Kultura

Në Tiranë, mbyllet ekspozita kushtuar dëshmorëve të UÇK-së, nga Shqipëria

Veprimtari e juristi Alban Hajdarmataj më informoi se Ekspozita e hapur në hollin kryesor të Muzeut Hiostorik Kombëtar, në kryeqytetin Tiranë, do të mbyllej. Prandaj shpejtova për atje të takoja autorët e saj dhe të njihesha nga afër me përmbajtjen  dhe se si funksionoi ajo, në datat 15-17 shkurt 2013. …

Më shumë...

A.Q. Përpjekjet anakronike për zbulimin e një origjine të re dhe të një identiteti të ri

Në kohën e komunikimit masiv përmes internetit, në kohën e larjes dhe shpërlarjes së vlerave, në kohën kur tradhtari me damkë shpallet hero i kombit, ndërsa heroi etiketohet si terrorist, në kohën kur bashkëjetojnë vlera dhe antivlera, në kohën kur skribët e çdo lloji qëndisen me tituj shkencorë, nëpër qindra …

Më shumë...

Poezi të poetit, Mehmet Bislimi

Mehmet Bislimi u lind me 24 mars 1958 në fshatin Prekaz i Epërm, në Drenicë. Shkollën fillore e ka mbaruar në vendlindje, kurse gjimnazin në Skenderaj. Në Universitetin e Prishtinës ka studiuar shkencat e natyrore. Në vitin 1981, për shkak të veprimtarisë atdhetare arrestohet dhe dënohet me burg. Pas daljes …

Më shumë...

Ibrahim Gani: Romantika e shkruar me gjakun e lirisë (Recension për librin “Romantika e luftës së UÇK-së”)

Lufta për çlirimin e Kosova u shndërrua në një vullkan heroizmi e lavdie, duke mëshiruar me përkushtim sa heroik dhe po aq madhor  devizën e ndritur të Rilindjes Shqiptare: “Ja vdekje, ja liri!”. Në atë luftë u radhitën vullnetarisht midis motrave dhe vëllezërve të tyre kosovarë edhe shumë vullnetarë nga …

Më shumë...

Lebit Murtishi: Shqipërisë i erdhi dita të jetë Shqipëri

Çmenduria fashiste “shpërbleu” shqiptarët!   Se cili do të jetë çmimi i shtrëngimit të asaj dore gjakatare në Bruksel do ta thonë ditët në vijim. Në Kosovë, me buzëqeshje neveritëse, krijohen fonde për serbët, në Preshevë rrënohet kombi, Atdheu, historia…Çetnikët e Beogradit , me bekimin e Evropës, goditën në palcë, …

Më shumë...

Aziz Ndreu, këngëtar emblematik i cili i këndoi heroizmit dhe trimërisë shqiptare ndër shekuj

Në mesin e rapsodëve emblematikë të kombit tonë, emri i Aziz Ndreut qëndron në radhët e të parëve me Tom Nikollën, Dervish Shaqen, Frrok Haxhinë, Sali Manin, Feride Kurtin, Fatime Sokolin, Dava Gjergjin, Drane Gegën  e shumë të tjerë.   (Aziz Ndreu lindi në Peshkopi, në vitin 1935. Kishte origjinë …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Romani:”Qëndresa” i Vito Koçit, shkëlqim atdhetarizmi në letërsinë shqiptare

Tridhjetë vite më parë në Tiranë u botua romani “Qëndresa” i shkrimtarit Vito Koçi. Ky roman ka rëndësi shumë të madhe në kuptimin ideor e tematik, thellësisht kombëtar e njerëzor dhe natyrisht i rëndësishëm në kuptimin gjuhësor e stilistik, metaforik, i pasur me shprehjet dhe mençuritë popullore shqiptare, i këndshëm …

Më shumë...

Poezi të zgjedhura të poetit, Fadil Shyti

Poezia e Fadil Shytit shquhet në radhë të parë për zërin dhe përmbajtjen militante. Përmes vargjeve poetike, poeti shpreh tërë një botë mllefi e pezmatimi kundër padrejtësive që iu kanë bërë dhe po iu bëhen shqiptarëve. Ai kurdoherë tregohet i gatshëm të bëjë roje nderi për kombin, për atdhetarët, për …

Më shumë...

Lebit Murtishi: Ambasadori Arvizu disiplinon ,,fëmijët

Thirrja e ambasadorit amerikan në Tiranë për zbutje të toneve nacionaliste i ngjan përrallave me gogol të gjysheve me fëmijët…Jo zoti ambasador, nuk ,,kafshon ” Sali Berisha, nuk kafshon njeriu pa dhëmbë, se dhëmbët e tij i mbani ju në xhep…Kafshojnë fashistët grekë, ata që gllabëruan një copë shqiptare, ata …

Më shumë...

Mr. Kadri Rexha: Jehona e copëtimit të Shqipërisë në këngën e popullit

  (Çast me këngën popullore “Hajmedet për ket Shqipni” e botuar në librin    “Folklor kosovar – Epikë historike”, ASHRPSSH, IKSH, Tiranë, 1985, fq.392)   Kënga, “Hajmedet për ket Shqipni”,  mund të konsiderohet prolog që hap ciklin e periudhës së pushtimit dhe copëtimit të gjysmës së Shqipërisë gjatë luftërave ballkanike si …

Më shumë...

Prof. Dr. Zymer Ujkan Neziri: KONFERENCA SHKENCORE NDËRKOMBËTARE NË PEKIN PËR STUDIMET EPIKE

Akademia Kineze e Shkencave Sociale në Pekin, Institituti i Letërsisë Etnike, më 17 e 18 nëntor 2012 organizoi konferencën shkencore ndërkombëtare për studimet epike, «Konferenca ndër­ko­m­bëtare 2012 e studimeve epike: drejt diversitetit, kreativitetit, qëndrueshmërisë». Kjo konfere- ncë, në të cilën morën pjesë shtatëdhjetë e një studiues  të epikës nga Azia, …

Më shumë...

Hilmi Saraçi: Nga recensioni me rastin e promovimit të veprës: “Rilindjet e orës arbërore “ të autorit Dr. Zenun Gjocaj

Tani sikur jemi mësuar të kemi në dorë dhe  me ëndje të lexojmë   veprat e Dr. Zenun Gjocajt, autor i njohur në fushën e gjuhësisë  dhe në fushën e letërsisë. Ai shkroi disa vepra  me vlerë të veçantë shkencore dhe letrare.Vepra  “Rilindjet e orës arbërore”- pjesa e parë e trillogjisë …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Liria është një lloj buke që popujt duhet ta nxjerrin me djersën e ballit

Eseja e Dibran Fyllit, “Prekazi-brezni trimash”, është një sprovë historike, në formën e një tablloje e karaktereve njerëzore heroikë të “territorit të qëndresës kosovare”, Drenicës, shumë e shkurtër por tepër e thukët, ku pasqyrohen ide, të cilat shërbejnë për t’u thelluar lexuesi dhe krijuesit. Këto karaktere njerëzore nuk janë figura …

Më shumë...

Besëpremja dhe tradhtia në disa këngë shqiptare

Stigmatizimi i tradhtisë në këngët tona rapsodike dhe popullore është një temë e veçantë, e cila shtrihet në sinkroni e diakroni në kohë dhe hapësirë, duke filluar nga antikiteti, te këngët legjendare të Mujit e Halilit e deri te mallkimi i tradhtisë në luftën tonë çlirimtare e paskëtaj. Kur merret …

Më shumë...

Mexhid Yvejsi: Dita e Flamurit, Dita e Pavarësisë, Dita e Përgjegjësisë

28 Nëntori Dita e Flamurit, Dita e Pavarësisë, ditëlindja e Adem Jasharit, simbolit të qëndresës, simbolit të pavarësisë së Kosovës… Me hajr, për hajr, ditëlindja o Adem Jashari! Për hajr edhe Dita e Flamurit, Dita e Pavarësisë…! Ti e pate ndjenjën e përgjegjësisë, ti e pate guximin për të njohur …

Më shumë...

Isuf Ismajli: Bacë Ademi me palcë Shqipërie

Gjithë natën kishte rënë shi, edhe ditën herë pas herë binte. Shiu dhe lagështira e të ftohtit sikur na futen në palcë. Kjo kohë me shi me mjegull e lagështirë të kujton romanin ”Mërgata e qyqeve” të shkrimtarit të mirënjohur të letërsisë së sotme shqipe Nasho Jorgaqi. Mërgatë e qyqeve …

Më shumë...