Kultura

Izota Rexho Haruni: Kur jemi bashkë shkëndija lëshojnë sytë

Izota Rexho Haruni: Kur jemi bashkë shkëndija lëshojnë sytë

1-Të prisja   Të prisja si ai fëmija i humbur që pret ta gjejnë, ta marrin në krahë, ta përkëdhelin, ëmbël t’i flasin, t’i pastrojnë lotin e tharë, Të mbështesja kokën në atë gjoks që kishte një jet që e prisja, të ngopesha me aromën lëkurës tende, e te pëshpërisja….. …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Ungra një vatër arbëreshe që e mbanë ndezur zjarrin e Arbërisë së Skënderbeut

Isuf Ismaili: Ungra një vatër arbëreshe që e mbanë ndezur zjarrin e Arbërisë së Skënderbeut

Në katundin arbëresh Ungër të Kalabrisë, në Itali, mbahen manifestime dy ditore kulturore e përkujtimore për jetën e veprat e Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, më datë 16 dhe 17 gusht 2018. Ungra është një nga katundet arbëreshe në Arbërinë e përtej detit, në Arbërinë shpirtërore, që e kanë krijuar …

Më shumë...

Martin Çuni: BACA ADEM PSE U SHOVE

Baca Adem Demaçi

Ca kohë, vetëm na shikove, Asnjë fjalë më nuk e fole, Thirrën dashamirë e dashakëqinj! E tash u shove, papritmas Ti. Mbylle sytë përjetë, n`amshim paq dritë! Bacë u lodhe, me ne nuk flet!?   Mos u hidhërove për harrimin Sëmundje arbërore shekujve shungullimë: Gozhduar kryqesh, falëm Ngulur hunjsh, falëm …

Më shumë...

Lutfi Coka: Libri, “Vdekja është e mirë kur i dhurohet atdheut”, i kushtohet heroit të UÇK-së, Halit Coka

Halit Coka

Fluturoi larte ne qiellin e kalter, Nje yll shkeputet nga zemrat tona U ul mu ne mes te  Kosoves Per te rrezatuar drite lirije.!….. Ne ato vite kur Shqiperia u hap,vala e mergimit mori me vehte dhe  deshmorin e ardheshem te Kosoves,Halit Coka,i cili perfundoj ne Greqine e lashte, per …

Më shumë...

Bedri Tahiri: Në Vlorën historike

Bedri Tahiri: Në Vlorën historike

Takimet vëllazërore përherë e kanë atë bukurinë e vet mahnitëse. Veçan, kur ato bëhen midis krijuesish. Dhe, në raste të tilla, ngjajnë edhe mrekullira. Vushtrriasit dhe vlonjatët sikur i lidh diçka e veçantë. Kështu ngjau edhe gjatë vizitës dyditore të delegacionit tonë (krijues të klubit “Latif Berisha”: Ermirë Jusufi, Safet …

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: Veçoritë psikologjike të jetës studentore në librin: “Studenti Rudi K”, i autorit, Ruzhdi Keraj

Skender Demaliaj

E lexon librin me një frymë, nuk të mërzit, nuk ka monotoni, ka jetë, gjallëri, ashtu siç është jeta studentore. Personazhet janë të shumtë, shumica studentë, njerëz të zakonshëm, por edhe talente, që fillesat i kanë në auditorët e shkollës së lartë, por që shkëlqyen e u afirmuan kur dolën …

Më shumë...

Albert Zholi: Në Lungomare të Vlorës, organizohet “Open Cinema”

Albert Zholi: Në Lungomare të Vlorës, organizohet "Open Cinema"

(Skënder Jaçe Producenti i Aktivitetit) Me inisiativën e Media Desk Albania Creative Europe, Qendrërs Kombëtare të Kinematografisë, Ministrisë së Kulturës, Cinemania Production, si dhe me kërkesën dhe interesimin e veçantë të Kryetarit së Bashkisë Vlorë, z.Dritan Leli, nga data 13 -21 Gusht 2018, në Lungomare Vlorë, organizohet “Open Cinema” me …

Më shumë...

Aktivitetet muzikore dhe koncertet në Anibar Festival

Aktivitetet muzikore dhe koncertet në Anibar Festival

Nga paraqitjet e Anibar Festival: Çka e bënë një grua të fuqishme? A është natyra e saj luftarake? Njerëzit të cilët e rrethojnë? Apo vetë qenia e saj? Ana Killi një regjisore Norvegjeze, inspirim i vërtet në industrinë e animacionit ku ndër të tjera na sjell kryeveprën ´´Sinna Mann´´ ose …

Më shumë...

Bedri Tahiri: Hasan Prishtina, truri i Lëvizjes sonë Kombëtare

Hasan Prishtina

 (Fjalë hyrëse në Orën letrare kushtuar të madhit Hasan Prishtina, mbajtur në Kalanë e Vushtrrisë më 10 gusht 2018) Tё respektuar artistё e artdashёs! Në kuadër të Ditëve të Hasan Prishtinës, që DKRS-ja dhe Komuna po e mbajnë për të dytën herë (Herën e parë është mbjatur më 9. 10. …

Më shumë...

Shefik Arifi: Një tufë poezish

Shefik Arifi: Një tufë poezish

ÇOHU MOJ NËNË !   Çou moj nënë se të kanë ardhë fëmija, Ngrihu e na thuaj ndonjë fjalë, Plot me njerëz është mbushur shtëpia, Zemra jashtë po kërkon të dalë.   Malli për ty nënë më ka mbytur, Çou e shtrenjta ime se të ka ardhur djali, Dashuria për …

Më shumë...

A. Qeriqi: Monologu i shqiptarit në “Poemin kosovar” të Mitrush Kutelit, monolog i fenomenologjisë kombëtare

Mitrush Kuteli

“Poemi kosovar” i shkrimtarit të madh shqiptar, Mitrush Kuteli është ndër krijimet antologjike të letërsisë shqiptare në përgjithësi. Në këtë krijim fenomenal, ai me një ndjenjë të thellë përkushtimi vëllazëror e kombëtar, ka përshkruar fatin e rëndë të shqiptarëve të Kosovës e më gjerë, të cilët praj vitit 1912 kishin …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Molla e Kuqe

Jusuf Zenunaj

Këngë me lahutë, këngë me çifteli, mijëra rrëfime, tregime e poezi edhe pa të parë kurrë, Oj Molla e Kuqe ishin për ty ! E Molla e Verdhë matanë Ibrit, që u tha në pranverë , bisqe të reja a thua do të nxjerrë ?! 7 gusht 2018 PRAPË KËRKOJNË …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Shoqata “Polifonia Shqiptare” me grupin “Bashkimi” nderi i Festivalit të Polifonisë, në Pogon të Janinës

Albert Z. Zholi: Shoqata “Polifonia Shqiptare” me grupin "Bashkimi" nderi i Festivalit të Polifonisë, në Pogon të Janinës

Ditët e para të gushtit dhe pse ishin shumë tëe nxehta, Ansambli Polifonik “Bashkimi”i Shoqatës “Polifonia Shqiptare”, me ftesë të veçantë të organizatorëve të Festivalit të Pogonit, Janinë, mori pjesë më shumë dëshirë dhe përkushtim në këtë event shumë specifik. Në këtë event të rëndësishëm të fqinjit tonë jugor të …

Më shumë...

Elina Duni – “Këngë të dashurisë dhe mërgimit” në Anibar

Elina Duni - "Këngë të dashurisë dhe mërgimit" në Anibar

Jazz kompozitorja shqiptaro-zvicerane, Elina Duni vjen me performancë në Anibar Me tingujt e saj unik të gërshëtimit te tradicionales dhe jazzit,  këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, më 16 gusht do ngjallë pjesën dëfryese të festivalit Anibar. Elina Duni që nga viti 2012 ka nënshkruar kontratë me ECM Records. Ajo pa …

Më shumë...

Zekë Sinanaj: Skënder Tafaj renditët ndër artistët dhe regjisorët më të mëdhenj të kombit

Zekë Sinanaj: Skënder Tafaj renditët ndër artistët dhe regjisorët më të mëdhenj të kombit

Sa shpejt iku një vit pa birin e kësaj toke, artistin e madh Skënder Tafaj. Ai u rrit dhe edukua në familjen Tafaj në Isniq, në odën ku shquhej si prioritare e dijes, traditës dhe historisë, kryesisht nga axha i tij, Keqë Tafa. Tregimet e pashkruara dhe ato të gojëdhënave …

Më shumë...

Në Malishevë, ka përfunduar edicioni i pestë i festivalit folklorik “Oda e Llapushës”

Në Malishevë, ka përfunduar edicioni i pestë i festivalit folklorik “Oda e Llapushës”

Mbrëmë në Malishevë, ka përfunduar edicioni i pestë i festivalit folklorik “Oda e Llapushës”, i cili është mbajtur dy net rresht. Fitues i festivalit është shpallur Ansambli “Dibra” nga Peshkopia, e cila sipas jurisë profesionale, kishte paraqitjen më të mirë në këtë festival. Festivali mbarëkombëtar i festivalit folklorik “Oda e …

Më shumë...