leoni

Kultura

Zeqir Bekolli: “Shpërthim” i vlerave krijuese në poezinë bashkëkohore shqipe

Zeqir Bekolli: Ligji i Pagave Thikë me dy tehe apo bombë e kurdisur?!

(Zade Kuçi: “Buzëqeshja e përgjakur”, përmbledhje me poezi, botim i SHB “Rozafa”, Prishtinë 2016) Në platformën e poezisë bashkëkohore, sivjet, “shpërtheu” një poeteshë deri tash e panjohur për publikun, por jo edhe për kolegët e saj ku punon. Fjala është për Zade Kuqin, junikasen e cila, që nga bankat e …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Familje Jashari, gëzuar motet e reja!

Nesër në Prekaz me rastin e 22 vjetorit të sulmit të dytë të forcave serbe mbi familjen Jashari organizohen homazhe

–  “Për dashuri falim jetën, për atdhe falim edhe dashurinë!”- ka thënë një njeri i mirë dikur. –  Nuk do të besoni sa ka “evoluar” kjo urtësi brilante: –   Tani, për pushtet falim jetën, ndërkaq për përfitime personale, falim edhe atdheun!… Bacë…  –   Ti, nuk ke humbur asgjë bacë Rifati! …

Më shumë...

Prof. Dr. Akad. Mark Tirta: Prof. Dr. Zymer U. Neziri: dijetar i shquar në kërkime folklori, në epikologji

Prof. Dr. Akad. Mark Tirta

(Me rastin e 70-vjetorit të lindjes) Prof. Dr. Zymer Ujkan Neziri është një folklorist shumë i përkushtuar në eksplorime shkencore terreni në fushën e etnokulturës, kryesisht në epikën legjendare, po dhe në tema të tjera të traditës së trashëgimisë, në artin popullor gojor. Është kërkues i pakrahasueshëm në arkiva ku …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Vlerën e mbron vetëm ai që e njeh dhe e çmon pa hile

Jakup Krasniqi

 Sesi m’u kujtua ajo rrëfenja për plakun e urtë, i cili, për t’i treguar të birit se vlerën dhe gjënë e çmuar nuk mund ta dijë mbathësi i gomarëve, i dha birit një gur diamanti. Djali shkoi te mbathësi i gomarëve dhe i tha: “E kam një gur për ta …

Më shumë...

Rrustem Geci: Çamëria thërret

Rrustem Geci

Atdhe, thirri ata  që ty s´të kanë harruar thirri të mblidhen  në qytete dhe fshatra thirri shkencës, artit, dhe universiteteve të  krijojmë  Bashkimin  për  Shqipërinë   Nuk ka rehati pa  u bashkuar shqiptarët nuk ka rehati  pa  i  rikthyer  tokat tona nuk ka rehati pa Pavarësi  të  Çamërisë toka na …

Më shumë...

Mehmet Hajrizi: Zemra e Sulejman Krasniqit digjej për Kosovën

Mehmet Hajrizi

(Fjala e Mehmet Hajrizit në Akademinë Përkujtimore për shkrimtarin dhe veprimtarin, Sylejman Krasniqi) E dashur familje Krasniqi Të nderuar pjesëmarrës Zonja dhe zotërinj Fillimisht dua të falënderoj organizatorët e kësaj veprimtarie përkujtimore që më ftuan dhe më dhanë mundësinë e nderin të dalë para jush për të shprehur respektin e …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kapitull nga romani në dorëshkrim, “Guri i betimit”

Ahmet Qeriqi

Haxhi Yllbegu   Në vitin 1360 Sulltan Murati i Parë, kishte filluar sulmet kundër  principatave të  Ballkanit, të cilat i përkisnin Perandorisë së Lindjes, Bizantit, që ishte dobësuar sidomos nga inkursionet e princërve të Rashkës. Ata  kishin krijuar edhe mbretërinë e tyre, madje e quanin Perandori. Në vitin 1366 osmanët …

Më shumë...

Adil Fetahu: Shoqata e Shkrimtarëve të Serbisë, Laborator i propagandës antishqiptare

Adil Fetahu

Propaganda, si term dhe nocion e ka bazën religjioze, të cilën e ka përhapur kisha: “Congregatio de propaganda fide” (Kongregacioni për përhapjen e besimit-fesë). Në kontekst të luftës, së cilës zakonisht i paraprinë propaganda, serbët nga përvoja e tyre, e kanë një thënie: “Prvo dolaze popovi, pa topovi, pa lopovi” …

Më shumë...

Rexhep Hoxha: “ Rreth Komneniqit me shokë në temën: “Serbët dhe Shqiptarët në Jugosllavi sot”

Rexhep Hoxha: “ Rreth Komneniqit me shokë në temën: “Serbët dhe Shqiptarët në Jugosllavi sot”

Duke mos qenë i informuar për anulimin e takimit të caktuar që të mbahej midis shkrimtarëve shqiptarë e serbë, shkrimtari Rexhep Hoxha, në pritje të takimit të radhës, kishte përgatitur një diskutim të tij, të cilin nuk pati rastin ta lexonte, dhe me sa di as nuk është botuar ndokun. …

Më shumë...

Msc.Dardan Lajçi: Lojërat tradicionale të Rugovës, vlerë shpirtërore, kombëtare

Msc. Dardan Lajçi

Emërtimi “Rugovë”, ka për bazë fjalën “rrugë” pasi nëpër të kanë kaluar rrugë të rëndësishme. Në anën jugore të regjionit ndodhen Liqeni glacial i Kuqishtës (1900 m) i mbushur me ujë të freskët gjatë gjithë stinëve dhe Liqeni i Drelajve ( 1800m), që thahet gjatë verës së nxehtë. Në rajonin …

Më shumë...

Alban Bardhyli: Mburoja e Shqiptarisë

Alban Bardhyli: Mburoja e Shqiptarisë

(Kushtuar  SHISH – it, me rastin e 17 dhjetorit, 104-vjetorit prej krijimit të Shërbimit Sekret të Shtetit Shqiptar)   Qeveria e Vlorës të krijoi Aktin historik e nënshkroi Qe informacione të mblidhen Dhe keqbërësit, të gjithë të lidhen! Një qind e katër vjet më par’, U krijua Shërbimi Sekret Shqiptar! …

Më shumë...

Skënder S.Kapiti: Arsimi në Kosovë e në Shqipëri problem i madh kombëtar, ashtu si politika e drejtësia

Skënder S. Kapiti

Bota moderne dhe demokratike i kushtojnë rëndësi dhe investojnë shumë për arsimin, për shkollimin dhe për universitetin, pra për Rininë e arsimuar, për trurin dhe dijen; për të ardhmen e Kombit, ndërsa në Shqipëri dhe në Kosovë: arsimi, shkolla dhe universitetet janë kthyer dhe funksionojnë si biznese fitimprurëse ashtu si …

Më shumë...

Arben Duka: Enveri i mund edhe i vdekur

Enver Hoxha

Kur shkruaj-unë shkruaj, s’bëj llogje në erë, asgjë s’kam thënë kot, për shokun Enver. Enveri ka ikur, po emri punon, ai edhe sot, zgjedhjet i fiton! Më kot nuk kam thënë, që e kishim hekur, këta zabrahanë, i mund dhe i vdekur! Sondazhi u bë, nga OSBE-ja, po për ne …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Do ta uroja artistin

Jusuf Zenunaj

Do ta uroja artistin, artistin e vjetër, poetin tonë të ri, që e adhuroja qysh se fëmijë sikur t’mos më kujtohej viti 81, muaji mars, dita e 26- shta, në mes të konvikteve, në lëndinë, në Kuvendin për demonstrata… Artisti erdhi si hije e Vllasit, studentët luti n’tokë e n’qiell …

Më shumë...

Prof.dr. Zymer Ujkan Neziri: Shqiponja dykrenore në strukturat e trashëguara shpirtërore e materiale të popullit tonë

Shumica e shteteve të botës kanë uruar Shqipërinë për 28 nëntor, në mesin e tyre edhe NATO-ja

(Shënime për librin Flamuri i Kombit Shqiptar, të studiuesit Jaho Brahaj, SARAS, Tiranë, 2012)  Autori Jaho Brahaj, i pranishëm që disa dekada në studimet shqiptare në fushën e gjurmimeve të heraldikës shqiptare dhe të etnokulturës, në gazeta, në revista dhe në tubime shkencore kombëtare e ndërkombëtare, është autor i pesë …

Më shumë...

Rrustem Geci: Amaneti i babait për Çamërinë

Rrustem Geci

Prindërit mua ma vunë një emër një emër kuptimplotë, Atdhetar mëma ime është mësuese letërsie ndërsa babai vdiq na plagët e luftës Në ditëlindjen time të dhjetë nëna ime më tha, e ke një motër! Unë e kam një Motër! Po, po, një Motër!U befasova shumë, shumë mama, i thashë, …

Më shumë...