Kultura

Rrustem Geci: Devolli

Rrustem Geci

Çasti  është  shqiptarët  të  bashkohemi çasti  është  ta  bëjmë një  bashkështet çamët dhe arvanitët jemi  një vëlla, një gjuhë, një alfabet, dhe një tërësi etnike Këtu është  Shqipëri  dhe askund tjetër këtu  është  Kosovë  dhe askund  tjetër këtu  është  Çamëri  dhe askund  tjetër këtu  është   Iliridë  dhe  askund  tjetër …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Dy poezi për Dritëro Agollin

Isuf Ismaili

Brumi i Shqipërisë   Për ty i madhi Dritëro qau Shqipëria, Se ti për të flakë dashurie ishe, Në çdo faqe Nënë Shqipëri shkrove, Dhe kurdoherë mirësi na fale.   Në ndërgjegjen shqiptare mal i rrënjosur, Qëndron gjithmonë, ashtu i pamposhtur, Vepra jote, përkushtim i Atdheut, Aortë e frymëzimeve të shpirtit. …

Më shumë...

Viktor Malaj: Dritëro Agolli është ndër të vetmit që meriton të quhet “shkrimtari i popullit”

Dritëro Agolli

Ligësia është e pashërueshme. Atë nuk mund ta shërojë as mosha dhe asgjë tjetër – Aristoteli Vdekja e Dritëro Agollit shënon, përveç largimit nga kjo jetë të një bashkëkombasi të shquar, edhe pakësimin e pranisë fizike të një numri edhe ashtu të vogël të plejadës së shkrimtarëve, artistëve dhe shkencëtarëve …

Më shumë...

Driton Smakaj: “Mashtrimi i madh” i autorit, Bardhyl Mahmuti është libët i jashtëzakonshëm

Mashtrim i madh, Bardhyl Mahmuti

Libri ‘Mashtrimi i Madh’ i Politikologut të nderuar Bardhyl Mahmuti, është një nga librat më të jashtëzakonshëm në dhjetëvjeçarin e fundit. Në këtë libër pasqyrohen detajet e një ngjarje tejet të dhimbshme të popullit shqiptar të Kosovës në një anë, dhe të fatkeqësisë së shëndrrimit të një Shteti në Shtet …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Si e prita Dritëro Agollin në vitin 1996 në Athinë

Albert Z. Zholi: Si e prita Dritëro Agollin në vitin 1996 në Athinë

-Aristidh Kola: “Poetë si Dritëro Agolli do të kishte dëshirë t’i kishte dhe shteti më i fuqishëmnë botë”  -Dino Kubati shkrimtar e publicist arvanitas ishte gjithashtu i interesuar shumë për vizitën e Agollit  -Në Athinë Dritëroi erdhi me Sadijen dhe poetin tjetër, Moikom Zeqo -Mirëpo shqiptarët nuk e dinin, se …

Më shumë...

Sabina Elmazaj: Një tufë poezish

Sabina Elmazaj: Një tufë poezish

Çamërisë   Nëpër vite tutje larg, Të mendoj dhe kurrë nuk ngopem, Çamëri djep bukurie, Je tek unë edhe kur zgjohem. S”të kam parë veç nga kujtimet Je tek unë dimër behar, Në cdo stin si manxuranë, Më ke bij e të kam Nanë . Sa lot kamë pare, Kur …

Më shumë...

Nusret Pllana: Rëndësia ndërkombëtare e Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Dr. Nusret Pllana: Gra që ju kanë bërë krahë ecjes sonë nëpër rrugët e historisë

(Dr. Veton Zejnullahu, “Menaxhimi dhe zgjidhja e konflikteve rajonale dhe ndërkombëtare”, Prishtinë, 2016) Studimi i dr. Veton Zejnullahut, njërit nga njohësit më të mirë të konflikteve me përmasë ndërkombëtare, siç e ka përkufizuar edhe në titullin e veprës së tij, trajton dhe analizon  shkaqet dhe pasojat e konflikteve, mënyrën e …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Poezi

Jusuf Zenunaj

OPOZITA Sikur kënga n’letër, opozita jonë e vjetër. Zëri iu shtor në dimrin e ftohët me shi e me borë, prej gjumit do të zgjohet bashkë me ariun, në pranverë, kur qeveria nga pazari del……   MARRËVESHJA Thonë se u morën vesh për murin n’veri. popullit s’i bëhet vonë për …

Më shumë...

Rexhep Qosja: Agolli do të jetë çmuar dhe i dashur prej lexuesve që e duan fjalën e bukur e fjalën e mençur

Rexhep Qosja: Agolli do të jetë çmuar dhe i dashur prej lexuesve që e duan fjalën e bukur e fjalën e mençur

Akademiku, Rexhep Qosja ka kujtuar krijuesin e madh të letërsisë shqipe, Dritëro Agolli, duke thënë se do jetë i pamatshëm i çmuar dhe i dashur prej lexuesve që e duan fjalën e bukur e fjalën e mençur siç është fjala e tij. Me pikëllim të madh e mësova lajmin për …

Më shumë...

Dardan Lajçi: Lahuta, instrument që po harrohet

Dardan Lajçi: Lahuta, instrument që po harrohet

Këngët e Eposit të Kreshnikëve këndohen nga lahutarët, të cilët janë rapsodë që dallohen për zërin e tyre tërheqës, për mjeshtërinë e të rënit të lahutës dhe për teknikën e mbamendjes së vargjeve. Ata janë të njohur edhe për mjeshtërinë e rikrijimit të vargjeve të harruara. Përveç këtyre veçorive, te …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Humoreska tredimensionale!

Mehmet Bislimi

1). Para disa dite u ngrit një mur në zemër të Mitrovicës. Zakonisht, muri është sinonim i ndarjes së një pjese nga pjesa tjetër për të mos pasur qasje matanë murit, për të mos pasur mundësi me kalua murin përtej, mos del këndej muri, vetëm nëse kalon mbi mur etj. …

Më shumë...

A. Qeriqi: Poezia e Gjokë Becit, këngë me palcë Shqipërie

A. Qeriqi: Poezia e Gjokë Becit, këngë me palcë Shqipërie

Poetët si Gjokë Beci (1939-2014), radhitën në panteonin e poezisë sonë kombëtare, duke mbetur atje përgjithmonë, në radhë të parë për origjinalitetin krijues, kultivimin dhe lëvrimin e pasurisë mendore e shpirtërore, të deklamuar përmes fjalës poetike e mbi të gjitha për angazhimin e tyre jetësor në shërbim të kombit e …

Më shumë...

Prof. dr. Bardhosh Gaçe: Leximi i poezisë së poetit, Rrustem Geci

Prof. dr. Bardhosh Gaçe: Leximi i poezisë së poetit, Rrustem Geci

Në gati 50 vite jetë shkrimore për letërsinë artistike, folklorin, letërsinë historike dhe llojet e tjera të saj, kurrë nuk më ka ndodhur që një opinion apo qëndrim kritiko-studimor ta nis me nevojën komentuese të një poezie, si në rastin me librin antologjik të poetit Rrustem Geci të titulluar “Poezia, një …

Më shumë...

A. Qeriqi: Shumë po shndritë njaj diell e pak po nxehë…

A. Qeriqi: Shumë po shndritë njaj diell e pak po nxehë...

Në këngët legjendare për Mujin e Halilin, apo edhe për trima të tjerë, rapsodi  anonim popullor, në shumë raste, në hyrje të rrëfimit epik është shërbyer me vargjet shumë të përhapura e kuptimplote: “Shumë po shndritë  njaj diell e pak po nxehë… Tabloja e shndritjes së diellit të krijon imazhin …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Fragment nga romani në dorëshkrim, “Kthimi nga burgu”

Fragment nga romani në dorëshkrim, "Kthimi nga burgu"

 …dhe sërish do tinguj të pastër, të natyrshëm, sikur përziheshin në ritmikën  e përkryer shpirtërore të mallëngjimit jetësor, që dyndet drejt së panjohurës, drejt ngazëllimit të zemrës, drejt dëlirësisë, drejt pafundësive dhe një melodie jete, ku janë shkrirë tëra poret e fuqisë shpirtërore të ngazëllimit ndezës të materies, e cila …

Më shumë...

Heroi kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu në disa këngë popullore historike

Gjergj Kastrioti - Skenderbeu

Figura e madhërishme e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, përveç se është bërë e njohur kudo në botë përmes dokumenteve shkrimore të kohës, teksteve të historisë në gjuhën shqipe dhe në shumë gjuhë të botës, ai është personazh edhe në qindra  tregime, romane e monografi të autorëve të huaj  e shqiptarë, të cilët …

Më shumë...