjeve …

Më shumë...

Adil Fetahu: Libri i shkrimtarit, Adrian Majuru, “Bukureshti i shqiptarëve”

(Përktheu nga rumanishtja: Luan Topçiu, botoi ShB “55”, Tiranë, 2009; 172 faqe)   Është mjeshtri e autorit, apo e redaktorit, që një libri a një shkrimi t’i jep titullin me të cilin simbolizon përmbajtjen dhe nxitë lexuesin për ta lexuar. Kemi lexuar libra a studime të ndryshme për shqiptarët në …

Më shumë...

“Kur Zoti harron”- një vepër që kurrë nuk harrohet

Përmbledhja me rrëfime “Kur Zoti harron” e autorit të mirënjohur të letërsisë shqipe, Adem Demaçi, gjithsesi se është një vepër antologjike e prozës sonë, e cila kishte filluar të krijohej në Kosovë në vitet 50 të shekullit të kaluar. Po bëhen 62 vjet qyshkur Adem Demaçi e ka shkruar tregimin …

Më shumë...

Prof.dr. Eshref Ymeri: Mos u mërzit, miku im Albert Zholi

Në faqen e internetit “KosovariMedia” të datës 20 mars 2015, lexova një shkrim të shkurtër të gazetarit dhe të publicistit të mirënjohur Albert Zholi, me titull: “E ç’i duhet shqipja?!”. Në këtë shkrim ai risjell në kujtesë një ngjarje të vitit 1999, kur ndodhej emigrant në Athinë. Një ditë të …

Më shumë...

Rrustem Geci: Edhe unë jam çam

Çamëri, motër e gjakut, motër e dhimbjes, motër e vuajtjeve. Edhe unë jam Çam, edhe unë jam si ti. Motra ime e betejave, motra ime e qëndresës, kam dhimbje në shpirt. Kraharori i tëri më digjet. Çamëri e njëperëndisë, Çamëri e Zeusit, Homerit, Pirro Burrit, dhe Aristidh Kolës, e di …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Shqiptarët e të gjitha besimeve fetare të varrosen në të njëjtat varreza

Shqiptarët  janë njëri nga kombet  e rrallë të botës që i përkasin të tri besimeve fetare bazë, pa i numruar këtu edhe sektet e ndryshme të këtyre tri  besimeve. Të tjerët, për  këtë laramani të besimeve, thonë se kjo është pasuri. Për  fatin tonë ( të mirë apo të keq?) …

Më shumë...

Prof. Dr. Nebi Dervishi: Vështrim rreth librit, “Uragani i UÇK-së-dëshmorit të kombit Feriz Guri”

Zonja e zotërinj, I nderuari Rektor i USHT-së Prof. Dr. Vullnet Ahmeti   Të nderuar familjarë I nderuari autor i monografisë “Uragani i UÇK-së – Dëshmorit të Kombit, Feriz Guri” – Prof. Dr. Nusret Pllana dhe redaktor Prof. Dr. Emin Kabashi.   Të nderuar kolegë, prorektorë, dekanë dhe studentë të …

Më shumë...

Agim Sylejmani: Ka filluar xhirimi i filmit, “Romanca e hidhur”

Pas një pune të përkushtuar dhe ushtrimeve të shumta, sot në St. Gallen filluan xhirimet e para të filmit artistik të metrazhit të gjatë „Romanca e hidhur“ me skenar dhe regji të regjisorit dhe aktorit tanimë të njohur shqiptar në Zvicër, Valton Jakupi.   Filmi do të xhirohet jo vetëm …

Më shumë...

Dr. Sabit Syla: Shkëmbimet arsimore, kulturore e shkencore mes Shqipërisë dhe Kosovës, 1970-1980

Vitet 70’ të shek. XX-të, karakterizohen nga shkëmbimet arsimore, kulturore e shkencore ndërmjet Shtetit shqiptar dhe Kosovës. Përmirësimi i marrëdhënieve të Shqipërisë me Kosovën duhet parë i lidhur ngushtë me zhvillimet ndërkombëtare, me luftën e brendshme të klaneve në Jugosllavi dhe përpjekjeve të Titos për të krijuar balanca brenda vendit, …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Pranvera e vitit 1981

Mehmet Bislimi:  Pranvera e vitit 1981   Pranvera po vjen ngadalë. Si duket nuk mund të kalojë pa u hetuar “koincidenca” e vlimeve të furishme në Kosovë, që në vazhdimësi kanë ndodhur gjatë muajit mars. Që nga viti 1981 e deri të rënia e Komandantit Legjendar Adem Jashari, marsi ishte …

Më shumë...

Andon Zako Çajupi, zëri i ndërgjegjes shoqërore dhe kombëtare shqiptare

          Në mesin e personaliteteve më meritore të kombit, pa dyshim se një vend të rëndësishëm zë edhe Andon Zako Çajupi, (1866-1930) veprimtar dhe atdhetar i devotshëm, poet, krijues, dramaturg, publicist e përkthyes. Ai zë vend meritor dhe vend nderi në letërsinë shqipe të kohës, në radhë të parë për …

Më shumë...

A. Qeriqi: TALMUDI, libër i urtisë dhe i mençurisë

Trashëgimia gojore dhe e shkruar e hebrenjve është përmbledhur në disa libra, të cilat në literaturën botërore por edhe atë hebraike konsiderohen si libra të shenjtë. Përveç Besëlidhjes së Vjetër, që është libri i vetëm pothuajse i pakontestueshëm i tri besimeve kryesore monoteiste, hebraike, krishtere dhe islame, të gjithë librat …

Më shumë...

Dr. Jakup Krasniqi: “Mashtrimi i madh” një libër më se i duhur

Duke lexuar librin e veprimtarit dhe politikologut të shquar Bardhyl Mahmuti, “Mashtrimi i madh” (botues“Çabej”, Tetovë, 2015) që në fillim krijon bindjen se kemi të bëjmë me një libër përmasash enciklopedike të fushës përkatëse, historiografike, një apologji e mirëfilltë çështjes shqiptare, po aq edhe sociopsikologjike e rezistencës dhe qëndresës përballë …

Më shumë...